Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Σόρι, όταν αναφέρονται σε εμέμα ή σε αυτά που λέω θα επανέρχομαι όσο θέλω (ξαναδιάβασε το νήμα να δεις πως πήγε ο διάλογος αν μπερδεύτηκες). Εκτός αν δε θες να μιλάω σε εσένα προσωπικά που θα το σεβαστώ ή μιλάς εξ’ονόματος όλων που δε θα το σεβαστώ. Πάντως ο τζον ο κυρ, ρώτησε κάτι παραπάνω από εκεί που με ειρωνευόταν για αυτό το θέμα, εγώ το μετράω σαν μια μικρή νίκη γιατί μπορεί να βοηθήσει κάποιον συνάνθρωπο μου. Καλή καρδιά φίλε μου

Δεν με πειράζει να μου απευθύνεις τον λόγο, το μόνο που ζητάω είναι να μη με ρωτάς ξανά και ξανά “μα γιατί δεν φτιάχνεις εκεί πέρα μια ενεργειακή κοινότητα για να λύσεις το πρόβλημα του ακριβού ρεύματος” όταν σου έχω ήδη απαντήσει ότι δεν το θεωρώ πραγματική λύση. Δεν σου ζητάω να συμφωνήσεις μ’ αυτό που λέω, απλά να μην επανερχόμαστε κάθε φορά σ’ αυτό με ελαφρώς διαφορετική διατύπωση.

3 Likes

Ακολουθεί προσωπική αγγελία.

Καλημέρα σας.
Είμαι άτομο ντροπαλό, ευαίσθητο, με χιούμορ και σκέρτσο.
Μου αρέσουν οι βόλτες, ένα ποτήρι κρασί στο φεγγαρόφωτο μπαλκόνι τα καλοκαιρινά βράδια, και η αυτο-ανάπτυξη.
Αναζητώ άλλα 129 άτομα για…μμμ… να γνωριστούμε, να γελάσουμε… ίσως…μμμ…να φτιάξουμε μία ενεργειακή κοινότητα… και οτιδήποτε παρελκόμενο προκύψει (wink).
Έχω εμπειρία, εχεμύθεια και διακριτικότητα.
Διαθέτω δικό μου χώρο.
Περιμένω τα μηνύματά σας.
Ελάτε να γνωριστούμε :slight_smile:

5 Likes

Α οκ my bad, δεν το κατάλαβα σόρι. Μπορούμε τότε να σταματήσουμε να προτείνουμε ότι το ΚΚΕ είναι ο μοναδικός τρόπος για μια ρεαλιστική λύση, αφού έχει απαντηθεί πολλάκις και εις βάθος χρόνου από τους Έλληνες πολίτες ότι δεν το θέλουν, δηλαδή όχι με κάθε ένα πράγμα που συμβαίνει στην καθημερινότητα να το αναφέρουμε με διαφορετική διατύπωση

Κοίτα το δικαίωμα να πιστεύεις ότι μια πολιτική ιδεολογία δεν είναι εφαρμόσιμη δεν στο αφαιρεί κανένας, και θέλω να πιστεύω ότι σε γενικές γραμμές το έχω σεβαστεί γιατί δεν έρχομαι κάθε μέρα σ’ αυτό το θρεντ να γράφω “ψηφίστε ΚΚΕ ρε μαλάκες”, αντιλαμβάνομαι ότι δεν θα βοηθούσε σε κάτι ως τακτική. Θα μου πεις τότε ρε μάγκα γιατί ήρθες και μου έκανες φέισπαλμ, ΟΚ θα μπορούσα να το αποφύγω, απλά έγραψες κάτι άκυρο περί κομμουνισμού και πετάχτηκα αυθόρμητα. Μετά μπήκα στη λούμπα επειδή άρχισε συγκεκριμένη συζήτηση. Anyway.

1 Like

@GRACCHUS_BABEUF, @nnnkkk, @anhydriis, @kbil, @pantelis79 et al.:

Λοιπόν, αγαπητοί μου, αν και δεν μ’ αρέσει καθόλου αυτό που κάνω αυτήν τη στιγμή (ήτοι να παριστάνω τον “πυροσβέστη”, εν είδει καλού παιδιού), ως Κομισάριος (του μπασκετικού project εννοώ, όχι του σφυροδρέπανου, ρε πονηροί Περισσικοί!) σας καλώ να έρθετε να (ξανα)συμμετάσχετε στην αθλοπαιδιά, στην τελευταία βραδινή ώρα, κατά προτίμηση, έτσι ώστε να διαπιστώσετε πώς γίνεται πραγματικά η εξοικονόμηση του κόστους του ρεύματος, με ελάχιστες παρεμβάσεις και μάλιστα από τη μεριά του ίδιου του κεφαλαίου (ήτοι της επιχείρησης).

Ξεδιάντροπα επιθετικό marketing, over.

7 Likes

Εγώ πάντως είμαι ρομαντικός και πιστεύω ότι υπάρχουν λύσεις, και ταυτόχρονα δεν έχω πρόβλημα να κάνω πίσω αν συμβαδίζουμε σε γενικές γραμμές στα βασικά. Having said that, το είπα και πριν

Μέχρι τότε, αν δε βρίσκονται λύσεις εγώ θα κοιτάω την φασούλα μου όπως και όλοι μας αν το καλοσκεφτείς

Λοιπόν εσύ μπορεί και να το λες ειρωνικά, αλλά όταν θα 'ρθει η ώρα να πάρουμε την εξουσία (διευκρινίζω ότι όταν λέω “εμείς” εννοώ ο λαός) όντως θα count you in. Πολλά αλλάζουν σε τέτοιες περιόδους στις συνειδήσεις των ανθρώπων.

2 Likes

Γράκχος κομισάριος θεωρητικών ιδεών, ενκουκου κομισάριος ενέργειας, μπλακλιγκ κομισάριος 3ον3, κιουρχεντ κομισάριος γλιττερ, ανχιδρις κομισάριος επιτραπεζίων, παντελής κομισάριος φάμιλι, κμπιλ κομισάριος μερα25 :stuck_out_tongue:

4 Likes

Εμένα πάντως δεν με νοιάζει να είμαι κομισάριος τίποτα. Ένας απλός μπολσεβίκος θέλω να είμαι.

2 Likes

Ας κάνουμε λοιπόν Επανάσταση.

Εντάξει, πετάχτηκε και η τσουτσού να πει την απολίτικ παπαρίτσα της. Συνεχίστε αναίμακτα.

Δε σε βρίζω :kissing_heart:

4 Likes

Κάτσε για το κομισάριος ή το μέρα25 λες :see_no_evil::see_no_evil::see_no_evil:

To κομισαριος ειναι τιμη, @nnnkkk ελα την Κυριακη να το δια(μ)πιστωσεις, εχεις να ερθεις καιρο μανμου !

Όντως, εκεί θα δεις ενέργεια και οριζόντιο διαμοιρασμό αποφάσεων.

Επίσης, είδα ΛΕΞ, πατάω καρδούλα.

Ακους και αυτη τη γυναικα που επεζησε και αναφερει ολα οσα σκεφτομαστε οι πιο πολλοι… Οτι απευθυνονται σε ηληθιους η μονο κομματοσκυλα

5 Likes

Ε καλα κι εσυ, μην περιμενεις κανενα μεταλλιο, δεν με κερδισες καν. Γενικα σαν προσωπικοτητα ειμαι πολυ περιεργος. Λιτεραλι :slight_smile: Ενδιαφερομαι πολυ για το τι σκεφτεται ο αλλος, ακομη κι αν ειναι 93845098345 ετη φωτος μακρια απο εμενα στο mindset. Μπορω να φερω παραδειγματα που δεν θα αρεσουν καθολου σε αρκετους (καμια σχεση με καποιον απο το φορουμ, για να μην εχουμε παρεξηγησεις), γι’ αυτο δεν το κανω.

Σε αλλα νεα, αν τελικα ειχες παρει καποιο μεταλλιο για τη μικρη νικη, σε υποβιβαζω δυο κατηγοριες με συνοπτικες διαδικασιες και χωρις δικαιωμα εφεσης καθε φορα που αναφερεις οτι ενδιαφερεσαι για τη φασουλα σου. Καλο μεσημερι σε ολους.

2 Likes

Ακολουθεί προσωπική αγγελία (συμπλήρωμα)

Μου αρέσουν οι περίεργες προσωπικότητες.

hi :slight_smile:

1 Like

Θα κάνω ένα ΑΕΚ και θα επιστρέψω πανηγυρικά για να τα πάρω όλα, δεν είναι ότι δεν έχει ξαναγίνει δλδ :stuck_out_tongue:

Σε πιο συγκεκριμένα, όταν έρθει η ώρα να αλλάξεις πάροχο ενέργειας κάποια στιγμή και σου πουν, είμαστε ΦοΣΕ και αντιπροσωπεύουμε αποκλειστικά ενεργειακές κοινότητες, ελπίζω να θυμηθείς αυτή τη συζήτηση και να μην επιλέξεις να δίνεις τα λεφτά σου στον Στάση και τον Μυτιληναίο.

Ενιουει, σε πιο επίκαιρα θέματα, από χθες έχει γίνει αυτή η ιστορία

Όπου με λίγα λόγια, κάποιοι δαπιτες πάλι έκαναν ό,τι ήθελαν πήραν τα μάιλς από το υπουργείο εσωτερικών για να τα χρησιμοποιήσει η τύπισσα αυτή, προφανώς αγνοώντας όλα τις σχετικές με τα δεδομένα νομοθεσίες και αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά ότι δεν έχουν ιδέα για το τι κάνουν και γιατί είναι πανάσχετοι. Δεν ξέρω που θα καταλήξει η ιστορία προφανώς, αλλά η ΕΕ θερίζει γενικά για τη νομοθεσία για τα προσωπικά δεδομένα και είναι πολύ σημαντικό θέμα για αυτή τα τελευταία χρόνια. Βέβαια ο Μητσοτάκης τους άκουγε όλους, αλλά έτσι για το γαμώτο το αναφέρω .

Ας θυμήσω τι έχω γράψει σχετικά παλαιότερα για αυτό το θέμα, αν κάποιον τον απασχολεί πως να προφυλάσσεται και θέλει να έχει κάποιο έλεγχο για τα δεδομένα του.

Κάποια έχουν αλλάξει από τότε , αλλά η φιλοσοφία είναι η ίδια. Επίσης λεγόταν πως θα περάσει νομοθεσία ώστε να μπορείς να το κάνεις με κουμπί μέσω του browser, αλλά δεν έχω δει κάτι τέτοιο (ούτε το έχω ψάξει ιδιαίτερα tbh, αν είναι βαθιά κρυμμένο κάπου)

1 Like

Δεν ειχα διαβασει αυτο το ποστ, ειμαι απο τους περιεργους (hi @Curehead) που διαβαζουν τους ορους και πατανε τα κουμπακια (οσο επιτρεπει ο χρονος μου, εχω γραψει καπου οτι σπαταλω απειρο χρονο σε πραγματα που δεν θα επρεπε και γνωριζω το προβλημα μου, δεν χρειαζομαι γιατρο).

Ετυχε να ασχοληθω λιγο παραπανω και απο μεσα με ολο αυτο, τις περισσοτερες φορες δεν ειναι θεμα site το αν θα εχεις δυνατοτητα opt out συγκεντρωτικα. Αυτα τα pop up προκυπτουν στις περισσοτερες περιπτωσεις απο site που πουλανε αυτη την υπηρεσια. Οσο πιο φτηνο, τοσο πιο basic. Επισης, τα μικρα site που 99.9% δεν εχουν δικο τους in house developer, δινουν τη δουλεια σε καποιον εξωτερικο. Ο εξωτερικος ουτε νοιαζεται και ριχνει τυπικα μια υπηρεσια gdpr να υπαρχει, απλως για να μην πεσει κανενα προστιμο. Το site ειναι τοσο μικρο που δεν ξερει καν πώς εμφανιζεται το pop up, απλως χαιρεται που δεν θα φαει προστιμο. Και η ζωη συνεχιζεται, αλλα δεν κανει κακο το site που εχει μπελαλιδικη διαδικασια opt out.

Προσωπικα, οπου βρισκω επιλογη “διαφωνω” διαθεσιμη σε μια υπηρεσια, ζηταω να προστεθει στο εκαστοτε site. Δεν κερδιζω παντα (μικρες ηττες), αλλα το παλευω. Δεν το εχω ψαξει πολυ παντως, θελω να το κανω καποια στιγμη, αλλα ως τωρα αυτη ειναι η εμπειρια μου απο την ενασχοληση μου με αυτα. Ισως κανω και λαθος σε καποια απο τα παραπανω.

1 Like