Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Τι να πούμε, η Κεραμέως έφτιαξε την Παιδεία, έφτιαξε το Εσωτερικών διερρέοντας τα emails μας (το Υπουργείο έφαγε 400 χιλιάδες ευρώ πρόστιμο από την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα και η Άννα Μισέλ έφαγε 40 χιλιάρικα αλλά δεν άνοιξε μύτη, η Κεραμέως κρίθηκε “επιτυχημένη” :smile:), τώρα φτιάχνει και την Εργασία.

https://www.nytimes.com/2024/07/04/world/europe/greece-six-day-workweek.html

Σε όλον τον κόσμο γελάνε μαζί μας ή μας κράζουνε, αλλά εδώ είναι Πέμπτη. Καλή μας χώνεψη, στις επόμενες εκλογές όλοι παραλία, έτσι :grinning:;

14 Likes

Εξαρτάται την εποχή , αν γίνει χειμώνα θα πάμε Αράχωβα

8 Likes

Εάν δεν κάνω λάθος, από τα λίγα που έχω ακούσει, η 6μερη εργασία αφορά επιχειρήσεις των οποίων η λειτουργία είναι συνεχής (υποθέτω 24/7 ;; ; ) και η 6η μέρα εργασίας (δηλαδή το Σάββατο) έχει προσαύξηση 40% ή 75%, αν συμπίπτει με αργία, ενώ παράλληλα όλα αυτά δηλώνονται υποχρεωτικά στο Εργάνη. Έτσι όπως το βλέπω το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο κλάδος της εστίασης και ο Τουριστικός κλάδος όπου γίνεται το έλα να δεις.

Γενικά πάντως ο κόσμος προσανατολίζεται σε 4ημερη εργασία και εμείς εδώ σκεφτόμαστε το 6ημερο. Δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί το όλο πράγμα.

3 Likes

Πώς ακριβώς να πάει; Άτομα που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους και που δεν πρόκειται ποτέ να χρειαστεί να δουλέψουν για να ζήσουν, νομοθετούν για τους υπόλοιπους. Πόσο καλά μπορεί να πάει δηλαδή; Όσο έχουν πάει και τα υπόλοιπα.

11 Likes

Γελάνε; Όχι όλοι. Η συζήτηση για παραπάνω ώρες εργασίες στην εβδομάδα έχει ανοίξει σε πολλές χώρες. Η έλλειψη προσωπικού στον χώρο του manufacturing (που δεν έκλεισε με Ουκρανούς πρόσφυγες αφού πολεμούν ή με Σύριους γιατί δε “θέλαμε” μουσουλμάνους) άνοιξε την όρεξη στους Ευρωπαίους επιχειρηματίες για να αυξήσουν την παραγωγή με το υπάρχον προσωπικό. Γενικά η Ευρώπη από το 2008 και μετά, μόνο καλά δεν τα έχει πάει. Κόσμος δυσαρεστημένος, οικονομία χάλια, ακροδεξιά ανεβαίνει, πόλεμος στην αυλή μας, κλπ. Φέτος οι μισοί Έλληνες δε μπορούν να πληρώσουν τα ποσά που ζητώνται για διακοπές στην Ελλάδα, αλλά ούτε οι μισοί Γερμανοί μπορούν. Οι επενδύσεις στις νέες τεχνολογίες ή ήταν λίγες ή δεν έπιασαν. Και επιστρέφουν οι εργοστασιάρχες στις παραδοσιακές τεχνολογίες (παραπάνω ώρες εργασίας και ξέσκισμα)

1 Like

Απλώς η Ελλάδα είναι ήδη η χώρα στην Ευρώπη που οι άνθρωποι δουλεύουμε τις περισσότερες ώρες κατά μέσο όρο. Τι πιο φυσιολογικό από το να είναι το μπουρδελοκράτος από το οποίο να ξεκινήσει η εφαρμογή αυτής της συζήτησης.

1 Like

Και δεύτερη φτωχότερη χώρα στην Ε.Ε. πλέον. Παρόμοια φτωχοί με τη Βουλγαρία.

1 Like

Στην εξισωση “εταιριες 24/7” πρεπει να βαλετε και τις εταιριες που δηλωνουν οτι περιστασιακα εχουν “αυξημενο φορτο εργασιας” και ζητουν απο τους εργαζομενους να δουλεψουν εξαημερο. Γενικα, το νομοσχεδιο εχει πολλα what ifs, οπου σε ολα κερδιζει ο εργοδοτης. Οσα προλαβα να δω τελος παντων. Για παραδειγμα, υπαρχει το ενδεχομενο ρεπο, κατι το οποιο φυσικα αλλαζει το wellbeing του εργαζομενου αν πχ η αφεντικαρα θελει να δουλευει καθε δευτερο ΣΚ και σου δινει ρεπουδαρα Τριτη-Πεμπτη. Ή το ποσες φορες μπορει να αρνηθει ο εργαζομενος να δουλεψει εξαημερο για οποιονδηποτε δικο του λογο πριν τον στειλει μαλλιοκουβαρα στο λογιστηριο το μπος επειδη “δεν μου κανεις για τη δουλεια που θελω”.

Αλλα δεν θελω να ακουτε τα φεικ νιουζ, δειτε τι ειπε ο κυρ-Μαρινακης (εκπροσωπος) και θα μαθετε μπαλιτσα.

7 Likes

Πάντως αυτό που λένε πολλοί πως σε όλο τον κόσμο γελάνε με εμάς δεν ξέρω αν σημαίνει πολλά. Νιώθω πως είναι επαρχιακή (Ελλάδα ως επαρχία της Δύσης) λογική που υπάρχει και στον Μητσοτάκη κλπ. Η ουσία νιώθω εγώ σε αυτά τα δημοσιεύματα πως περισσότερο έχει να κάνει με τους ξένους …οι οποίοι διαβάζοντας πως γίνονται και τέτοια στη Δύση ενδεχομένως να αντιδράσουν λιγότερο όταν γίνουν αντίστοιχα και σε αυτούς. Θα τα περιμένουν να έρθουν.

Η Ελληνική οικονομία δεν έχει δομηθεί έτσι ώστε να λειτουργήσει με άλλο τρόπο εκτός του να ξεζουμίζει τους εργαζόμενους της όσο το δυνατόν περισσότερο. Γι’αυτό έχουν μεταφερθεί στην Ε.Ε. τα οικονομικά για να λένε οι ντόπιες ελιτ της κάθε χώρας πως δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά.

Να μουτζώνουμε στο σύνταγμα τη βουλή αλλά να μας λένε πως στην πραγματικότητα θα πρέπει να βρούμε πυξίδα για να μουτζώνουμε τις Βρυξέλες.

Η ΚεντροΔεξιά του Μητσοτάκη είναι το Ελληνικό αντίστοιχο του Μακρόν. Είναι νεοφιλελεύθερη μέχρι το κόκκαλο. Η ΚεντροΑριστερά είναι το ίδιο και αυτή. Η άλλη πλευρά του ίδιου νομίσματος. Κάπως έτσι κατέληξε να γίνει το παράδοξο… ΚεντροΔεξιά να φέρνει νομοσχέδιο για τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων. Τα τυράκια (ορισμένα ατομικά δικαιώματα κλπ) οι νεοφιλελευθεροι τα στηρίζουν μέσες άκρες όλοι μέσα σε αυτό.

Η κοινωνία έτσι και αλλιώς έχει συστηματικά διαλυθεί. Η γενιά αμέσως πριν τη δική μου (του ~1980 είμαι) έζησε σε ένα μέρος όπου όλοι σχεδόν κάπως ήταν συνδεδεμένοι με την κοινωνία. Κάτι υπήρχε ανάμεσα στο άτομο καταναλωτή και την εξουσία. Υπήρχαν σωματεία εργαζομένων, τοπικά παραρτήματα κομμάτων (ναι, κόμματα …ξέρω κακή λέξη) στα οποία ήταν ταγμένοι ήταν μέλη (όχι 5 ευρώ και σκάω απτο πουθενά και ψηφίζω Κασσελάκη και φεύγω), υπήρχαν εξωραϊστικοί σύλλογοι (εδώ σχεδόν όλοι οι σύλλογοι των Β.Π. μαζί συμφωνούσαν πως δεν πρέπει να έρθει το Καζίνο στο Μαρούσι και μαζευόντουσαν κάθε φορά τρεις και ο κούκος), υπήρχαν αθλητικοί σύλλογοι κλπ κλπ.

Λέει χαρακτηριστικά ένας Αμερικανός κοινωνιολόγος (Robert Putnam) πως ψάχνοντας το τι συμβαίνει στην Αμερικανική κοινωνία ρώτησε εδώ και εκεί έπεσε πάνω σε ένα ενδιαφέρον φαινόμενο. Πήγε σε bowling alleys και ρώτησε αν έχει πέσει η κίνηση στα μαγαζιά αυτά, η απάντηση από τους καταστηματάρχες ήταν πως έχει ανέβει λίγο! Όμως ένα εκνευριστικό για τους καταστηματάρχες νέο φαινόμενο είχε αρχίσει να γιγαντώνεται… πολλοί πλέον πήγαιναν και έπαιζαν bowling μόνοι τους.

Πως να αντιδράσει σε κάτι τέτοιο μια κοινωνία που δεν υπάρχει;; Άσε που συχνά πολλοί βλέπουν την οργάνωση ως κάτι κακό.

Τώρα ο απομονωμένος ιδιώτης καταναλωτής μόνο με ορισμένα ατομικά δικαιώματα ξυπνάει. Αυτά που δε νοιάζουν ούτε τον Τζεφ Μπεζος ούτε τον Μαρινάκη. ‘What if women ruled the world?’ Βλέπω στο “προχω” ΕΜΣΤ να γράφει… λες και δεν έχουμε δει τη Χίλαρι ή τη Θάτσερ ή τις CEO που διοικούν το Αμερικάνικο military industrial complex.

Αντιθέτως με την φήμη που έχει ο νεοφιλελευθερος καπιταλισμος πως αφορά την Ελευθερία της αγοράς από την παρέμβαση του κακού κράτους κλπ… είναι ένα σφικτό γραφειοκρατικό σύστημα που απαιτεί συνεχείς παρεμβάσεις και σχετικές νομοθεσίες και έχει μετατρέψει τη δημοκρατία σε ένα κούφιο σύστημα που απλά πας μια στο τόσο να ψηφίσεις το λιγότερο χειρότερο ή δεν πας γιατί προφανώς στην ουσία κανείς δεν σε εκπροσωπεί.

Μια τέτοια παρέμβαση ήταν και αυτή. Ταξική. Δεν ήταν για να ελευθερωθεί κάτι. Άλλες παρεμβάσεις ήταν διάφορες χορηγίες με δικαιολογία τον κοβιντ. Σχεδόν άγγιξαν τα τρισεκατομμύρια σε όλη τη Δύση.

Δεν έχω μπει στη διαδικασία να διαβάσω συγκεκριμένα τον νόμο αυτό τι ακριβώς γράφει. Από αυτά που έχω διαβάσει φαίνεται πως είναι “απλά” η αρχή. Βέβαια έτσι λειτουργούν όλα αυτά, γίνεται η αρχή και σιγά σιγά γίνονται τα στραβά μάτια όταν οι εργοδότες το εκμεταλλεύονται όσο μπορούν ή/και αλλάζει ελαφρά προς το χειρότερο όταν το συνηθίσουμε κλπ κλπ.

8 Likes

Θίχτηκε το τσουτσέκι που τον είπαν τσουτσέκι

12 Likes

Το λάθος ήταν που ο δεξιά είπε τον αριστερά δημοσιογράφο.

8 Likes

Ειναι αυτος που προσπαθουσε να βγαλει 100.000 ευρω απο το ATM. Και που πηγαινε με το αυτοκινητο σε εναν καθαρο δρομο και ελεγε οτι δεν μπορει να περασει απο τα χιονια. Μεγαλος δημοσιογραφος, ναι :joy:

7 Likes

Η τελευταια φορα που συναντηθηκε ο τιποτενιος Υποφαντης με την δημοσιογραφια ηταν ακριβως ποτε. Ειναι ο τυπος που ενω εκανε ρεπορταζ στο Ματι μετα την καταστροφικη φωτια , “ετυχε” να περναει φορτηγακι της vodafone απο πισω η οποια ηταν και ο βασικος χορηγος της εκπομπης. Μου προκαλει τεραστια απεχθεια το ολο στυλακι του.

4 Likes

Επέστρεψε εσπευσμένα λένε οι αρδ.
Αυτό το “εσπευσμένα” με τρελαίνει κάθε φορά ρε…
Του διέκοψαν οι φωτιές τις διακοπούλες του μωρέ;

Κούλη γαμιέσαι δίχως τέλος εσύ και οι υπουργοί σου.

3 Likes

Τώρα πώς να προλάβει να διαβάσει τα βιβλία του μωρέ;

3 Likes

2 Likes

12 Likes

Οι γονεις μου μου λενε οτι στην Πεντελη καηκε το Waffle House (πολυ χαρακτηριστικο σημειο πανω στο φαναρι) στην Ελευθεριου Βενιζελου αμεσως πριν γινει Λεωφορος Πεντελης, οπως επισης και το σχολειο εκει στην γωνια στο φαναρι :cry: :cry: :cry: :cry:

Εχω οδηγησει αυτον τον δρομο πανω απο χιλιες φορες ανα τα χρονια, ειτε πηγαινοντας/γυρνωντας απο παραλια Σχινια πανω απο το βουνο, ειτε για σουβλακια και μπριζολιδια Πεντελη, ειτε για να παω στο σπιτι της πρωτης μου κοπελας που εμενε στο Ντραφι, και απλα θλιβομαι παρα πολυ με την φαση. Μιλαμε για φουλ κατοικημενη περιοχη εκει περα, αν και προς το παρον λεει ο πατερας μου δεν εχουν καει σπιτια, αλλα δεν μπορει να ξερει κιολας 100%.

Και κατεβαινει η φωτια κατω προς Αναπαυσεως και Κλεισθενους σε Γερακα και Βριλησσια λεει, προς το νεκροταφειο, αλλα τουλαχιστον εκει εχει ελαχιστα δεντρα, οποτε ισως σταματησει.

Απιστευτα πραγματα, ποσους καρκινους πια να ευχηθει κανεις σε αυτην την ψυχοπαθη κυβερνηση και τα καθαρματα που ψηφισαν 41% των ψηφοφορων? Μακαρι να γινοταν να καουν μονο τα σπιτια οσων τους ψηφισαν. Πρεπει να εισαι εντελως καθυστερημενος ή σκατοψυχος για να ριξεις ψηφο σε αυτα τα ζωα.

1 Like

Φταίει ο άνεμος που αλλάζει κατεύθυνση, τα κουκουνάρια που εκτοξεύονται μακριά… Η ζέστη, τα λόγια του παπά…
Μέχρι τις επόμενες εκλογές δεν θα θυμάται κανείς τπτ… Όλα καλά

3 Likes

Από Νάξο που είμαι μαθαίνω ότι κάηκε το Waffle House.

Κάηκε το στολίδι κλειστό γυμναστήριο της Πεντέλης. Η φωτιά κυριολεκτικά κατεβαίνει προς Χαλάνδρι.

Ένα έχω να πω… από τη στιγμή που δεν έχουμε νεκρούς η κυβέρνηση θα βγει από πάνω. Θα το δείτε και θα με θυμηθείτε (που έλεγε και ο Γκμοχ)

2 Likes