Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Ναι , έτσι είναι :cry:

Όπως αντίστοιχα, περίπου τέλη Ιουλίου, πήγα με φίλο μου νότια Εύβοια και πήραμε το φέρι από Αγία Μαρίνα . Η διαδρομή από Άγιο Στέφανο που καταλήγει λίμνη Μαραθώνα και μπαίνεις λιγο Μαραθώνα για να βγεις Αγία Μαρίνα είναι πάρα πάρα πολύ όμορφη για βόλτα οδηγηση κλπ

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι αυτά τα μέρη τώρα καίγονται , ανάμεσα σε Μαραθώνα και Γραμματικό :cry:

4 Likes

https://x.com/_simonleone/status/1823087419610284258?s=46&t=grxJWTsT8tTkFaEpmnxXlw

1 Like

Χτες βραδυ τρωγαμε στο Waffle House.

Ποσες φορες εχω ανεβει Πεντελη απο την πλευρα του Χαλανδριου ειτε απο την πλευρα του Διονυσου η της Νεας Μακρης ποδηλατικα, μια φορα την εβδομαδα τουλαχιστον. Για να μην μιλησω για το υπεροχο κομματι που καηκε στο Καπανδριτι στην ρεματια, μεσα στα Πλατανια με το ρεμα να περναει διπλα απο τον δρομο.

Τιποτα, εχουν στερεψει και οι καρκινοι και οι Παναγιες και ολα. Απλα συμβιβαζομαστε με την μοιρα μας.

10 Likes

Δε ξέρω τι να πω πια. Είναι λές και η χρονια του Covid ήταν η τελευταιά ευκαιρια για μεγαλές ποηλατάδες σε Τατοί, Καπανδριτι, Πεντέλη, Μαραθώνα κτλπ. Και ναι έκανα πολύ. Λες και ξέραμε τι θα γινόταν τα επόμενα 4 χρόνια. Είμαι άνθρωπος που όποτε μπορώ περνώ τον χρόνο μου στην φύση. Αλλά φυσή εντός Αττικής πλεον είναι ελάχιστη. Βλέπω από το παραθυρό μου τον βόρειο πράσινο Υμηττό και σκέφτομαι αναπόφευκτά ότι είναι ο επόμενος

2 Likes

Ο οποίος είχε καεί κάπου στις αρχές του 90 (1991 με 1992 καπου τότε, δεν θυμάμαι ακριβώς).

Δεν εχει μείνει κατι άλλο.

1 Like

Κάθε χρόνο τα ίδια, ξεκινάει μια φωτιά και δεν υπάρχει κανένας συντονισμός και τα μέσα είναι ελλιπή, αφού κάψει μια μέρα μία τεράστια περιοχή, ζητάμε και βοήθεια από το εξωτερικό, που φτάνει όταν η φωτιά κοντεύει να σβήσει. Οι πυροσβέστες ρισκάρουν κι αυτοί τη σωματική τους ακεραιότητα, είδαμε φέτος να καίγονται και πυροσβεστικά οχήματα και να φεύγουν πυροσβέστες με εγκαύματα από το μέτωπο.

Η χειρότερη απώλεια της φωτιάς ήταν η εργαζόμενη από τη Μολδαβία που κάηκε. Μία μετανάστρια που ήρθε στην Ελλάδα για μια καλύτερη ζωή έχασε μαρτυρικά τη ζωή της και λένε μάλιστα ότι την επόμενη μέρα θα πήγαινε για διακοπές στην πατρίδα της.

Αυτό που πρέπει να μην ξεχάσουμε είναι οι πολλές καταγγελίες ότι τα πυροσβεστικά οχήματα ήταν σε ετοιμότητα έξω από βίλες πλούσιων-φιλοκυβερνητικών, ενώ άφησαν σπίτια απλών κατοίκων να καούν. Δεν είναι η πρώτη φορά που ακούμε τέτοιες καταγγελίες. Είναι εξοργιστικό να ξέρεις ότι θα σώσουν το σπίτι αυτού που έχει εκατομμύρια, ενώ θα αφήσουν να καεί το σπίτι κάποιου που το έχτισε με κόπους μιας ζωής, το κληρονόμησε και ήταν πρώτη του κατοικία, που το αγόρασε με δάνειο, κ.λπ. Και φυσικά οι όποιες αποζημιώσεις δεν φτάνουν ούτε για να χτίσεις γκαράζ στα ίδια οικόπεδα. Λέμε και ξαναλέμε ότι πρέπει να προσλάβει πυροσβέστες, όμως κι αυτούς που έχει προσλάβει, ξέρουμε με τι μέσα τους απειλεί η κυβέρνηση για να κάνουν αυτή τη διάκριση και να σώζουν μόνο τα σπίτια των πλούσιων/των δικών τους;

Κατά τα άλλα, με τόσο πράσινο που κάηκε στην Αττική, από το επόμενο καλοκαίρι, θα ξεκινάμε με 45 βαθμούς στο κέντρο της Αθήνας.

16 Likes

Στα 10,41% διαμορφώθηκε στη χώρα ο μέσος συντελεστής φορολόγησης για τα εισοδήματα που δηλώθηκαν το 2023 από όλες τις πηγές, καθώς ένας στους δύο φορολογούμενους δήλωσε πέρυσι στην Εφορία ετήσιο εισόδημα έως 7.680 ευρώ.

Εισόδημα άνω των 20.842 ευρώ δήλωσε μόνο το 10%, σύμφωνα με τα ευρήματα της ανάλυσης των στοιχείων που δηλώθηκαν από 9.017.477 φορολογούμενους.

Αδιανόητα πράγματα

6 Likes

Γιατί, είμαστε τίποτα πλούσιοι στην Ελλάδα και δεν το ξέραμε;

1 Like

Εσυ κι οι φιλοι μου και οι γονεις μου ισως οχι, αλλα ποσοι απο το 41% νομιζεις βγαζουν κατω απο 21 χιλιαδες τον χρονο, και ποιοι νομιζεις οτι ειναι τα σιχαματα που κανουν την χωρα μας χειροτερη με ενα σωρο διαφορετικους τροπους?

1 Like

Πάρα πολλοί.

1 Like

Ναι αλλα οχι ολοι. Πολλοι επισης βγαζουν αυτα τα λεφτα. Μλκ 1700 το μηνα, συνελθε, εννοειται πολυς κοσμος βγαζει αυτα τα λεφτα στην Ελλαδα, κι ας μην ειναι οι περισσοτεροι. Αλλα 10%?

Ο μόνος λόγος που δεν ζήσαμε τραγωδίες ανάλογες με το Μάτι είναι, απ’ ό,τι καταλαβαίνω, επειδή οι περιοχές που κάηκαν δεν ήσαν περίκλειστες και οι κάτοικοι μπορούσαν ευκολότερα ν’ αποδράσουν, δεν εγκλωβίστηκαν όπως έγινε πριν 6 χρόνια. Δηλαδή, ζούμε από καθαρή τύχη σ’ αυτή τη χώρα. Η έκταση των στρεμμάτων που κάηκαν την τελευταία πενταετία είναι σχεδόν η πενταπλάσια από εκείνη που κάηκε επί 2015-2019 και η τριπλάσια από εκείνη των ετών 2010-2014. Ντράπηκε και η ντροπή με αυτούς που μπλέξαμε.

9 Likes

Μην κοιτάζεις το ποσοστό. Κάνε αναγωγή σε αριθμό ανθρώπων. Είναι λίγο πάνω από 900.000. Σου φαίνονται λίγοι ή πολλοί; Πόσο είναι το εργατικό δυναμικό στην Ελλάδα; Έχεις δει πόσοι αμείβονται με κάτω από 1000€ ας πούμε; Για κοίτα εδώ, με ένα πρόχειρο ψάξιμο:

Οι μισοί βγάζουν κάτω από 1000€ και το 25% μεταξύ 1000€ και 1500€. Θεωρώ ότι η συντριπτική πλειοψηφία των συνταξιούχων ανήκει επίσης σε αυτές τις κατηγορίες…

4 Likes

ο τουρισμος και ο κοσμος που θρεφει (οχι σερβιτοροι, οι λοιποι) ειναι τοσο μεγαλο μερος της οικονομιας της χωρας, που δυσκολευομαι να πιστεψω σε αυτα τα νουμερα. Η Ελλαδα ειναι μια φτωχή χώρα, αλλα με τετοια νουμερα, θα επρεπε να ειχαν γινει εκτροπα. Αλλα η ζωη συνεχιζεται. Νομιζω οτι οι κυβερνησεις κανουν πως φορολογουν, και οι Ελληνες κανουν πως πληρωνουν

2 Likes

Παιδια, μαλλον εχετε στρεβλη εικονα του πως περναει ο περισσοτερος κοσμος εδω. Επισης, μετα απο 15 χρονια γαμησι, πολυς κοσμος εχει κουραστει, απελπιστει και παραδοθει. Το αν και το πως θα ξεσπασει καποια στιγμη ολο αυτο ειναι διαφορετικο θεμα απο αυτο που συζηταμε τωρα. Οι περισσοτεροι παντως εδω στην Ελλαδα, μια χαρα κακοπληρωμενοι ειναι και μια χαρα δυσκολα τα βγαζουν περα. Γι’ αυτο αλλωστε, οπως λεγαμε ιδιωτικα με τον Κουιντομ, το 2023 ημασταν δευτεροι στη μεταναστευση σε ποσοστο του πληθυσμου παγκοσμιως:

https://x.com/Emaq585/status/1822729982353027299

Το 1,56% του πληθυσμου πηρε πουλο. Μας περναει μονο το Σουδαν (που εχει πολεμο) και δεν ειμαστε ΥΠΕΡπρωτοι. Την Ουκρανια την περναμε. Καταλαβαινουμε ολοι και τις ηλικιες και το μορφωτικο επιπεδο των περισσοτερων απο αυτους που μεταναστευουν, ετσι; Κατα τα αλλα, η χωρα πεταει.

10 Likes

Πιάσανε τόπο τα απίστευτα καινοτόμα μέτρα φοροδιαφυγής, μπράβο τους.

Όταν η πλειοψηφία των εργαζομένων δουλεύει στις υπηρεσίες και αυτές οι υπηρεσίες είναι τουρισμός, εστίαση, εμπόριο και υπάρχουν πολλοί ελεύθεροι επαγγελματίες, ε ο μισθός δεν είναι τόσο χαμηλός εκ των πραγμάτων.

Μια χαρά καλά κάνουν, όταν η χώρα έχει τσοπαναραίους διεφθαρμένους παντού σιγά μην κάτσουν να σκάσουν

3 Likes

Εννοείται ότι κάνουν μια χαρά.

Εγω ειμαι σιγουρος πως υπαρχει πολυς κοσμος που φοροδιαφευγει σε εξωφρενικα υψηλο επιπεδο, και πως αυτοι ειναι κυριως ανθρωποι που βγαζουν πανω απο 21 χιλιαρικα τον μηνα. Κι ετσι δεν πιστευω με τιποτα αυτο το 10%. Οπως σε καθε χωρα εν ετει 2024 στην εποχη του Ακρατου Καπιταλισμου (ή late stage capitalism αν προτιμας), η πλειονοτητα των ανθρωπων ειναι οντως σε μικρομεσαιο ή φτωχο επιπεδο, αλλα υπαρχει ενα αρκετα σημαντικο ποσοστο (που προσωπικα θα το εβαζα πανω απο 10%) που βγαζουν αρκετα λεφτα, και εχουν και τα μεσα και την εξουσια ωστε να διαμορφωνουν την οικονομικη και πολιτικη κατασταση οπως μπορουν. Σιγουρα παντως εχω αρκετους φιλους στην Ελλαδα που βγαζουν περισσοτερα απο 1700 το μηνα, δεν ειναι καποιο αφταστο ποσο χρηματων. Προφανως δεν εννοω οτι το βγαζουν οι περισσοτεροι, ουτε καν.

ΥΓ. Ο διαμεσος μισθος παντως ειναι ενα αχρηστο στατιστικο. Οταν δεν ξερεις την κατανομη, τι ακριβως δειχνει? Τιποτα.

1 Like

Άνοιξες το λινκ που πόσταρα;

Ναι ρε. Εννοω πραγματικη κατανομη, οχι ενα ιστογραμμα με περιορισμενο ογκο πληροφοριας :stuck_out_tongue:
Αντε, ας συμφωνησω οτι μπορεις να βγαλεις “καποια” συμπερασματα" απο το ιστογραμμα.

Βλεπω για παραδειγμα οτι αυτοι που βγαζουν 500-1000 ευρω μειωθηκαν, ενω απο 1000-2000 αυξηθηκαν, αρα η χωρα παρουσιαζει προοδο και ευεξια :stuck_out_tongue:

Αν υποθέσει κανείς ότι ο διάμεσος μισθός του 2022 ήταν 900 ευρώ, τότε ο λόγος του προς τον μέσο (1.176,5 ευρώ) ήταν 76,5% ή, με άλλα λόγια, οι αμοιβές των μισών μισθωτών δεν ξεπερνούσαν τα τρία τέταρτα του μέσου μισθού.

^ Αυτο ειναι εντυπωσιακο παντως.

ΥΓ. Τα δεδομενα αυτα ειναι για 2.5 εκατομμυρια κοσμο παντως ε, οι φορολογουμενοι ειναι 9 εκατομμυρια με βαση το αλλο αρθρο. Σκεψου ποσοι ειναι εισοδηματιες.