Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Τι εισοδηματίες ρε. Καταρχάς, υπάρχουν οι συνταξιούχοι. Μετά, όλοι όσοι έχουν ΑΦΜ. Μπορεί να είναι φοιτητές ακόμα, ας πούμε. Μπορεί να είναι άτομα που έχουν μεταναστεύσει και απλώς δεν είναι ακόμα κάτοικοι εξωτερικού. Μέχρι και η γιαγιά μου έκανε φορολογική δήλωση, που έπαιρνε μια σύνταξη του ΟΓΑ. Γι’ αυτό σου ξαναείπα, δες και πόσο είναι το εργατικό δυναμικό της Ελλάδας: Εργατικό δυναμικό, απασχόληση και ποιότητα της εργασίας στην Ελλάδα - Οικονομικός Ταχυδρόμος - ot.gr

Φορολογούμενοι με εργατικό δυναμικό, έχει μεγάλη διαφορά. Ειδικά με το ενεργό εργατικό δυναμικό.

Κι εγώ αυτή την άποψη έχω σχηματίσει πάντως , παιδιά. Το λέω όμως χωρίς στοιχεία, “ψιλόεμπειρικά” σύμφωνα με αυτά που βλέπουν τα μάτια μου δεξιά και αριστερά

Θα επισημανω οτι δεν μιλαμε (απαραιτητα) για 1700 ευρω μισθο, αλλα για 1428 ευρω μισθο, γιατι στον ιδιωτικο τομεα πρεπει να μετρατε με 14 μισθους.

Παρ’ ολα αυτα, ειμαι #teampantelis. Η αληθεια μεταξυ των δυο αποψεων παραπανω ειναι καπου στη μεση κατ’ εμε, δλδ ο κοσμος τα βγαζει δυσκολα περα και μισθος 1000 ευρω θεωρειται καλοπληρωμενος (κρινω απο ιδιαν πειρα προφανως, σε μεγαλο μαλιστα δειγμα), ουτε 10% ειναι (διοτι ναι, υπαρχει φοροδιαφυγη, ειναι ομως εξαιτιας της εργοδοσιας που πληρωνει με κουπονια σουπερ μαρκετ ή εστιατοριων ή μαυριλα σε ξενες καρτες).

Προσφατα παραδειγματα: νεα εταιρια του χωρου μου ανοιγει συντομα, μισθος 1000+150 σε κουπονια (που κατεληξε να ειναι 120, δεν-ξερω-γιατι-ακομη-ψαχνουν-“τι-κακο-τους-βρηκε”-και-δεν-βγαινουν-σωστα-τα-νουμερα). Στην παλια μου εταιρια, μισθος 1300 φανερα + 200 εξοδα κινησης. Στην παλια εταιρια της συζυγου, μισθος 1400 ευρω ολα καθαρα, με rota και αργιες/νυχτερινα για θεση επικεφαλης τμηματος.

Δεν σας εβαλα μισθους της πλακας, οπως π.χ. 500 φανερα + 300 μαυριλα για πληρη απασχοληση. Οπως βλεπετε σας δινω μισθους σοβαρων εταιριων που απλως ψαχνουν τροπους να κερδισουν φορολογικα, χωρις να εχουν τους υπαλληλους (πολυ) δυσαρεστημενους. Γενικα, αυτοι ειναι οι “καλοι” μισθοι των μισθωτων (σημειωστε το αυτο). Σιγουρα υπαρχουν μανατζερ των 2000+ ευρω το μηνα, αλλα ναι ανηκουν στο 10%.

Ελευθεροι επαγγελματιες βεβαια αποτελουν μια αλλη κατηγορια που θα επρεπε να τσεκαρουμε.

4 Likes

H ανισότητα των εισοδημάτων στην Ελλάδα είναι γνωστο ότι ειναι στα ύψη.
Επίσης γνωστό ότι γενικά παίζει φουλ μαυρίλα σε όλους (σχεδόν) τους κλάδους, ιδιαίτερα στο ελεύθερο επάγγελμα.

Δηλαδή βάλε γιατρούς, δικηγόρους, τεχνίτες/μηχανικούς (πχ υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους, μηχανικούς αυτοκινήτων κλπ κλπ) + εστίαση (που είναι μεγάλο μέρος της “επιχειρηματικότητας” στην ελλάδα) και πόση φοροδιαφυγή υπάρχει.

Λάθος στατιστικό, αλλά τουλάχιστον από δικούς μου γνωστούς, το 90% φοροδιαφεύγει συστηματικά όπου μπορεί - ακόμη και στον κλάδο του τουρισμού (σε ξενώνες κλπ) παίζει το κλασσικο "χωρίς απόδειξη θα σας κάνουμε αυτή την τιμή).

Μην κοροϊδευόμαστε παίδες, η πλειοψηφία του λαού είναι σε χαμηλό εισοδηματικό επίπεδο, και όλοι στο βαθμό που μπορούν φοροδιαφεύγουν με κάποιο τρόπο.

Οπότε δεν είναι τόσο εκτός πραγματικότητας τα νούμερα που διαβάσαμε.

Ακόμη σκέφτομαι γνωστό μου δικηγόρο με διθέσια mercedez και σπίτι στη Μύκονο που δήλωνε συστηματικά το bare minimum στην εφορία και γκρίνιαζε κιόλας ότι τα επιδόματα covid ήταν πενιχρά, την ώρα που εγώ σαν μισθωτός πλήρωνα άνετα 4πλάσιο φόρο από αυτόν και είμαι πάντα εκτός σε τέτοιου είδους επιδόματα.

5 Likes

Εμένα το ανάποδο. Δε λέω ότι είναι αντιπροσωπευτικό το δείγμα μου, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι αντιπροσωπευτικό και το δικό σου. Βασικά οι μισθωτοί δεν μπορούν να κρύψουν τίποτα.

2 Likes

Αναφέρομαι ξεκάθαρα σε μη μισθωτούς για να ειμαι σαφής. Προφανώς Παντελή εμείς τον ήπιαμε δεν κρύβεται και τίποτα - και με χαρά να πληρώνω φόρους αν δεν πλήρωνα το κωλόσογο και όλο το συρφετό κηφήνων που ζει με κρατικό χρήμα, αλλά πήγαιναν τα χρήματα σε υποδομές, παροχές υγείας / παιδείας κλπ.

5 Likes

Μονο αυτους που εβαλες να σκεφτει κανεις, και να προσθεσουμε και μονιμους στρατιωτικους, υψηλοβαθμους (και οχι μονο) μπατσους, εισοδηματιες με διαμερισματα που τα νοικιαζουν πλεον στον θεο ακομα και στην Ελλαδα, και σιγα μην ειναι μονο 10% αυτοι που βγαζουν απο 1600 το μηνα και πανω :stuck_out_tongue:

Με προσλαμβάνεις στο μπουρδελάκι σου και μου λες, 750 στην τράπεζα και 300 στο χέρι. Πως δεν τα έκρυψα?

1 Like

Με τις εισφορές εργοδότη και εργαζομένου στο 20% και το φορολογικό συντελεστή των περισσότερων επιχειρήσεων να είναι στο 22%, αν το “μπουρδελακι” έχει έστω και οριακά κέρδη, εκτός από ανήθικο και επικίνδυνο είναι και ασύμφορο αυτό που περιγράφεις μανμου

Θα πονταριζα δύο παγωμένες pils πως το 80+% της φοροδιαφυγής “μικρής κλίμακας” στην Ελλάδα είναι στους ελεύθερους επαγγελματίες.

2 Likes

:joy:

Ναι, έχουν θέμα με την ηθική.

https://www.bankofgreece.gr/enimerosi/grafeio-typoy/anazhthsh-enhmerwsewn/enhmerwseis?announcement=a66cdf8e-168b-4cd1-86b9-4f7de3e8f4fd

Εδώ μέσα, λέει πως το +90% των επιχειρήσεων στην Ελλάδα είναι πολύ μικρές (<10 εργαζομένων), άρα και πολύ χαλαρά δέχονται μαύρα όλοι τους, όπως διαπιστώνουμε καθημερινά όλοι μας. Πας σε καφετέρια, πας σε μίνι μάρκετ, πας σε καταστηματάκι ρούχων, πας σε οτιδήποτε, πληρώνεις μαύρα και κάποια από αυτά τα μαύρα πάνε και στον εργαζόμενο.

Εκτός αν ως ανήθικο και επικίνδυνο, εννοείς να μην τα κρατάει όλα ο εργοδότης και να δίνει και μερικά στον εργαζόμενο :stuck_out_tongue:

Αυτό που περιγράφεις (πάρε παπουτσάκι, χυμο, φτιαξιμο βρύσης, οτιδήποτε) αμπιστε φίλε μου εμπίπτει στην κατηγορία των εισόδηματων ελεύθερων επαγγελματιών. Το αν με τη σειρά τους πληρώνουν σε μαύρα τους υπαλλήλους τους, περιέγραψα στο προηγούμενο ποστ υπό ποιες συνθήκες (δεν) θα μπορούσε να λειτουργήσει.

Είναι το σαντουιτσάδικο ελεύθερο επάγγελμα?

Για τον ιδιοκτήτη του, βεβαίως. Για τον υπάλληλο του (αν έχει) είναι μισθωτή εργασια.

Για να δούμε που διαφωνούμε και που όχι, δεν λέω πως δεν υπάρχουν και μισθωτοί που πληρώνονται με εν μέρει/εντελώς μαύρα, σαφώς και υπάρχουν πολλοί, αλλά ότι άλλου είναι που γίνεται το πάρτυ

Κάτι χάνω μάλλον, αλλά όπως και να’χει τότε ακόμα κι έτσι, το συντριπτικό ποσοστό του >90% των επιχειρήσεων που λέει ο Στουρνάρας φορολογείται σαν ελεύθερο επάγγελμα όπως λες, άρα και μεγάλο ποσοστό μισθωτών παίρνει μαύρα.

Δεν νομιζω οτι μια επιχειρηση θεωρειται “ελευθερο επαγγελμα”. Οσο για τα υπολοιπα, εγραψα την αποψη μου χθες. Αλλα θα κανω τωρα μια ερωτηση για να δω αν αξιζει να συνεχισουμε τη συζητηση ή οχι:

Ειμαι μισθωτος, μου λεει η επιχειρηση “Χ ποσο καθαρο, Υ ποσο μαυριλα” και συμφωνω γιατι πρεπει να φαω κατι αυτον τον μηνα. Τι κανω:

  1. Παω στον λογιστη μου και λεω “βαλε κι αυτα στη δηλωση, εγω δεν ειμαι φοροφυγας”;
  2. Δεν τα δηλωνω και μου λετε οτι ειμαι στο 90% των φοροφυγαδων; Υπαρχει αντιπροταση (εκτος ισως απο το #1);
  3. Του λεω “αυτα να τα πεις στον Κουλη” και κανω καταγγελια, αφου πρωτα ψαξω κανεναν καδο σκουπιδιων για να μην παω με αδειο στομαχι στο ΣΔΟΕ;

Φυσικα φοροδιαφευγω, αλλα στα δικα μου ματια ειμαι υπαιτιος μονο αν ζητησω μαυριλα σε μια δουλεια και μου τα δωσουν. Αν ειναι η μονη εναλλακτικη για να ζησω, τι ακριβως πρεπει να κανω;

γεια σου κουλη με τα σχέδια σου

6 Likes

Μιλώντας στην εκπομπή του ΣΚΑΪ, Πρωινή Ενημέρωση, ο Θάνος Πλεύρης είπε: Η χρησιμοποίηση του όρου “μπάτσου” έχει ξεφύγει και με το άνοιγμα της Βουλής θα αναλάβω μία πρωτοβουλία και με άλλους βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας και από άλλα κόμματα, εάν το επιθυμούν, ώστε πλέον ο όρος “μπάτσος” απευθείας να κινεί αυτόφωρο ποινικό αδίκημα, να μη χρειάζεται κανένας να κάνει μηνυτήρια αναφορά

To ΤΣΟΣΜΠΑ θα ποινικοποιηθεί και αυτό?
Παρακαλώ προτείνετε νέα ονόματα για μπάτσους

14 Likes

Γουρούνια δολοφόνοι.
Απλά θα αφαιρούμε το μπάτσοι που θα είναι ποινικά κολάσιμο και θα είμαστε οκ.

4 Likes

Εδώ ο κόσμος καίγεται και το μουνί χτενίζεται.
Ναι, Θάνο μου, εσύ είσαι το μουνί. Ζώον, ε ζώον.

Τσάκω και ένα αρχίδι και χώστο στον πάτο σου.

9 Likes

Οι μπατσοι του φορουμ μπορει να στηριζουν αυτην την κινηση :stuck_out_tongue:

2 Likes