Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

:joy::joy::joy:

1 Like

Έχει μαλλιάσει η γλώσσα της κυβέρνησης 5 χρόνια τώρα, η ατομική ευθύνη υπερισχύει συντριπτικά της κρατικής, τι δεν καταλαβαίνετε ρε περίεργοι; Να, ορίστε και τα ντατα λέμε

41τακατο φορ εβα

4 Likes

Σε παρόμοιο ύφος αλλά εντελώς διαφορετική είδηση, σκοτώθηκε ένα νεαρό παιδί 19 χρονών σε ένα σαπιο λουνα παρκ

Θα γράψω μόνο τι άκουσα στις πολιτικές ειδήσεις ενός αθλητικού ραδιοφώνου και νομίζω αρκεί για το point μου . Ο Δήμος της περιοχής είπε ότι ευθύνη για την έγκριση/άδεια έχει η περιφέρεια. Η περιφέρεια είπε ότι αποκλειστική ευθύνη έχει ο Δήμος

Γαμω την Ελλάδα σας

7 Likes

Δεν ρώτησαν τον πρωθυπουργό να μιλήσει για την ατομική ευθύνη του 19χρονου

12 Likes

Συγγνώμη που θα το πω, αλλά ΟΛΟΙ εμείς είμαστε η Ελλάδα. Όσο σιωπούμε μέχρι να μας χτυπήσει το κακό την πόρτα, όλοι συλλογικά και ατομικά είμαστε συνένοχοι. Το λούνα παρκ υπήρχε εκεί πάνω από 20 χρόνια και είμαι βέβαιη ότι δεν διεξήχθη ούτε μια φορά ο τυπικός έλεγχος ασφαλείας και προφανώς ο τύπος που είχε και δεύτερο λούνα παρκ είχε πλάτες και μπλα μπλα μπλα η ίδια ιστορία. Και ξαφνικά, όλοι λυπούνται, αλλά πάω στοίχημα ότι ακόμα και αν γνωρίζαμε δεν θα μιλούσαμε, γιατί ποτέ δεν μιλάμε όταν κάτι (νομίζουμε ότι) δεν μας αγγίζει.

4 Likes

Μην το διαβάσει όποιος μόλις έφαγε, κίνδυνος εμετού…

6 Likes

karagkiozhs

20 απο τις 23 υποψηφιες ταινιες αποσυρθηκαν, μεχρι και του Ρενου Χαραλαμπιδη αποσυρθηκε, φανταστειτε ποσο σκατα τα εχει κανει ΚΑΙ εδω η Μενδωνη :joy:

8 Likes

Και το μισο βουνο που καηκε φταιει γιατι δεν ειχε αυτοκαθαριστει. Γιατι αποσιωπειται η ατομικη ευθυνη της κυριας Πεντελης δηλαδη?

Γενικα αφηνουμε την φωτια να καιει δαση ανενοχλητη και αμα φτασει σε οικισμο, φταινε αυτοι που δεν καθαρισαν. 51% την επομενη φορα παρακαλω, να τα βγαλουν εξω και να σας τα τριψουν στην μουρη που μιλατε κιολας.

1 Like

Δεν είχε ακριβώς αυτό το νόημα το ποστ. Προφανώς, η ευθύνη του καθενός είναι διαφορετική, αλλά υπάρχει. Μπορώ να σου μιλήσω για τη δική μου προσωπική ευθύνη που δεν πήγα να ψηφίσω και άφησα τους άλλους ν’ αποφασίσουν και για τη ζωή μου. Όταν μιλάμε για συλλογική ευθύνη συνήθως σ’ αυτήν περικλείεται μια νοοτροπία και είτε μας αρέσει είτε όχι, εδω δεν ασχολούμαστε μέχρι κάτι να μας αγγίξει. Και στην Πεντέλη το Κράτος τους έκαψε, αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω ότι εδώ που ζω αν δεν επικρεμόταν η “απειλή” των προστίμων πολλοί δεν θα καθάριζαν ξερόχορτα και σκουπίδια από τα οικόπεδά τους και αυτό είναι ευθύνη. Γιατί δεν μας αδικεί μόνο το Κράτος, πρώτα απ’ όλα εμείς αδικούμε τους εαυτούς μας και, κάποιες φορές, με τις πράξεις μας και τους άλλους.

Και ναι, όταν λειτουργεί ένα λούνα παρκ-θάνατος όπου καθημερινά παιδάκια παίζουν, φταίνε και όσοι γνώριζαν και το βούλωναν. Δεν μου αρκεί το φταίει ο ιδιοκτήτης, ο Δήμος, η Περιφέρεια, το Κράτος κ.ο.κ., φταίμε όλοι μας. Σε ένα σοβαρό Κράτος και κοινωνία που θα σεβόταν τη ζωή, ο τύπος θα ήταν στη φυλακή και το παιδί θα ζούσε.

Τέλος πάντων, δεν είναι κακό να διαφωνούμε, αν και μίλησα για το λούνα παρκ και την παράνομη λειτουργία του. Το θέμα των πυρκαγιών έχει πολλές όψεις και το έχω αγγίξει πολύ επιδερμικά, δεν θα εκφέρω άποψη περί ευθύνης - προδήλως η κύρια ευθύνη είναι ο ανύπαρκτος κρατικός μηχανισμός, δεν υπήρχε περίπτωση να διαφωνήσουμε σ’ αυτό - το ίδιο λέμε.

@morgoth νόμιζα ότι απευθυνόσουν σε μένα - συγγνώμη. Επί της ουσίας, συμφωνούμε σε όλα.

2 Likes

Σκουπίδια λαός ψηφίζει σκουπίδια πολιτικούς, Ε…για τους Αμερικάνους πήγαινε αυτό…

4 Likes

Αποθεωση του Σπυρου. Αν και μπορει παλι να μην ειναι κατοικοι της Λερου, αλλα της Πεντελης. Ποιος ξερει.

1 Like

Ναι ρε δεν απαντουσα σε εσενα, στην ειδηση στο αποκατω, δεν διαφωνω σε κατι.

1 Like

Με πείραξε η ζέστη…

Megali mpala o koulis :clown_face:

2 Likes

Όταν σε περνάει πριονοκορδέλα μέσο του Springer, σημαίνει ότι για τη διεθνή δεξιά έχεις τελειώσει.

Αρκεί βέβαια να βρεθεί και κάποιο νον-ραιτ κόμμα εξουσίας που να μη φέρνει σε τσίρκο :unicorn:

5 Likes

Με δεδομενα τα σκατα που προκειται να φαει ο οποιος επομενος, φοβαμαι οτι οι υποψηφιοι που θα σπευσουν θα ξεχωριζουν μαλλον για οτιδηποτε αλλο εκτος απο τη σοβαροτητα τους.

3 Likes

δύο σημεία

  • επειδή κοντινό μου πρόσωπο δουλεύει στο υπουργείο Εσωτερικών, μου λέει με βεβαιότητα ότι το 80% του χρόνου τους πάει στο να απαντάνε ερωτήσεις δημών κτλ, όπου ΔΥ δεν μπορούν να καταλάβουν τι λενε οι διατάξεις. και επειδή δεν θέλουν να πάρουν την ευθύνη λάθους, καλούν το υπουργείο να το “ξεκαθαρίσει”. έτσι γινεται ένα bottleneck που κανεις δεν ειναι υπευθυνος για τίποτα. πολύ κρίμα και ελληνικό.

  • ζω χρόνια στο εξωτερικό, στο οποίο επίσης υπάρχει διαφθορα. Αυτο που επίσης υπάρχει, ειναι ενα συνολο πολιτών που κράζουν/πιέζουν/φωνάζουν ουσιαστικά, ειδικά σε τοπικο επιπεδο. πχ, ποιος θα σκεφτοταν να κανει καταγγελία, πριν γίνει το κακό ; εγω εδω εχω δει

  • πολιτες να κολλάνε αυτοκολλητα για να μαζεύει ο κόσμος τα κακά των σκύλων

  • σε οτιδηποτε γινει στον δημο μας, μπαινουν μαζικα και κραζουν στον δημο στη σελιδα στο ΦΒ και τον ταγκαρουν σε φωτο με προβληματα. Και ο δημος, αναγκαζεται να απαντησει.

  • υπαρχει app που αναφερεις τα προβληματα του δημου και παιρνεις αριθμο πρωτοκολλου. και ο δημος απανταει

  • χαθηκε μια 14χρονη, και ειχαν λυσσαξει ολοι να την βρουν. και την βρηκαν.

  • βλεπουν μαλακιες (πχ να πετανε σκουπιδια εκτος καδων) και σπανε @@ στο γουατσαπ, μεχρι ο υπευθυνος να τα βρει και να τα μαζεψει. και γινεται.

ΔΕΝ το παω στην προσωπικη ευθυνη και δεν λεω οτι πρεπει οι πολιτες να αντικαταστησουν την κυβερνηση.

Αλλα την Ελλαδα περισσοτερο από τις κυβερνησεις, φοβαμαι οτι την μισουν οι ιδιοι οι Ελληνες

2 Likes

Μεγάλη αλήθεια.

Δεν είναι πως την μισούν ακριβώς. Απλά η σχέση τους, οι προσδοκίες τους κλπ κλπ διαχρονικά είναι άλλες. Έτσι εξηγούν και οικονομολόγοι την “ανωμαλία” του να θέλουν οι Έλληνες να έχουν το σπίτι τους, σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από άλλες χώρες. Έχουμε μάθει συλλογικά πως πρέπει να έχουμε την καβάτζα μας, δεν θα μας προστατέψει το κράτος. Η εμπιστοσύνη χτίζεται σιγά σιγά και εδώ ΔΕΝ έχει χτιστεί ποτέ.

Στην εποχή του νεοφιλελευθερισμού όλοι έχουν μετατραπεί σε ελαστικοποιημένοι εργασιακά (συνήθως με ελάχιστο διαθέσιμο χρόνο ή άνεργοι σε κατάθλιψη) ιδιώτες καταναλωτές παρά ενεργοί πολίτες και η πολιτεία έχει φορτώσει σε υπερεθνικούς θεσμούς πολλά ώστε οι πιέσεις των πολιτών να είναι στο κενό όταν αυτά τους επιβάλλει π.χ. η Ε.Ε.! Αυτό είναι φαινόμενο όλης της Δύσης βέβαια.

3 Likes

σωστό. αλλά και πάλι, δεν καταλαβαίνω γιατί μέχρι να χτιστεί η εμπιστοσύνη, πρέπει να γαμ$%με ο ένας τον άλλο…

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ (δεν θα σας αρεσει)

Στην Ελβετία όλα δουλευουν όμορφα. Παλαιότερα (δεν ξέρω τώρα) μου ειχαν πει οτι οι συνταξιουχοι μπορούσαν να κόβουν κλήσεις πάρκινγκ - καθως περπατουσαν στον δρόμο, αν εβλεπαν κατι λαθος, εκοβαν κλησεις.

Αποτέλεσμα - πενα το πάρκινγκ.

Στην Ελλαδα ξερετε τι βιωνουμε/ετε. Οταν καποια στιγμη εγινει μια νυξη (νομιζω για ελεγκτες/φοιτητες στα λεωφορεία), πηγε να πεσει η κυβερνηση, γιατι “θα γινουμε ρουφιανοι”.

Δεν θα μου αρεσε να πιανονται στα χερια ελεγκτες και επιβατες, αλλα θα μου αρεσε να ξεκ&$%ζε τον τυπο που εχει καβατζάρει 3 θεσεις στην περιοχη μου ένας συνταξιουχος, μέχρι να αλλαξει κάτι.

Δεν πηγατε στην τροχαία ; πηγαμε. ήρθαν μια φορά. μπορουμε να περιμενουμε να ξαναερθουν το 2025, ή μπορούμε να δουμε τι μπορει να γινει.

Εγραψα και άλλα παραδειγματα παραπανω. και αν το παραπανω σας γαργαλισει κάπως, παρτε ενα αλλο παραδειγμα.

Ο Ελληνας ολο περιμενει το καλο κρατος να ερθει, και καθως το κρατος ειναι ακομα στον δρομο, το σκιζει χειροτερα. Δλδ σκιζει τον συν-Ελληνα.

Αυτο δεν θα το συνηθισω ποτέ.

2 Likes