Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Το καλό είναι ότι ο ΓΑΠ θα κόψει τις ψήφους και το ρεύμα που είχε μέχρι τώρα ο Λοβέρδος. Οι φιλελέδες δεξιοί είναι φανατικοί υποστηρικτές του Λοβέρδου και τους έπεσε απότομα η υποψηφιότητα ΓΑΠ. Και έχουν ξεκινήσει και κράζουν. Πρώτος και καλύτερος ο Σίλας (ποιος άλλος;)

Βέβαια αν δείτε τα σχόλια από κάτω του κόσμου, τον γλεντάνε το Σίλα.

Για παράδειγμα:

δεν είναι σωστό να μιλάς έτσι για εν ενεργεία πρωθυπουργό

:joy:

Δεν με ενδιαφέρει ποιος θα βγει Πρόεδρος στο Κινάλ, αρκεί να μη βγει ο Λοβέρδος. Μικρό του αδελφό αποκαλεί τον Άδωνι παρεμπιπτόντως.

4 Likes

Μέχρι και το Blah Blasphemy δισκάρες όλες. Μετά ξεχωρίζω κάποια κομμάτια ως το 2011, και έκτοτε κατρακύλα.

1 Like

Ο ΓΑΠ αν βγει είναι λόγω ονόματος . Προσπαθουν να βάλουν ένα όνομα στο Κιναλ που θα τραβήξει κόσμο και εκτός κόμματος. Αν βγει ο ΓΑΠ το Κιναλ θα ανέβει αυτό είναι σίγουρο. Σκοπός είναι να ξεπεράσει τον ΣΥΡΙΖΑ που έχει αρχίσει και χάνει

Fixed, ειχες κανει κατι λαθακια.

4 Likes

Δεν την ξέρω την Elpedison αλλά θεωρίες συνομωσίας προσπαθεί να δημιουργήσει ο Βαξεβάνης κατ’εμέ και για αυτό δε λέει τίποτα ευθέως. Έχει 5πλασιαστεί η τιμή του φυσικού αερίου στην Ευρώπη και ακόμη δεν έχει μπει χειμώνας. Ο πληθωρισμός μας και η ακρίβεια της ενέργειας αλληλοτροφοδοτούνται και ταυτόχρονα φοβόμαστε για έλλειμα ενέργειας αν ο χειμώνας είναι βαρύς. Επίσης έχουν διπλασιαστεί τα δικαιώματα διοξειδίου του άνθρακα αυξάνοντας πολύ το κόστος σε λιγνιτοπαραγωγούς όπως η ΔΕΗ. Ειλικρινά δεν ξέρω τι πρέπει να ρωτήσουμε τον πρωθυπουργό μιας μικρής χώρας για όλα αυτά :sweat_smile:

Ποια λιγνιτοπαραγωγή, δεν υπάρχει λιγνιτοπαραγωγή πια στην Ελλάδα ρε, απολιγνιτοποιηθήκαμε :stuck_out_tongue:

1 Like

όχι ακόμη. Το βρήκα και στο capital.gr επειδή ήθελα να το επιβεβαιώσω πριν το γράψω. Επίσης, η ΔΕΗ είχε αυτή τη ζημιά με τα μηχανήματα πριν κάποια χρόνια -τα οποία δεν τα είχε ασφαλισμένα !!!- και ήταν παρόμοιας τάξης μεγέθους ζημιά. Στα 800 εκ. € έλεγαν τότε. Και να απολιγνητοποιηθεί τη ζημιά την έχει στη τιμή όσο τα μηχανήματα είναι θαμένα (Θεέ μου - πού ζούμε. Η ΔΕΗ αυτασφαλίζεται και δεν πάει σε κανονική ασφαλιστική…)

Πάντως με τις τρέχουσες τιμές των δικαιωμάτων CO2, η ΔΕΗ για τις περυσινές εκπομπές των 15,47 εκατ. τόνων θα πλήρωνε σήμερα 765 εκατ. ευρώ (από 393,48 εκατ. που πλήρωσε πέρυσι).

Σε κάθε περίπτωση η επιχείρηση έχει θέσει ως στόχο την περαιτέρω μείωση της λιγνιτικής της παραγωγής και ήδη μέσα στο 2021 έχει αποσυρθεί καθαρή λιγνιτική ισχύς 550MW ενώ ακόμη 810MW αναμένεται να αποσυρθούν εντός του έτους.

Ειδικότερα σύμφωνα με το πλάνο της ΔΕΗ για την απολιγνιτοποίηση προβλέπεται:

εντός του 2021 τη σταδιακή απόσυρση των μονάδων Καρδιά 3,4,

εντός του 2022 την απόσυρση των μονάδων Μεγαλόπολη 3 και Άγιος Δημήτριος 1,2,3,4

εντός του 2023 την απόσυρση των μονάδων Μεγαλόπολη 4, Μελίτη 1 και Άγιος Δημήτριος 5

Τα 74,5 €/MWh που αναφέρονται στο capital φαίνονται παραδεισένια με τις τιμές που επικρατούν σήμερα, δε βρίσκεις; Πρόσφατα σπάσαμε ρεκόρ με 254 €/MWh τιμή ημέρας.

1 Like

Από τους χειρότερους στο χωρο είναι ο Βαξεβάνης. Μην ασχολείσαι και πολυ με αυτά που λέει

Mα όχι κάπιταλ λεει, έγκυρο θα είναι !

Όταν είσαι μυρωδιάς, φαίνεται.

5 Likes

Οταν παιρνεις στα σοβαρα αυτο τον δημοσιογραφο εισαι στοκος ξεκαθαρα.

Ρε μήπως είσαι ο Αθανασίου?

3 Likes

Μαν μου, πλιζ σταμάτα να γράφεις στο φορουμ.

2 Likes

Να σταματήσει τη μοναδική παρέα που έχει???

2 Likes

Καλά, πάρα πολλά μπορείς να τον ρωτήσεις για αυτά που αναφέρεις, αλλά εγώ το ανέβασα γιατί μου φάνηκε τρελό το να με παίρνουν και να μου το λένε μες στη μούρη. Ένα πράγμα που θα μπορούσε άμεσα να κάνει είναι να πιέσουν να εφαρμοστούν οι κανόνες περί προσωπικών δεδομένων, δεν έχει σχέση με τις τιμές της ενέργειας αυτό.

1 Like

Αντί να κάνει αυτό αυτές τις μέρες, θα μπορούσαμε να τον ρωτήσουμε για αυτά (ως ΠΘ όχι ως Μητσοτάκη) πχ

2 Likes

Ευτυχώς που είσαι ξυπνιος και πρόσεξες το παιχνίδι που σας παίζουμε παραπληροφώντας σας για το πότε κλείνουν οι λιγνιτικοί! :sweat_smile:

Edit: @nnnkkk στα χρόνια της Τρόικας όλα της τα reports ξεκινούσαν γράφοντας αυτό που γράφει το λινκ επάνω. Ζητούσαν να σπάσει το ολιγοπώλιο στην ενέργεια, κατανόμαζαν τους ίδιους players και εμείς αντιπροτείναμε οριζόντια μέτρα και μειώσεις μισθών/συντάξεων.

Οχι ενταξει εναι καλος δημοσιογραφος ρε . :rofl:

Ναι μωρε επειδή αποκάλυψε κάτι ονόματα λίστας λαγκάρντ, κάτι ανακρίβειες στο πόθεν έσχες του πρωθυπουργού, επειδή έχει πάρει εκεί καναδυο διεθνή βραβεια να τον πουμε και καλό δημοσιογράφο;

Εμείς θέλουμε αδέκαστο πρετεντέρη, καψή κλπ, σωστα;

3 Likes

Ε τότε μάλλον είναι πάρα πολλά πράγματα που μπορεί να ρωτηθεί ο ΠΘ μιας μικρής χώρας, όταν οι τιμές της ενέργειας είναι στο θεό και μιλάει για εξωτερικούς παράγοντες μόνο

1 Like