Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Ανέφερα και τον Αντρέα Λοβέρδο αν πρόσεξες, όχι μόνο το Μητσοτάκη. Εσύ τελευταία για κάποιο λόγο συνέχεια τον υπερασπίζεσαι.

Το πρόβλημά μου αυτή τη στιγμή είναι οι φιλελέ πολιτικές, όχι η δεξιά γενικώς και αορίστως. Ας πούμε με το Βελόπουλο τι πρόβλημα να έχω; Ένας ακίνδυνος γραφικός δεξιός είναι που παίρνει ένα 3,5% από ψέκια και γραφικούς.

Αυταρχικές πολιτικές για μένα είναι οι κάμερες στις σχολικές τάξεις για να δώσω ένα παράδειγμα.

Όχι, δεν υπερασπίζομαι τον Μητσοτάκη, απλά δε με πείθουν επιχειρήματα και λεξιλόγια καφενείου τύπου “φιλελέ” και “νεοφιλελέ”, και γαμιέται ο ένας και ο άλλος, και ο χειρότερος ever κλπ. κλπ., που τόσα χρόνια στρώνουν το έδαφος ώστε ν’ αναδειχθεί ο επόμενος “καθαρός”, λαϊκός ήρωας που επιτέλους θα σώσει τη χώρα από τα κακά δεινά ενός συγκεκριμένου ατόμου, μιας φαμίλιας ή μίας συγκεκριμένης πολιτικής διαχείρισης, χωρίς ν’ ακούγεται ίχνος κριτικής για την πάλαι ποτέ “σοσιαλιστική” ή προσφάτως “αριστερή” διαχείριση. Η αποθέωση του δικομματισμού για άλλη μία φορά, “ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου”, άρα γιατί να μας πειράζει και ο γραφικός Βελόπουλος; Γιατί να μας πειράζει το εθνικιστικό δηλητήριο απ’ τη στιγμή που κόβει ψήφους απ’ τον Κούλη, ε; Να υποθέτω δεν είχες πρόβλημα και με το γραφικό ΛΑ.Ο.Σ. πριν συγκυβερνήσει, όπως και με τους γραφικούς της Χρυσής Αυγής πριν μπουν στη βουλή; Στ’ αρχίδια μας αν αυτή η “γραφικότητα” των τηλεοπτικών οθονών στο δρόμο μπορεί να μεταφράζεται σε κάνα ξυλίκι σε κανέναν Πακιστανό ή σε μαχαιριές, ε; Όπως στ’ αρχίδια μας και ο κυρ-Φώτης της επαρχίας όπως λες, που πέρα απ’ τις αποδείξεις, συνήθως στο καφενείο του είχε και κανέναν Αλβανό ή Αλβανίδα να καθαρίζει/δουλεύει ανασφάλιστος/η. Ελληνική επαρχία 90’s, η αποθέωση της βάναυσης, ρατσιστικής, μαύρης εργασίας, αλλά τι να κλάσει ο κυρ-Φώτης μπρος στην βαρβαρότητα των πολυεθνικών. Γιατί προφανώς για κάποιους ο καπιταλισμός και η εκμετάλλευση είναι ποσοτικά ζητήματα, όχι ποιοτικά.

Να μας πεις για τις κάμερες στα σχολεία τι έλεγε κι ο Γαβρόγλου, βέβαια.

Δεν ντρεπόμαστε λέω 'γώ.

8 Likes

Παρακολουθώ τη συζήτηση σας και δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να βάζουμε διλήμματα για το ποια είναι η σειρά κατάταξης των δεινών αυτής της χωρας. Και ο Μητσοτάκης είναι πρόβλημα,και ο νεοφιλελευθερισμός, και οι φασίστες είναι πρόβλημα, και ο ρατσιστής κυρ-ταδε, και όσοι τρώνε το δημόσιο χρήμα και πάρα πολλά άλλα ακόμα. Και συχνά αυτά τα πρόβληματα παρουσιάζονται το ένα σαν λύση του άλλου, ας μην ξεχνάμε για παράδειγμα την ρητορική της ΧΑ πριν καν μπει στη Βουλή ότι υποτίθεται θα βγει για να βάλει στη φυλακή όσους κατασπατάλησαν το δημόσιο χρήμα. (και υπήρξαν ψηφοφοροι που μεσα στην άγνοια ή τη βλακεία τους το πίστεψαν!)

Δεν έχει νόημα θεωρώ να λέει ο ένας ότι ο Κούλης είναι ο εχθρός όχι ο άλλος να λέει οι φασίστες είναι, ο τρίτος να λέει ότι όχι ρε μαλακες ο τάδε είναι ο εχθρός κτλ κτλ. Ο @Leper_Jesus έχει δίκιο στο ότι αυτές οι απλοϊκές λογικές δεν έχουν θετικές επιπτώσεις. Αν δηλαδή θέλουμε να αναγαγουμε το θέμα σε ένα επίπεδο που δεν θα σκεφτεί ποτέ το μεγάλο τμήμα του εκλογικού σώματος, δυστυχώς.

Ο εκλιπών ήταν ένα πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα εγωιστή και άπληστου ανθρώπου που δεν τίμησε το αξίωμα του.

4 Likes

Πολλές υποθέσεις κάνεις για μένα και υποδείξεις για το τι να γράφω και τι να μην γράφω. Και έχεις προσθέσει και διάφορα θέματα από το πουθενά για τα οποία για κάποιο λόγο θα έπρεπε να έχω γράψει αλλά δεν τα έγραψα.

Όταν είχα ποστάρει ένα άρθρο με τις παραλίες που ήταν ο Μητσοτάκης στην Κρήτη είχες ενοχληθεί. Λες και μόνο εγώ εδώ μέσα έχω ασχοληθεί με τις διακοπές του Κούλη αλλά τελοσπάντων.

Και το συνδυασμό Φαήλου / Τζήμερου σιχαίνομαι αλλά με 0,8% που παίρνει τον θεωρώ ακίνδυνο για να κάτσω να ασχολούμαι. Μην αρχίσεις πάλι κι εδώ να υποθέτεις και να φαντάζεσαι διάφορα.

Από δω και πέρα μην ξαναδώ κάποιον στο φόρουμ να κριτικάρει τον πρωθυπουργό. Στην τελική καλά έκανε και πήγε Πάρνηθα εν μέσω λοκντάουν και καλά κάνει και γυρνάει τις παραλίες. Ούτε κριτική για τις φωτιές χρειάζεται. Γιατί ο Σύριζας τα πήγε καλύτερα στο Μάτι; 100 άτομα έκαψε και παίζανε και θέατρο μετά. Μια χαρά είναι ο Κυριάκος κάνει ό,τι μπορεί. Δεν θα ενισχύσουμε και το δικομματισμό τώρα.

#Με_τον_Κυριάκο

Αν δεν ακούγεται ίχνος κριτικής για τη σοσιαλιστική και αριστερή διαχείριση στο παρελθόν δεν φταίω εγώ. Όποιος θέλει γράφει στο φόρουμ ελεύθερα ό,τι θέλει. Δεν θυμάμαι να εμπόδισα κανέναν ούτε να εξέφρασα κάποια δυσφορία. Για μένα μπορώ να βρω και 2-3 ποστ που έχω κάνει στα οποία έχω κράξει το Σύριζα.

Ανασφάλιστη εργασία, επιθέσεις σε αλλοδαπούς, έλλειψη κριτικής στην αριστερά κτλ γράψτα λοιπόν. Εμπόδισα κανέναν να γράψει για αυτά τα προβλήματα; Άλλοι είναι οι νταβατζήδες του φόρουμ, μην γράφεις αυτό γράψε το άλλο.

Μου θυμίζει λίγο τη φάση με τις θρησκείες. Μην κράζεις την Ορθοδοξία γιατί στο Ισλάμ δέρνουν τις γυναίκες, πετάνε τους gay από τις ταράτσες κτλ. (ναι αλλά για το Μωάμεθ δεν τα λέτε).

Προσωπικά δεν ψάχνω το ιδανικό στην πολιτική γιατί δεν υπάρχει. Είμαι ρεαλιστής και δεν πετάω στα σύννεφα. Από αυτούς που υπάρχουν προσπαθώ να βρω τον καλύτερο ή τον λιγότερο χάλια. Ο Leper φαίνεται να γνωρίζει κάποιον ιδανικό. Ας μας τον πει να τον ψηφίσω κι εγώ. Εκτός αν όλοι τα ίδια σκατά είναι, οπότε να μην ασχοληθούμε ξανά με τα πολιτικά. Τζάμπα υπόθεση, χαμένος χρόνος. Αφού τα βασικά προβλήματα κανείς δεν τα λύνει. Μόνο μπαλίτσα και μουσική από δω και πέρα. Και κλείδωμα του τόπικ θα πρότεινα.

Και μια συμβουλή: Αν σε ενοχλούν αυτά που γράφω κάνε με ignore. Πλέον υπάρχει η επιλογή στις ρυθμίσεις, απλό είναι. Δεν θα παρεξηγηθώ στο υπόσχομαι.

Και για να μην δημιουργούνται παρανοήσεις, ο Τσοχατζόπουλος ένα λαμόγιο ήταν. Απλά τώρα άλλος μας γαμάει. Ορισμένους. Για κάποιους άλλους εκεί έξω είναι φανταστικός. Έχω και 1-2 φίλους που ψηφίζουν Κούλη. Δεν είναι κακό, δημοκρατία έχουμε.

4 Likes

Κάτι που συνδυάζει μουσική, Κούλη, διακοπές, νοσταλγία συναυλιών, merch για να χαλαρώσει το κλίμα των τελευταίων ποστς

20 Likes

…κι επαυξάνω. Λατρεία η πάνω τέρμα δεξιά:

21 Likes

Είναι ίσως η 1η φορά που θα ευχηθώ κάτι τέτοιο για κάποιον και να το εννοώ… Ακόμα και εδώ μέσα που το διάβαζα συχνά πυκνά μου έκανε κάπως σαν “ευχή” αλλά πραγματικά σε αυτή την περίπτωση … καλός :coffin: να ξεβρωμισουμε!!!

6 Likes

Ξεπούλημα… εεε… παραχώρηση για 35 χρόνια (και καλά):

2 Likes

Σε ιδιωτική εταιρεία μια χαρά…

Όσο και να συμφωνούμε οι περισσότεροι με το σύνθημα, εχω βαρεθεί να βλέπω παντου γραμμένα σε τοιχους και κοινόχρηστους χώρους. Επίσης ο κέλτικος σταυρός προς αλλού κλείνει το μάτι. Μην ξεχνιόμαστε, ναι μεν ευχές για το μητσοτάκη, αλλά και κλωτσίδια στα φασισταριά.

9 Likes

Προφανώς και γαμιέται, αλλά τα χρυσαύγουλα τι ζόρι τραβάνε; Λες κι έχει καμία σχέση ο Κούλης με την καταδίκη των κλόουν τους…

2 Likes

Η χθεσινή πορεια τέτοια είχε.


2 Likes

Καραμπινάτη περίπτωση Αριστερής οσφυοκαμψίας, που θα λεγε μια ψυχή.

5 Likes

Οι συγκεκριμένοι πιστεύουν ότι μέσα από τον όχλο θα πετυχουν . Ο κόσμος όμως τους πηρε χαμπάρι.
Εμένα άλλη είναι η απορία μου πως ενώ είναι στην φυλακή ο Κασιδιάρης διαχειρίζεται το κόμμα του η κάνει εκπομπές.

1 Like

Πάντως σε εκείνο το ηλίθιο άρθρο από τη Γ-ΛΙΦΟ που είχα ανέβασει πριν μερικό καιρό προσπαθούσε να πείσει η αρθρογράφος ότι δεν είναι σωστό το σύνθημα επειδή δεν ξεχωρίζει -λέει- αν είνα αριστερό ή (ακρο)δεξιό.

Και τους πετσόκοψε μια κοπέλα στα σχόλια: "Τα φέρατε από δω, τα φέρατε από κει ακροδεξιό το σύνθημα. Όχι σαν το Βορίδη που είναι κεντρώος" :clap:

Πετσωμένοι είναι και αυτοί εξάλλου.

@SvenN Και όμως αν ρωτήσεις φανατικό Νεοδημοκράτη θα σου πει ότι εμείς στη ΝΔ τους βάλαμε φυλακή. Εσείς στο Σύριζα κάνατε τόσα χρόνια να βρείτε αίθουσα για δίκη και πηγαίνατε από αναβολή σε αναβολή.

@LedZep Μιλάει από καρτοτηλέφωνο μέσα από τη φυλακή ο Κασιδιάρης και μετά αυτά που λέει τα ανεβάζουν στο διαδίκτυο. Άλλος θα είναι πρόεδρος στο κόμμα του, ο ίδιος δεν έχει δικαίωμα να είναι πρόεδρος επειδή είναι στη φυλακή.

2 Likes

Πάντως τα φασισταρια που το χρησιμοποιούν δεν νομίζω να περίμεναν το πόρισμα της Lifo

1 Like

Καλά μιλάμε για ΣΥΡΙΖΑ τώρα που ξεπλυνε την ακροδεξιά του Καμμένου ονομάζοντάς την κεντροδεξιά και τον Βουτση με την επική ατακα για τις ψήφους.

1 Like

Είχε και άλλα σχόλια πιο εύστοχα ακόμα και το the point που τους έκραζαν στη λίφο αλλά δεν τα έχω συγκρατήσει ρε γαμώτο.

Εντάξει και μεταξύ μας το λέμε αυτό “έλα ρε μλκ μη γαμιέσαι τώρα” δεν είμαστε ακροδεξιοί ούτε σεξιστές.

Υπάρχουν πολλά πράγματα που εκφράζουν μεγάλο μέρος της κοινωνίας ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων. Και ο Τσιάρτας ΑΕΚ είναι, άρα να μην είμαστε ΑΕΚ επειδή είναι και ο Τσιάρτας;

Μην το ξεφτιλίσουμε και τελείως το πράγμα. Δηλαδή οι αριστεροί χέζουν, οι φασίστες χέζουν… άρα το χέσιμο είναι φασιστικό! :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Άκυρο… Μα τι λες τώρα; Τι συγκρίνεις; Μιλάμε για πολιτικά συνθήματα ή για χέσιμο;

“Ρε παιδιά, όλοι έχουμε Πατρίδα, όλοι έχουμε περάσει έστω από μια θρησκεία και όλοι έχουμε οικογένειες. Δεν είμαστε χουντικοί αν πούμε Πατρίς, Θρησκεία, Οικογένεια!”

2 Likes