Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

6 Likes

Άκυρο,αλλά άλλη η εταιρία Σαραντόπουλος-Αλλατίνη και άλλη η Αλλατίνη του ομίλου Elbisco, ε? Μπήκα να δω τα προϊόντα, γιατί στην αρχή κι εγώ μπερδεύτηκα και μου εμφανίστηκαν δύο διαφορετικές εταιρίες.

1 Like

https://www.linkedin.com/posts/elbisco_%CE%B7-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1-elbisco-ae-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%89%CF%80%CE%BF%CE%AF-%CF%84%CE%B7%CF%82-activity-6870697041526300672-YKhF

Ανέβασε ανακοίνωση η εταιρεία :
Η εταιρία ELBISCO A.E. και οι άνθρωποί της εκφράζουν τη βαθύτατη θλίψη και τον αποτροπιασμό τους για το πρόσφατο τραγικό συμβάν, της 17-11-2021, που οδήγησε στον θάνατο το άτυχο 8χρονο κορίτσι.

Η επιχείρηση, στις εγκαταστάσεις της οποίας, στο Κερατσίνι Πειραιώς, συνέβη το φρικτό γεγονός, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την εταιρία ELBISCO AE και τη μάρκα ΑΛΛΑΤΙΝΗ (μετοχική, επιχειρηματική, εμπορική, συνεργασίας ή άλλη).

Η εταιρία μας, εδώ και πολλές δεκαετίες, παράγει τα αναγνωρισμένα προϊόντα της (μπισκότα, κέικ, αλμυρά κράκερ και άλευρα τελικού καταναλωτή), υπό το σήμα φήμης ΑΛΛΑΤΙΝΗ, αποκλειστικά στα δύο εργοστάσιά της στο Πικέρμι Αττικής και στην Γλύφα Χαλκίδας.

Επισημαίνουμε, τέλος, ότι η προαναφερόμενη, εδρεύουσα στο Κερατσίνι Πειραιώς, επιχείρηση χρησιμοποιεί σε προϊόντα παραγωγής της (χονδρικής εμπορίας και προοριζόμενα για επαγγελματική χρήση) το σήμα ΑΛΛΑΤΙΝΗ, εναντίον της θέλησης της εταιρίας μας η οποία, για τον λόγο αυτό, έχει άμεσα, ήδη από το έτος 2015, προσφύγει στην ελληνική δικαιοσύνη και ευρίσκεται σε αντιδικία με την άνω επιχείρηση.

Τη διάβασα κι εγώ την ανακοίνωση, παρ’ όλ’ αυτά κάποιος σχολιαστής άφησε αυτό εδώ, σύμφωνα με το οποίο ο Σαραντόπουλος το 2015 αγόρασε το σήμα, μηχανήματα και την τεχνογνωσία των προϊόντων Αλλατίνη, την ίδια χρονική στιγμή κατά την οποία η Elbisco ισχυρίζεται ότι ξεκίνησε να βρίσκεται σε αντιδικία για την επωνυμία με την εταιρία του Σαραντόπουλου. Στο τέλος-τέλος θα φάνε άκυρο και οι δύο.

:heart_eyes:

8 Likes

nobody saw it coming

8 Likes

Επιτέλους να μπει μια τάξη στην αγορά εργασίας !!!

5 Likes

Πέραν του γελοίου του πράγματος, αλήθεια πόσοι ηλικιωμένοι ζουν μόνοι τους η σε περιοχές που δεν μπορούν να εμβολιαστούν χωρίς να διανύσουν χιλιόμετρα; Οι τύποι ζουν στον κόσμο τους, ό,τι πιο αποκομμένο από την πραγματικότητα έχει υπάρξει ποτε.

6 Likes

Σχόλιο στο twitter για το χθεσινό debate

Με Καστανίδη, αράζεις, τον αφήνεις να φιλοσοφεί & να ταξιδεύει το μυαλό.
Με Χρηστίδη βγαίνεις μπαρότσαρκα, πας γήπεδο.
Με Γερουλάνο, πας Σπονδή, τον αφήνεις να παραγγείλει.
Με Ανδρουλάκη, τα λέτε, χασμουριέσαι.
Με Λοβέρδο παρακαλάς μη σας δουν μαζί

5 Likes

Υποχρεωτικό εμβολιασμό για όσους είναι άνω των 60 ετών. Οι ανεμβολίαστοι θα πρέπει να κλείσουν ραντεβού έως τις 16 Ιανουαρίου, ειδάλλως θα τους επιβάλλεται πρόστιμο 100 τον μήνα που θα πηγαίνει σε ειδικό ταμείο για την ενίσχυση του ΕΣΥ.

Ο τύπος κατέβασε τη μπάλα, έδωσε ασίστ στον εαυτό του & σκόραρε με άγγιχτο.

5 Likes

Δεν είναι ποινή. Θα έλεγα ότι είναι ένα αντίτιμο υγείας.

:rofl:

Αυτά που ζούμε δεν υπάρχουν, γράφεται ιστορία λέμε…

6 Likes

Αυτό είναι ένα θέμα , αλλά νομίζω γίνεται εμβολιασμός κατοικον

disclaimer : μόνο το συγκεκριμένο σχολιάζω και τίποτα άλλο , δεν υπερασπίζομαι τους άριστους

Άρα θα έπρεπε οι πληθυσμιακές ομάδες που προσβάλλονται περισσότερο από τη συγκεκριμένη ασθένεια να συνεχίσουν να απασχολούν το σύστημα υγείας επειδή επέλεξαν (για τον οποιονδήποτε λόγο) να μην λάβουν την ενδεδειγμένη θεραπεία, ενώ την ίδια ώρα όλο το υπόλοιπο κομμάτι της κοινωνίας υφίσταται τις συνέπειες σε κοινωνικό και οικονομικό επίπεδο εδώ και 1,5 χρόνο.

2 Likes

Για μενα ειναι απαραδεκτο το μετρο του υποχρεωτικου εμβολιασμου, γιατι σχεδον περι αυτου προκειται ειδικα για οσους 60+ ειναι πιεσμενοι οικονομικα (η πλειοψηφια δηλαδη), παρολο που ημουνα απο τους πρωτους που εκαναν την 1η δοση στην ηλικιακη ομαδα μου και που θα ειμαι και απο τους πρωτους που θα κανουν την 3η.

Πολυ πιο δικαιο προσθετο μετρο θα ηταν οι εμβολιασμενοι να εχουν προτεραιοτητα σε περιπτωση εισαγωγης σε νοσοκομειο για covid. Το συγκεκριμενο το βρισκω πιο δικαιο στο να αναλαμβανει ο καθενας την ευθυνη των (μη) πραξεων του.

2 Likes

Πανω στο τελευταιο που λες, οι ΜΕΘ δεν ειναι μονο για covid. Ξερεις ποσοι πεθαινουν εκτος ΜΕΘ απο ακυρες αιτιες, η ποσοι πεθαναν περιμενοντας για επεμβασεις που δεν κριθηκαν ως επειγουσες? Το μποτιλιαρισμα στο συστημα Υγειας εχει παρα πολλες παραπλευρες απωλειες.

9 Likes

Το πρόβλημα δεν είναι αν θα μπούνε εμβολιασμένοι ή ανεμβολίαστοι πρώτα, το πρόβλημα είναι να μπουν όσοι λιγότεροι γίνεται.

1 Like

Ναι, συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες δεν ειπα κατι διαφορετικο μαν. Και οι ανεμβολιαστοι που μπαινουν λογω covid να εχουν την χαμηλοτερη προτεραιοτητα απ ολους σε περιπτωση που δεν υπαρχουν θεσεις, και απο τους εμβολιασμενους που εισαγονται λογω covid, και απο οσους εχουν οποιαδηποτε αλλο λογο που μπαινουν στις ΜΕΘ.

Θεωρω πιο ηθικα σωστο να πεις σε εναν ψεκα φτωχο συνταξιουχο (ή …σε λιγο καιρο συνταξιουχο αφου μιλαμε για 60+) οτι κανε το εμβολιο αλλιως δεν εχω τροπο να σε περιθαλψω αν το χρειαστεις παρα να του πεις πληρωσε 100 ευρω απο το υστερημα σου και ολα καλα η ΜΕΘ σε περιμενει αν την χρειαστεις (και ισως και να εκτοπισεις και καποιον που εχει καποιο αλλο νοσημα και δεν φταιει σε τιποτα αν τα φερει ετσι η συγκυρια- that’s the worst part)

Θα μπορουσε να δωθει καποιο θετικο κινητρο οπως εκανε για τους κατω των 25. Αυτο που επελεξε ειναι καταστροφικη επιλογη επικοινωνιακα.

1 Like

Είσαι σίγουρος γι αυτό που λες;

Θεωρείς ηθικά “πιο σωστή” την άρνηση περίθαλψης από το να πεις σε κάποιον “επειδή με την απόφασή σου είναι πολύ πιο πιθανό να χρειαστεί να σε περιθάλψω, πρέπει να συνεισφέρεις παραπάνω”;

2 Likes

Ναι ειμαι σιγουρος μαν, κανοντας βεβαια μια διευκρινιση.

Μιλαμε για αρνηση περιθαλψης σε περιπτωση που δεν υπαρχουν αρκετες θεσεις για ολους. Αν εχουμε 150 ασθενεις για 100 κρεβατια λογου χαρη. Ουσιαστικα δεν ειναια αρνηση περιθαλψης αυτο που περιγραφω στο πιο πανω post, αλλα χαμηλοτερη προτειραιοτητα σε σχεση με τους υπολοιπους.

Και ο λογος ειναι πως γι αυτον που δεν θελησε να κανει το εμβολιο μπορει να μεινει εκτος ΜΕΘ καποιος εμβολιασμενος με covid ή ενας συνανθρωπος μας που μπορει να χρειαζεται να μπει στη ΜΕΘ για ενα τροχαιο ή για καποιο αλλο νοσημα.