Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Δηλαδή άμα υπάρχουν αρκετές θέσεις για όλους πρέπει να τις γεμίσουμε με το ζόρι; Η λειτουργία μιας μονάδας ΜΕΘ είναι χωρίς κόστος;

1 Like

Αν υπαρχουν ελευθερες θεσεις δεν χρειαζεται να τις γεμισουμε με το ζορι :slight_smile: δεν ειπα αυτο μαν.

Αν δεν υπαρχουν ελευθερες θεσεις ομως οι εμβολιασμενοι (και οσοι αλλοι πρεπει να μπουν στη ΜΕΘ για αλλο λογο εκτος κοβιντ) να εχουν προτεραιοτητα εναντι των ανεμβολιαστων που κολλησαν κοβιντ και χρειαζονται διασωληνωση. Το θεωρω πιο κοινωνικα δικαιο απο το οριζοντιο 100αρικο σε ολους τους ανεμβολιαστους 60αρηδες+, γι αυτον ακριβως το λογο

Yannis Androulidakis

Μόλις τώρα ·

Βρίσκω ότι το νέο μέτρο της κυβέρνησης να βάλει 100 ευρώ το μήνα πρόστιμο στους ανεμβολίαστους πάνω από 60 ετών είναι στη σωστή κατεύθυνση, και αποτελεί μια αποφασιστική απάντηση σε όλους αυτούς που λένε ότι τάχα η κυβέρνηση δεν έχει κανένα ουσιαστικό σχέδιο απέναντι στην πανδημία και απλά περιμένει να περάσει ο καιρός δέρνοντας, κόβοντας πρόστιμα και κατασκευάζοντας αντιπάλους, χωρίς να ενισχύει σε τίποτα την πρόληψη και τη δημόσια υγεία.

Ωστόσο, επειδή εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, έχω ορισμένες διορθωτικές προτάσεις που πιστεύω ότι θα τελειοποιούσαν αυτό το ωραίο μέτρο.

  1. Είναι λάθος το μέτρο να είναι οριζόντιο, 100 ευρώ σε όλους. Το πρόστιμο πρέπει να ανεβαίνει όσο ανεβαίνει η ηλικία του ανεμβολίαστου -τουλάχιστον κατά 2 ευρώ τον χρόνο. Για παράδειγμα, εγώ γνωρίζω κάποιον που δεν έχει εμβολιάσει την 100ετή μητέρα του επειδή δεν βγαίνει ποτέ έξω και δεν συναναστρέφεται κανέναν (είμαι μάλιστα πρόθυμος να τον καταδώσω για 100 ευρώ). Σε αυτή την περίπτωση, με μία κλιμακωτή αύξηση του προστίμου αναλογικά με την ηλικία, το πρόστιμο θα μπορούσε να πλησιάσει ακόμα και τα 200 ευρώ. Γιατί να πετάμε λεφτά;

  2. Για να εξασφαλίσει την υποστήριξη ημών των εμβολιασμένων, η κυβέρνηση θα έπρεπε τα λεφτά από τα πρόστιμα που μαζεύει να μην τα κρατάει η ίδια, αλλά να τα κληρώνει και να τα κερδίζουν κάποιοι εμβολιασμένοι. Αυτό μπορεί να γίνει μέσω ΑΜΚΑ με ένα σύστημα όπως του Τζόκερ, που να περιλαμβάνει και λήγοντες. Όταν δεν αναδεικνύεται κανένας τυχερός, θα γίνεται τζακ ποτ και τα χρήματα θα κληρώνονται όλα μαζί τον επόμενο μήνα. Έτσι, θα αυξηθούν και τα κίνητρα για τον εμβολιασμό, καθώς ο υπερτυχερός μπορεί να κερδίσει και 1 και 2 εκατομμύρια.

  3. Για να αναδειχθεί το πόσο ανάλγητοι είναι οι γέροι ανεμβολίαστοι, μπορεί η κυβέρνηση να θεσπίσει ένα μέτρο σύμφωνα με το οποίο κάθε μήνα που θα μένει ανεμβολίαστος ένας άνθρωπος πάνω από 60 ετών, αυτή θα αφαιρεί και έναν πόρο από τη δημόσια υγεία. Τον πρώτο μήνα πχ μπορεί να αφαιρεί ένα κρεβάτι, τον δεύτερο να κλείνει μια ΜΕΘ, τον τρίτο ένα νοσοκομείο. Αν δεν πιάσει αυτό, μπορεί να καταφύγει σε πιο φορτισμένα συναισθηματικά μέτρα, όπως πχ για κάθε ανεμβολίαστο να σκοτώνει ένα μικρό γατάκι.

Αυτές είναι οι δικές μου προτάσεις, μπορεί κάποιος άλλος να έχει καλύτερες, δεν το παίζω ειδικός. Έτσι κι αλλιώς μικρή σημασία έχει, αφού βρισκόμαστε στο τέλος της πανδημίας, την οποία η κυβέρνησή μας την έχει νικήσει από τον Απρίλιο του 2020 και την ξανανικάει από τότε κάθε μήνα, με έμφαση στους μήνες του καλοκαιριού.

4 Likes

Η προτεραιοποίηση θα μπορούσε να είναι ένα πρόσθετο μέτρο σε περίπτωση που όντως δεν υπήρχαν διαθέσιμες κλίνες.

Δεν εμπλέκεται με το 100άρι που πρακτικά είναι μια πρόσθετη ασφαλιστική εισφορά γι’ αυτόν που επιλέγει να παραμείνει σε κατηγορία υψηλού κινδύνου, από τη στιγμή που κατ’ επιλογήν δε λαμβάνει την προληπτική φαρμακευτική αγωγή.

Τώρα αν το θέμα είναι το ύψος ή το όριο των 60, αυτό είναι κάτι τεχνικό που επιδέχεται διάφορες οπτικές.

1 Like

Επίσης αντί να συζητάμε αν είναι καλύτερο το τσεκούρι, ο μπαλτάς ή συνδυασμός, θα μπορούσαμε ίσως να πούμε ότι θα έπρεπε εδώ και δύο χρόνια σχεδόν να γίνει ό,τι μπορεί να γίνει για να βελτιωθεί η κατάσταση στο σύστημα υγείας ή έστω να επικοινωνηθούν σωστά τα περί εμβολιασμού, αλλά ναι.

2 Likes

Καλά εννοείται αυτό, και έχει αναφερθεί και αρκετές φορές σε αυτό το τοπικ, λες και είναι τόσο δύσκολο να φτιάξουν ένα γαμημενο σποτ ή κάποιο άλλο ενημερωτικό υλικό που να εξηγεί τους κινδύνους του μη εμβολιασμου σε σύγκριση με αυτούς του εμβολιασμού.

Αυτά θα έπρεπε να είχαν γίνει από νωρίς

1 Like

Πάντως ρε παιδιά στην Ελλάδα τα μέτρα ταυτίζονται τόσο πολύ με τον Κούλη που χάνουμε λίγο την ουσία. Προφανώς εύχομαι στον Κούλη και το συνάφι του καλοκαιρινό ζώδιο. Αλλά το debate για το αν τα εμβόλια πρέπει να γίνουν υποχρεωτικά έχει ανάψει για τα καλά διεθνώς. Η Αυστρία το ανακοίνωσε ήδη, για όλους, με διοικητικά πρόστιμα και φυλάκιση για όποιον δεν το κάνει. Γερμανία, Ιταλία το συζητάνε ήδη, ακόμα και στην Αμερική υπάρχει ένα σούσουρο. Το ότι το λούζει ο Κούλης συνέχεια προσπαθώντας να πρωτοτυπήσει ή δεν ξέρω γω τι άλλο, νομίζω είναι δευτερεύουσας σημασίας κουβέντα.

Και στην ουσία του θέματος, ίσως φταίει ότι τέλειωσα νομική και έχω τον τρόπο σκέψης, αλλά τι ακριβώς δεν καταλαβαίνουμε στο debate ατομικές ελευθερίες/δικαιώματα VS κρατική παρέμβαση/υποχρεώσεις; Οι φόροι είναι υποχρεωτικοί, ο στρατός είναι υποχρεωτικός κ.ο.κ. Αν θέλετε να μπούμε σε νομική συζήτηση για το αν η κρατική εξουσία σταματά στο δικαίωμα του σωματικού αυτοκαθορισμού, να την κάνουμε, ασφαλώς. Αλλά για χιλιάδες ζητήματα υπάρχουν νομικές αναλύσεις για το ότι είναι παράνομα (από τα μνημόνια και τον ΕΝΦΙΑ μέχρι την υποχρεωτική συνεπιμέλεια και την υποχρεωτική διαιτησία στα αστικά δικαστήρια), αλλά στο τέλος της ημέρας το αστικό κράτος έχει την εξουσία να επιβάλλει κάτι. Και εμείς ως πολίτες μπορούμε να συζητάμε και να ψηφίζουμε υπέρ ή κατά, ασχέτως αν οι σύγχρονες δημοκρατίες πάσχουν σε μεγάλο βαθμό από… δημοκρατικότητα.

Εγώ π.χ. διαφωνούσα με τα μνημόνια, διαδήλωσα μια, δυο τρεις, χίλιες δεκατρεις, ψήφισα ΟΧΙ στο δημοψήφισμα, ψήφισα κατά των κυβερνήσεων που το επέβαλαν, στο τέλος της ημέρας το έφαγα όμως. Ένα θέμα στο οποίο διαφωνούσα, αλλά τι άλλο μπορούσα να κάνω, πέρα από επανάσταση;

Στο θέμα της υποχρεωτικότητας του εμβολίου συμφωνώ, είτε με άμεση επιβολή, είτε με έμμεση. Άμεση εννοώ να τους βάζεις πρόστιμα και φυλάκιση άμα δεν το κάνουν. Έμμεση εννοώ να τους αποκλείσεις ουσιαστικά από κάθε δημόσιο χώρο.

Το δικαίωμα σωματικού αυτοκαθορισμού ισχύει και για ανεμβολίαστους και για εμβολιασμένους. Όσο έχουν οι ανεμβολίαστοι δικαίωμα σωματικού αυτοκαθορισμού, άλλο τόσο έχουν και οι εμβολιασμένοι που στερούνται τακτικής ή έκτακτης υγειονομικής περίθαλψης λόγω των ανεμβολίαστων, αυξάνονται οι πιθανότητές τους να πεθάνουν από covid ή και όχι, και στερούνται άλλες ελευθερίες ή διαταράσσονται οι ζωές τους εν γένει.

Δηλαδή ρε φίλε ήρθα Αθήνα για μια εβδομάδα από εξωτερικό, μπήκα σε ταξί για να πάω να βρω τους γονείς μου, ο μπαμπάς μου 68, η μάνα μου 62, με κάποια θέματα υγείας, ελεγχόμενα. Και μου λέει ο ταξιτζής ‘χαχα είμαι ανεμβολίαστος’. Ο ταξιτζής ρε μαλάκα, που παίρνει ξέρω γω 50 άτομα τη μέρα. Γιατί τον αφήνει να δουλέψει, με αποτέλεσμα να κινδυνεύσω εγώ και οι γονείς μου, και όπως εξαπλώνεται ένας ιός Χ αριθμός ατόμων; Μην αναφέρουμε άλλα παραδείγματα για κάθε χώρο εργασίας, για τα ΜΜΜ, κ.ο.κ.

Δεν θέλω να το μετατρέψω σε rant, αλλά εν τέλει πιστεύω πως πρέπει να γίνει υποχρεωτικός ο εμβολιασμός για να σταματήσουν να κινδυνεύουν οι εμβολιασμένοι και να πάρουν πίσω τις ζωές τους.

Υ.Γ. Επειδή συζήτησα με κανα δυο ανεμβολίαστους ή ‘φίλους’ ανεμβολίαστων, δεν άκουσα ΕΝΑ επιχείρημα που άμα έχεις βασική μόρφωση Λυκείου και λογική να το πιστεύεις. Ειλικρινά, ούτε ένα.

Υ.Γ. 2: Επιχειρήματα ανεμβολίαστων:

  1. Ποιος ξέρει τι βάζουν μέσα: ->

Αν δεν εμπιστεύεσαι τα διεθνή, κρατικά και ιδιωτικά standards έγκρισης ενός φαρμάκου, τις πρακτικές διαφάνειας για παρενέργειες κλπ, είσαι συνωμοσιολόγος.

  1. Γιατί αναπτύχθηκε τόσο γρήγορα, θέλει 5+ χρόνια για να βγει ένα εμβόλιο ->

Προφανώς από τον κώλο σου το έβγαλες αυτό το νούμερο, αλλά η απάντηση είναι ότι έπεσε τόσο χρήμα, διεθνής συνεργασία και κλινικές δοκιμές, που κατέστη δυνατό. Απλώς άμα googlάρεις 'Why covid19 vaccine was developed so quickly?" θα πάρεις όλες τις απαντήσεις που θέλεις. Αλλά δεν έχεις ιατρικές αντιρρήσεις, γιατί δεν είσαι ειδικός, είτε δεν πιστεύεις τα δεδομένα αυτά, άρα είσαι συνωμοσιολόγος.

  1. Δεν πέρασαν αρκετά χρόνια για να δούμε μακροπρόθεσμες παρενέργειες ->

Δεν έχεις ιδέα πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν για να θεωρείται ένα εμβόλιο ασφαλές, αλλά την λες την μαλακία σου. Δεν ξέρεις ότι λίγο πολύ όλα τα φάρμακα μπορεί να έχουν παρενέργειες, σε διάφορα χρονικά επίπεδα. Δεν ξέρεις πως προφανώς δεκάδες παρενέργειες και standards ασφαλείας υπάρχουν ήδη για τα τωρινά εμβόλια, γι’ αυτό υπάρχουν άνθρωποι που δικαιούνται να εξαιρεθούν. Εν τέλει, δεν εμπιστεύεσαι τους διεθνείς κρατικούς και οργανισμούς υγείας που σου λένε ότι είναι ασφαλές, άρα είσαι συνωμοσιολόγος.

  1. Αυτό το mRNA αναπτύχθηκε πρώτη φορά, που ξέρουμε αν είναι ασφαλές; ->

Δεν έχεις ιδέα τι είναι το RNA, αλλά επειδή άκουσες μια μαλακία ανοίγεις το στόμα σου. Δεν σου λέω να ξέρεις για CRISPR και τέτοια, αλλά μια βιολογία Λυκείου αν είχες τελείωσει και αν πρόσεχες τι είναι το DNA και το RNA θα ήξερες ότι ένα RNA εμβόλιο (σαν τεχνολογία) δεν ενέχει κινδύνους. Τόσο απλά, γιατί αν ήξερες τι είναι το RNA θα καταλάβαινες.

  1. Και οι εμβολιασμένοι κολλάνε / πεθαίνουν ->

Δεν έχεις ιδέα από την έννοια του ρίσκου, των πιθανοτήτων, και το πως λειτουργούν τα φάρμακα/εμβόλια. Λίγο καλή πρόθεση να είχες και βασικές γνώσεις Βιολογίας Λυκείου, θα καταλάβαινες. Γιατί έχουμε φάρμακα κατά του HIV, και εμβόλιο για τον HPV αλλά υπάρουν ακόμα. Για τον HIV για παράδειγμα, κάποτε σκότωνε σχεδόν τον καθένα που το είχε, τώρα με φάρμακα τον αποδυναμώνουμε τόσο, που μέχρι και σεξ χωρίς προφυλακτικό μπορείς να κάνεις αν το έχεις (υπό προϋποθέσεις). Την έννοια των υποκείμενων νοσημάτων και γενικά την ασύλληπτη περιπλοκότητα του ανθρωπίνου σώματος δεν μπορείς να την συλλάβεις για να αντιληφθείς ότι σχεδόν ποτέ δεν γίνεται ένα φάρμακο/εμβόλιο να εξαλείψει παντελώς κάθε μετάδοση και συμπτώματα/θανάτους. Έλλειψη παιδείας, πάλι.

23 Likes

Άψογο ποστ

1 Like

Συμφωνω απολυτα, εγω εχω ενσταση οτι με τις μαλακιες του Κουλη και αφου δεν προκειται ποτε να πει το κανω υποχρεωτικο, τελικα εχουμε την απαραδεκτη κατασταση που βλεπουμε σημερα. Γι’αυτο με καιει οτι το μετρο ειναι καταστροφη επικοινωνιακα, οχι γιατι εχω καμια καψα για την εικονα του Κουλη.

1 Like

Ο υποχρεωτικός εμβολιασμός πρέπει να είναι υποχρεωτικός μόνο σε περιορισμούς πρόσβασης σε διάφορους κλειστούς χώρους κλπ, αν πραγματικά ενδιαφέρονται για την υγεία των πολιτών.
Το συγκεκριμένο μέτρο με επιβολή διαρκούς προστίμου που ανακοίνωσε σήμερα η κυβέρνηση Μητσοτάκη, είναι από τα πιο ακραία και φασιστικά μέτρα που έχει αποφασίσει η συγκεκριμένη (και όχι μόνο) κυβέρνηση. Καθαρά τιμωρητικό και εισπρακτικό μέτρο, που δεν θα έχει καμία απολύτως θετική επίδραση στον επιδημιολογικό έλεγχο. Κατά τα άλλα:

  • κανένα μέτρο σε ΜΜΜ (περισσότερα λεωφορεία και συρμοί τρένων για να είναι πιο συχνά τα δρομολόγια)
  • καμία ενίσχυση του ΕΣΥ (κανένας διορισμός ειδικών γιατρών/νοσηλευτών για τις ΜΕΘ και άλλες ειδικότητες, τις λίγες που δήθεν αύξησαν σε αριθμό)
  • κανένα μέτρο ελέγχου σε χώρους εργασίας, ναούς και άλλους κλειστούς δημόσιους χώρους
  • κανένας έλεγχος με τεστ στις εισόδους της χώρας
  • καμία εκστρατεία με μαζικά δωρεάν τεστ παντού και συχνά
  • καμία ιχνηλάτιση κρουσμάτων και έλεγχος διασποράς

Ας έκαναν πρώτα όλα τα παραπάνω, και μετά ας σκέφτονταν περί υποχρεωτικότητας.

Υ.Γ. Για να μην υπάρξουν απορίες, είμαι εμβολιασμένος, αλλά ταυτόχρονα και κατά της υποχρεωτικότητας, ειδικά με τέτοια μέτρα.

7 Likes

Αν και διαφωνούμε στο θέμα της υποχρεωτικότητας, έχεις σε όλα αυτά τα μέτρα απόλυτο δίκιο. Καλά δεν το συζητώ για ενίσχυση του ΕΣΥ ειδικά… Ποιος είχε πει ότι άμα το ενισχύσουμε πολύ, μετά τι θα τους κάνουμε τόσος πλεονάζοντες υπαλλήλους, ο Κικίλιας νομίζω…

Σωστός ο @St_Anger και ωραία συζήτηση γενικότερα.
Και αν η κυβέρνηση ήθελε να διαχειριστεί την πανδημία δε θα έδινε λεφτά για μάσκες αλεξίπτωτα, λίστες πέτσα, υποβρύχια και περιπολικά εν μέσω πανδημίας.

Αλλά όταν ακόμη και οι “επιστήμονες” που έχεις να βγαίνουν στα κωλοκάναλα να λένε “δεν έχουμε μελέτη για μετάδοση του ιού απο τη θεία κοινωνία” ή “τα παιδιά έχουν ειδικό ένζυμο στη μύτη και δεν κολλάνε” καταλαβαίνεις πόσο ξεφτυλίστηκε εξ αρχής η συζήτηση, αφού μπήκαν μπροστά για γλάστρες εξυπηρετώντας καθαρά πολιτική ατζέντα.

Το ότι έχουμε τρομερά χαμηλό επίπεδο (ουσιαστικής) κοινωνικής παιδείας και ενσυναίσθησης σαν λαός φυσικά δε βοηθά, αλλά το μέτρο από τη συγκεκριμένη ειδικά κυβέρνηση το βρίσκω εξοργιστικό.

Και ναι, υποχρεωτικός εμβολιασμός θα έπρεπε να υπάρχει κατά τη γνώμη μου ειδικά σε συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες, εξάλλου ας μην ξεχνάμε πως και για τα σχολεία είναι υποχρεωτικό να έχει ολοκληρωθεί ο εμβολιασμός των παιδιών για συγκεκριμένα νοσήματα.

3 Likes

Για να μην παρερμηνευθώ, διαφωνώ ως προς την υποχρεωτικότητα για το συγκεκριμένο εμβόλιο, στις υπάρχους συνθήκες. Όσον αφορά τα λεγόμενα παιδικά εμβόλια, εννοείται ότι πρέπει να είναι υποχρεωτικά και θα έπρεπε να προστεθούν και άλλα (π.χ. μηνιγγιτιδόκοκου β, που πληρώνουμε 200 ευρά τώρα για τις 2 δόσεις).

2 Likes

Δεν επέλεξαν όλοι, εγώ έχω περίπτωση με ανοσοκαταστολή που ο θεράπων γιατρός είπε να μη γίνει ακόμα η τρίτη δόση. Επίσης το εμβόλιο δεν είναι θεραπεία ρε.

Δεν παίζει αυτό. Δε θα το κάνουν οι γιατροί πρώτα-πρώτα.

+1000

Δηλαδή πρέπει να τους το πεις για να το καταλάβουν; Όποιος δεν το έχει καταλάβει ακόμα αυτό, δυστυχώς δε θα το καταλάβει μάλλον. Προφανώς υπάρχουν κυβερνητικές ευθύνες για όλη αυτή την κατάσταση, ο τρόπος προσέγγισης της πανδημίας μετά το πρώτο λοκντάουν πέρσι, που σχεδόν οι πάντες νομίζω παραδεχτήκανε ότι έγινε σωστή δουλειά και η Ελλάδα δεν αντιμετώπισε ουσιαστικά πρώτο κύμα, είναι τυχάρπαστος και τραγικός.

Κάποιες χιλιάδες ευρώ τη μέρα.

“Η προτροπή και η ενθάρρυνση έχουν μεγαλύτερη δύναμη από τους γενικούς αφορισμούς περί υποχρεωτικότητας”. Διάγγελμα Κυριάκου Μητσοτάκη,18 Νοέμβρη 2021.

“Υποχρεωτικός εμβολιασμός για τους άνω των 60 ετών, αλλιώς πρόστιμο 100 ευρώ το μήνα”. Ανακοίνωση νέων μέτρων από τον Κυριάκο Μητσοτάκη, 30 Νοέμβρη 2021.

Για να δούμε τι θα λέει σε 12 μέρες…

3 Likes

Η αντιπαράθεση αυτή είναι άτοπη.
Δεν υπάρχει κάμια λογική στη σύνδεση "αφου δεν έκαναν τα [Χ] τότε δεν πρέπει να κάνουν το [Υ].

Για όλα τα bullets που παραθέτεις πράγματι μπορεί να γίνει συζήτηση ανεπάρκειας της όποιας κυβέρνησης.

Ωστόσο, το ζήτημα του μη εμβολιασμού των ομάδων κινδύνου είναι καθαρά μαθηματικό. Από τη στιγμή που έχει κάποιος αυξημένη πιθανότητα να απασχολήσει -για πολλές ημέρες συνήθως- μια ΜΕΘ που κοστίζει ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό, το να έχει αντίστοιχα κάποιο οικονομικό κόστος η επιλογή του μου φαίνεται μάλλον λογικό.

Το ίδιο ισχύει, με διαφορετικές κατά περίπτωση συνθήκες με το κράνος/ζώνη (πρόστιμο) ή τα τσιγάρα/ποτά (ειδικοί φόροι).

Εντάξει πες το “προληπτική αγωγή”, στη λέξη κόλλησες.

Όσο για το άλλο, το να επισημαίνουμε τις εξαιρέσεις, δεν αναιρεί τον κανόνα. Προφανώς εάν ο θεράπων γιατρός υπογράφει ότι δεν πρέπει να κάνει κάποιος το εμβόλιο, αυτό είναι κάτι που πρέπει να προβλεπεται.

2 Likes

Ένα από τα χειρότερα πράγματα καθόλη την διάρκεια αυτής της πανδημίας ενάμιση χρόνο τώρα, είναι ότι ο κόσμος σκέφτεται έτσι για το εμβόλιο. Λες και το εμβόλιο για κοβηντακι είναι του διαβόλου. Δε θα έπρεπε να υπάρχει απολύτως καμία διαφορά. Το εμβόλιο είναι ΑΣΦΑΛΕΣ. Όποιος διαφωνεί, απλά πάσχει από το Dunning Krueger effect και καλό θα ήταν να μορφωθεί πρώτα πριν εκφράσει δυσπιστία

5 Likes

Δεν το είδα (σιγά μην καθόμουνα να το δω) αλλά είναι πάρα πολύ εύστοχο!

οπως λεει και μια ψυχη στο διαδικτυο, μετα ακολουθεί:

  1. Πρόστιμο σε όσους δεν έχουν κλείσει ραντεβού μέχρι 15 Ιανουαρίου
  2. Παράταση μέχρι 15 Φεβρουαρίου
  3. Τα ποσά θα καταλογιστούν τέλη Μαρτίου
  4. 50% έκπτωση στο καταλογισθέν πρόστιμο για όποιον εμβολιαστεί μέχρι τέλος Απριλίου
  5. Προκήρυξη εκλογών τον Μάιο - διαγραφή προστίμων
9 Likes

Ειλικρινά ρε παιδιά ακόμα δεν έχω καταλάβει τι διαολο έχει πάθει ο κόσμος με το συγκεκριμένο εμβόλιο. Ένα δημιούργημα της σύγχρονης επιστήμης και μάλιστα κάτι πρωτοφανές όσον αφορά την παγκόσμια προσπάθεια, έρευνα, που έχει δαιμονοποιηθει και έχει γίνει τόσος χαμός…
Δεν θέλω να μπω στην κουβέντα περί υποχρεωτικότητας ή όχι, αυτό που μπορώ να πω είναι ότι έχω πάθει πλάκα με αυτά που βλέπω και ακούω όλο αυτό το διάστημα.
Και δεν μιλάω για τους ψεκασμένους θρησκοληπτους, συνωμοσιολογους κτλ, δεν πρόκειται να αλλάξουν αυτοι, οι αμοιβαδες πιο λογικές είναι. Μιλάω για άτομα που βλέπω στην καθημερινότητα μου και έχουν μια λογική ως άνθρωποι, μια σοβαρότητα ρε παιδί μου.
Έχω φτάσει στο σημείο πια να μην ασχολούμαι ούτε να έρχομαι σε αντιπαράθεση, βαρέθηκα και κουράστηκα.
Να πηγαίνω στην δουλειά μου και ο πελάτης μου, ανεμβολίαστος να μου λέει για την κουνιαδα της ξαδέρφης μιας φίλης του που έπαθε κατι, το τι διαβάζει στο διαδίκτυο, το τι λέει ο ένας και ο άλλος και τι κρύβεται πίσω από όλο αυτό σε παγκόσμιο επίπεδο…
Κουνάω απλά το κεφάλι μου, λέω ένα “θα δουμε” και συνεχίζω την δουλειά μου. Βαρέθηκα…

13 Likes