Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Αλήθεια τώρα??? :face_vomiting:

1 Like

Ποια αριστερα ειναι αυτη? Δεν προκυπτει απο πουθενα οτι η αριστερα εχει κανενα προβαδισμα σε ψεκες, εκτος απο συγκεκριμενες (αρκετα μικρες) παραταξεις (που ηταν και παντοτε εμετικες, βλεπε πανεπιστημια και πολυτεχνεια, ονοματα δεν λεμε αλλα ολοι ξερουμε ποιοι αριστεροι εκει μεσα ειναι για πεταμα)

2 Likes

Επίσης αφήνω και αυτά τα σχόλια πάνω στο άρθρο.

Summary

2021-11-30 (2)

2 Likes

Τι τριγκαρετε κατευθείαν ρε, ένα μεμε ήταν :stuck_out_tongue:

3 Likes

Ρε μην τριγκάρεις μη σου σπάσω τα μούτρα :stuck_out_tongue_closed_eyes:

+100000000. Και καλά να είναι συνάδελφοι. Λες Οκ, υπομονή, δε πάνε να χεστούνε, μάσκα να φοράνε και θα βλέπω τις μάπες τους για 8 ώρες. Το πρόβλημα είναι στους κοντινούς συγγενείς!!!
Ρωτάω τον αδερφό μου προχθές που ήθελε να βρεθούμε, τρυπηθηκες ή θα κλειστούμε σε κανά σπίτι πάλι; Η ίδια μαλακισμένη απάντηση…Ρε συ φοβάμαι. Γαμω το σπίτακι σου τι σκατά φοβάσαι νέος άνθρωπος; Τίποτα! Ντουβάρι! Ε, αεί σιχτηρ λοιπόν. Θα ξαναβρεθούμε του κάνω σε κανά μήνα!

Δεν γίνεται συνεχώς να είμαστε στα κάγκελα και να προσπαθούμε να εξηγήσουμε το αυτονόητο. Κούρασε πλέον η φάση. Γι’αυτό και σε τέτοιες συζητήσεις, κόβω εγώ λάσπη και οι άλλοι τον λαιμό τους.

5 Likes

Εγώ έχω χαλάσει την ψυχολογία μου γι’ αυτό το αναθεματισμένο εμβόλιο, επειδή σχολίασα οτι όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες και ως εκ τούτου ένα ρίσκο επικινδυνότητας και άκουσα τόσο κράξιμο που χόρτασα για όλη μου τη ζωή. Δεν βρίσκω πλέον το παραμικρό σθένος να μπω σε διαπληκτισμούς και έριδες, ας πιστεύει ο καθένας ό,τι θέλει και ό,τι τον κάνει να αισθάνεται καλά, αλλά μακριά από μένα και την οικογένειά μου. Όχι μόνο γιατί βάζουν σε κίνδυνο τη σωματική μας υγεία, αλλά και γιατί έχουν ξεφύγει από κάθε όριο λογικής εν τέλει. Έχω κατηγορηθεί για σταρχιδισμό, έλλειψη σεβασμού και ενσυναίσθησης, αλλά ναι, προφανώς και είμαι αυτός ο κωλάνθρωπος (παραδόξως χαίρομαι γι’ αυτό) και αυτοί που ενδέχεται μελλοντικά να στερήσουν ένα κρεβάτι σε ΜΕΘ από έναν συνάνθρωπό μας επειδή πιστεύουν ότι Τα ΕμΒόΛιΑ σΚοΤώΝοΥν, είναι πεφωτισμένοι και βαθιά φιλέσπλαχνοι. Αν είναι λοιπόν, ας δεσμευτούν σε περίπτωση νόσησης από τον ιό και νοσηλείας να παραχωρήσουν τη θέση τους σε ασθενή που βρίσκεται σε λίστα αναμονής για ένα κρεβάτι και μη μας πρήζουν.

12 Likes

Εγω δεν τριγκαρα, διευκρινιση ζητησα

Εμενα ξεκινησανε και αρρωσταινουνε, οποτε οταν με το καλο γινουν καλα, ευτυχως θα εχουμς γλιτωσει απο τη μαλακια τους. Μασκα βεβαια δε φοραει σχεδον κανεις, ειτε εμβολιασμενος ειτε ανεμβολιαστος. Εγω φοραω και απλως τους γραφω στα παπαρια μου.

Μπαινω ακομα :sunglasses:, απλα οχι με ολους.

Ο Σταθης Αγγελοπουλος εχει ηδη νοσηλευτει εχοντας ασθενησει σοβαρα απο κοβιντ. Δε θα μας λειψει πολυ.

5 Likes

Αρχικά λυπάμαι που είχες τέτοια αντιμετώπιση(όπως λογικά και άλλοι που έχουν παρόμοια άποψη)

επίσης σε νιώθω γιατί τα ακούω και εγώ κάθε μέρα.

Προσωπικά άργησα σχετικά να εμβολιαστώ. Οι δικοί μου λόγοι ήταν φόβοι για παρενέργειες και η συνεχείς αλλαγές γύρω από τα εμβόλια. Τι εννοώ με το 2ο; Όταν βγήκαν τα εμβόλια υπήρχε η εκτίμηση ότι κατά ένα μεγάλο ποσοστό δεν υπάρχει περίπτωση να κολλήσεις covid, μετά από λίγο το άλλαξαν σε κάτι του στιλ κολλάς αλλά δεν το μεταδίδεις και δεν θες καραντίνα για να φτάσουμε στο σημείο που είμαστε τώρα ότι κολλά; δηλαδή, μπορείς να το μεταδώσεις γι αυτό κάτσε σπίτι αλλά θα τον περάσεις ήπια. Πράγμα που καταλαβαίνω γιατί είμαστε σε άγνωστα νερά και ακόμα η επιστήμη μαθαίνει επί του θέματος κάτι που από την μια με καθησύχαζε από την μια γιατί κάναμε πρόοδο κάθε μέρα αλλά μου δημιουργούσε και αμφιβολίες ότι δεν ξέρουμε ακόμα που πατάμε ακριβώς. Πράγμα που ενίσχυσε τον φόβο μου για το κομμάτι των παρενεργειών.

Για τις παρενέργειες έχω να πω πως κατά ομολογία τον επιστημόνων υπάρχουν αλλά είναι σπανιότατες. Κάπου εδώ θα μου πεις ρε μεγάλε και το πιο απλό φάρμακο έχει σπάνιες σοβαρές παρενέργειες (πχ ασπιρίνη) και θα έχετε δίκιο αλλά δεν σκεφτόμουν καθαρά τότε.

Με τα πολλά έκανα το έκανα εντέλει γιατί βάζοντας σε ζυγαριά τις πολυυυυ μικρές πιθανότητες σοβαρής παρενέργειας και την δημόσια υγεία και έγειρε στο 2ο. Επίσης πήρα ένα δείγμα ανθρώπων (φίλους και γνωστούς της περιοχής μου) οι οποίοι είναι όλοι μια χαρά και πήρα το θάρρος.

Οι λόγοι μου μπορεί να ήταν και παράλογοι δεν ξέρω αλλά εν τέλει μόνος μου κατέληξα πως πρέπει για την δημόσια υγεία. Και χαίρομαι που έφτασα σε αυτό το συμπέρασμα μόνος μου και οι λόγοι μου ήταν σωστοί και όχι πχ τα 150 ευρώ (Ω ναι τέτοιος μπούλης είμαι που με έπιανε το freedom pass :sweat_smile:).

Και κάπου εδώ να πω που απέτυχε η κυβέρνηση με τους νέους. Δεν ξέρω ΟΥΤΕ έναν άνθρωπο ηλικίας 18-35 που να έκανε το εμβόλιο για την δημόσια υγεία και τις ευπαθείς ομάδες. Άλλος το έκανε γιατί ήθελε να πάει Άμστερνταμ, άλλος για να μπορεί να βγαίνει στα κλάμπ και άλλος για να τσεπώσει τα 150 και να πάει κάνα 3ήμερο. Αντί να στοχεύσεις να καταλάβουν οι νέοι την σημασία του εμβολίου τους δωροδόκησες με την μία ή τους είπες κάνε το εμβόλιο για να μην σου πρίζω τα αρχίδια όταν θες να βγεις για καφέ.

Πράγμα που δουλεύει και αντίστροφα γιατί οι μισοί νέοι το έκαναν για άλλον λόγο ενώ υπάρχουν και οι άλλοι μισοί που δεν πρόκειται να τους πείσεις όσα μέτρα και να βάλεις. Θα σου πουν και τι έγινε θα περιμένω να φτιάξει ο καιρός και μόλις έρθουν οι τουρίστες μέτρα γιοκ. Και όταν τους ρωτήσεις γιατί δεν το κάνουν θα σου πούνε κάτι του στιλ Τσιτσιπά ότι είναι νέοι και δεν βλέπουν τον λόγο για να το κάνουν. Το λάθος μας εδώ είναι ότι καθόμαστε και βρίζουμε τον κάθε Τσιστιπά και τον στοχοποιούμε σαν μαύρο πρόβατο αντί να μάθουμε την σημασία του εμβολίου. Νταξ προφανώς με τον Στέφανο έγινε τόσος ντόρος επειδή ήταν στην καμπάνια εμβολιασμού αλλά γενικά νομίζω το πιάνετε.

Και για να τελειώνω κάποια πράγματα που με νευριάζουν και από τις 2 πλευρές που πιστεύω αν τα καταλάβουν θα γλυτώναμε από την όλη φάση.

Για ανεμβολίαστους:Δεν είστε γιατροί σταματήστε να προσπαθείτε να μας πείσετε με ιατρικούς όρους για την επικινδυνότητα του εμβολίου. Επίσης ναι τζιμάνια μου εσείς αν ο Bill ο Gates και η παγκόσμια ελίτ είχαν σχέδια για την μείωση του πληθυσμού, τσίπάκια ή ότι άλλο θα το κάνανε με τρόπο τόσο εμφανή που θα το καταλάβαινε ο Τάκης από το Αγρίνιο και η Μαρία από το Κιλκίς. Εν συνεχεία σταματήστε να ακούτε την εκκλησία. Κανέναν λόγο δεν έχει να ανακατεύεται σε ιατρικά/επιστημονικά θέματα. Τέλος καταλάβετε επιτέλους ότι οι κίνδυνοι είναι ελάχιστοι έως απίθανοι και θα βάλετε και εσείς το λιθαράκι σας για να μπούμε 100% στην πραγματικότητα επιτέλους. Α και όσο δεν το κάνετε να είστε 100 φορές πιο προσεκτικοί και για εσάς και για τους άλλους εντάξει ελληνάρες μου;

Για Εμβολιασμένους: Δεν υπάρχουν 2 ομάδες εδώ πέρα και όχι δεν θα αρχίσουμε να “μαρκάρουμε” τους ανεμβολίαστους σαν τις αγελάδες. Αρκετοί είναι συγενείς/γνωστοί μας δεν χρειάζεται να αλλάξουν οι σχέσεις μας για το εμβόλιο (εκτός και αν είναι ψεκασμένοι ανωτάτου βαθμού). Επίσης σταματήστε να κουνάτε το δάχτυλο μερικοί στους άλλους και να έχετε υφάκι ανωτερότητας πολλοί από εσάς κάνατε το εμβόλιο για δικό σας και μόνο όφελος και ξέρετε που την έχετε γραμμένη την δημόσια υγεία και το σύνολο. Τέλος όταν ο άλλος έχει λογικές φοβίες και δισταγμούς όπως πχ η @Silent_Winter δεν βλέπω τον λόγο να τους βρίζετε και να το παίζετε γνώστες. Όπως γιατροί δεν είναι ξερόλες που λένε τα κατά του εμβολίου έτσι γιατροί δεν είστε και εσείς για να λέτε ότι είναι 100% ασφαλή.

Αυτάαα χαρά στο κουράγιο σας όποιος το διαβάσει όλο :sweat_smile: .Είναι η 1η και ελπίζω η τελευταία φορά που γράφω για τα εμβόλια.

ΥΓ Για την υποχρεοτηκότητα του εμβολίου εγώ είμαι κατά. Ο Ιπποκράτης είχε πει δεν έχουμε δικαίωμα να βάλουμε κάτι στο σώμα του άλλου χωρίς την θέληση του και συμφωνώ αν και ίσως έλυνε το πρόβλημα. Τέσπα μεγάλη κουβέντα αυτή…

ΥΓ2 Τόση ώρα γράφω ελπίζω να βγάζουν νόημα όλα αυτά βαριέμαι να τσεκάρω τώρα :sweat_smile:

7 Likes

Έχω συνάδελφο που κόλλησε από τον πατέρα του όπως και η αδερφή του. Ο πατέρας του πέθανε! Όλοι ανεμβολίαστοι!! Και εξακολουθούν!! Έχουν λοιπόν περάσει 3-4 μήνες από το συμβάν, και σε μία συζήτηση που κάναμε τον ρωτάω…ρε συ αν υπήρχε τρόπος να γυρίσεις πίσω τον χρόνο, θα προσπαθούσες να πείσεις τον πατέρα σου να εμβολιαστεί; Ε, φανταστείτε την απάντηση!!! Χτύπησα tilt μιλάμε. Φίλε του λέω, είσαι άξιος της μοίρας σου και αλλάξαμε κουβέντα για να μην αλλάξουμε σφαλιάρες! Και ετών 45 έτσι? Δεν μιλάμε για εβδομηνταχρονο ή ογδονταχρονο.

8 Likes

Είπατε αρκετοί για ελλείψεις σε ΜΕΘ λόγω ανεμβολίαστων και ενώ όντως ευσταθεί σαν επιχείρημα, αυτό δεν είναι καν πρόβλημα που προέκυψε τα τελευταία 2 χρόνια - αν κρίνω απ΄τις αντιδράσεις με την τωρινή πανδημία, καταλαβαίνω ότι προ πανδημίας μάλλον πέρναγε στα ψιλά το τι γινόταν την εποχή που είχε έξαρση η γρίπη (ενδημική οικογένεια ιών, όπως φαίνεται ότι θα γίνει και ο μεταλλαγμένος SARS-CoV-2). Ενδεικτικά:

Επίσης δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ δεν θυμάμαι κανέναν γνωστό μου (ακόμα και σε ευπαθείς ομάδες) να κάνει αντιγριπικό κάθε χρόνο ενώ γενικά δεν έχουν κανένα θέμα με τα εμβόλια.

Με το χρήμα που έχει δανειστεί (και προφανώς όχι μόνο αυτή, γενικά πάρτι γίνεται με αφορμή την πανδημία, για το οποίο πληρώνουμε τα κορόιδα μέσω πληθωρισμού) η κυβέρνηση ΝΔ επί πανδημίας, μπορούμε να κάνουμε αναλύσεις επί αναλύσεων για το τι θα μπορούσε να έχει γίνει αντί για τα lockdowns, τις δαπάνες σε άλλους τομείς, πρωτοβάθμια υγεία κ.ο.κ. Ακόμα και σε επικοινωνιακό επίπεδο, με τα εμβόλια θα μπορούσε να είχε γίνει σοβαρή ενημέρωση αντί για χαζομάρες τύπου “Επιχείρηση Ελευθερία” (λολ). Προφανώς όμως κάποιους βολεύει το να πλακωνόμαστε νυχθημερόν για υποχρεωτικότητα και πιστοποιητικά αντί γι’ αυτά, έτσι; “όσο εγώ διορίζω, εσείς πλακώνεστε”, που θα ‘λεγε και μια ψυχή ε; Χώρια τα ακαταδίωκτα, χώρια τα νομοσχέδια για “fake news”… ο Σαρηγιάννης που κάθε δυο κρίσιμες βδομάδες την έβλεπε Τειρεσίας και προέβλεπε απιθανικομύρια κρουσμάτων μελετώντας τα σκατά ας πούμε ουδέποτε διέδιδε ψεύδη ε… φαντάζομαι όσο ο Τσιόδρας διάβαζε Ελύτη στην “αποχαιρετιστήρια εμφάνιση” :rofl:

Επίσης συμφέρει να μην υπάρχουν πραγματικά ανοικτά δεδομένα πέρα απ’ την ελλιπή ημερήσια έκθεση του ΕΟΔΥ για να μπορεί να δει ο καθένας με επαρκή ακρίβεια τι γίνεται. π.χ. ξέρει κανένας εδώ μέσα πού μπορούμε να βρούμε αναλυτικά νούμερα για τα self-tests, που όλο το καλοκαίρι άκουγα ότι παίζανε διαφημίσεις στα ΜΜΕ “κάντε self-test όταν γυρίσετε απ’ τις διακοπές”; Από όλες τις εκθέσεις εγώ έχω υπόψιν μου μία μόνο που να κάνει νύξη για δείκτη θετικότητας σε επανέλεγχο, αυτή από τις 22 Σεπτεμβρίου:

Αντιγράφω:

Αυτοδιαγνωστικοί έλεγχοι (Self-tests): Έως 21 Σεπτεμβρίου 2021, έχουν καταγραφεί ηλεκτρονικά 36.947.913 δηλώσεις αποτελέσματος
αυτοδιαγνωστικού ελέγχου. Από τα 2.010.695 άτομα που προσήλθαν για επανέλεγχο, έχουν καταγραφεί 103.847 θετικά αποτελέσματα.

Αν δείτε όλες τις άλλες, φαίνεται να λείπει το χωρίο για τον επανέλεγχο ή αν υπάρχει κάπου αλλού, δεν το ξέρω. Εδώ αν θεωρήσουμε ότι κάποιος δεν ξέχασε κάπου ένα ψηφίο ας πούμε, ο ΕΟΔΥ μάς λέει ότι μέχρι τις 22/9, 5% όσων πήγαν για επανέλεγχο (PCR φαντάζομαι) μετά από self-test ήταν θετικοί. Στην χειρότερη να ήταν οι μισοί από αυτούς θετικοί στο self-test πρώτα; Τι θα συμπεραίνατε εσείς από αυτό για την χρησιμότητα των self-tests;

Για να μη μιλήσουμε καν για το ότι μέχρι πρότινος δεν αναφερόταν σχεδόν ποτέ ο δείκτης θετικότητας στα ΜΜΕ και αναγκαζόσουν να δεις την έκθεση. Βλέπει ο καθένας 5000 κρούσματα και νομίζει ότι γίνεται χαμός ενώ η θετικότητα είναι 1%, ενώ πέρυσι τέτοια εποχή ξέρω ‘γω μπορεί να υπήρχαν 1000 με 5% (τυχαία το λέω, δε θυμάμαι νούμερα). Όσο για το πώς καταγράφονται οι θάνατοι, ψάξτε το πρωτόκολλο καταγραφής στο site του ΕΟΔΥ και αν το βρείτε, δώστε link εδώ. Πριν δυο βδομάδες βγήκε αυτό (στο φιλοκυβερνητικό iefimerida): https://www.iefimerida.gr/ellada/koronoios-allages-stin-ekthesi-toy-eody:

Στην Ελλάδα ακολουθούμε το πρωτόκολλο του ΠΟΥ, και καταγράφεται το σύνολο των θανάτων, ακόμη και εάν έχουν περάσει τέσσερις μήνες από τη διάγνωση

… το οποίο τις επόμενες μέρες μαζέψανε κάπου, αλλά η ουσία είναι ότι οργανισμοί όπου δεν υπάρχει επαρκής διαφάνεια, ζητάνε εμπιστοσύνη απ’ τον λαουτζίκο, στο μυαλό του οποίου χρόνια τώρα έχει καλλιεργηθεί το “κυβέρνηση = κλεπτοκρατία”; Λοιπόν, αν αντί να μπαίνουμε στη διαδικασία να ψάχνουμε πράγματα όπως τα παραπάνω αναλωνόμαστε σε echo chambers όπου απλά κράζουμε (υπαρκτές σε κάθε περίπτωση) καρικατούρες ψεκασμένων, σόρι κιόλας, αλλά έτσι δεν κάνουμε δουλειά. Ως συνήθως, δεν είναι άσπρο-μαύρο η ιστορία και σε ό,τι αφορά την υποχρεωτικότητα, το “ή κάνεις ό,τι λέει η κυβέρνηση ή είσαι ΨΕΚ και σκοτώστρας” είναι ψευδοδίλημμα. Είναι η ίδια ακριβώς συζήτηση που γινόταν για τα lockdowns. Σε ό,τι αφορά το αν η κυβέρνηση “εκφράζει την επιστήμη”, λες και η πραγματική επιστήμη είναι μαντείο να βγάζει έναν χρησμό αμέσως-αμέσως για πράγματα που ακόμα τα ψάχνουμε, έχουν αναφερθεί πολλά για το πώς λειτουργούσε η “επιτροπή εμπειρογνωμόνων”.

@akefaloskavalaris σωστά αυτά που γράφεις για πιθανότητες κλπ. στο τέλος αλλά πάνω σ’ αυτό που λες για τον ταξιτζή συγκεκριμένα, αν π.χ. πας σε εστιατόριο με 20, 50 εμβολιασμένα άτομα μέσα αισθάνεσαι πιο ασφαλής; Σε γήπεδο; Άσχετα με το πώς αισθάνεσαι εσύ (που προφανώς είναι δικαίωμά σου), δε νομίζω ότι είναι κανείς σε θέση να απαντήσει με ακρίβεια για το πώς θα έπρεπε να αισθάνεσαι αφού και στις δύο περιπτώσεις παίζεις με την τύχη σου και είναι δύσκολο, αν όχι αδύνατο, να προσδιορίσεις με ακρίβεια τις πιθανότητες. Απ’ τη στιγμή όμως που εσύ και οι δικοί σου (btw και οι δικοί μου γονείς σχεδόν ίδιες ηλικίες είναι οπότε σε νιώθω, πέρυσι ήμουν τέσσερις μήνες εκεί και δεν πήγα πουθενά μην τους κολλήσω τίποτα) έχετε κάνει ένα εμβόλιο που πιστεύετε ότι σας προστατεύει επαρκώς, δυσκολεύομαι να καταλάβω το γιατί θα φοβόσουν σαφώς περισσότερο στην πρώτη περίπτωση, κι ας είναι χαζός όντως ο ταξιτζής που δεν έχει εμβολιαστεί, ειδικά αν είναι κάποιας ηλικίας ή έχει άλλο πρόβλημα. Η λογική λέει ότι όλοι θα κολλήσουμε κάποια στιγμή, αν δεν έχουμε κολλήσει ήδη. Όταν αυξάνεις τις επαφές σου, αυξάνεις και την πιθανότητα να κολλήσεις. Οπότε αν ψάχνεις μαξιμαλιστικές λύσεις τύπου “κάθε φορά που είμαι έξω εγώ και οι πάντες πρέπει να καλυπτόμαστε από οποιαδήποτε μετάλλαξη κυκλοφορεί”, δε νομίζω ότι θα τις βρεις κάπου. Ακόμα κι αν όλοι πάνω στον πλανήτη εμβολιάζονταν αύριο το πρωί, μάλλον απλά θα μπαίναμε στην ενδημική φάση. Τη δε συζήτηση για τις ΜΕΘ, που ξαναλέω, θεωρώ ότι έχει βάση ακόμα κι αν διαφωνούμε στην τελική στο διά ταύτα της υποχρεωτικότητας, την κάλυψα παραπάνω.

Το 1ο lockdown δικαιολογείται μεν απ’ την άποψη ότι δεν υπήρχε σαφής εικόνα ίσως για το πόσο επικίνδυνος ήταν πραγματικά ο ιός (αν θυμάμαι καλά κυκλοφορούσαν κάτι νούμερα για θνητότητα/θνησιμότητα/ w/e 3% στον γενικό πληθυσμό ας πούμε), από την άλλη η “πραγματική” χρησιμότητά του παίζεται, για 2 λόγους κυρίως, 1. έχεις κόστος σε ζωές ούτως ή άλλως έμμεσα απ’ τις οικονομικές επιπτώσεις και 2. το κύμα έρχεται ούτως ή άλλως όταν δεν έχεις φυσική/τεχνητή ανοσία στον πληθυσμό, απλά με κάποια καθυστέρηση, όπως και έγινε απ’ το φθινόπωρο. Όταν και ξαναέγινε lockdown, παρεμπιπτόντως…

Το οποίο κόστος καλύπτεται και από φόρους ανεμβολίαστων, αλλά προφανώς αυτή είναι μια πολύ μεγαλύτερη συζήτηση, για τη φορολογία γενικά. Απλά να το πούμε γιατί σωστό είναι να πεις “και γιατί εγώ να πληρώσω την ΜΕΘ του ψέκα”, αλλά πάει κι απ’ την ανάποδη, όπως και σε πολλά άλλα ζητήματα.

Κι εδώ πάει απ’ την άλλη: σε περίπτωση που πάθεις κάτι από επιβεβλημένο διά νόμου εμβολιασμό, τι θα έπρεπε να προβλέπεται, πέρα απ’ το να σου παρέχει το κράτος περίθαλψη; Ακόμα δεν έχω δει ικανοποιητική απάντηση γι’ αυτό κάπου ούτε κάποιος έχει ρωτήσει αξιωματούχο απ’ όσο ξέρω…

Φαντάζομαι ότι εννοείς πως ο συγκεκριμένος ιός (όπως γενικά οι κορονοϊοί) δεν έχει και πολλή σχέση με ιούς που προκαλούν αρρώστιες τύπου πολιομυελίτιδας ως προς τις μεταλλάξεις, άρα και τα εμβόλια δεν μπορούν να έχουν την ίδια αντιμετώπιση, όχι ότι αναφέρεσαι στην ασφάλεια του εμβολίου, που είναι μια άλλη συζήτηση…

Τέλος πάντων, το αν και πότε θα “πάρουμε τις ζωές μας πίσω” (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό πλέον), ας το υπολογίσει ο καθένας μόνος του. Απλά μην μπλέκουμε την πολιτική με την επιστήμη ως προς το τι είναι και πόσο διαρκούν οι πανδημίες…

Το έχω κάνει το εμβόλιο και το θεωρώ χαζό να μην το κάνει κανείς βάσει όσων γνωρίζουμε αλλά 1. η υποχρεωτικότητα διά νόμου είναι εντελώς άλλη συζήτηση και 2. πραγματικά δε νομίζω ότι θα έπρεπε να ενδιαφέρει κανέναν ως προς αυτά που συζητάμε.

Τι είναι αυτό, Smith εναντίον Marx σε υγειονομική βερσιόν; Μ’ αρέσει πάντως :stuck_out_tongue:

5 Likes

Κάτι που δεν γράφω στο αρχικό ποστ είναι πως δεν έχω χάσει κανέναν από COVID και όσοι νόσησαν το έκαναν ελαφρά. Και επίσης όντας νεος και υγιείς δεν έχω και αυτόν τον φόβο για την ζωή μου. Αυτό ίσως με εμποδίζει να κατανοήσω 100% αυτούς που χάσανε δικούς τους ανθρώπους ή είναι σε ευπαθή ομάδα και ίσως ναι είμαι λίγο πιο κυνικός απ’ ότι πρέπει. Τεσπά προσέχετε και μείνετε υγιείς

7 Likes

ΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΧΑΑΧ γελαω νευρικα μονος μου.

“Δεν εχω χρονο για πορειες, οποιος θελει να ερθει στο παγκακι να μου κανει παρεα”

Ωρες ωρες λατρευω αυτην την πραγματικοτητα στην οποια ζουμε.

Ουτε το Κουλουρι δε θα μπορουσε να εχει γραψει καλυτερο αρθρο.

7 Likes

Επειδή κουόταρες εμένα στην παραπάνω απάντηση σου, δεν καταλαβαίνω πως τα συσχέτισες. Δεν έγραψα πουθενά ότι το εμβόλιο δεν είναι ασφαλές (ανεπαρκές ίσως), όσο τουλάχιστον είναι ασφαλή και διάφορα άλλα εμβόλια που κυκλοφορούν περισσότερο χρόνο. Απλά με τη λογική της υποχρεωτικότητας, θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά και τα αντιγριππικά, τα αντιπνευμονιόκοκκου κ.ο.κ. Γιατί τέτοια διαφοροποίηση λοιπόν;
Ακόμα και για την ευλογιά, όπου πραγματικά υπήρχε σοβαρός λόγος να εμβολιαστεί κάποιος, έγινε παγκόσμια εκστρατεία πειθούς και όχι απειλών.
Σε κάθε περίπτωση διαφωνώ με τέτοια υποχρεωτικότητα, όσο υπέρ των εμβολίων είμαι εν γένει, και αυτό για δύο κυρίως λόγους:

  1. δεν βοηθάει ουσιαστικά στη μείωση της διασποράς, όσο δεν τηρούνται τα βασικά μέτρα προστασίας (μάσκες, αποστάσεις σε κλειστούς χώρους, υγιεινή), ενώ και η λεγόμενη αποτελεσματικότητα αυτών των εμβολίων είναι πολύ χαμηλότερη από τα διαστημικά 95% που διαφημίζαν οι εταιρείες πριν ένα χρόνο, που μάλλον προσεγγίζει τη μέτρια αποτελεσματικόττητα αντίστοιχων αντιγριππικών (χωρίς να μηδενίζω την αξία και των δύο)
  2. ο καθένας πρέπει να είναι ελεύθερος να αποφασίζει για τον εαυτό του, χωρίς κρατικό εκβιασμό και εκφοβισμό, όπως γίνεται στην προκειμένη περίπτωση
5 Likes

Η διαφοροποιηση εγκειται στο οτι μιλαμε για παγκοσμια πανδημια με πολυ πιο υψηλο ποσοστο θανατων απο την κοινη γριπη, και με μεγαλη μεταδοτικοτητα (το πιο σημαντικο).

Σκεψου οτι εχουν ηδη πεθανει απο Covid-19 παγκοσμιως μεσα σε εναμιση χρονο πανω απο 5 εκατομμυρια ανθρωποι, και ολο αυτο ΑΦΟΥ εχουν γινει σε καθε χωρα αυστηρα lockdowns, ΑΦΟΥ εχει εμβολιαστει πλεον ενα σημαντικο ποσοστο ανθρωπων παγκοσμιως, ΑΦΟΥ ο κοσμος εχει παρει μετρα και ακομα και σημερα χρησιμοποιει μασκες, αποστασεις, αντισηπτικα κτλ, και ΑΦΟΥ εχουν ακυρωθει σε τεραστιο ποσοστο ολα τα μαζικα events τυπου συναυλιες σε κλειστους χωρους με χιλιαδες ανθρωπους κτλ.

Αν δεν ειχαν παρθει ολα αυτα τα μετρα, και δεν ειχε εμβολιαστει κανενας και ειχαμε αφησει τον ιο να κανει οτι γουσταρει, παιζει να ειχαμε πανω απο 10 εκατομμυρια νεκρους, και λεω και πολυ λιγο μαλλον.

Αυτο απλα δεν προκυπτει απο πουθενα. Και εχεις αδικο για την αποτελεσματικοτητα. Πλησιαζει οντως αυτα τα ποσοστα, και επ ουδενι δεν ειναι μετρια η αποτελεσματικοτητα του εμβολιου κατα του Covid. Επισης, κανενας δεν διαφημισε τιποτα, γιατι διαφημιση υποδηλωνει κερδος. Ολοι πηραμε το εμβολιο δωρεαν, και μερικοι πληρωθηκαν κιολας για να το κανουν.

Οχι. Οσο η αποφαση σου επηρεαζει τις ζωες και αλλων ανθρωπων, οχι. Τα ειπε αψογα ο ακεφαλος καβαλαρης.

Εχουμε περασει εδω και πολλους μηνες την μεθοδο της πειθους. Απλα ο κοσμος παγκοσμιως αυτην την στιγμη και λογω του internet, παρουσιαζει μια (οχι και τοσο πρωτοφανη) ταση αρνησης της πραγματικοτητας, αντιδρασης για την αντιδραση, και αναιτιο φοβο, για τον οποιον εγω προσωπικα δεν δικαιολογω κανεναν.

Οταν η γιαγια 100 χρονων στο χωριο της Ηπειρου ή οπου αλλου ηταν εκανε ΜΟΝΗ της το ραντεβου για το booster εμβολιο επειδη θελει να ζησει παραπανω και δεν ειναι ετοιμη να αποδημησει, τοτε δεν ακουω καμια δικαιολογια περι φοβου απο κανεναν.

3 Likes

Υψηλότερο ποσοστό θανάτων από τη γρίπη, ναι, αλλά όχι τόσο υψηλό για να δικαιολογεί μαζικό αναγκαστικό εμβολιασμό, κατά τη γνώμη μου πάντα (μου επιτρέπεις να έχω προσωπική γνώμη φαντάζομαι).

Διαφωνώ σε αυτό, αλλά θα προτιμώ να μιλάω με στοιχεία, μόλις βρω πρόσφατα ασφαλή στοιχεία θα ποστάρω.
Όσο για τα περί κέρδους… αναφερόμουν στις εταιρείες, που έχουν πλουτίσει, ειδικά 3-4 που μονοπώλησαν την αγορά στην ΕΕ. Δωρεάν τα παίρνουμε εμείς (αν και τα πληρώνουμε μέσω φορολογίας έμμεσα). Τα κράτη τα πληρώνουν με το αζημίωτο και οι εταιρείες έχουν υπερκέρδη, αφού ξέρεις πως δουλεύει…

Διαφωνώ κι εδώ. Αν όλοι τηρούν αυστηρά μέτρα προστασίας, δεν θα κινδυνεύεις να κολλήσεις από ανεμβολίαστο 60αρη ή 70αρη, με την καμία. Εδώ να αναφέρω ότι μια χαρά μπορεί να μεταδόσει και ο εμβολιασμένος σε άλλους, εμβολιασμένους ή μη. Έχω προσωπικά παραδείγματα γνωστών και φίλων, εμβολιασμένων, που κόλλησαν και μετέδωσαν σε άλλους, εμβολιασμένους και μη. Απλά μειώνει το χρονικό παράθυρο μετάδοσης (το πόσο, πρέπει να ερευνηθεί περισσότερο) και φυσικά μειώνει τις επιπτώσεις, ειδικά σε νεότερους ηλικιακά. Εδώ αξίζει να αναφέρω και το γεγονός της μερικής ανοσίας από εμβόλιο, που εμφανίζεται κυρίως σε μεγαλύτερες ηλικίες (60+ ε; ), κάτι που ισχύει και για άλλα εμβόλια, χωρίς πάλι να μηδενίζω την αξία τους και τη διαφορά από το καθόλου εμβόλιο.

3 Likes

Ολοι μπορουν να εχουν προσωπικη αποψη για το οτιδηποτε, καθοτι (τις περισσοτερες φορες) οι αποψεις απο μονες τους δεν οδηγουν στον θανατο κανενος. Δεν καταλαβαινω πως ενας αριθμος κυριολεκτικα μιας ταξης μεγεθους μεγαλυτερος απο τον αριθμο των θανατων απο γριπη δεν θεωρεις οτι ειναι τοσο σημαντικος (και ενω θα μπορουσε να ειναι τριπλασιος διχως μετρα - που δεν υπαρχουν για την κοινη γριπη), αλλα ο καθενας οπως το βλεπει.

Επειδη ομως εγω εχω ψαξει πολυ τα στοιχεια και τα γραφηματα, βλεπω οτι σε οποιοδηποτε metric, οι θανατοι των εμβολιασμενων ειναι κυριολεκτικα πανω απο 10-20 φορες λιγοτεροι απο αυτους των ανεμβολιαστων, και μαλιστα αυτο σε απλους αριθμους. Αν το αναγουμε σε κατα κεφαλη, ξεχνα το, η ευεργετικη δουλεια των εμβολιων ειναι κατι παραπανω απο εμφανης. Δεν ειπε κανενας οτι δε θα πεθανει κανενας εμβολιασμενος. Αλλα η ουσια ειναι οτι εχουν περιοριστει κατα συντριπτικο ποσοστο οι θανατοι απο Covid19 σε οσους εχουν κανει το εμβολιο.

Δεν ξερω για σενα, αλλα εγω δε θελω να ζω σε μια πραγματικοτητα με αυστηρα μετρα προστασιας για ακομα 50 χρονια, επειδη καποιοι νομιζουν οτι το να μην κανουν το εμβολιο ειναι δικαιωμα τους.

Η μειωση μεταδοσης ειναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ υψηλη μεταξυ 2 εμβολιασμενων, σε σχεση με 2 ανεμβολιαστους. Τοσο που καθιστα την συζητηση αναιτια. Γιατι να μην θελει καποιος να μειωθει η πιθανοτητα μεταδοσης κατα 10 φορες, ισως και 50 φορες, και να μην θελει να περασει ο υπολοιπος κοσμος την ασθενεια 100 φορες πιο ηπια? Δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου. Δηλαδη αντε και πες το εμβολιο δεν ειναι το σουπερ ντουπερ εμβολιο που μερικοι νομιζαν οταν ανακοινωθηκε, αυτο σημαινει οτι δεν χρειαζεται να ειναι υποχρεωτικο παρολο που τα αποτελεσματα του ειναι απιστευτα θετικα?

4 Likes