Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Το “απίστευτα θετικά” θα το δούμε*, βιάζεσαι…
Οπότε, κατά το δικό σου σκεπτικό, θα πρέπει να είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός για όλους; Από ποια ηλικία; 18+ ή μήπως 5+; Ή κάτι άλλο; Ποια η άποψή σου για το ηλικιακό όριο υποχρεωτικότητας;

  • *(όπως βάζαμε αστεράκια στις διπλωματικές εργασίες…) προσωπικά εμβολιάστηκα όχι επειδή με έπεισαν για τα “απίστευτα θετικά” αποτελέσματα, αλλά επειδή ζύγισα τα υπέρ και κατά για εμένα και την οικογένειά μου και θεώρησα στην παρούσα φάση ότι είναι θετικότερο να εμβολιαστώ. Σε κάθε περίπτωση, δεν θα με ενδιέφερε να μάθω πώς θα αντιδρούσε ο οργανισμός μου αν μολυνθώ, είτε εμβολιασμένος, είτε όχι, κι ας είμαι σχετικά νέος…
1 Like

Για τα παιδικά εμβόλια είναι οι μήνες. Την ηλικία από την οποία μπορεί κάποιος να κάνει το εμβόλιο για τον κορωνοϊό θα την πούνε οι επιστήμονες.

2 Likes

Δεν βιαζομαι καθολου, θα επιστρεψω αυριο με στατιστικα δειγματα συγκρισης θανατων εμβολιασμενων και θανατων ανεμβολιαστων, αλλα και κρουσματων.

Η αποψη μου ειναι πως δεν δεχομαι καποιος να θεωρει παραβιαση δικαιωματων τον υποχρεωτικο εμβολιασμο κατα Covid19, αλλα να ειναι οκ με το να κανουν και οι ιδιοι και τα παιδια τους το εμβολιο κατα ιλαρας, ευλογιας κτλ για να μπορουν να πανε σχολειο και να ενταχθουν στην κοινωνια.

Δε θελει καποιος να κανει το εμβολιο? Καμια συναυλια, κανενα εστιατοριο, κανενα μεσο μεταφορας, καμια δημοσια συμμετοχη για αυτο το ατομο. Ας μην το κανει αν θελει. Αλλα να μην θεσει και κανενος αλλου την ζωη σε κινδυνο.

1 Like

2 μήνες για την ακρίβεια, το ξέρω από πρώτο χέρι, και αφορά το pentavac, αλλά εδώ συζητάμε για άλλο εμβόλιο, νέο στην αγορά, και μάλιστα δεν υπάρχουν όλα τα διαθέσιμα στην “ελεύθερη” αγορά της ΕΕ (ένα άλλο θέμα που θα συζητήσουμε κάποια άλλη στιγμή)

Αυτό διαφέρει από το διοικητικό πρόστιμο που πάει να θεσπίσει η εδώ κυβέρνηση. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τη διαφορά.
Επίσης, ποια η διαφορά στο να συμμετάσχει στις παραπάνω εκδηλώσεις (συναυλίες, μεταφορές κλπ) ένας εμβολιασμένος χωρίς ραπιντ ή pcr τεστ, με έναν ανεμβολίαστο που έχει ένα ραπιντ ή pcr τεστ;

1 Like

Δεν υπεραπιστηκα ποτε κανενα προστιμο.

Για τα παιδικά εμβόλια, έχει εκδικαστεί στον Άρειο Πάγο αποζημίωση στην οικογένεια ενός παιδιού που πέθανε από επιπλοκές με παιδικό εμβόλιο. Κρίθηκε πως η οικογένεια καλώς ζητούσε αποζημίωση γιατί ο εμβολιασμός ήταν υποχρεωτικός για το σχολείο και τους έτυχε να είναι το παιδί τους η σπάνια εξαίρεση της εξαίρεσης. Έπρεπε να αποζημιωθούν για τα έξοδα και την οδύνη που είχαν πράττοντας αυτό που τους ζητάει η πολιτεία να πράξουν. Λογικά κάτι παρόμοιο θα ισχύσει και τώρα.

1 Like

Και επειδή με ξενυχτήσατε πάλι (μαζί με τον μπέμπη που τον θερμομετρώ κάθε 1 ώρα) και έχω εγερτήριο σε 4 ώρες, πριν φύγω να πω και το εξής… Αν θέλουμε, που όλοι πιστεύω θέλουμε, να γίνει ενδημικός ο κοβιντ-19 και να μειωθεί η επικινδυνότητά του (άρα λιγότερες μεταλλάξεις, που κάποιες μπορεί να είναι δυνητικά πιο θανατηφόρες ή επικίνδυνες εν γένει), πρέπει να αυξηθεί το ποσοστό του εμβολιασμού παγκόσμια και αναλογικά. Αντί αυτού έχουμε το παρακάτω… καληνύχτα!

5 Likes

Το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό να έχεις αυτούς τους φόβους, οι οποίοι σε έναν μεγάλο βαθμό προήλθαν και από τις συνεχείς αλλαγές που τελικά αναφέρεις. Καλά έκανες και εμβολιάστηκες τελικά πάντως :wink:.

Καλή τύχη σε αυτόν και στους ομοίους του. Δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο προσωπικά πια.

Η εποχική γρίπη στις πιο κακές εποχές δεν πρέπει να είχε πάνω από 200-300 θανάτους σε μια σαιζόν. Οι ΜΕΘ γεμίζανε, ναι, αλλά η θνητότητα είναι σχετικά μικρή. Αυτόν τον αριθμό τον πιάνουμε σε 2-3 μέρες με τον covid αυτή την περίοδο. Η διαφορά είναι χαώδης. Επίσης, η γρίπη έχει πολύ μικρότερη μεταδοτικότητα.

Εγώ κάνω, χωρίς να είμαι ευπαθής. Η οικογένειά μου κάνει, είναι είτε ευπαθείς, είτε υγειονομικοί. Και ξέρω και άλλους που κάνουν.

EDIT: επίσης έχω κάνει και αντιτεττανικό 9 χρόνια μετά από αυτό που έκανα στον στρατό. Κανονικά κάθε 10 χρόνια θέλει αναμνηστική, αλλά δεν την κάνει σχεδόν κανείς…

Όχι “θα μπορούσε”, αλλά ΕΠΡΕΠΕ. Αυτή ήταν βασική γαμημένη τους ευθύνη, να ενημερώσουν με σοβαρότητα τον πληθυσμό, αλλά προτιμήσανε τους κοινωνικούς αυτοματισμούς. Προτιμήσανε να κάνουνε πολιτική.

Προστατεύει επαρκώς από τον θάνατο και από τη βαριά νόσηση. Γι’ αυτό είναι το εμβόλιο. Τη μετάδοση ως μετάδοση την περιορίζει μεν, αλλά όχι δραστικά. Δεν είναι αυτός ο βασικός του σκοπός όμως.

Το 1ο λοκντάουν πρακτικά δεν είχε οικονομικές επιπτώσεις. Κράτησε λίγο, δόθηκαν αποζημιώσεις κλπ. Εδώ μου δώσανε εμένα πλαγίως αποζημίωση μέσω έκπτωσης στον ΦΠΑ, που δεν ήμουν καν πληττόμενος, γενικώς μοιράσανε χρήματα. Δε λέω δίκαια ή ισομερώς, αλλά όλοι κάτι πήραν πάνω-κάτω. Και μιλάμε για 1,5 μήνα. Το δεύτερο κύμα ήρθε επειδή τον κράτος μας τον έπαιξε. Βασικά επειδή άνοιξε τον τουρισμό χωρίς μέτρα και επειδή έδωσε σήμα ότι ο κορωνοϊός τελείωσε, πετάξτε μάσκες κλπ.

Πιστεύω αν προβλεπόταν κάποια αποζημίωση, αυτό θα είχε θετικό αντίκτυπο σε όσους διστάζουν να εμβολιαστούν. Άλλη μια περίπτωση που το κράτος τον έπαιξε.

Πολύ αποτελεσματικό έναντι θανάτου και βαριάς νόσησης, λιγότερο αποτελεσματικό έναντι μετάδοσης.

Λες πάρα πολύ λίγο, όχι απλώς “πολύ λίγο”. Το βασικό πρόβλημα θα ήταν ότι λόγω γεμάτων νοσοκομείων, δε θα μπορούσαν να προσφερθούν υπηρεσίες υγείας. Σκεφτείτε κάτι σαν μπλακ άουτ που συμβαίνει όταν έχει 45 βαθμούς το καλοκαίρι και ανάβουμε όλοι μαζί τα a/c, απλώς τώρα θα είχε να κάνει με ανθρώπινες ζωές.

Τα είπε, ναι.

Και το gmail και το Android και το facebook δωρεάν είναι, ενώ η Google και η Facebook βγάζουν δισεκατομμύρια. Φαντάζομαι ότι χρησιμοποιείς κάτι από αυτά. Και τραπεζικό λογαριασμό, δωρεάν ανοίγεις. Κι απ’ αυτό φαντάζομαι ότι έχεις.

Της ιλαράς υπάρχουν όλα; Της γρίπης; Ρωτάς ποτέ ποιας εταιρείας εμβόλιο κάνει το παιδί σου ή εσύ; Στον στρατό ξέρεις ποια εταιρείας εμβόλιο σου έκαναν; Όχι, γιατί ακριβώς έχει φροντίσει γι’ αυτό η “ελεύθερη” αγορά της ΕΕ. Απλώς ο κορονοϊός μονοπωλεί την επικαιρότητα, οπότε μας προβληματίζουν όλους πράγματα που σε άλλες περιπτώσεις δεν ασχολούμαστε καν μαζί τους. Δεν έχει ζητήσει η Ευρώπη άλλα εμβόλια εκτός από τα 4 που έχουν αδειοδοτηθεί; Δεν έχουν αιτηθεί οι υπόλοιπες εταιρείες αδειοδότηση των εμβολίων τους; Το αποτέλεσμα είναι ότι έχουμε αυτά τα 4 και από αυτά επιλέγουμε. Το ίδιο γίνεται και με τα υπόλοιπα.

Αν με ρωτάς, πιο σίγουρο είναι ότι δεν είναι φορέας κάποιος που έχει κάνει τεστ, παρά κάποιος που δεν έχει κάνει.

8 Likes
9 Likes

Αντε μωρε με το μαλακα που μας χρεωσε 30 τρις και μας εβαλε σε 4 μνημονια

7 Likes

Μη λες τέτοια, θα πεταχτεί ο λεντζεπ( ο οποίος μάλλον ακόμα θα μελετάει το ντιμπέιτ)

3 Likes

Παντως εγω ενα βλεπω, οτι απο χτες ο Κουλης μια χαρα την εκανε την δουλεια του και αντι να βριζουμε αυτον με τις μαλακιες που κανει 2 χρονια τωρα καθομαστε και πλακωνομαστε μεταξυ μας για το προστιμο. Ολα βαινουν καλως.

6 Likes

Εδώ δεν πλακωθήκαμε πάντως, μια χαρά είναι η συζήτηση που γίνεται.

1 Like

Πιο πολυ με την εννοια οτι διαφωνουμε. Εδω το επιπεδο του διαλογου ειναι οντως καλυτερο απο αλλα communities στα οποια συμμετεχω, αλλα το αποτελεσμα παραμενει το ιδιο.

Μια τυχαία αλληλουχία γεγονότων

6 Likes

Δεν έχω ένδειξη ότι οι ασθενείς εκτός ΜΕΘ έχουν μεγαλύτερη θνησιμότητα από αυτούς που είναι σε ΜΕΘ.

Τεσπα πάω να πιω ένα εμφιαλωμένο νερό ΒΙΚΟΣ.

#brain gain

1 Like

Μπορεί κάποιος να του κάνει μήνυση για διασπορά ψευδών ειδήσεων? Λέει αυτολεξεί πως δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι ασθενείς σε κανονικό κρεβάτι με φροντίδα έχουν μεγαλύτερη θνησιμότητα σε σχέση με ασθενείς διασωληνωμένους σε ΜΕΘ (βέβαια κάποιος βλακοβλάκας μπορεί να παραβλέψει πως εννοείται η συνθήκη όπου αν υπήρχε διαθέσιμη κλίνη ΜΕΘ, τότε αυτός που είναι στο κρεβάτι με φροντίδα θα την καταλάμβανε και ο μόνος λόγος που δεν είναι σε κλίνη ΜΕΘ είναι επειδή δεν υπάρχει διαθέσιμη).

1 Like

Σταθερότητα στις απόψεις…

Περί συνταγματικότητας του μέτρου…

Και μπόνους, τα νέα από το τραπεζικό σύστημα…

3 Likes

https://www.in.gr/2021/11/30/greece/ilia-kareli-se-fylakisi-anastoli-katadikastikan-oi-sofronistikoi-gia-ton-vasanismo-tou-kratoumenou/