Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Παροιμιώδης ψυχραιμία ο Ζαραλίκος:

11 Likes

Όλα καλα στο Ιράν της Ευρώπης. Τι ζούμε ρε μαλάκες.

9 Likes

την σιχαινομουν απο πριν,τωρα την σιχαθηκα 100 φορες παραπανω…

επισης τι θα γινει με αυτη την μαφια που μας κυβερναει επιτελους;

6 Likes

Από την άλλη είναι παρήγορο γεγονός η αντίδραση του κόσμου, αν όχι αισιόδοξο, και φαντάζομαι δεν ήταν όλοι Συριζαίοι εκεί μέσα.

Σα να ζυγιάζουν τα πράγματα είναι η φάση κι αν τους παίρνει το παραπάνω βήμα, σε γενικό πλαίσιο. Κόβουν αντιδράσεις κι ανάλογα πράττουν. Αν δεν τους παίρνει, κάνουν αβαβά και πάνε στο επόμενο σχέδιο (βλ νομοσχέδια & τροπολογίες που δεν κατατέθηκαν στη Βουλή) και το γεγονός που σχολιάζουμε καθεαυτό βέβαια.

3 Likes

Ειδικά από τα μνημόνια και μετά η τακτική αυτή παίζει πολύ. Να δούμε τι μας παίρνει, την επόμενη φορά πάμε σε κάτι άλλο. Και φυσικά ο μέσος ελληνάρας απασχολείται με τα ριάλιτι και το αν θα του αλλοιώσουν τον μπολιτισμό και το DNA.

Επαναλαμβάνομαι, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι η χώρα δεν έχει καμία ελπίδα.

7 Likes

προφανως και δεν εχει καμια ελπιδα.Δεν υπαρχει περιπτωση ουτε 1 στο 1.000.000 να στρωσουν τα πραγματα καποτε…

5 Likes

Εύχομαι σε όλους τους single να βρούνε μια γυναίκα να τους αγαπάει όπως η σάσα το αφεντικό της

7 Likes

Νομίζω το ζητούμενο δεν είναι να στρώσουν τα πράγματα, αλλά να μη χειροτερέψουν και φτάσουμε σε καταστάσεις που πριν λίγα χρόνια φάνταζαν αδιανόητες. Η δικιά μου ελπίδα γι αυτό είναι να χαλάσει η βολή του μέσου Έλληνα, δε γουστάρει ρε παιδί μου να τον ξεβολεύεις. Και σίγουρα ήταν κάποιοι στην παράσταση που ενοχλήθηκαν γι αυτό το λόγο κι όχι για το προφανές.

3 Likes

καρκίνο στον χοντρό και στα τσιράκια του

1 Like

Πραγματικά δεν ξέρω αν μήπως ΠΡΕΠΕΙ να φτάσουμε σε τέτοιες καταστάσεις που δε φανταζόμασταν για να αλλάξει κάτι. Όσο και αν θλίβομαι δε βλέπω άλλο τρόπο λύσης

1 Like

Τίποτα δεν θα γίνει. Υπάρχει πολύς ακόμα κόσμος που πιστεύει ότι ο Μητσοτάκης είναι η καλύτερη κεντροδεξιά κυβέρνηση της Ευρώπης.

6 Likes

Προσωπικά πιστεύω (αν κι επίπονη) μόνο η χρεωκοπία θα μπορούσε να φέρει αλλαγή. Προς το καλυτερο η το χειρότερο μακροπρόθεσμα αυτό ειναι κάτι σχετικό.

Όσο υπάρχει περιθώριο για ρεμούλα και φάγωμα δημοσίου (δανεισμένου και φορολογούμενου) χρήματος, συντηρείται αυτό το πελατειακό κράτος, από ψηλά προς τα χαμηλά, και είναι μεγάλη μερίδα του λαού συμμέτοχοι σε αυτό.

Χωρίς όμως διάκριση εξουσιών, απόδοση ευθυνών κι εν τέλει μια κάποια υποτυπώδη δικαιοσύνη, δεν γίνεται τίποτα, πάντα μια κλίκα (με υποκλίκες) θα ζει εις βάρος των υπολοίπων.

2 Likes

Γιατί απορείτε ρε μαλάκες? Είμαστε θεοχαζοι έχει τελειώσει το θέμα. Αλλαγή δεν προκειται να δούμε ποτε σε αυτή την χώρα… Όλοι ξέρουμε και στίς επόμενες εκλογές ο. Μητσοτάκης θα βγει… Αυτους τους πολιτικούς ψηφίζει ο κόσμος αυτούς έχουμε

Η χρεοκοπία που λες, έχει γίνει. Και πρακτικά (ελεγχόμενη προς τους δανειστές -> αδυναμία πληρωμών, κούρεμα κτλ) κι ουσιαστικά (μνημόνια). Μάλλον αυτό που εννοείς είναι η άτακτη χρεοκοπία του στυλ πχ “δεν έχω να πληρώσω τους ΔΥ”.

Σπατάλη “δημοσίου” χρήματος, θα υπάρχει για πάντα, όσο είμαστε στην ΕΕ (πχ ΕΣΠΑ). Το ευρώ είναι κατάρα και ευλογία μαζί.

1 Like

Αυτό αγαπητέ μου δεν είναι χρεωκοπία, είναι μετακύλιση χρέους και αέναη μεταφορά πλούτου από τα χαμηλά στα υψηλά στρώματα.

Επίσης δε νομίζω πως σε όλες τις χώρες που συμμετέχουν στο ΕΣΠΑ γίνεται κατασπατάληση. Και μάλιστα γνωρίζοντας κι από μέσα κάποια πράγματα λόγω του πατέρα μου που εργαζόταν σε δήμο, για πολλά ευρωπαϊκά κονδύλια υπάρχει πολύ αυστηρός έλεγχος.

2 Likes

Ο ορισμός της χρεοκοπίας ήταν. Δλδ η δήλωση μιας χώρας ότι αδυνατεί να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις της (και για αυτό ζήτησε ο ΓΑΠ τη συνδρομή του ΔΝΤ το 2010. Και το 2012 που έγινε ο χαμός με τα Credit Default Swaps, γιατί πιστεύεις ενεργοποιήθηκαν :laughing:; Οι αγορές έκριναν ότι η Ελλάδα έκανε Default). Τα υπόλοιπα είναι πολιτική και τεχνάσματα ωραιοποίησης για να μην πληγούν διάφορα συμφέροντα, όπως αυτά της ευρωζώνης και να μην προκληθεί “σεισμός” στους δανειστές (πχ γερμανικές τράπεζες που είχαν αγοράσει ελληνικά ομόλογα).

Προφανώς και δεν υπάρχει παντού. Κι όσο περνάνε τα χρόνια, η Κομισιόν προσλαμβάνει όλο και πιο πολύ κόσμο (αυτό από δικιά μου εμπειρία αντίστοιχα :stuck_out_tongue:) και αναγκάζεται να κάνει follow up/micromanage τα λεφτά που δίνει σε αυτά τα projects. Αλλά και πάλι, δες ποιοι παίρνουν ΕΣΠΑ στην Ελλάδα. Δεν παίρνουν μόνο μεγάλα projects αλλά και “μικρότερα” μαγαζιά. Από γραφεία πολιτικών μηχανικών ως σχολές χορού… Δημόσιο χρήμα (ερχόμενο από ΕΕ) θεωρείται κι αυτό, και σου λέω με σιγουριά ότι δεν καταλήγει σε έργα βελτίωσης…

4 Likes

Επειδή είσαι εσύ μη γενικεύεις αγόραρε

2 Likes

Είδα και εσένα προκοψες.

Λάνθιμος Χούλιγκανς

10 λ. ·

ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΔΕΣ ΣΕ ΣΙΝΕΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΘΕΑΤΡΑ ΚΑΙ ΛΕΓΑΜΕ ΧΑΧΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ

7 Likes

Είστε άπιστοι ρε γι αυτό

15 Likes