Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Σε ποιό νούμερο είμαστε;;; Νομίζω είναι η 4η καταγγελία;;

Σε λίγο θα χάσουμε τον λογαριασμό

Εγώ προτείνω να σταματήσουμε να feedαρουμε με υλικό αν δεν πάρουμε ποσοστά, και τον κάνουμε μάγκα στο ΜΒΑ και δεν κερδίζουμε και τίποτα?

1 Like

:frowning_face: :cry: :cry: :cry: :cry:

Ας μην πούμε για την πολιτική και κοινωνική διάσταση, αλλά παλιότερη μελέτη όταν δημοσιεύθηκε κυριολεκτικά προχθές? Αν είναι έτσι, ας σου πάρουν τους τίτλους και τα καθηγητηλίκια γιατί η έρευνα σου έγινε 20-30 χρόνια πίσω.

5 Likes

Ρε αυτοί είναι ικανοί να σκάσει κανα βίντεο ντοκουμέντο που να ρίχνει την κυβέρνηση με συνοπτικές και να πουν…

…ναι, αλλά ο Βελουχιώτης…

Έχει σταματήσει προ πολλού να είναι αστεία η φάση της ανικανότητας κι εκδικητικότητάς τους.

4 Likes

Ο Τσιόδρας λέει ‘‘παλιά έρευνα’’, ωστόσο ο Λύτρας λέει ότι τα ευρήματα της έρευνας είχαν γνωστοποιηθεί στην ανώτατη αρχή και ξέρει πολύ καλά τι σημαίνει αυτό, άσχετα που (όχι και τόσο) τεχνηέντως προσπαθεί να κρατήσει την ουρά του εκτός πολιτικής αντιπαράθεσης (με κάτι ομορφιές τύπου ‘‘εγώ μιλάω επιστημονικά όχι πολιτικά’’)

1 Like

Εντωμεταξύ θα κάνω ψιλοάκυρο reference αλλά ας είναι.

Διάβαζα ακόμα μια φορά το αγαπημένο μου ‘The Marriage of Heaven and Hell’ του William Blake και λέει σε κάποιο σημείο:

What is now proved was once only imagin’d.
Truth can never be told so as to be understood, and not be believ’d. (Blake, 113-116)

Για κάποιο λόγο το μυαλό μου πήγε στους ανεμβολίαστους, ότι επειδή (κατά συντριπτική πλειοψηφία) είναι αμόρφωτοι, δεν θα καταλάβουν ποτέ επιχειρήματα, λογική, επιστήμη, αλλά πρέπει να ‘πιστέψουν’ την λύση. Σκέφτηκα ότι με ορθή διαχείριση, θα ήταν πολύ δύσκολο να πείσεις τους τέρμα φανατικούς συνωμοσιολόγους, αλλά ίσως κάτι να έκανες για τους πιο χαλαρούς, τους φοβισμένους, τους διστακτικούς κ.λπ.

Στην Ελλάδα νομίζω πως η κυβέρνηση έκανε και κάνει σχεδόν τα πάντα για να μην εμβολιαστούν ποτέ.

8 Likes

Η τελευταία πρότασή σου είναι οι σκέψεις μου εδώ και 6 μηνες, αλλά δεν έβρισκα τον τρόπο να τις εκφράσω.

Πολύ σωστή και εύστοχη η παρατήρησή σου και κυρίως ο παραλληλισμός που έκανες με τον Blake

Σε ευχαριστώ. Με έχουν πιάσει τα συναισθηματικά μου, γιατί χθες μίλησα με τον κολλητό μου που είναι ειδικευόμενος γιατρός, που 1,5 χρόνο τώρα δεν μπορώ καν να τον πετύχω να μιλήσουμε γιατί δουλεύει 16 ώρες τη μέρα, 5 εφημερίες την εβδομάδα ξέρω γω, και νομίζω πως ένα μεγάλο κομμάτι του χαρακτήρα του έχει πεθάνει για πάντα. Αυτά που έζησε και ζει εκεί μέσα σε επίπεδο ανθρώπινου πόνου, και η απερίγραπτη, φρικιαστική αντιμετώπιση της πανδημίας από την κυβέρνηση και το πως την βίωσε σαν νέος γιατρός, νομίζω τον έχουν ήδη αλλάξει σαν άνθρωπο για πάντα.

Σκεφτόμουν όταν ήμουν μικρός έλεγα με αφέλεια ‘Μαμά γιατί το κράτος δίνει λεφτά για δρόμους, συναυλίες και άλλα αχρείαστα, όταν υπάρχουν άστεγοι; Ας δίναμε πρώτα λεφτά για σπίτια και φαγητό για τους άστεγους, που δε θα είναι και πολλά λεφτά, και μετά ας δώσουμε για όλα τ’ άλλα’.

Μετά την μελέτη Τσιόδρα σκέφτομαι (όχι για πρώτη φορά φυσικά) κάτι ανάλογο. Όλο αυτό το διάστημα αντί να πέσουν πρώτα χρήματα για ΜΕΘ και στήριξης των νοσοκομείων, δίνανε λεφτά στα κανάλια για διαφημίσεις, στην Aegean για να μην καταρρεύσει, αγόραζαν όπλα και φρεγάτες (γαμώ την μάνα τους ειδικά για αυτό), προσέλαβαν κι άλλους μπάτσους κ.ο.κ.

Και μας έλεγαν στα μούτρα μας:

  • ‘Τι θα τις κάνουμε τις εξτρά ΜΕΘ όταν τελειώσει η πανδημία;’
  • ‘Δεν είμαστε κομμουνιστικό κράτος, αν επιτάξουμε ΜΕΘ των ιδιωτικών νοσοκομείων πρέπει να πληρώσουμε’ (καλύτερη διαφήμιση για τον κομμουνισμό δεν υπάρχει εντωμεταξύ)
  • ‘Δεν υπάρχει μελέτη που να αποδεικνύει μεγαλύτερη θνησιμότητα εκτός ΜΕΘ’

Και πέθαναν τόσοι άνθρωποι που ίσως είχαν μια ευκαιρία να ζήσουν.

10 Likes

Δε γίνεται αυτό :smiley:. Ήδη και οι 2 τη βδομάδα είναι πάνω από το όριο.

Στο θέατρο «Ακροπόλ» πήγε το Σαββατοκύριακο η Σάσα Σταμάτη, για τον «Κουρέα της Σεβίλλης» με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο. Αλλά, τελικά, δεν τον είδε. «Ο κ. Χαραλαμπόπουλος μου ζήτησε να σας πω ότι δεν θα βγει να παίξει αν δεν φύγετε» της ψιθύρισε στο αυτί μία ταξιθέτρια… :two_hearts:

20 Likes

Πήγε δηλαδή στον “κουρέα” και βγήκε κουρεμενη! Δεν την χάλασε!

7 Likes

ζηλεύω την ταξιθέτρια

4 Likes

Ποια είναι η Σταμάτη και γιατί της είπε να φύγει?

Είναι εκείνη που πήγε στο Ζαραλίκο και διέκοψε την παράσταση με την συνοδεία μπρά-β-- - φίλων της, όταν έκανε ένα αστείο που έθιξε τον πρεζέ-μ–π---- - -τον Μαρινάκη

2 Likes

Ααααααα, μάλιστα.
Ωραιος ο Χαλαραμποπουλος.

1 Like

Συνελήφθη ο Μένιος Φουρθιώτης.

1 Like

metallica-hetfield

12 Likes

Τον περίμενε η Τατιάνα για συνέντευξη ρε συ, τώρα πώς θα δώσει συνέντευξη; :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Σιγά το δύσκολο. Μια μικρή καθυστέρηση γράψε μόνο. Μόλις ξαναβγεί ή καλύτερα, μόλις τον ξαναβγάλουν.

1 Like