Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Πάντως και Ελβετία βλέπουν τη συσχέτιση “πληρότητα στις ΜΕΘ” με “Μεγαλύτερη θνητότητα στις ΜΕΘ”. Ίσως να είναι πιο πολύπλοκο από το 100% φταίει η Ελλάδα

Το πρόβλημα είναι ότι ο Μητσοτάκης είπε πως δεν υπάρχουν ενδείξεις πως αν είσαι διασωληνωμένος εκτός ΜΕΘ έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να πεθάνεις, απ’το να είσαι σε διασωληνωμένος σε ΜΕΘ.

Δεν έχει σχέση με αυτό που λες “αν φορτώνονται οι ΜΕΘ αναμένουμε και μεγαλύτερη θνητότητα”, που είναι και λογικό γιατί οι ΜΕΘ δεν είναι φάρμακο, είναι μια μέρος μιας διαδικασίας για να βοηθηθεί ένας άνθρωπος.

4 Likes

@The_Black_League τελικά το 48ωρο PCR test, έγινε είτε 72ωρο PCR είτε 24ωρο rapid. Για να δούμε τι μας επιφυλάσσει το αύριο σε αυτή τη χώρα όνειρο

4 Likes

Λογικο παντως να επιτρεψουν και rapid, εχει αρκετα μεγαλο βαθμο αξιοπιστιας ωστε να περναει.

Ισως, αλλα το πιο πιθανο ειναι να μην ειναι πιο πολυπλοκο

1 Like

Θα διάβασαν τα χθεσινά σου παράπονα :grinning:!!!

Βασικά, εδώ και πολύ καιρό γυροφέρνω ένα “σεντόνι” αναφορικά με την πανδημία, και πιο συγκεκριμένα τόσο την εν Ελλάδι διαχείρισή της (κυβερνητική, ιατρική κ.λπ.), όσο και τα όσα παρατηρώ στην ίδια την κοινωνία (συμπεριλαμβανομένων συγκεκριμένων σχολίων στο παρόν forum), αλλά “κερδίζει” η απόφασή που έχω πάρει, εδώ και πολύ καιρό, να απέχω από την κοινωνικο-οικονομική θεματολογία.

Καλό ταξίδι, φίλε. Καλά να περάσεις, με ασφάλεια και προσοχή στο κρύο!

3 Likes

Σε παρένθεση το % του ΑΕΠ, που είναι και ο πιο σημαντικός δείκτης

Πίσω από όλους τους πρωθυπουργούς ήταν ο Βαρουφάκης βέβαια

@nnnkkk καλό ταξίδι μαν!

9 Likes

Εκλαψα :sweat_smile:

Αντρικος στην δευτερη του θητεια, Σημιτης και ειδικα Κωστακης τα γαμησαν ολα

3 Likes

Ναι αλλά ο Βαρουφάκης κόστισε στη χώρα 665 δις, να τα λέμε όλα :exclamation:

4 Likes

Εγώ θα έλεγα το 81-85 ήταν το χειρότερο, αφού σε 4 χρόνια το ποσοστό επί του ΑΕΠ αυξήθηκε πάνω από 2.5 φορές, σχεδόν 3. Χρειάστηκαν άλλα 35 χρόνια για μια παρόμοια αύξηση. Αν μας ενδιαφέρει μόνο το ποσοστό αυτό, θα έπρεπε να είναι σε λογαριθμική κλίμακα.

4 Likes

Μέγιστος αλήτης ο Μητσοτάκης

edit: για context, γέλαγε μαζί με τους υπόλοιπους δαπιτες όσο απαντούσε για τις εκλογές που ζήτησε ο Τσίπρας

1 Like

Μου κανει εντυπωση ποσο ξεφτυλας ειναι ο τσιοδρας. Αφου ειπε ενα καρο μαλακιες για να στηριξει τις αποφασεις του κουλη τωρα τον αδειαζουν και αυτος σαν να μην τρεχει τιποτα. Νομιζω του αξιζει μια ροχαλα μεσα στα ματια.

7 Likes

εγώ δεν καταλαβαίνω τι βλέπετε ακριβώς στο διάγραμμα. Αυτό που όμως βλέπω κοιτώντας το ΑΕΠ μας διαχρονικά στο excel που μόλις έφτιαξα, αν το 2008 το ΑΕΠ έμενε στάσιμο για 12 χρόνια αντί να πέφτει συνεχώς, τότε η Ελλάδα θα είχε παράξει πάνω από 1400 δις € παραπάνω. Δηλαδή 4 φορές το μέγιστο που έπιασε ποτέ το δημόσιο χρέος. Τόσο μας κόστισε η όλη ιστορία του 2008.

Εγώ χωρίς να είμαι οικονομολόγος, έφτιαξα ένα excel και κοιτάζω την τάση που είχε το ΑΕΠ πριν την κάθε κυβέρνηση (2010-2020). Μήπως ο ΓΑΠ τα πήγε πολύ καλύτερα από ότι του πιστώνεται; Όταν ανέλαβε ο ΓΑΠ, το ΑΕΠ έπεφτε με ρυθμό περίπου 33-42 δις/χρόνο, αλλά η κυβέρνηση του το συγκράτησε στα 24 δις/χρόνο. Δηλαδή, εκείνη η κυβέρνηση εξοικονόμησε τουλάχιστον 14 δις στη διετία από ότι αν συνέχιζε ως είχε η κατάσταση. Όλες οι επόμενες κυβερνήσεις είχαν αρνητικό πρόσημο (και μάλιστα δεκάδες δις χασούρα ανά θητεία). Ή η Ελλάδα έχει μπει σε poverty trap όπου γινόμαστε φτωχότεροι με όσα ξοδεύουμε όπως τα ξοδεύουμε ή είναι άχρηστοι όλοι τους.

Σβησε τα εξελ που εφτιαξες και φτιαξε καινουρια, στο γραφημα δεν βλεπεις το ΑΕΠ στον αξονα y, βλεπεις το χρεος της Ελλαδας. Και στην παρενθεση βλεπεις τι ποσοστο του ΑΕΠ ειναι το χρεος. Για την 12ετια στην οποια αναφερεσαι, το χρεος ηταν απο 1.7 εως 2 φορες του συνολικου ΑΕΠ της χωρας.

3 Likes

Αυτό το έχω καταλάβει. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το πώς γίνεται η αναγωγή των € το 2020 σε δραχμές το 1975. Επομένως δεν ξέρω πως μπορώ να συγκρίνω περιόδους

Αν το εχεις καταλαβει, απο που προκυπτουν τα 1.4 δις ευρω που αναφερεις και η πτωση του ΑΕΠ? Αφου το γραφημα δεν εχει τιμες για ΑΕΠ, εκτος αν τις τραβηξες απο αλλου. Οι μονες τιμες για το ΑΕΠ που μπορεις να υπολογισεις ειναι αυτες στα 7 κομβικα σημεια, αρα δεν μπορεις να ξερεις τι τιμες ειχαν.

Οι τιμες στο γραφημα ειναι ολες σε ευρω, λογικα χωρις να εχει υπολογιστει ο πληθωρισμος (αφου δεν θαρρω πως γινεται να ειχαμε προυπολογισμο 2 εκατομμυρια ευρω το 1975 και 150 εκατομμυρια ευρω το 2000 με πληθωρισμο υπολογισμενο στην εξισωση - καλη η ΕΟΚ αλλα οχι κι ετσι).

ΥΓ. Περιληψη - Σκατα σε ολες τις κυβερνησεις του ΠΑΣΟΚ και σε ολες της ΝΔ

2 Likes

Κατέβασα τα δεδομένα από την παγκόσμια τράπεζα. Δεν είπα πως τα βρήκα σε αυτό το γράφημα. Σε αυτό το γράφημα δεν καταλαβαίνω τι σημαντικό βλέπουμε για τους λόγους που λες: δεν είχαμε προϋπολογισμό 2 δις € το 1975. Εγώ τα νούμερα για το ΑΕΠ στο Excel τα πήρα από το παρακάτω γράφημα. Τα 1400 δις είναι η διαφορά στο εμβαδόν της καμπύλης αν είχαμε διατηρήσει το ΑΕΠ του 2008, όμοια με Αυστρία για παράδειγμα ή την Πολωνία

Εγραψα εκατομμυρια ενω ηθελα να γραψω δισεκατομμυρια, γραψε λαθος σε αυτο. Η διαφορα παραμενει χαοτικη, οπως ακριβως προεβλεψα (διχως πληθωρισμο δηλαδη) αφου το μπατζετ ηταν 2 δις το 1975 (δεν ειναι δυσκολος υπολογισμος, αν σου λεει πανω οτι το χρεος του μισου δις ειναι το 24.7% του μπατζετ, τοτε το μπατζετ ειναι 2 δις, μεθοδος των τριων - εκτος αν τα νουμερα ειναι λαθος) και 140-150 δις το 2000. Ακομα δεν εχω καταλαβει που ειναι η απορια σου οσον αφορα αυτα που γραψαμε πιο πανω. Κι αν δεν ηταν 2 δις το μπατζετ το 1975 με καποιον μαγικο τροπο, θα ηταν καμποσα δις περισσοτερο, το οποιο κανει το χρεος της Ελλαδας το 1975 ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ποσοσταια, και αρα εκθετει τις κυβερνησεις που ακολουθησαν ακομα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Οι κυβερνησεις που κραζουμε, ανεβασαν το χρεος της Ελλαδας σε δυσθεωρητα επιπεδα, και μαλιστα καποιες απο αυτες, περα απο απολυτες τιμες, ανεβασαν το χρεος ποσοστιαια σε σχεση με το μπατζετ σε τραγικα υψη. Που διαφωνεις ακριβως?

Και μια τελευταια σημειωση, αλλα οταν παραγεις λιγοτερα ως χωρα (δηλαδη αυτο που συμβαινει απο το 2010 εως σημερα) και ταυτοχρονα ΑΝΕΒΑΖΕΙΣ κι αλλο το χρεος, τοτε εισαι ακομα χειροτερη κυβερνηση απο οτι οι προηγουμενες.

1 Like

Το 94 το χρέος ήταν το 109% του ΑΕΠ αλλά το 2001 ήταν το 102% του ΑΕΠ. Δηλαδή μειώθηκε σε ποσοστό αλλά το γράφημα δείχνει μια καμπύλη που διπλασιάστηκε και εσύ υποστηρίζεις πως ο Σημίτης τα γάμησε όλα. Μαζί σου, τα γάμησε αλλά πώς προκύπτει από το γράφημα; Γιατί το απόλυτο νούμερο του χρέους είναι πιο σημαντικό κριτήριο από το ποσοστό ως προς το ΑΕΠ;

Ποιος το εγραψε αυτο? Ισα ισα που καποιοι επεσημαναν την διαφορα στα ποσοστα. Και τα δυο ειναι πολυ σημαντικα κριτηρια κατ’εμε. Το οτι δηλαδη εχεις ξαφνικα ενα πολυ μεγαλυτερο μπατζετ για την χωρα, δικαιολογει το να ανεβασεις το χρεος κατα 80 δις ευρω? Επειδη ποσοστιαια το χρεος παραμενει περιπου στα ιδια επιπεδα? Αυτα τα λεφτα τα δανεικα ειναι που μας οδηγησανε στα μνημονια, και το τεραστιο χρεος προς την Ευρωπη, οχι το ποσοστο χρεους επι του μπατζετ.

Νομίζω πως το causality είναι ανάποδα από αυτό που περιγράφεις. Δηλαδή πρώτα δανείζεσαι και ανεβάζεις το χρέος (π.χ. 80 δις €) και μετά ανεβάζεις το μπάτζετ της χώρας διοχετεύοντας καταλλήλως αυτό το χρήμα στην κοινωνία σου. Αν το διοχετεύσεις σωστά, τότε θα αποπληρώσεις κι όλας το χρέος σου μακροπρόθεσμα.