Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Αμφισβητείς τις εταιρείες δημοσκοπήσεων; Υποννοείς ότι χρηματίζονται για να βγάζουν ψεύτικα ποσοστά; Μήπως ιδιωτικά κανάλια έχουν χρηματιστεί από την κυβέρνηση για να μεταδίδουν ψεύτικες δημοσκοπήσεις κλπ;

Ε… έτσι είναι βασικά :roll_eyes:

9 Likes
3 Likes
2 Likes

Φαντάζομαι είσαι απλά απρόσεκτος σε αυτά που γράφεις και λίγο τεμπέλης που βαριέται να διαβάσει ξανά τι γράφω. Είσαι και λίγο χαμηλού επιπέδου γιατί από την αρχή με προσβάλλεις για κάτι που είναι ηλίθιο να με κατηγορήσεις καθότι άσχετο με ό,τι συζητάω αλλά και γιατί πιστεύεις σε θεωρίες συνωμοσίας. Αλλά για να το ξεκαθαρίσουμε:

  • Σαφώς και το σκάνδαλο του χρηματιστηρίου έχει να κάνει με κράτος. Δεν ξέρω πού και γιατί κατάλαβες από τα ποστ μου πως πιστεύω κάτι αντίθετο. Δε βλέπω πως έχει όμως επιρροή στο δημόσιο χρέος, στο γράφημα και στην κριτική που ασκώ σε όποιον έκανε το γράφημα.
  • Επίσης επιρροή στο γράφημα δεν έχουν τα greek statistics. Είναι πρόβλημα διαχρονικό της Ελλάδας (και ο ΓΑΠ κατηγόρησε τον Καραμανλή για greek statistics) αλλά πάλι δε βλέπω στο γράφημα την επιρροή των greek statistics. Αν υπάρχει στα δεδομένα, τότε όποιος/α το δημοσίευσε απέτυχε να το αναδείξει και άρα δικαίως ασκώ κριτική.
  • Αν θες να με κατηγορήσεις για whataboutism (?), τότε θα πρότεινα να μην φέρνεις άσχετα θέματα με τη συζήτηση με θεωρίες συνωμοσίας. Αυτό που δε θυμάμαι να διάβασα στο λινκ σου από το BBC, είναι πως το 2003 λόγω της απογραφής που έκανε ο Αλογοσκούφης είχαμε τριετή εποπτεία από την Ε.Ε. επομένως κάπου το 2006 τελείωσε επισήμως και το όποιο effect της δημιουργικής λογιστικής επί Σημίτη. Η σκυτάλη πέρασε στους επόμενους (βλέπε ΓΑΠ που πάλι κατηγόρησε την ΕΛΣΤΑΤ). Που για την ιστορία, το 2012 ο κυβερνητικός εκπρόσωπος (ΝΔ) και ο Αλογοσκούφης (τότε υπουργός) διαφωνούσαν δημόσια για το αν έπρεπε να είχε γίνει η απογραφή και πώς.

Το να αναρρωτιόμαστε γιατί η κυβέρνηση το 1999 παρουσίασε στα χαρτιά το έλλειμα που της ζήτησαν, είναι σαν να θεωρούμε πως καμιά ομάδα του Καραγκούνη δεν κέρδισε ποτέ δίκαια γιατί πέφτει με κάθε επαφή. Δεν είναι παιχνίδι με φίλους και εραστές του αθλήματος η γεωπολιτική.

1 Like

:heart:

2 Likes

Τελικα παλουκωμα θελει ο πουτανας γιος

5 Likes

4 Likes

Βάζω καρδούλα στο σχόλιό σου, πίστεψε με μη ειρωνικά, καθώς έχεις απόλυτο δίκιο στο εξής. Είμαι πολύ -και όχι λίγο- τεμπέλης, γιατί σε 99% των περιπτώσεων, απλά βαριέμαι να απαντήσω στις φιλελε ανοησίες που γράφεις, τις οποίες -με το φτωχό μου το μυαλό και το χαμηλό μου το επίπεδο ε- με παντελώς γελοίο τρόπο προσπαθείς συστηματικά να μασκαρέψεις με ένα σι-θρου μανδύα επιστημονικότητας. Άλλωστε, κανένα προσβλητικό χαρακτηρισμό δε χρησιμοποίησα, σε αντίθεση με εσένα (εκτός αν προσβλήθηκες από το “πατριωτάκια”, ή τα αυγά και τα καλάθια, οπότε πάσο). Δε βρίσκω και το λόγο να δημιουργήσω και κάποιο διαδικτυακό μπιφ με άτομα που μου είναι τουλάχιστον αδιάφορα. Αν έχει την υπομονή ο οποιοσδήποτε, όπως πχ. ο κουιντομ παραπάνω, σου απαντά, εγω λοιπόν κατά κανόνα τεμπελιάζω και αρνούμαι να χαλάσω δευτερόλεπτο για όσα γράφεις.

Μα θα μου πεις, τότε γιατί δημιουργήθηκε αυτός ο διάλογος; Εύλογο ερώτημα. Ας προσπαθήσουμε να το ερευνήσουμε παρέα και επειδή αντιλαμβάνομαι πως σου λείπει η βασική νοητική εργαλειοθήκη, επίτρεψέ μου τα εξής.

Δε χρειάζεται να αναφέρεις πέντε φορές το ΓΡΑΦΗΜΑ, ας ξεκινήσουμε από αυτό, πάνω στο οποίο φαίνεται να στηρίζεις κάθε σου έωλο επιχείρημα. Ούτε το πόσταρα αρχικά, ούτε σχολίασα καν τα όσα έγραψες γι’ αυτό, ούτε μπήκα καν στη συζήτηση περί χρέους και ΑΕΠ. Φαντάζομαι, όσο και να αδυνατείς να κατανοήσεις έστω και λίγο τι γράφουν οι συνομιλητές σου, το εξής μπορείς να το διαβάσεις

Αυτό, σε απλά ελληνικά σημαίνει πως η απάντηση στο ερώτημα τι σημαίνει χρέος και ποια είναι η λειτουργία του εντός ενός συστήματος, διαφέρει ανά περιόδους και δη, ανάμεσα στις δυο αυτές χρονολογίες που είχαν έρθει ως παράδειγμα, όταν και μεσολάβησε μια ριζική αναμόρφωση του οικονομικού περιβάλλοντος. Το ζήτημα είναι ιδιαιτέρως πολυεπίπεδο. Σίγουρα μπορείς να ακούσεις μια άλλη άποψη, να μάθεις μια πληροφορία αλλά είναι βέβαιο πως δε μπορείς να εξάγεις στέρεα συμπεράσματα από ένα γράφημα ή από ένα εξελ ενός ράντομ αστοιχείωτου και παντελώς γελοίου φιλελε στο φόρουμ του ροκιν. Εντάξει ως εδώ;

Άρα αφού δε μπήκα στην κουβέντα για το χρέος, για ποιο πράγμα που είπες τριγκαρίστηκα; Τι ακριβώς σχολίασα τελικά ο απρόσεκτος; Γιατί αντιλήφθηκα πως ξεπλένεις τους πασόκους; Μήπως σε παρεξήγησα;

Μάλλον δεν έχεις ακούσει τίποτα περί του τι συνέβη στο χρηματιστήριο τη δεκαετία του 90 και του 2000. Μπορείς να γκουγκλαρείς -φαντάζομαι- λέξεις κλειδιά, όπως “αποθεματικά ταμείων” και να διαβάσεις τι περίπου έλαβε χώρα, πως ακριβώς χρησιμοποιήθηκαν αυτά τα κεφάλαια για να μπουσταριστεί η φούσκα και σε τι ακριβώς χρηματιστηριακά προϊόντα αυτά τα χρήματα ποντάρονταν. Όσον αφορά τη σύνδεση που δε μπορείς να κάνεις ανάμεσα σε χρέος και χρηματιστήριο (ως ένας κρίκος στην αλυσίδα καταστροφής των ασφαλιστικών ταμείων της χώρας -επόμενος κρίκος είναι τα δομημένα ομόλογα, γκουγκλαρέ το κι αυτό, έχει ενδιαφέρον), λυπάμαι που μάλλον θεώρησα πως έχεις την παραμικρή ικανότητα να καταλάβεις το αυτονόητο, οπότε σε παραπέμπω στο εξής ως παράδειγμα:

Ως άτομο χαμηλού επιπέδου, μάλλον υποπτεύομαι πως κάποια σχέση θα υπάρχει ανάμεσα στις ενισχύσεις που δίνονται στα ταμεία και στην τσέπη όπου χρεώνονται οι εγγραφές κονδυλίων αυτές, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Κατά τ’ άλλα, όταν αναφέρεσαι στο εξής, μάλλον ξεπλένεις ε;

Μήπως θυμάσαι πως το χρηματιστήριο είχε καταρρεύσει το 1999; Μήπως θυμάσαι ότι το 2000 είχαμε εκλογές; Μήπως θυμάσαι και τι έγινε σε αυτές; Ποιος κατάφερε να καμουφλάρει την καταστροφή και ξαναβγήκε; Πώς άραγε κατάφερε να κουκουλώσει έστω για ένα εξάμηνο μια ολόκληρη καταστροφή;

Θα ήθελες να μου εξηγήσεις ποιες είναι οι θεωρίες συνωμοσίας που αναφέρεις;

Το κράτος αγαπητέ, έχει συνέχεια. Η δημιουργική λογιστική Σημίτη εξακολούθησε επί Καραμανλή, όπως εξακολουθεί, με διαφορετική μορφή και στις μέρες μας. Κοινώς, κόψε (ή μάλλον άρχισε καλύτερα) τα ναρκωτικά. Τότε σίγουρα θα παρουσιαστούν πράγματα που να έχεις τη δυνατότητα να συζητήσεις.

8 Likes

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω τίποτα στο μπιφ αυτό, έχω διαβάσει την κουβέντα 20 φορές γιατί άφησα αναπάντητο και 1 ποστ του @kbil και νομίζω ότι αλλά λέει ο ένας κι άλλα ο άλλος.

Περιληψη:

Η ρητορικη των φιλελεδων συνοψιζεται με τρεις λεξεις στο “trickle down economics” , με το οποιο ξεπλενουν σε καθε κουβεντα και για καθε περιπτωση το υπαρχον status quo παγκοσμιως, ειτε εχει να κανει με οικονομια, ειτε με κυβερνησεις, ειτε με τον Μπεζο (τον Τζεφ, οχι τον Γιαννη), ειτε με το πολιτικο τους κομμα, ειτε με τον αγαπημενο τους επενδυτη και προεδρο αγαπημενης τους ομαδας (συμπτωση λογικα αυτο), ειτε με οποιονδηποτε εν πασει περιπτωσει εχει χρηματα και εξουσια και ελεγχει την αγορα, τους νομους, και τους ανθρωπους ειτε σε χαμηλο ή σε υψηλο βαθμο.

Ολα στο “trickle down economics” καταληγουν, το οποιο μπορει να δικαιολογησει μια σειρα απο κακως κειμενα της εποχης μας (και καθε εποχης στην πραγματικοτητα), οπως για παραδειγμα χαμηλους μισθους στα 2 χαμηλοτερα στρωματα εργαζομενων, υψηλους φορους στην μεσαια ταξη, μνημονια, χρεωκοπιες κρατων, μαζικες απολυσεις, αισχρες εργασιακες συνθηκες, ακραιο καπιταλιστικο συστημα, επιλεκτικη εφαρμογη του νομου και αλλα πολλα ομορφα, τα οποια γινονται γαργαρα προκειμενου να υπερασπιστει ο τυχαιος φιλελες το αγαπημενο του κομμα, ομαδα, επενδυτη κτλ

Εμεις βεβαια οι αδαεις και ασχετοι που δεν ξερουμε απο οικονομικα, δηλαδη αυτον τον κλαδο της κοινωνιας που δεν βασιζεται σε καμια επιστημονικη αρχη και ειναι απλα απορροια ανθρωπινων εφευρεσεων που εχουν εφευρεθει με στοχο να ελεγχουν τους ανθρωπους, και που δεν καταλαβαινουμε ουτε εχουμε την γνωση, κατακρινουμε αυτα που βλεπουμε να συμβαινουν μισο αιωνα τωρα διχως θετικα αποτελεσματα για το κοινωνικο συνολο, και θεωρουμε την λογικη του trickle down οτι πιο γελοιο εχει υπαρξει ποτε, αλλα απο οτι φαινεται δεν δικαιουμαστε να μιλαμε για το ελληνικο δημοσιο χρεος αφου το επι τοις εκατο ποσοστο του χρεους στον προυπολογισμο μειωθηκε πριν 20 χρονια (!)

3 Likes

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω. Αυτό που κατάλαβα απ’τα post του @karvou ήταν μια προσπάθεια ανάλυσης ενός γραφήματος.

Και συμφωνώ με την απορία του, γιατί ανέφερες πως ο Σημιτης τα γαμησε όλα και το πως αποτυπώνεται από το γράφημα (και όχι από έξτρα πληροφορία). Και ταυτόχρονα, να συνεχίσω να δω τι διακυμάνσεις του χρέους επί του ΑΕΠ υπήρχαν σε άλλες κυβερνήσεις (ξανά γιατί το γράφημα σε αυτό εστιάζει, χρέος ανά κυβέρνηση).

Εν τέλει, αυτό που ήθελα να απαντήσω προχθές και στον @kbil, αλλά το άφησα γιατί όπως είπα δεν κατάλαβα πως πήγε η κουβέντα, είναι το εξής. Συμφωνώ πως το χρέος το 81 είναι άλλο από το 2010 σαν έννοια, αλλά αν δε βρεις κοινούς τρόπους σύγκρισης, τότε δεν υπάρχει και καμιά βάση για να πεις ΝΔ και ΠΑΣΟΚ μας φέραν εδώ που είμαστε.

1 Like

Σοβαρα μου το ρωτας αυτο? Ισως να σου δινω 200 ελαφρυντικα λογω ηλικιας, μιας και δεν ησουν σε ηλικια να καταλαβαινεις τοσο πολυ την πολιτικη οταν ειχαμε τον Σημιτη ( εδω εγω ημουν σχετικα μικρος), αλλα θα αμφισβητησουμε οτι μιλαμε για μια απο τις πιο διεφθαρμενες κυβερνησεις ολων των εποχων, που εφαγαν απειρα χρηματα απο τον λαο? Επι Σημιτη, εφαγε κι ο καθε πικραμενος, και μετα μας ειπαν και στα μουτρα οτι μαζι τα φαγαμε.

Και αντε αστα ολα αυτα στην ακρη. Η αυξηση του χρεους απο τα 100 στα 200 δις ευρω στην θητεια του Σημιτη, ειναι πιστευεις κατι που μπορει να δικαιολογηθει εστω και ελαχιστα απο το γεγονος οτι ανεβαινε ο προυπολογισμος? Σοβαρα τωρα?

“αΥξηΣΑμε τΟ χΡεΟς κΑΤα 200% αΛλΑ ποΣΟστΙΑια ωΣ μΕΡος τΟυ μΠατζΕΤ τΟ ρΙξΑμε”

Ελα ρε μλκ, Αλγεβρα δημοτικου ειναι αυτα. Που πηγαν αυτα τα λεφτα?

2 Likes

Τι να πω, συνεχίζω να έχω απορίες και νομίζω οι αντίθετες απόψεις θα συγκλίνουν αν αφήνατε την κουβέντα να κυλήσει ομαλά, αλλά οκ, το σταματάω εδώ.

Το κωμικοτραγικό είναι που στη φούσκα του Χρηματιστηρίου (που συνέπεσε λίγο πολύ χρονικά με το dot.com, την φουσκα του Dax, την κατάρρευση του Ρουβλιού και άλλες κρίσεις που δεν είχε προβλέψει κανείς τότε) έχασαν τα λεφτά τους κυρίως αμόρφωτοι μικροεπενδυτες που μπήκαν τυχοδιωκτικά γιατί πίστεψαν το ΠΑΣΟΚ. Αυτούς τους μικροεπενδυτές τους λυπάται ο Quintom. 20 χρόνια μετά χάνει ολόκληρη αυτή η γενιά τη μισή της σύνταξη και ο Κουΐντομ θεωρεί πως καλά έπαθαν γιατί αυτοί φταίνε εδώ που φτάσαμε. Άντε βγάλε άκρη…

Το άλλο κωμικοτραγικό είναι πως ο kbill έγραψε ένα σεντόνι δίχως θέσεις ή συνοχή αλλά σχεδόν μόνο ερωτήσεις. Όπως κάνουν όσοι πιστεύουν θεωρίες συνομωσίας. Και αυτό για να προσπαθήσει να με πείσει πως δε γράφει θεωρίες συνωμοσίες και ξέρει για τι πράγμα μιλάει

Πρεζα γλυκια. Ουτε ο ιδιος δεν καταλαβες τι εγραψες.

3 Likes

Αδυνατώ να συλλάβω τι ακριβώς δεν αντιλαμβάνεσαι, αλλά ας προσπαθήσω να στο εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται.

Ποστάρεται ένα γράφημα, με βάση το οποίο γίνεται μια συζήτηση για το χρέος και στην οποία ο φουκαράς ο κουιντομ προσπαθεί να συνομιλήσει με τον φίλτατο karvou. Αγνοώ τις ανοησίες που ποστάρει ο τελευταίος, καθώς προσπαθεί να μιλήσει για το χρέος αποκλειστικά με όσα αναπαρίστανται σε αυτό το γράφημα και σημειώνω την άποψή μου, πως το χρέος είναι μέρος ενός ιδιαιτέρως πολύπλοκου ζητήματος, το οποίο δε δύναται κανείς να ερμηνεύσει αποκλειστικά με τα συγκεκριμένα νούμερα, παραμερίζοντας όλες τις υπόλοιπες πτυχές του τι σημαίνει χρέος, ποια η διαδικασία δανεισμού και στην τελική ποιο το συνολικό οικονομικό και πολιτικό γίγνεσθαι στο οποίο δανείζεται κανείς. Το γεγονός ωστόσο πως το ζήτημα είναι λιγάκι πιο περίπλοκο από μια καμπύλη σε ένα γράφημα δε σημαίνει ότι δε μπορούμε να εξετάσουμε τι συμβαίνει και γιατί, ε;

Ωστόσο, τριγκάρομαι από το ξέπλυμα που κάνει ο συγκεκριμένος φιλελες στην κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ της εποχής και απαντώ αποκλειστικά και μόνο στο συγκεκριμένο κομμάτι. Γιατί ο εν λόγω τονίζει πως κατά τη διακυβέρνηση Σημίτη, το χρέος μπορεί να διπλασιάστηκε σε απόλυτους αριθμούς, αλλά μειώθηκε, όταν εξεταστεί αναλογικά με το ΑΕΠ της χώρας. Τι συνέβη δηλαδή; Απλά μαθηματικά είναι: Αυξήθηκε το ΑΕΠ σε μεγαλύτερο ακόμα βαθμό, κοινώς έβρεξε λεφτά. Ο καλός μας φίλος karvou αφήνει στην άκρη λοιπόν και τη δημιουργική λογιστική της περιόδου και τις φουσκωμένες στατιστικές που παρουσιάζονταν με ποικίλους στόχους: π.χ. την ένταξη στο κοινό ευρωπαϊκό νόμισμα, και τη χειραγώγηση των ντόπιων μαζών που κλήθηκαν να ψηφίσουν το 2000 αφού είχε σκάσει η φούσκα και είχε επέλθει η καταστροφή. Νομίζω κανείς δεν αμφισβητεί το μαγείρεμα των δεδομένων, απλά ο karvou επιλέγει να εστιάσει στο γράφημα, να το αναφέρει διαρκώς ως πηγή και να ρωτά από που προκύπτει η καταστροφή. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, πετάει και τη χυδαιότερη σαχλαμάρα αστοιχείωτου φιλελε που έχει καταγραφεί στα χρονικά (τις συνέπειες της οποίας βιώνουμε και θα βιώνουμε όλοι οι πρώην, νυν και μελλοντικοί εργαζόμενοι στη χώρα): από που κι ως που το χρέος σχετίζεται με την κομπίνα του χρηματιστηρίου. Τονίζοντας μάλιστα πως όλα αυτά είναι θεωρίες μιας συνωμοσίας, την οποία όμως δε θέλει μωρέ να μας αποκαλύψει κιόλας. Η απάντηση του είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα της μεθόδου πειθούς που ονομάζεται επίθεση στο ήθος του αντιπάλου (και με προσβλητικό τρόπο, ανάλογο του μηδενικού του επιπέδου), κάπου στο γυμνάσιο μας τα μαθαν αυτά αν θυμάσαι -ενώ παράλληλα κραυγάζει σαν άλλος πορτοσαλτε, “ναι αλλά για το γράφημα δε λέτε”.

Eπειδή λοιπόν αγαπητέ @karvou αποδεικνύεσαι και εσύ τεμπελάκος (όπως εγώ) και αρνείσαι καν να γκουγκλαρεις, για όσα σε προέτρεψα, να στα ποστάρω να σε διευκολύνω (σε συνέχεια και του άρθρου του βήματος που σου πόσταρα παραπάνω). Για να μη χαρακτηρίζεις σεντόνια χωρίς συνοχή όσα δεν έχεις τη δυνατότητα να καταλάβεις όταν διαβάζεις, ε.

Προσπάθησε λοιπόν να συνδέσεις τις βασικές κουκκίδες και μη χαρακτηρίζεις έλλειψη επιχειρημάτων τα όσα το κουρκούτι που έχεις μέσα στο κεφάλι σου αδυνατεί να συλλάβει. Ξέχνα και την παρότρυνση για τα ναρκωτικά, δε θα χει νόημα. Απλά ελπίζω να σου αρέσει το αμερικάνικο θρας, επίτρεψέ μου να σου αφιερώσω κάτι. Καλή σου μέρα

4 Likes

Καλα μην φανταστεις οτι το τρικλ νταουν εκονομικς το υποστηριζουν και τιποτα σοβαροι οικονομολογοι παντως ετσι, κατι bootlickers δισσεκατομμυριουχων και κατι θαυμαστες της Ayn Rand μεινανε, μιλαμε για θεωρια 100 φορες πιο ουτοπικη απο την ουτοπικη αταξικη κοινωνια του Μαρξ (που αυτος τουλαχιστον ειχε την αυτογνωσια να την ονομασει “ουτοπικη”) οπως και η αλλη μπουρδα με την αγορα που θα αυτορρυθμιστει και τελικα θα κερδισει ο λαουτζικος. Μπορει να εχει πεθανει της πεινας στο μεσοδιαστημα αλλα κααααποια στιγμη θα κερδισει ρε παιδι μου.

3 Likes

Το ξεχασα αυτο, κλαιω. Απιστευτη ατακα… και τα προβατα εντυπωσιαζονται. Θα αυτορυθμιστει η αγορα, σιγουρα. Οπως εχει γινει ακριβως μηδεν φορες ως τωρα.

4 Likes

Έχεις όλα τα χαρακτηριστικά κάποιου που πιστεύει σε θεωρία συνωμοσίας.

  1. Καμία συνοχή στο κείμενο σου. Νομίζεις πως αν πας στο google και γράψεις “εμφάνισε μου άρθρα που λένε αυτό που υποστηρίζω”, τότε αυτά τα άρθρα είναι επιχειρηματολογία αν τα κάνεις copy paste δίχως να τα έχεις διαβάσει. Αρκεί ο τίτλος να βολεύει για να πείσεις τους άλλους (κι όχι εμένα με τον οποίον συζητάς) πως η “θεωρία” σου είναι αληθινή ακόμη κι αν δε μπορείς να την εκφράσεις ξεκάθαρα.
  2. Χρησιμοποιείς οτιδήποτε προσωπικό ξέρεις για τον άλλον ώστε να τον μειώσεις/προσβάλλεις (στην περίπτωση μου μπραιν ντραίν, επιστημονική ιδιότητα, ένα εξέλ που έκανα, μια φράση που είπα πως δεν είμαι οικονομολόγος, κλπ Και τα περισσότερα από αυτά τα έγραψες πριν καν σου γράψω κάτι).
  3. Τα ποστ σου είναι μακροσκελή μονο γιατί γράφεις αερολογίες ανάμεσα στο τίποτα.
  4. Κάνεις oversimplify ένα πολύπλοκο κοινωνικοπολιτικό σύστημα στο δυαδικό σχήμα “αν δεν το καταλαβαίνω και δε το συμπαθώ, τότε φταίει ο καπιταλισμός”. Και καταλήγεις στο συμπέρασμα “τον karvou δεν τον καταλαβαίνω και δε τον συμπαθώ, τότε φταίει ο καπιταλισμός”. Εδώ ίσως να έχεις δίκιο: σε ένα άλλο σύστημα ίσως να είχες λάβει καλύτερη παιδεία και να μπορούσες να καταλάβεις παραπάνω πράγματα. Ίσως τότε να καταλάβαινες και την αξία της επαλήθευσης των δεδομένων -έστω και με το δικό σου Excel ως πολίτης.

Γενικά σου είπα πως σε θεωρώ χαμηλού επιπέδου και φρόντισες με το quote να με επιβεβαιώσεις. Εμμένω πως απλά διαδίδεις θεωρίες συνωμοσίας. Δεν ξέρω αν το κάνεις ακούσια ή εκκούσια, αλλά γενικά βολεύει το να στρέφουμε τη συζήτηση σε αυτούς που δεν ζητούν πλέον την ψήφο μας, ώστε να μην επικεντρωθούμε σε αυτούς που κυβέρνησαν πρόσφατα και τη ζητούν ακόμη.

Άντε, καλές γιορτές. Σε κάθε περίπτωση, το διάγραμμα ήταν καλό εν τέλει. Γέννησε συζήτηση και με έκανε να ασχοληθώ με το θέμα.

1 Like

Είναι κοινωνική επιστήμη μανμου, μπορεί να μην έχει το ελεγχόμενο εργαστηριακό πείραμα των θετικών επιστημών, αλλά πίστεψέ με είναι φουλ στα μαθηματικά τη στατιστική και τη λογική, ακριβώς όπως οι θετικές επιστήμες. Υπάρχει βέβαια το χαοτικό του ότι αναφέρεται σε ανθρώπους και δη ανθρώπινα σύνολα, με αποτέλεσμα να είναι χαοτικά τα πάντα και να επιστρατεύονται και στοιχεία ψυχολογίας, θεωρίας παιγνίων και πολλά άλλα για να καταφέρει κάποιος να εξηγήσει (έστω και a posteriori) την οικονομία. Μην συγχέετε τους οικονομολόγους με τους κερδοσκοπους της wall street και όχι μόνο :nerd_face:

Κατα τ αλλά ο Σημιταρος και το σιγονταρισμα του ΠΑΣΟΚ μια χαρά γαμησε μια ολόκληρη γενιά επενδυτών, το ΧΑ είκοσι χρόνια μετά ακόμα δεν έχει συνέλθει (και καλά κάνει τώρα που τα λέμε,ούτε χώρα είναι αυτή ουτε οικονομια της προκοπής) . Όσο για το ότι δεν αυξήθηκε το δήμοσιο χρέος ως ποσοστό του ΑΕΠ (αν είναι αληθινά τα στοιχεία βεβαίως!) στα χρόνια του ήταν σαν να λες πήγα βόλτα με το αμάξι και κατάφερα να μην τράκαρω, με τόσο μεγάλη αύξηση του ΑΕΠ λόγω υπερδανεισμου των νοικοκυριών, οικοδομή να πηγαίνει γαμιωντας, ολυμπιακους και yolo, η αύξηση του ΑΕΠ πρέπει να ήταν μέσο όρο γύρω στο 4% εκείνη την περίοδο, χωρίς να πατάει σε γερές βάσεις βέβαια. Ο Σιμιτης πήρε μια αποβιομηχάνοποιημενη οικονομία γεμάτη πρόβληματα, μαγείρεψε ωσαν μαστερσεφ, συνέχισε το yolo, έκανε πως όλα πάνε καλά και μετά την έδωσε με τη σειρά του και στον Κωστάκη που τη γάμησε και ψοφήσε εντελώς.

Τελος, δεν θυμάμαι καλά τα μακροοικονομικς εκείνης της περιόδου, αλλά δεν παίζει με τον ένα ή άλλο τρόπο ένα χρηματιστήριακο κραχ να μην επιδείνωσει τα δημόσια οικονομικά.

5 Likes