Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Btw να πουμε κατι εδω, η FFP2 ΔΕΝ ειναι μιας χρησης, αυτο ειναι παρα πολυ παραπλανητικο. Σκατα στον φασιστοβοριδη αλλα το να λες 1 FFP2 την ημερα ειναι λαικισμος. Διαβαζα ενα θρεντ στο οποιο ελεγε ενας γιατρος οτι η συσταση ειναι 8 ωρες αλλα αυτη η συσταση ειναι για industrial περιβαλλον (εκει χρησιμοποιουνταν οι FFP2 μεχρι τωρα) οποτε οταν ο αλλος βαφει πχ σε μια 8ωρη βαρδια η μασκα εχει γεμισει σωματιδια κτλ και την αλλη μερα βαζει αλλη. Για την χρηση που κανουμε εμεις οι 50-60 ωρες ειναι ρεαλιστικοτατες, κατα βαση λεγανε οτι αμα δεν δειτε φθορα (να αρχισει να ξηλωνεται η να ειναι λερωμενη) δεν υπαρχει λογος να αλλαχτει. Αυτο που συστηνε αυτος βασικα ηταν να εχουμε 2-3 και να τις φοραμε εναλλαξ ωστε να προλαβαινουν να στεγνωσουν, α και ποτε δεν πλενουμε και δεν ψεκαζουμε με αντισηπτικα κτλ FFP2.

6 Likes

Το ιδιο εχω ακουσει κι εγω. Οτι σε περιβαλλον γραφειου ας πουμε, μπορεις να τη φορας για μερες.

2 Likes

Άρα εν τέλει ο Βορίδης είχε δίκιο που ξαφνιάστηκε? :stuck_out_tongue:

Και γαμώ, εγώ νόμιζα ότι ήταν μιας χρήσης και τις πέταγα, τσάμπα τόσα λεφτά, θα μπορούσα να την είχα βγάλει με δύο βαριά τρεις.

Κοιτα δεν εχω δει το βιντεο για να εχω φουλ context αλλα αν η κουβεντα ηταν “την φορας μια φορα και την πετας” τοτε ναι, λογικο να ξαφνιαστει :stuck_out_tongue:

απο την αλλη ΤΥΠΙΚΑ πωλουνται ως μιας χρησης οποτε θα επρεπε να το ξερει και να διορθωσει τον Παπαδακη με πληροφοριες σαν αυτες που εβαλα εγω. Η αντιδραση του εδειξε σαν να μην ηξερε καν τις προδιαγραφες τους γι’αυτο χτυπησε ασχημα υποθετω.

Του Βοριδη του ειπαν οτι ειναι “ημερησιας χρησης” και εξεφρασε προβληματισμο/εκπληξη χωρις να επιμεινει. Η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω ΑΚΡΙΒΩΣ για ποσο κρατανε, αυτες που εχω λενε οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιουνται για πανω απο 8 ωρες συνεχομενα, αλλα εχω διαβασει κι εγω οτο αν τις χρησιμοποιεις εκ περιτροπης με αλλες ιδιες κρατανε αρκετα 8ωρα.

2 Likes

Πριν απαντήσω το από πάνω 2 παρατηρήσεις:

  • όχι δεν ήμουν/είμαι ΔΑΠίτης και είμαι πολύ μεγάλος για να ανήκω σε φοιτητική παράταξη αλλά σε ευχαριστώ για το κοπλιμέντο όσον αφορά το μικρό της ηλικίας μου. Μικροδείχνω :yum:
  • ούτε εγώ έχω context για τον Βορίδη και τις N95, αλλά πρόσφατα υπογράψαμε με έναν εργολάβο για να μας κάνει ένα πηγάδι (στην Ελβετία). Εκεί υπογράψαμε πως θα φοράνε όλοι οι εργάτες Ν95 όσο εργάζονται, αλλά ο εργολάβος πρόσθεσε πως δε θα τις φορούν για πάνω από 2 ώρες συνεχόμενες. Κάθε 2 ώρες με N95 θα πρέπει όλοι οι εργαζόμενοι να κάνουν 30 λεπτά που δεν φοράνε μάσκα. Η αιτία είναι πως εδώ και πολλά χρόνια τις Ν95 τις φοράνε για εργασίες καθαρισμού από αμύαντο οπότε μας υποστήριξε πως υπάρχει ήδη νομικό πλαίσιο για τη διάρκεια που θα φοράνε τις μάσκες Ν95 οι εργαζόμενοι και (προφανώς) δεν παρακάμπτεται. Γενικά, με τις οδηγίες χρήσης των Ν95 είναι “πιάσε το αυγό και κούρευτο”. Εγώ τις αλλάζω κάθε 6 ώρες γενικά αλλά δεν ξέρω τι είναι το καλύτερο

Από εκεί και πέρα, σε αυτά που γράφεις δε νομίζω πως έχει πολύ νόημα να επιμείνω. Το μόνο που είπα είναι πως κακώς η κριτική στον Κούλη αφορά ένα συμβολικό θέμα, που είναι υποκειμενικό, καταρρίπτεται κατ’εμέ εύκολα και γρήγορα η επιχειρηματολογία, είναι επιχείρημα που δίνει θάρρος σε νέους φελλούς και υποννοεί πως τον κόσμο δε τον ενδιαφέρει η ουσία, και κατ’εμέ ο τρόπος διακυβέρνησης που επιθυμώ δεν χρειάζεται σύμβολα όπως τον Μπεν Χουρ, την εικόνα της Παναγιάς μπροστά από το στράτευμα, κλπ. Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα η πλειοψηφία του κόσμου νιώθει εμπιστοσύνη ή με παππάδες ή με τον Κούλη. Αν το επιχείρημα της αντιπολίτευσης είναι: “εγώ η μειοψηφία δε νιώθω εμπιστοσύνη κι άρα θέλω να αλλάξει ο Κούλης” τότε θα παραμείνει μειοψηφία γιατί λέει αυτό που η πλειοψηφία ήδη γνωρίζει ως θέση. Αν αλλάξει ο Κούλης φοβάμαι θα είναι εσωκομματικά και με κανένα Άδωνι ή παππά.

Ξέρεις τι θα ήταν ωραίος συμβολισμός; Ωραίος συμβολισμός θα ήταν αν η ΝΔ μετά από 2 χρόνια που ξέρουμε πως υπάρχει πανδημία και θα έχει πολλά κύματα, αφού άλλαξε 2 υπουργούς υγείας, αφού ήταν ενήμερη από τον ECDC μισό μήνα νωρίτερα για το κύμα της όμικρον, αφού έχει ήδη κύμα της Δέλτα που δεν έχει τελειώσει, αφού ξέρει εδώ και ένα χρόνο πως πρώτη προτεραιότητα είναι να εμβολιαστόυν αυτοί οι εναπομείναντες 400,000 ανεμβολίαστοι άνω των 65, να σούταρε τον Άδωνι που βγαίνει και λέει πως τα supercluster events είναι απαραίτητα για να λειτουργήσει η οικονομία μας. Να έβγαινε και να έλεγε “έχουμε ένα στρατό από επιστήμονες που έχει οργανωθεί για την φωτιά που τόσο καιρό ξέρουμε πως έρχεται προς το σπίτι μας, δεν χρειαζόμαστε ανίδεους από το αντικείμενο πολιτικούς να εμφανιστούν ξαφνικά και να προτείνουν ό,τι μέτρα κατεβαίνουν εκείνη τη στιγμή στην κούτρα τους καθότι έχουμε ήδη πλάνο για όλα τα πιθανά σενάρια, και δε θα επιτρέψουμε ούτε στον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης να κρύβει δυναμίτες στο σπίτι για δικό του μικροπολιτικό όφελος δυσχαιρένοντας την κατάσβεση που θα κληθούμε σύντομα να κάνουμε”. Αυτός θα ήταν ωραίος συμβολισμός.

Καλή χρονιά σε όλους. (διόρθωσα και τον παραλληλισμό με την φωτιά αν και δε βλέπω τόσες ομοιότητες στις περιπτώσεις).

Μια διορθωση γιατι δεν το διατυπωσα καλα, δεν ειπα οτι εισαι ΔΑΠιτης, αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι δεν πιστευω πως εισαι.

1 Like

Επίσης να προσθέσω την είδηση που δεν περίμενα: στα δάση του Καναδά ψάχνουν τα ελάφια και έχουν Covid19 (πηγή). Η διασπορά γίνεται κανονικά στη φύση οπότε είναι επιτακτικό να εμβολιαστούν οι εναπομείναντες 400,000. Ακόμη και στα δάση να πάμε ερημίτες, ο Covid θα μας βρει :sweat_smile:

@karvou ο Αδωνις βρισκεται στη θεση που βρισκεται επειδη ο Μητσοτακης εχει γραμματια απεναντι του απο τη στιγμη που τον υποστηριξε στις εκλογες της ΝΔ. Μιλαμε ισως για τον μεγαλυτερο καραγκιοζη που εχει περασει απο την πολιτικη ζωη της χωρας με τοσο σημαντικο ρολο (ας μην ξεχναμε οτι ειναι και αντιπροεδρος της ΝΔ), κι ομως ΚΑΙ στη μαπα θα τον τρωμε εμεις που δεν μπορουμε ουτε να τον βλεπουμε, ΚΑΙ οι πανεξυπνοι συμπολιτες μας θα τον ξαναψηφισουν και με τα δυο χερια στις επομενες εκλογες.

Το σεναριο που παρουσιασες θα μπορουσε να πραγματοποιηθει σε μια σοβαρη χωρα απο μια σοβαρη κυβερνηση. Σιγουρα καπου στον κοσμο πραγματοποιειται (τυπου στη Νεα Ζηλανδια ξερω 'γω). Για τη σημερινη Ελλαδα και τη σημερινη τραμπικη κυβερνηση το σεναριο αυτο καταλαβαινεις οτι απεχει εκατονταδες δισεκατομμυρια τρισεκατομμυρια ετη φωτος απο το να πραγματοποιηθει. Πολυ φιλικα θα σου πω οτι πολυ συχνα μου δινεις την αισθηση οτι στο μυαλο σου εχεις την Ελλαδα σαν τη χωρα που θα επρεπε να ηταν, οχι σαν τη χωρα που ειναι. Ποιος θα διαμαρτυρηθει για το αφορολογητο στις γονικες παροχες, παραταση θα ζητησουν, δε θα διαμαρτυρηθουνε :joy:

Καλη χρονια και σ’ εσενα :grinning:.

3 Likes

Πως και δεν τράβηξε φωτογραφία με φωτογραφική με φιλμ να τη σκανάρει ο γίγαντας μη χάσει κανά πιξελ? Όχι πια, έχουμε 2022 σχεδόν

ο κουλης jr ειχε βγει θετικος με covid απο 21/12, αλλα ο πρεσβυτερος πηγε τσαρκα ανετος? αυτο βασει πρωτοκολλου δεν λεει καραντινα σπιτι για οσους ερχονται σε επαφη ή ισχυει μονο για την πλεμπα?

1 Like

Εδω πηγε με την κορη του σε ορφανοτροφειο για να ακουσει τα καλαντα στις 24/12. Γενικως οι υποχρεωσεις ισχυουν μονο για εμας τους πλεμπαιοι, ναι.

4 Likes

Επειδή συμβαίνει και σε μένα σχεδόν το ίδιο( είναι θετική η γυναίκα μου). Εγώ που είμαι τριπλά εμβολιασμένος δεν έχω καθόλου καραντίνα και απλά για 10 μέρες φοράω διπλή μάσκα. Ο μικρός με αρνητικό ράπιντ στις 5 μέρες είναι με διπλή μάσκα και αυτός έξω. Οπότε εδώ δεν παρανόμησε

4 Likes

καταρχας περαστικα στη συζυγο. κατοπιν thanks για το info διοτι νομιζα οτι καραντινα ισχυε σε αυτην την περιπτωση. αρα θα συνεχισει τις διακοπες του. μενει να μαθουμε το προορισμο.

2 Likes

Γυρίζει σιγά σιγά το κλίμα για τον Κούλη κι εδώ μέσα, σε λίγο θα μας πείτε πως ούτε κι εσείς δηλώνετε πόθεν έσχες.

Περαστικά @Primordial_hordes, να προσέχετε!

2 Likes

Ειπαμε, εχει σημασια και το “φαινεσθαι”.

Btw κι εγω εχω ερθει σε κοντινη και πολυωρη επαφη με επιβεβαιωμενο κρουσμα, μεσα σε κλειστο μη αεριζομενο χωρο κλππ. Ειμαι τριπλα εμβολιασμενος, φορουσα μασκα ffp2 συνεχεια, παρ’ ολα αυτα ουτε δουλεια παω, αποφευγω να παω οπουδηποτε δε χρειαζεται και θα κανω και τα τεστ που χρειαζεται στους χρονους που χρειαζεται. Ουτε διακοπες θα παω, ουτε για καλαντα.

2 Likes

πλεμπαιος? :smiley:

6 Likes

Περαστικά, απλά ενημερωτικά το πρωτόκολλο έχει αλλάξει από χτες (καραντίνα 5 μέρες):

ΕΝΤΙΤ: α σόρι, μόλις πρόσεξα ότι είσαι τριπλά εμβολιασμένος, άρα έχεις απόλυτο δίκιο, δεν προβλέπεται καραντίνα -το αφήνω ωστόσο για να τσεκάρει κάποιος αν τον ενδιαφέρει

1 Like

Το καλό είναι τώρα που κόλλησε η γυναίκα μπορούμε να βάζουμε μουσική σπίτι χωρίς φόβο :stuck_out_tongue:

Και μόλις διάβασα ότι για να σταματήσει η διασπορά στα σχολεία κόβονται οι εκδρομές ενος και εκτός Ελλάδας. Άμα έχεις σχέδιο ε???

6 Likes