Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Γερμανικό ξεκωλιασμα

2 Likes

Πονεσε αυτο το ποστ. Ειχαμε κρουσμα στη δουλεια, εγω και μια συναδελφος ετυχε να ειμαστε μαζι του δυο μερες σερι για ωρες και να συνεργαστουμε και στο γραφειο. Φαγαμε πενθημερη αυτο-καραντινα απο παραμονη Χριστουγεννων, χωρις να δουμε κανεναν ή να βγουμε, παροτι ειμαστε τριπλα εμβολιασμενοι. Για τους υπολοιπους στην εταιρεια ηταν απλως καθημερινη, αφου το γεγονος οτι το κρουσμα ηταν σε εταιρικο event δεν επαιξε κανεναν ρολο :man_facepalming:

Γενικως, ολα εξαρτωνται απο την προσωπικη ευαισθησια. Αν θελεις να βγεις, θα τα γαμησεις ολα. Αν σκεφτεσαι τον αλλον, θα κλειστεις μεσα. Δεν λεω, αν δεν εισαι εσυ ο θετικος, θα πας για δυο ψωνια στο περιπτερο ή στο μινι μαρκετ, πρεπει να φας κιολας. Ακομη και για εναν καφε ή ποτο σε φουλ ανοιχτο χωρο, το δεχομαι. Αλλα οχι ολονυχτια σε μπαρζ ρε μεγαλε, καπου ωπα. Δεν μιλαω για τα χριστουγεννιατικα τραπεζια, οπου ρισκαρεις και την υγεια των συγγενων σου…

8 Likes

Παρεμπιπτόντως, η δικιά μου κοντινή και πολύωρη επαφή έγινε μέσα σε νοσοκομείο, ούτε ξέρω πόσοι είναι ήδη θετικοί από τους ασθενείς, εγώ θα περιμένω μερικές μέρες ακόμα και βλέπουμε. Πρέπει να κάνεις τεστ σε συγκεκριμένες ημέρες, αλλά τις δύο τελευταίες όπου και να πας, οι ουρές είναι απίστευτες.

1 Like

Ποια μπαρ και ποια νυχτερινά κέντρα; Έχω ξεχάσει πως είναι εδώ και καιρό, οπότε δεν με πολυαγγίζουν οι περιορισμοί. Μόνο τους εργαζόμενους εκεί σκέφτομαι ότι σχεδόν 2 χρόνια τραβάνε μεγάλο οικονομικό ζόρι.
Κατά τα άλλα οι μόνες μου βόλτες είναι σ/μ, φούρνο, ζαχαροπλαστεία (τις τελευταιές μέρες ειδικά…), μουστάκα (για τα παιδιά και άλλα δώρα) και στα τρελά κέφια πάω μέχρι και πράκτικερ! :pleading_face:

Tell me about it, εννοειται οτι εκανα μοριακο στην πεμπτη μερα. Μιαμιση ωρα περιμενα στην ουρα.

1 Like

Μην την ψάχνετε, παιδιά, όλοι θα κολλήσουν απ’ ό,τι φαίνεται. Εμείς το περάσαμε όλοι οικογενειακώς πριν 2 εβδομάδες (διπλά εμβολιασμένοι μόνο -το μετανιώσαμε που δε βιαστήκαμε για την 3η δόση) και σκεφτείτε ότι είμαστε από τα άτομα που προσέχουμε πολύ ακόμα. Από τότε μέχρι σήμερα ακούω συνέχεια για κρούσματα σε γνωστούς σε 2-3 διαφορετικές πόλεις, πραγματικά αυτό δεν είχε ξανασυμβεί εδώ και δύο χρόνια. Είναι λες και μέσα σε λίγες μέρες κολλήσανε όλοι.

3 Likes
3 Likes

Μπήκε δυνατά το 2022 το κωλόσογο και η κουστωδία αρίστων

7 Likes

Υγειονομικά πρωτόκολλα στον ιδιωτικό τομέα…

6 Likes

κλαιω χαχαχα. αντε και προεδρος μια μερα

6 Likes

Εκπληκτικο :joy:

1 Like

Πώς αλλάζει το πολιτικό σκηνικό μετά από αυτό; Ή βασικά δεν αλλάζει και ιδιαίτερα;

1 Like

Μεγάλη μπάλα παίζουν

2 Likes

Ψοφα γαμημενε μαζί με το αφεντικό σου

6 Likes

6 Likes

lol γινεται ολοένα και καλύτερο το θεμα με την τηλεκπαιδευση. τι εγινε η δωρεά της cisco? εληξε? ΄σας εδωσαν trial?? :rofl:

9 Likes

Αυτός δαπίτης δεν ήταν;

1 Like

Εφόσον ο όμικρον είναι τόσο μεταδοτικός (δηλαδή το 2% του πληθυσμού εντοπίστηκε θετικό μετά τις 3-4 γιορτινές εξόδους για Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά), δε νομίζω πως οι ανεμβολίαστοι θα γλιτώσουν τη νόσηση για πολλά ακόμη κύματα. Με κάθε κύμα οι εκτός ρίσκου (νέοι και εμβολιασμένοι) εφαρμόζουν όλο και λιγότερο τα μέτρα της κυβέρνησης. Προσωπικά δε βλέπω ποιο πολιτικό μέτρο μπορεί να παρθεί για να αποφύγουμε κύματα που δημιουργούνται εντός εβδομάδας και το οποίο μέτρο ο εμβολιασμένος κόσμος θα εφάρμοζε σε ικανοποιητικό βαθμό για να περιοριστεί το κύμα. Ειδικά ο Όμικρον δε νομίζω να περιορίστηκε κάπου για την ώρα.

Το πρόβλημα στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι οι 400,000 ανεμβολίαστοι που ανήκουν σε ομάδα υψηλού ρίσκου όπως και το ότι κυκλοφορεί ο Δέλτα (αν το 30% των κρουσμάτων είναι Δέλτα όπως λένε τότε πάλι και ο Δέλτα εκτοξεύτηκε κι άρα ήταν μεγάλο λάθος που δεν έκλεισαν τα μεγάλα events νωρίτερα για τον Δέλτα). Κι εγώ θα συμφωνήσω πως δε γίνεται τα παιδιά να μην πηγαίνουν σχολείο για να προστατευτούν αυτές οι 400,000 που είχαν ένα χρόνο για να εμβολιαστούν. Θα πρέπει αυτοί να προσέχουν τριπλά και τετραπλά και η υπόλοιπη κοινωνία να αρχίσει να λειτουργεί. Η κυβέρνηση όμως κοροϊδεύει όταν διαφημίζει πως το 70% του κόσμου έχει κάνει και αναμνηστική δόση. Είναι bullshit νούμερο γιατί το σημαντικό νούμερο είναι το ποσοστό των ομάδων ρίσκου που έχει κάνει αναμνηστική δόση. Εκεί έχει τελματώσει η Ελλάδα και το ότι δεν μειώνονται οι 400,000 ανεμβολίαστοι γεμίζει τις ΜΕΘ και τα νεκροταφεία. Είναι 10 φορές πιο σημαντικό για το ΕΣΥ το να κάνουν το Johnson & Johnson 10 ανεμβολίαστοι 80χρονοι τώρα, παρά 1000 30άρηδες να κάνουν την αναμνηστική δόση.

6 Likes

Τα νούμερα μανιπιουλάρονται ανάλογα με το τι θέλεις να δείξεις, γνωστό αυτό. Δεν εννοώ ότι πειράζονται, αλλά ότι εμφανίζεις αυτά που σε βολεύουν.

Νομίζω ότι έχουμε φτάσει σε φάση μυθριδατισμού, όπου κυριολεκτικά “δεν με νοιάζει, ας κόψουν τον λαιμό τους” ακούγεται κι από τις δύο πλευρές. Η πολιτική λύση είναι μία: υποχρεωτικός εμβολιασμός. Αλλά δεν θα την πάρει καμία πολιτική κουράδα από αυτές που κυβερνούν, εκτός αν το πει ο μπαμπάς Μακρόν και η μαμά Μέρκελ. Τότε θα κομπάζουν κιόλας, ειδικά το ανδρείκελο που κάνει ότι μας κυβερνά.

Συμφωνώ ότι τα παιδιά πρέπει να πάνε σχολείο, όμως για τους σωστούς λόγους: επειδή γίνονται αγρίμια και δεν θέλω να πέσω πάνω σε κάποια από αυτά έπειτα από 30-40 χρόνια (αν ζω). Όχι επειδή έχουν φύγει τα φράγκα για τις λίστες Πέτσα και δεν υπάρχει σάλιο για άδειες ειδικού σκοπού.

4 Likes

Γενικά εγώ δεν είμαι κατά του να μπει φόρος λόγω της πανδημίας σε όλους στην Ευρώπη αλλά με κλιμάκωση: μέγιστος για πλούσιους ανεμβολίαστους που έβγαλαν πολλά από την πανδημία και αμελητέος για φτωχούς εμβολιασμένους που έχασαν. Με τα χρήματα αυτά θα πρέπει να στηριχτούν οι φτωχοί που πλήττονται από τους ανεμβολίαστους και τα αναγκαστικά μέτρα λόγω covid. Η τηλεκπαίδευση και τα οριζόντια μέτρα αυξάνουν την ανισότητα της φτώχειας. Ειδικά για τους ανεμβολίαστους συνταξιούχους η παρακράτηση θα μπορεί να είναι απευθείας από τη σύνταξη τώρα που μας οργάνωσε ο Πιερακάκης. Τα δώρα δε θα δουλέψουν γιατί απλά θα δώσουν το μισό δώρο σε κάποιον που θα τους βοηθήσει να μην εμβολιαστούν (π.χ. πλαστογράφηση, να στείλουν άλλον, κλπ).