Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Εγώ θα έλεγα να πληρώσουν νέους φόρους μόνο οι φτωχοί. Αυτοί εξάλλου είναι που χρησιμοποιούν τα δημόσια νοσοκομεία. Και θα πρότεινα επίσης τα λεφτά που θα μαζευτούν να τα δώσει η κυβέρνησάρα μας στα ΜΜΕ . Τους έχουν ξετινάξει τους ανθρώπους 2 χρόνια τώρα πρωί βράδυ. ΤΙ ΑΚΟΥΜΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ???

4 Likes

Ποιο κομμάτι της λέξης “αμελητέος” σε μπέρδεψε;

Δε με μπέρδεψε τπτ. Η δική μου πρόταση είναι αυτή άκη σκέρτσο

1 Like

Ωραία άποψη… ειδικά στην Ελλάδα είναι ό,τι πρέπει να επιβληθεί ακόμα ένας νέος φόρος.
Αλλά θα αντιπροτείνω το εξής: ας ξεκινήσουμε να φορολογούμε π.χ. τους εφοπλιστές και μετά βλέπουμε… ε;

ΥΓ Ξέρει κανείς που πήγαν τα λεφτά που πληρώνουμε τόσα χρόνια ως “φόρος κοινωνικής αλληλεγγύης”;

4 Likes

Πλεμπαίε δε σου φτάνει που είμαστε πρώτη δύναμη στον κόσμο γκρινιάζεις κιόλας?

1 Like

Για τα τσιγάρα υπάρχει επιπλέον φόρος ακριβώς για το επιπλέον κόστος στην κοινωνία που προσθέτει κάθε πακέτο τσιγάρα. Παρόμοιο πράγμα είναι με τη διαφορά πως εγώ λέω να πληρώνουν και περισσότερα οι πλουσιότεροι. Γιατί στην παρούσα κατάσταση οι πλούσιοι γίνονται πλουσιότεροι.

(Πάντως primordial_hordes, δε θα ήταν κακό να έχεις το θάρρος της γνώμης σου και όχι να κρύβεσαι όταν κάνεις λάθος γιατί δε διάβασες προσεκτικά κάτι :slight_smile: )

Μαν μου δε χρειάζεται να ζω στην ελβετία για να καταλάβω τι γράφεις. Δεν είσαι και καμιά διάνοια(όπως ούτε και γω)

Εμένα κόλλησε η αδερφή μου πάντως σήμερα (χωρίς συμπτώματα ακόμη), εμβολιασμένη και περιμένουμε. Πιστοποιητικό νόσησης δεν έβγαινε απ’το φαρμακείο που έκανε το rapid, ξανά στο ΚΥ για pcr (νομίζω?), και καραντίνα 7 ημερών, Με δυο μικρά παιδιά (5 και 7) και μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση να τα στείλει σχολείο την επόμενη βδομάδα όπως είναι η κατάσταση και η δασκάλα είπε πως με πολλές απουσίες μπορεί να χρειαστεί να επαναλάβουν την τάξη… Όσο και να προσπαθήσει, φαντάζομαι θα έρθει σε επαφή με τα μικρά κάπως, μετά τι κάνεις τα στέλνεις σχολείο και όποιον πάρει ο χάρος? Γενικά αδιέξοδα παντού με αυτές τις καταστάσεις

αφού ο Τσιόδρας είπε ότι τα παιδιά έχουν ένζυμο στη μύτη και προστατεύονται :upside_down_face:

γι’αυτό και γω δεν κολλάω με τπτ… με προστατεύει το παιδί μέσα μου…

περαστικά στην αδερφή σου!

5 Likes

Έγινε μια διόρθωση στο άρθρο

Summary

Σε προηγούμενη εκδοχή του άρθρου αναφερόταν λανθασμένα ότι ο ΣΥΡΙΖΑ υπερψήφισε την τροπολογία για την ΕΥΠ. Ο ΣΥΡΙΖΑ ψήφισε ΟΧΙ. Η παρανόηση οφείλεται στην επαναρίθμηση των άρθρων του νομοσχεδίου μετά την ενσωμάτωση σε αυτό των τροπολογιών. Να σημειώσουμε ότι προ της δημοσίευσης του κομματιού είχαμε επικοινωνήσει επανειλημμένα με τους δύο αρμόδιους βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ και τους συνεργάτες τους ζητώντας τους να εξηγήσουν τη στάση του κόμματος αλλά κανείς τους δεν μας απάντησε. Η αλλαγή έγινε μετά από επικοινωνία εκ μέρους συνεργάτη του βουλευτή ΣΥΡΙΖΑ και εισηγητή στο νομοσχέδιο Γιώργου Βαρεμένου, την επομένη της δημοσίευσης. Σε κάθε περίπτωση, οι υπογράφοντες το άρθρο φέρουμε την ευθύνη του λάθους.

1 Like

80 λεπτα το ραπιντ και 8 λεπτα η κν95 μασκουλα χονδρικη. 10+ φορες επανω η τιμη στον καταναλωτη.

επισης ενα μπραβο στην βιοιατρικη που στη Κυπρο το μοριακο το κοστολογει 25 ενω στην Ελλαδα 60. οχι μπραβο…

5 Likes

Μπραβο στον μαλακα τον ελληνα

4 Likes

Δεν εχω ριξει καμια παναγια ακομα μεσα στο 2022 νομιζω? Μπορει να κανω και λαθος βεβαια. Αν μπορεις, πες στην αδερφη σου να της πει οτι ενας εκπαιδευτικος στην αλλη ακρη του Ατλαντικου της λεει γαμω την παναγια της, ή γαμω την παναγια του διευθυντη αν ειναι αυτος υπευθυνος

7 Likes

Ένας εκπαιδευτικός από αυτήν την πλευρά του Ατλαντικού της λέει ότι καταννοεί τους φόβους της και δεν θα ρίξει παναγίες σε αυτήν, αλλά στην κυβέρνηση και μόνο.

Η κυβερνηση ειναι για το μπουτσο, παμε παρακατω.

Τι σχεση εχει η κυβερνηση με το αν μπορουν να αποφασισουν στο σχολειο να μην παιρνουν απουσιες για οσους ειναι αρρωστοι ή σε καραντινα? Και μη μου πεις οτι δεν γινεται να το κανουν αυτο γιατι θα γελασει και το παρδαλο κατσικι

1 Like

Υπάρχουν υπουργικές αποφάσεις και οδηγίες σχετικά με τις απουσίες νοσούντων ή όσων αποδεδειγμένα βρίσκονται σε προληπτική καραντίνα. Οι αντίστοιχες απουσίες διαγράφονται συνήθως στο τέλος της χρονιάς από τον διευθυντή με απόφαση και του συλλόγου διδασκόντων (αν και από φέτος ο σύλλογος διδασκόντων καθίσταται περισσότερο διακοσμητικός, με απόφαση της υπουργάρας).
Κατά τα άλλα, όπως άκουγα χτες τον Μπογιόπουλο να σχολιάζει… μέχρι χτες η πολιτική απόφαση ήταν να κολλήσουν όσοι κολλήσουν, από χτες όμως η απόφαση είναι να κολλήσουν όλοι (με ό,τι αυτό συνεπάγεται, με το ανεπαρκές ΕΣΥ και τα μη μέτρα της κυβέρνησης και μόνο).

Βέβαια φαντάζομαι πως σε πολλά σχολεία, όχι μόνο στο δημοτικό που είναι ο μικρός της αδερφής μου, όταν υπήρχε κάποιο κρούσμα, πολλοί γονείς δεν τα έστελναν τα παιδιά σχολείο προληπτικά, γιατί ίσχυε το 50%+1…

Μια τάξη πες είχε 20 παιδιά, υπήρχαν 2-3 κρούσματα και τα μαθήματα γίνονταν κανονικά. Ούτε εγώ θα το έστελνα για μερικές μέρες αν είχα παιδί (εδώ αυτό γινόταν και παλαιότερα με τη γρίπη, φαντάσου τώρα).

1 Like

Βέβαια κατά τον Μαγιορκίνη τα σχολεία είναι τα πιο ασφαλή… πιο γαλάζιος δεν γίνεται! Δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω από τα παρακάτω bold. Ζούμε σε διαφορετικά παράλληλα σύμπαντα μάλλον.

Κατά τη διάρκεια της χθεσινής ενημέρωσης για τον κορονοϊό ο κ. Μαγιορκίνης δήλωσε ότι το σχολείο αποτελεί ασφαλές περιβάλλον και αρκεί μια απλή μάσκα.

«Όσον αφορά το σχολικό περιβάλλον δεν νομίζω να υπάρχει άλλο περιβάλλον που να γίνεται τόσο εντατικό testing πουθενά αλλού στην Ελλάδα. Η διασπορά ελέγχεται τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα», σημείωσε επίσης ο κ. Μαγιορκίνης και πρόσθεσε πως είναι βασικό να έχουμε στο μυαλό μας ότι η σχολική τάξη αποτελεί μια φούσκα, δεν έχει σχέση με άλλα περιβάλλοντα που αναμειγνύονται διαφορετικοί άνθρωποι ξανά και ξανά.

«Επομένως πρόκειται για ένα εξαιρετικά ασφαλές περιβάλλον, ασφαλέστερο από οποιοδήποτε άλλο αυτήν τη στιγμή στο χώρο. Να έχουμε επίσης υπόψη μας ότι η εκπαιδευτική διαδικασία δεν αντικαθίσταται με κάτι άλλο»,* τόνισε ο κ. Μαγιορκίνης, σημειώνοντας ότι “ο ΠΟΥ πάντα συστήνει τα σχολεία να είναι τα τελευταία που κλείνουν και τα πρώτα που ανοίγουν.”

1 Like

Να είσαι γιατρός και καθηγητής και να ξεχνάς εντελώς τις εκκλησίες, τα de facto ασφαλέστερα μέρη της Ελλάδας, δλδ έλεος

5 Likes

Ο Μαγιορκίνης είναι αυτός:

Κρίμα για τον κλάδο των κλόουν να τον χαρακτηρίσουμε έστω και έτσι.

Κατά τα άλλα δεν κατάλαβα τι είπε η δασκάλα του παιδιού της αδερφής του ννννκ, ότι με πολλές απουσίες θα επαναλάβει τάξη στο Δημοτικό; :joy:

5 Likes