Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Στους πολιτικούς εννοούνε και ντο μπρόεντρο άραγε;

3 Likes

Εμένα πάντα με ενοχλεί απίστευτα πολύ όταν γράφουν ξένες λέξεις ως αρσενικό/θηλυκό, αντί για ουδέτερο, “στις selfies”… Δημοσιογράφοι σου λένε μετά

https://twitter.com/Roofonfire_aa/status/1483173754205257728

Κλείστε το μπ#$%@%@$%@%@#

Στις πόσες σχέσεις με βιαστές και παιδεραστές ένας πρωθυπουργός μιας χώρας παραιτείται;

Στα πόσα κορονοπαρτι και διακοπές με μη τήρηση των μέτρων ένας πρωθυπουργός μιας χώρας παραιτείται;

Στα πόσα εκκατομυρια καμμένα στρέματα και περιουσίες ένας πρωθυπουργός μιας χώρας παραιτείται;

Στους πόσους χιλιάδες νεκρούς λόγω μηδαμινής υγειονομικής περίθαλψης ένας πρωθυπουργός μιας χώρας παραιτείται;

13 Likes

Λογικά στα όσα:

:notes: Miii-tsotaki- ga-mieee-sai :notes:

3 Likes

Σε άλλα νέα… κλείνουν τις εφημερίες του Παίδων Πεντέλης (μάλλον προσπαθούν να το κλείσουν γενικά, μπας και βολευτούν οι ιδιωτικές κλινικές των β.π.) για χάρη των… εμβολιασμών, ενώ παράλληλα η απεργία των γιατρών κρίνεται ως παράνομη και καταχρηστική… στείλανε και τα στρουμφάκια στους γιατρούς:

4 Likes

Η σελφι φωτογραφια ειναι, καλα κανουν, σιγα μην εγραφαν “το σελφι”

5 Likes

Για πες στον πληθυντικό αυτό που έγραψες να δω κάτι

Οι σελφι φωτογραφιες, ή για πιο συντομα “οι σελφις”

2 Likes

Οι σελφες τα σελφια οο σελφιδια εις την κράνα καλημέρες :grin:

3 Likes

Όντως η σέλφι φωτογραφία είναι. Σε θηλυκό. Σε ουδέτερο μόνο ο Μητσοτάκης θυμάμαι να το έχει πει:

“βγάλε ένα σέλφι ωραίο”, “μετά τα selfie” :joy:

1 Like

Εμενα παλι με σκοτωνει το τεσσερισημισι κομματια. Με σκοτωνει λεμε, δεν ξερω γιατι.

1 Like

Τεσσεράμισι δεν είναι το σωστό;

Ε ναι! Το γαμημενο το τεσσερις ειναι θυληκο, προσπαθουσα να το εξηγησω κανα μισαωρο σε μια κοπελα και δεν το καταλαβαινε.

θηλυκο* :stuck_out_tongue:

1 Like

κι εγώ το έχω αυτό με το τεσσερισήμισι ευρώ, ή τρεισήμισι κομμάτια

Αυτό που απαντάω είναι ‘‘Τρεις άνδρες, τρεις γυναίκες, ΤΡΙΑ παιδιά… Εκτός κι αν λες τρεις παιδιά, οπότε πάσο…’’

1 Like

Ρε μλκ, την συγκεκριμενη λεξη, τυχαια να τα εβαζα τα “ι” θα ειχα 50% ευστοχια, πρεπει να ειμαι στο 95% λαθος. ΠΟΤΕ λεμε ρε, ποτε.

1 Like

Αυτο και το “μηνυμα” ειναι τα πιο συχνα λαθη που βλεπω γενικα απο κοσμο οταν γραφει αυτες τις λεξεις

Κατι πρεπει να παιζει με την σειρα υψιλον και ητα που μπερδευει τον κοσμο

Στο ‘‘ήσυχα’’ όμως δεν μπερδευόμαστε, μάλλον επειδή έτσι ξεκινάει η λέξη. Είναι η ίδια σειρά, εκτός απ’ το ‘‘κυνηγός’’ που είναι ανάποδα

Κάτι ακόμα που με διαολίζει χωρίς κανένα νόημα είναι να βάζουν την παρελθοντική αύξηση στις προστακτικές: απέφυγε να κάνεις αυτό, προσέφερε κάτι στους καλεσμένους κοκ…

Κι αντίστοιχα στ’ αγγλικά με εκνευρίζει αφάνταστα να βλέπω τα ‘‘could of’’ ‘‘would of’’, που δεν στέκει και απλά ο κόσμος τα γράφει επειδή έτσι ακούει το ‘‘could’ve’’ ‘‘would’ve’’

2 Likes

Στο κυνηγι τουλαχιστον εχω να θυμαμαι τον κυνα (κανει και ενα καλο το να ξερεις την ετυμολογια) οποτε δεν το κανω λαθος, μυνημα και θηλυκο ενα δραμα

1 Like