Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

μήνυμα ρε χαχαχ τώρα το 'παμε

Εγώ έχω μάνα δασκάλα, κι η οποία μου έβρισκε πολύ ευφάνταστους τρόπους όταν ήμουν μικρός να μου λέει την ορθογραφία, πολύ πριν χρειαστεί να μάθω τον ‘‘κύνα’’. Μου έλεγε λοιπόν, ότι ο κυνηγός πρώτα βάζει το τσουκάλι ( υ ) στη φωτιά να βράσει και μετά παίρνει τον σκύλο του ( η ) και πάει για κυνήγι. Οπτικοποιούσα τα γράμματα ως χαρακτήρες (π.χ. ότι το η μοιάζει με έναν σκύλο όπως τον κοιτάς στα πλάγια) και ακόμη όταν βλέπω γράμματα μου έρχονται τέτοια ‘‘σύμβολα’’ άκυρα)

3 Likes

Κλαιω που το εγραψες λαθος το μηνυμα ε :stuck_out_tongue:
Ητα Πρωτα, Υψιλον Υστερον
Εναλλακτικα : Πρωτα Ητα, Υστερον Υψιλον
(μολις το εβγαλα, διαδωστε το σε φιλολογους)

Α οκ πάσο, νόμιζα ότι μιλάγαμε για τους γνωστούς κανόνες συντακτικόυ και γραμματικής :stuck_out_tongue:

Όπως τα διαβάζω, άλλες φορές χρησιμοποιείται ως επίθετο, άλλες ως ουσιαστικό, άλλες ως επίρρημα

Για τους γνωστους μιλαμε.
Η λεξη “σελφι” ειναι αργκο, και εν προκειμενω ξενοφερτη.

1 Like

Για τις ξένες λέξεις οι κανόνες δε λένε ότι είναι ουδέτερες και δεν αλλάζουν είτε στον ενικό είτε στον πληθυντικό? Τα στυλό, τα ταξί κλπ

Οχι οταν χρησιμοποιειται ως επιθετικος προσδιορισμος ομως.

Εσυ δηλαδη λες “το πιο κριντζ σκηνη της ταινιας”? :stuck_out_tongue:

Δε νομιζω οτι η σελφι υπαγεται στις ξενικες λεξεις που ανηκουν στην ελληνικη γλωσσα. Ειναι μια ξενη λεξη, που την χρησιμοποιουμε στην αγγλικη της μορφη.

1 Like

ΩΝΑΣΟΥ

(μποντι σημς ανκληαρ)

1 Like

Τα πιο ωραία προκύπτουν όταν κάποιος επιχειρεί να μεταχειριστεί “λόγιες” εκφράσεις χωρίς να ξέρει ακριβώς τη σημασία. Τότε βγαίνουν ορισμένα μαργαριτάρια που πραγματικά απορείς με το τι μπορεί να δημιουργήσει η φαντασία του ανθρώπου. Όπως για παράδειγμα (χωρίς παρεξήγηση πάντα)

Εδώ είναι που λες, δεν καράφλιασα μέχρι τα 40φεύγα μου, θα το πάθω τώρα! Και δεν… κομίζω γλαύκας εις Αθήνας τώρα!

2 Likes

´Εν Αθήναις που λέει κι ο Τράγκας (έλεγε)

1 Like

Το καλύτερο που έχω ακούσει είναι το ‘‘Συγκοινωνούν τα δοχεία’’ (που κι έτσι βγάζει νόημα), κι εγώ για λίγο διάστημα μια φορά έλεγα ‘‘Κατά το δύναμιν’’ μέχρι να συνειδητοποιήσω τι μαλακία ξεστόμιζα.

4 Likes

*Τέσσερεις :grinning:

2 Likes

εγώ από το δημοτικό το θυμάμαι τέσσερις, αλλά πήγα να το ψάξω στο google και έπεσα σε αυτό το υπέροχο thread

Το είδα το θρεντ ναι :joy:

Εντάξει, με “ι” είναι τα δις, τρις κλπ, επιρρήματα, ενώ το “Τρεις” γράφεται με -ει, αλλά μετά πάμε σε αυτό που είπε ο Ραζ στο big bang theory για τους Ινδούς που είναι περισσότεροι και αν αρχίσουν να το λένε έτσι τότε είναι και σωστό :blush:

2 Likes

Ναι, για πείτε μου με τους καφέδες, όμως, τι κάνετε.

Θα θέλαμε δύο φρέντα εσπρέσα και δύο φρέντα καπουτσίνα;

ή

Δύο φρέντους εσπρέσους

και δύο φρέντους καπουτσίνους

4 Likes

Νομίζω σε γραπτή μορφή θα ήταν δύο “φρέντο καπουτσίνο”, αφού μιλάμε για ονομασία.

1 Like

Έχετε ξεχάσει να αναφέρετε το επικό όλων…

κερδάμε

συνηρημένο ρήμα

“κερδώ”
“κερδάω” “κερδάς” “κερδάμε” “κερδάτε” “κερδάνε”

1 Like
  • Πότε θα βρεθούμε;
  • Στις μία, το Σαββάτο!
4 Likes

Το αντιστροφο του τρεισιμησι ευρω, το ιδιο εξοργιστικο.

Έχω τσακωθεί γι αυτό το θέμα και βρίσκομαι από την ανάποδη πλευρά.

Εξηγώ: αν το ραντεβού είναι μία το μεσημέρι, τότε είναι “στις μία” γιατί πρόκειται για την 13η ώρα της ημέρας. Αν το ραντεβού είναι μία τα μεσάνυχτα τότε όντως είναι “στη μία” γιατί ουσιαστικά είναι η πρώτη ώρα της ημέρας.

ΥΓ: Μη μπεις στη διαδικασία να το γκουγκλάρεις. Είναι δική μου θεωρία. Αν θες αγνόησέ με. Αν θες μπλόκαρέ με. Έχω και γω τα ψυχολογικά μου.

Ειμαι φανατικος υπερμαχος της 24ωρης ωρας αλλα αυτο που λες ειναι ακυρο, η λεξη που λες ειναι “μια” δεν εχει σημασια αν εμμεσα αναφερεσαι στις 13:00, η λεξη που λες ειναι αυτη.

Αν πεις στον αλλον εχουμε ραντεβου στις δεκατρεις, τοτε μαζι σου.

5 Likes