Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Αρκεί.

4 Likes

Αν πας να ανοίξεις τώρα τα λιγνιτικά, θα πληρώνεις το ρεύμα ακριβότερο απ’ ότι τώρα. Εκτός αν έγινες φιλελεύθερος και δε θέλεις φόρους τελικά :stuck_out_tongue:

Για το περιβαλλοντικό αποτύπωμα, δεν έχω να πω κάτι, οποίος στηρίζει τέτοιες απόψεις (θα τη βρούμε την άκρη, θέλουμε φθηνό ρεύμα), απλά γυρνάω κεφάλι γιατί έχουμε διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων

Το υπόλοιπο κείμενο το πετάς στα σκουπίδια ρε Παντέλο;

Έχεις πάει Πτολεμαΐδα ή Μεγαλόπολη;

Επίσης, @nnnkkk αντλησιοταμίευση πρακτικά υπάρχει εν μέρει και σε μερικά παλιά υδροηλεκτρικά της ΔΕΗ :open_mouth:. Είναι μαγική ιδέα και τεχνολογία, φοβερή. Για όσους δεν τη γνωρίζουν, ουσιαστικά το όταν έχεις περίσσεια ενέργειας (π.χ., όταν παράγουν οι ΑΠΕ σου περισσότερο από την κατανάλωση), μπορείς με αντλίες να ανεβάζεις νερό από έναν ταμιευτήρα που είναι σε χαμηλό υψόμετρο, σε έναν ταμιευτήρα που είναι σε μεγαλύτερο υψόμετρο. Το νερό αυτό το χρησιμοποιείς όταν έχεις έλλειμμα παραγωγής για να παράξεις ηλεκτρική ενέργεια με υδροστροβίλους (δηλαδή, πεντακάθαρα).

5 Likes

Φαντάζομαι εννοείς λόγω ευρωπαϊκής νομοθεσίας

Μπορούμε να αποδεσμευτούμε από την ΕΕ

“Ναι, αλλά…”

Θα φύγουμε από την ΕΕ για να ανοίξουμε τους λιγνίτες και να συνεχίσουμε να καταστρέφουμε το περιβάλλον, για να έχουν οι Έλληνες φθηνό ρεύμα?? Και μετά λέτε σε μένα ότι κοιτάω την πάρτη μου

Μια χαρά είναι ο λιγνίτης για μια χώρα που βρίσκεται στο 1932 σε όλα τα άλλα.

Φτηνός καρκίνος σε γενιές επί γενεών, γιατί όχι?

4 Likes

Tρελο, δεν το ηξερα καν αυτο. Παντελη στις επομενες συναυλίες/μπυρες θελω λιγο μεταλαμπάδευση γνώσης

1 Like

Ναι, το φαντάζομαι, αλλά τα pumped hydro storage θέλουν εξαρχής κατάλληλη μελέτη και σχεδιασμό και διασύνδεση με ΑΠΕ. Προφανώς κάποια υδροηλεκτρικά με τις κατάλληλες αλλαγές μας κάνουν, αλλά το να βρεις διαφορά υψομέτρου και να το διαμορφώσεις είναι αρκετά εύκολο στην Ελλάδα.

Αν υπάρχουν έτοιμα σημεία από τα υδροηλεκτρικά, προφανώς και πρέπει να γίνουν οι αλλαγές

Θα τα πάμε καλύτερα από τους Βρετανούς.

Πρέπει να διευκρινίσω το εξής: Εγώ δεν λέω απλά να καίμε λιγνίτη και καθαρίσαμε (pun intended). Λέω, να συνεχίσουμε να αξιοποιούμε αυτόν τον πόρο που έχουμε, χρησιμοποιώντας και τη διάθεσιμη τεχνολογία ώστε να περιορίσουμε κατά το δυνατόν τις συνέπειες για το περιβάλλον (άλλωστε και ο τελευταίος ο ΑΗΣ V με τέτοιες προδιαγραφές φτιάχτηκε απ’ όσο ξέρω) και παράλληλα να έχουμε και ενέργεια αιολογική (με ρέγουλα τις ανεμογεννήτριες όμως), υδροηλεκτρική κλπ

Ε ναι ρε συ, αυτο δεν μπορεί να γίνει γιατί έχουμε δεσμεύσεις. Το κόστος εκπομπών άνθρακα είναι πάρα πολύ υψηλό και θα γίνεται όλο και πιο υψηλό αφού η ΕΕ θέλει να γίνει net zero τα επόμενα 20 χρόνια (και αργότερα zero emissions).

Αυτό δε σημαίνει ότι είναι καλή η ΕΕ γιατί ως πράσινη τεχνολογία/επένδυση θεωρείται και το φυσικό αέριο στην ΕΕ, πράγμα που από τη μια λες μπράβο στους ολιγάρχες (δεν μπορώ εγώ να παράγω ΦΑ) και από την άλλη είναι αντίστοιχο με αυτό που λες εσύ, θα κάνουμε λίγο πίσω με κάτι κακό γιατί δεν είμαστε έτοιμοι ακόμη.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτό τέθηκε και πιο πάνω, και το θεωρείς τόσο δεδομένο που η αντίδρασή σου σε μια διαφορετική τοποθέτηση ήταν “είσαι τρελόοοοοος”.

Πότε αρχίζουμε να θέτουμε ζήτημα γαμημένων δεσμεύσεων; Όχι πείτε μου εσείς να δω.

Δεν είναι κακό που έχουμε δέσμευση να μην παράγουμε ρύπους, είναι κακό που 40 χρόνια τρώνε κοινοτικούς πόρους και δεν κάνανε τίποτα για την ενέργεια, και ότι στείλαμε την κάθε Ασημακοπούλου, Ζαγοράκη και Γεωργούλη στην ευρωβουλή για να τα παίρνουν απ’ τα λόμπι για να ψηφίζουν ότι το ΦΑ είναι πράσινη ενέργεια και να δανειοδοτούνται και επιδοτούνται με ευνοϊκούς όρους με λεφτά δικά μας

Την έχω ακούσει πολλές φορές αυτή την άποψη, “δεν είναι ότι η ΕΕ είναι κακή μωρέ, απλά εμείς γαμιόμαστε και δεν αξιοποιούμε τα καλά της”. Εγώ πάλι είμαι της γνώμης ότι η ΕΕ είναι ΜΟΝΟ αυτό που περιγράφεις: Λόμπι, ατέλειωτη υποκρισία πάνω στο ζήτημα της “καθαρής Ενέργειας” όπως και σε όλα τα υπόλοιπα άλλωστε (είμαστε καταπράσινοι και φιλοπεριβαλλοντικοί αλλά ανάβουμε και φιτίλια πολέμων, θέλουμε να καταργήσουμε όλα τα ορυκτά καύσιμα αλλά όταν μπαίνει βαθιά το αγγούρι τα βαφτίζουμε και πράσινα κλπ) και γενικά μια πελώρια φυλακή.

Όπως και να’ χει, όχι άλλο κάρβουνο

Κάτι εντελώς άσχετο…
Κλήθηκα 1η φορά εφορευτική… Δεν έχω σκοπό να πάω… Αν δεν το δικαιολογήσω με κάποιο έγγραφο, κ απλώς δεν παρουσιαστώ, γνωρίζει κανείς τι κυρώσεις υπάρχουν, αν υπάρχουν??

1 Like

@pantelis79 and his cousin, the infamous Xaderfi

Μιλάς με γρίφους “γέροντα”…

Αν πάνε κάνα δυο από την υπόλοιπη εφορευτική επιτροπή και βγαίνει η δουλειά της αντιπροσώπου δεν θα σας ψάξει κανένας.
Αν υπάρχει πρόβλημα και δεν έχει πάει κανείς μπορεί να σε ενοχλήσουν από την Αστυνομία κατόπιν αιτήματος του αντιπροσώπου, προκειμένου να πας να βοηθήσεις.
Δεν έχω ακούσει ποτέ για κυρώσεις όμως.

2 Likes