Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Μεχρι 2 ατομα ειναι το ρεκορ μου, εγω κι αλλος ενας :stuck_out_tongue:

1 Like

Close enough… καλός είσαι κι εσύ :sunglasses:

Ουανς! Αλλά ήταν απογευματινή και δεν ξέρω αν μετράει :crazy_face:

1 Like

Γιατί να μη μετράει ωρέ; Κι εμένα απογευματινή ήτανε (το φοβερό και τρομερό Senso του Λουκίνο Βισκόντι)

Ωραίος!

Δεν είναι απίστευτη αίσθηση; Τύπου προσωπική προβολή κι έτσι;

Εγώ έκανα και χαβαλέ με το παλικάρι που ήταν υπεύθυνος για τις μπομπίνες …και παράλληλα στο κυλικείο (παλιές καλές εποχές συνοικιακού σινεμά)

Πήγα 5-10 λεπτά πριν την προβολή, έκοψα εισιτήριο, πήγα στο κυλικείο να προμηθευτώ ψιψιψόνια, του λέω ότι δεν έχει έρθει κανένας άλλος και μου κάνει:

– Ωραίος, θα σου τη βάλω και δυνατά, να την απολαύσεις… Θες να τη βάλω τώρα επιτόπου;
– Όχι μωρέ, ντάξει, κάτσε να τσιμπήσω κάτι πρώτα… Βάλτην να αρχίσει την προγραμματισμένη ώρα.
– Έγινε αρχηγέ μου!

3 Likes

Ηταν ενα απο τα αφορητα βαρετα καλοκαιρια της νιοτης μου στην Κυπρο, πριν τα κινητα και τα μπλιμπλικια, που πραγματικα δεν ειχαμε να κανουμε απολυτως τιποτα ολη μερα. Ε προσφατα στην Λαρνακα ειχε ανοιξει το Cineplex, το οποιο επαιζε το Driven (Ω ΝΑΙ), στην αιθουσα ημουν εγω, ο αδερφος μου και αλλα 2-3 ατομα. Εχω δει το Driven στο cinema, μαζι με το Battlefield 2000 μαλλον οι καλυτερες εμπειρειες, αλλα το Battlefield ηταν σε γεματη αιθουσα, με μαλακιες να πετιωνται συνεχως και γελιο σε επιπεδο πολυ καλης κωμωδιας…

1 Like

Tenet τo ρεκoρ μoυ πoυ ειναι εγω και αλλoι 3. Αλλα ειναι ειδικων συνθηκων γιατι ημασταν εν μεσω πανδημιας

1 Like

Close enough που λες.
Πάνε 20+ χρόνια, τότε που με τον αρχισυντάκτη δουλεύαμε και μαζί και μετά το σχόλασμα πρωινής βάρδιας είχαμε την φαεινή ιδέα να φάμε και να δούμε τον υπέρτατο:

Στο τέταρτο, και πολύ λέω, το αγόρι μου άρχισε να ροχαλίζει στην αίθουσα των 2 ατόμων και ως βέρος Ζαμπούνης τον σκούντηξα μόνο μια φορά. Όταν μετά από 1’’ άρχισε πάλι τα ίδια, τόνε λυπήθηκα και το πήγα σόλο μέχρι τέλους.

2 Likes

Εκ του αποτελέσματος ναι, και για σένα προσωπική προβολή ήτανε… Βέβαια δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί θετικό να βλέπεις ταινία και δίπλα σου κάποιος να ροχαλίζει :stuck_out_tongue:

1 Like

Καλά αυτό με τον ύπνο στον κινηματογράφο είναι κάτι που ποτέ δεν το κατάλαβα αλλά επίσης και κάτι που συμβαίνει.
Είχα κι εγώ μια παρόμοια εμπειρία, όταν ένας από την παρέα έγειρε κανονικότατα στο πλάι και κοιμήθηκε σε όλη σχεδόν τη διάρκεια της προβολής. Και η ταινία ήταν ο Μονομάχος με τον Russell Crowe όχι ακριβώς η πιο… διακριτική υπόκρουση για να σε πάρει ο ύπνος, αλλά πρέπει να ήταν πολύ κουρασμένος ο εν λόγω! Πάντως, μέσα σε όλο τον θόρυβο της ταινίας, δεν κατάλαβα αν ροχάλιζε!

1 Like

Ο Τσακ Νόρις είναι ο μόνος που ξέρει τα σμυρνέικα τραγούδια ποιος σου τα 'μαθε.
Ο Τσακ Νόρις είναι ο μόνος που ξέρει “γιατί δεν έρχεσαι ποτέ όταν σε θέλω”.
Ο Τσακ Νόρις είναι ο μόνος που ξέρει πώς είναι το Αιγάλεω στη γενική πτώση.

5 Likes

5 Likes

Ρε μαλακες Chuck Norris jokes?

10 Likes

οχι δεν ειναι κουλουρι…

9 Likes

Βουτυρο στο ψωμι οσω πολεμανε τις ΑΠΕ εντωμεταξε αυτη η δηλωση. Οτι τι, αμα δεν φυσαει θα αυξανεται το ρευμα? Ωραιο, πολυ sustainable…

Μα όταν πάνε και βάζουν όλα τα αυγά σε ένα καλάθι (ανεμογεννήτριες - επειδή εκεί είναι που θέλουν να επενδύσουν οι καπιταλιστές φυσικά) σ’ αυτό δεν καταλήγουμε αντικειμενικά; “Αν φυσήξει, έχει καλώς”;

Έχει γίνει καθόλου δουλειά σε υποδομές π.χ. για υδροηλεκτρικά και δεν το πήρα πρέφα;

Άσε που ποιους παρουσιάζουν ότι “πολεμάνε τις ΑΠΕ”; Τους φουκαράδες τους κατοίκους της υπαίθρου που κινητοποιούνται επειδή δεν θέλουν να τους ρημάξουν τα βουνά και τα δάση (“bastards”…).

Έγκλημα που εγκαταλείφθηκε ο λιγνίτης.

Εφόσον δεν υπάρχει πρόνοια για αποθήκευση ενέργειας, απο εκει ξεκινάει το λάθος.
Οταν εχεις μέρες με πλεονασματική παραγωγή η οποια ουσιαστικά “πετιέται” γιατι δεν υπάρχει αναλογη κατανάλωση, και μετα λες οτι θα ανεβει η τιμη επειδη δε φυσαει, ειναι καραγκιοζιλίκι αυτο

7 Likes

:joy: :joy:

Εδώ έπρεπε να περάσουν 40 χρόνια για να αρχίσουν να διασυνδέουν τα νησιά, εσύ θες και υποδομές.

Έγκλημα είναι να χρησιμοποιείται ο λιγνίτης.

Ο πιο εφικτός τρόπος για να γίνει αποθήκευση ενέργειας σήμερα, δυστυχώς είναι στον καταναλωτή και λίγο πιο έμμεσα (αλλά ανέφικτα) να ταυτοχρονίζει την κατανάλωση του με την παραγωγή.

Μπαταρίες είναι ακόμα πανάκριβες για να μπουν σε μεγάλες διαστάσεις (grid level) αλλά έρχονται πολύ σύντομα, ενώ ως συνήθως μια ώριμη τεχνολογία χρειάζεται 250 χρόνια για να προχωρήσει στην Ελλάδα και τα pumped hydro storage (που είναι δοκιμασμένη παγκοσμίως και στην Ελλάδα ταιριάζει λόγω εδάφους) δεν υπάρχουν καν. Εδώ και 10 χρόνια μας λέει η ΕΕ κάντε το έργο στην Αμφιλοχία και ακόμα δεν έχει προχωρήσει.

Το πρόβλημα των ΑΠΕ ότι παράγουν πολύ περισσότερο τις ώρες που “δεν το θέλουμε” είναι γνωστό και αναλυμένο Α Π Ε Ι Ρ Ε Σ φορές (ψάξτε duck curve California), αλλά είναι καλό πρόβλημα. Δεν “μπορείς” να σκεφτείς για αποθήκευση προτού χρειαστεί να αποθηκεύσειςενέργεια, και για πολλά χρόνια, οι συμβατικές μονάδες παραγωγής που μπορούσαν να ανάψουν και να σβήσουν σχεδόν κατά το δοκούν, ήταν πολύ πολύ φθηνότερες και ήταν “οι μπαταρίες μας”.

Γενικά, γιατί οι ΑΠΕ είναι πίσω (και δε μιλάμε μόνο για το πόσες είναι εγκατεστημένες σε MW γιατί τώρα είμαστε ψιλοκαλά πες, αλλά και το τι αλλάζει στο δίκτυο κλπ κλπ) και το γιατί είναι ακριβό το ρεύμα στην Ελλάδα, έχει μόνο μια αιτία, και αυτή είναι οι πετρελαιάδες/ολιγάρχες και οι πολιτικοί που πληρώνονται από αυτούς.

Δεν είναι πολύ μακριά το μέλλον και σίγουρα θα ζούμε όλοι από εδώ μέσα, που το κόστος ηλεκτρισμού θα αξίζει 0, αλλά σίγουρα θα βρούμε τρόπο να τους πληρώνουμε

4 Likes

Υπάρχει στην Ικαρία :stuck_out_tongue:

Ωραίο, το 2157 θα την έχουν διασυνδέσει κι αυτή

4 Likes

Έτσι είναι φίλε, στον καπιταλισμό πάντα στο “ε και τι να γίνει - πολλά ζητάς” επιστρέφουμε.

Καθόλου έγκλημα δεν είναι. Ο λιγνίτης είναι η καλύτερη επιλογή αυτής της χώρας για οικονομικό και επαρκές ρεύμα. Το μόνο επιχείρημα εναντίον του είναι το αποτύπωμα στο περιβάλλον, που κι αυτό απ’ όσο ξέρω μπορεί να λυθεί με τις κατάλληλες προσαρμογές στην τεχνολογία εξόρυξης και επεξεργασίας.