Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Αυτο εξαρταται απο την χωρα, και αν δεν κανω λαθος στις περισσοτερες χωρες ειναι παρανομο οντως εκτος αν εχεις παρει αδεια πρωτα απο το ατομο (προφανως).

Το να παρεις φωτογραφια καποιον ομως δεν ειναι παρανομο απο οσο ξερω.

1 Like

έτσι νόμιζα κ εγώ αλλά τελικά δεν είναι.

Η συμβουλή μου για το 2024: μην ξανακατεβάσετε κανένα addblock στο chrome, κατεβάστε τον brave και δείτε youtube χωρίς διαφημίσεις. Όχι μόνο θα διευκολυνθείτε, θα αποφύγετε πιθανά bluescreen από το πουθενά που προκαλούν τα addblock.

1 Like

Καλησπέρα. Ψάχνω site καλό για αγορά δερμάτινης αντρικής τσάντας πλάτης ταξιδιού. Μαυρο η καφέ. Γενικα να ειναι ψιλο βιντατζ.
Αποκλείω εννοείται τσάντες των 300 ευρώ που γράφουν απλά μια μάρκα πάνω και στο πρώτο ταξιδι ανοιγουν τρύπες.
Εχω ενα backbag εδω και πολλά χρόνια, εχει κάνει χιλιόμετρα με αεροπλάνα και τρένα, εχει κουβαλήσει ολα τα απαραιτητα στα λάιβ εκτός της πόλης μου, αλλα ηρθε η ώρα του αποχωρισμού. Δεκτές οποιεσδήποτε προτ´ασεις λοιπόν.

Ειμαι φαν των adblockers, πρωτη φορα ακουω για bsod απο αυτα. Εκανα μια γρηγορη αναζητηση στο ιντερνετ, βλεπω αναφορες, αλλα οι μισες ειναι σπασμωδικες. Δεν μπορει να συσχετιστει η μπλε οθονη με το προσθετο. Χωρις να εχω ψαξει πανω απο 3’, λεω οτι το conflict δημιουργειται απο αλλου, οχι απο το adblocker.

Οσο για την αλλαγη browser, ειμαι παντα υπερ, με τη μεγαλη διαφορα οτι παντα, με καποιον τροπο, αναγκαζεσαι να γυρισεις στον chrome για διαφορους λογους. Στη δικη μου περιπτωση, ολα τα digital tests που κανω πρεπει να γινουν σε chrome περιβαλλον, χωρις να μιλησω για την ευκολια της συνδεσης λογαριασμου και μεταφορας των παντων απο συσκευη σε συσκευη.

3 Likes

Σίγουρα υπάρχουν πράγματα, όπως οι εφαρμογές του δημοσίου, που δουλεύουν καλύτερα σε chrome. Ωστόσο, μπορείς να κρατήσεις και τους δύο browsers, υπάρχει και δυνατότητα συγχρονισμού του brave με βάση τον chrome. Για σκοπούς όπως να βάζεις ένα τραγούδι ή ένα βίντεο στο youtube, κουράστηκα να κατεβάζω addblock που μετά από λίγους μήνες δεν δουλεύουν ή κάνουν 2 με 3 δευτερόλεπτα να κόψουν τη διαφήμιση. Προχτές έβαλα ένα addblock και χτες παίζοντας ένα βίντεο με πολλές ενότητες, έγινε bluscreen. Το θεωρώ πιθανότερο να έγινε γι’ αυτό, καθώς σπάνια κάνει bluescreen ο υπολογιστής μου.
Έχω στον υπολογιστή μου όλους τους γνωστούς browser, edge, mozilla, chrome, έβαλα τον opera για το vpn και τώρα λύθηκαν τα χέρια μου με τον brave, που μάλλον θα τον κρατήσω ως βασικό. Τον έχω κατεβάσει και στη δουλειά (δημοτικό σχολείο) για να μην παίζουν διαφημίσεις που δεν μπορώ να ελέγξω όταν βάζω βίντεο στα παιδιά.

1 Like

Οκ, τωρα μπηκα στο νοημα του αρχικου σου ποστ. Ας κανω λοιπον ενα breakdown των σκεψεων σου για να δουμε τι συμβαινει.

Ξεκινω με το γεγονος οτι εχω δυο browser, ποτε δεν αφησα τον mozilla που ειναι ο βασικος μου. Ολο το προφιλ μου ειναι στημενο πανω του, ολα τα add ons ξεκινουν να δοκιμαζονται εκει για να διαπιστωσω αν μου κανουν.

Δεν “υπαρχουν πραγματα”. Ο chrome εχει 85-90% διεισδυση στο κοινο. Οποιος λειτουργει σε περιβαλλον google (gmail, google sheets, drive κλπ) ειναι “παντρεμενος” ή “σε μόνιμη σχέση” με τον chrome. Ολο το development γινεται γυρω απο τον chrome. Οι developers ειναι εκεινοι που κανουν καλη ή κακη δουλεια σε ενα site, με τους “δικους μας” σκοτωνομαι σε καθε νεο feature διοτι δεν δινουν καμια σημασια στον mozilla. Μπαντ λακ ομως, εγω τεσταρω ΚΑΙ εκει.

Εχω το adblock origin εδω και χρονια. Εναλλακτικη λυση, το ublock. Ποτε δεν αλλαξα. Δεν ξερω τι σε εχει κανει να αλλαζεις καθε λιγους μηνες καποιο adblock.

Επειδη δεν ξερω τι adblocker χρησιμοποιεις, δεν εχω κανεναν λογο να σε αμφισβητησω. Μπορει να ειναι αυτο. Αλλα δεν ειμαι σιγουρος, πιθανοτερο να κρασαρε ο browser παρα να σου χτυπουσε ενα addon στη μνημη (φανταζομαι) ή στο OS συνολικα. Μπορει ομως να εχεις δικιο, τι να σου πω.

Και παμε τωρα στα σημαντικα. Θεωρω οτι το προχθεσινο σου ποστ εχει να κανει με τις προσφατες αλλαγες που φερνει ο chrome για την καταπολεμηση των adblockers. Αν ναι, καλο ειναι να μαθεις οτι ο brave ειναι chromium based. Λογικα (κρατα αυτη τη λεξη) θα επηρεαστει απο τις αλλαγες οπως και ολοι οι αλλοι browsers. Πλην εκεινων που δεν ειναι chromium based. Αυτοι ειναι ο mozilla και ο edge.

Καλα κανεις και τον χρησιμοποιεις σαν βασικο (εχω ακουσει εξαιρετικα λογια, αλλα δεν τον εχω δοκιμασει - στο χθεσινο ποστ εξηγησα γιατι δεν κανω μεταβαση και σημερα σου προσθεσα οτι ο mozilla ειναι ο βασικος μου), αλλα φοβαμαι οτι σε μερικους μηνες με το manifest 3 θα ψαχνεις νεο browser οπως ψαχνεις σημερα για νεο adblocker.

Ελπιζω να κανω λαθος, διοτι αυτο το μονοπωλιο της google δεν αντεχεται.

2 Likes

Και ο Microsoft Edge chromium based δεν είναι; Εκτός αν εννοείς άλλον edge

Εγω παντως με το ublock origin δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα να μην δουλευει. Τοτε με τις μλκιες του ΥΤ καποια φαση δεν δουλευε, αλλα εκανες το κλασσικο με το clear cache και εστρωνε αμεσως, ουτε αργει ουτε τιποτα.

Οχι δεν ειναι. Αυτος, ο Firefox και ο Opera δεν εχουν σχεση με chromium. Δεν νομιζω να κανω τοσο λαθος.

Ε, το θεμα ειναι οτι θα εχουμε προβλημα σε λιγους μηνες :confused: Ευτυχως θα συνεχισει να δουλευει στο mozilla, αλλα ο dev του το εγκαταλειπει γενικως. Ισως βολευτουμε με το ublocker origin lite που δημιουργησε, αλλα δεν θα ειναι για power users. Εγω δεν ειμαι τετοιος, αλλα αν δεν το δοκιμασω δεν ξερω αν θα με βολεψει.

Χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο Chrome.
AdBlock Pro. Pop-Up Blocker.
Καμιά διαφήμιση ποτέ, καμία μπλε οθόνη, κανένα πρόβλημα.
Δεν έχω σχεδόν ποτέ πάνω από 6-7 tabs open.
Αλλά και 20 να έχω, δεν έχω ποτέ θέματα μνήμης κτλ.
Δεν έχω κανέναν λόγο να αλλάξω browser ή να έχω δεύτερο.

Επίσης στον Edge δουλεύουν κανονικά τα add-ons του Chrome

Το ίδιο και για Opera

In January 2020, Microsoft Edge made a major change and moved away from Microsoft’s framework in favor of the Chromium platform. Let’s consider how this move has impacted Edge and outline the issues that Edge users might expect.

Εχεις δικιο λοιπον. Δεν το ηξερα καν. Συνεπως, μειωνονται ακομη περισσοτερο οι επιλογες. Βρηκα λιγους non-chromium browsers σε μια λιστα νωριτερα, ομως ακουστα ειχα μονο τον Viper. Αν δεν εχω κανει λαθος και με αυτον…

Ειμαστε σε αναμονη για να δουμε τι θα γινει. Καλημερα σε ολους.

2 Likes

Χρησιμοποιώ τα add on του chrome, και τα τελευταία χρόνια παύουν να λειτουργούν το ένα μετά το άλλο. Η μόνη λύση για εμένα ήταν η αλλαγή browser. Αν και είναι chromium based, όπως λες, είναι τελείως διαφορετική η εμπειρία χρήσης. Καθαρά για το κομμάτι της προβολής βίντεο. Προσωπικά δεν δουλεύω με web based εφαρμογές της google, οπότε δεν με ενδιαφέρει να έχω ως βασικό τον chrome, αλλά κι έτσι να ήταν, χίλιες φορές να έχω ανοιχτό τον brave παράλληλα για να αποφεύγω τις διαφημίσεις του youtube, που μου σπάνε τα νεύρα σε μέγιστο βαθμό.

2 Likes

Ξαναβλέπω το arrested development, και νταξει έχω γελάσει παρά πολύ γενικά, αλλά στο σημείο που ο Buster παίρνει τον καπνό απο τη Lucille στο στόμα δάκρυσα πραγματικά

2 Likes
1 Like

Στο μυαλό μου ακούστηκε κάπως έτσι το QUIET και στην συνέχεια το σενάριο γράφει πως πέφτει αστρονομικό ξυλίκι σε γραφική παραλία.

3 Likes

Μας επιτέθηκαν Alien? Η άβολη στιγμή που γελάω μόνη μου…

Σε εναν ιδανικο κοσμο η υπερθεαρα Λανα εχει κατακτησει ολο το συμπαν μουσικα και εχει την δημοτικοτητα ολων των Καρντασιανς, Μπιγιονσεζ, Νικι Μιναζ και αλλων υπερεκτιμημενων καλλιτεχνων και μη του κοσμου.

2 Likes

Σε πολύ καλή κατάσταση την βλέπω. Θεά :heart:

1 Like