Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Γι αυτό το λόγο νομίζω δεν θα την πάλευα να μείνω Αθήνα. Σπάνια πηγαίνω, για συναυλίες συνήθως ή γιατί πρέπει να πάω σε κάποιο λιμάνι για αλλού. Γι αυτό κ δεν έχω ιδέα κ φτάνω να ρωτάω σε φόρουμ που στα κομμάτια θα πάω

2 Likes

Πριν 25 χρονια αυτο θα σημαινε πολεμο. Τωρα θα συμφωνήσω οτι ειναι απλα μια πολη.

2 Likes

Περίπου 10 χρόνια σχεδιάζω και συνεχώς ανανεώνω τη διαδρομή σπίτι - δουλειά —> δουλειά - σπίτι :stuck_out_tongue:

Ξέρω όλα τα στενά της Αθήνας που λέει ο λόγος μόνο και μόνο από την αίσθηση οδηγικής επιβίωσης που σου βγάζει αυτή η πόλη

Αθήνα γαμημενη ( ο ΠΑΟΚ δεν πεθαίνει) που λέτε κι εσείς οι βόρειοι :rofl:

3 Likes

Το εχω το παρει το φερρυ για Ν. Στυρα Ευβοιας, a long long time ago, in a galaxy far far away… πρεπει να εχουν περασει καπου 16 χρονια. Το θεωρω τουλαχιστον γενναιο το να παει κανεις απο κεντρο Αθηνας εως την Αγια Μαρινα (αυτην στα ανατολικα ντε) με συγκοινωνια, αν και καταλαβαινω οτι μαλλον δεν υπαρχει εναλλακτικη για αυτοκινητο δυστυχως.

Για να καταλαβαινουν και οσοι δεν εχουν ιδεα ποια ειναι ολα αυτα τα περιεργα μερη που ανεφερε ο @nnnkkk στην διασκεδαστικοτατη ιστορια του, το 1 στον χαρτη ειναι η Αγια Μαρινα που θελει η Βικυ, και το 2 ειναι η Αγια Μαρινα που ειναι στον Σαρωνικο και εχει την παραλια της Λομβαρδας, μια παραλια που απολαμβανα καθε καλοκαιρι στις ηλικιες 9-14 αφου οι γονεις μου μας αφηναν με την νονα της αδερφης μου για κανα 2 βδομαδες. Το 3 ειναι η παραλια Βρωμοπουσι, η οποια δεν καταλαβα ΠΟΤΕ πως κολλαει στην ιστορια του Νικ, και ειναι αφου περασεις την Κερατεα. Εχει και τα Τσονιμα λιγο πιο κατω, ησυχη συνηθως παραλια, αφου ειναι μακρια απο… οπου και να μενεις στην Αθηνα.

Με κανατε να μου λειψει η Αθηνα με τις μαλακιες σας, και αυτο δεν συμβαινει σχεδον ποτε. Στο Βρωμοπουσι πηγαινα για θαλασσα ολο το καλοκαιρι του 2008, αφου μια κοπελα που τοτε γουσταρα ειχε εξοχικο εκει και πηγαιναμε 5-6 ατομα παρεουλα. Δεν εγινε ποτε τιποτα, αλλα τελικα καλυτερα για πολλους λογους. Στους κατοικους της περιοχης ειναι γνωστη και ως Dirty Pussy παντως. Η παραλια εννοω ε. Και το Καλοπηγαδο το λενε Κωλοπηγαδο. Ωραιοι τροποι, τι να πω.

7 Likes

Ό,τι θέλετε για την [2] Αγ. Μαρίνα και πέριξ, εδώ.

Πωω… Της Αγίας Μαρίνας το κάγκελο… Με το συμπάθιο. Ναι, αναγκαίο κακό τα μέσα, ειδικά Αθήνα που δεν το χω κιόλας, αλλά μάλλον δεν θα τα τιμήσω. Θα βρω άλλη λύση. Ευχαριστώ τους πάντες όμως για τις διευκρινήσεις. Τουλάχιστον βοηθήσατε στο να καταλήξω ότι δεν είναι καλή ιδέα :sweat_smile:

4 Likes

Σωστή απόφαση. Κοίταξε, με αυτοκίνητο τέλη Ιουλίου από Νέα Φιλαδέλφεια χρειάστηκα περίπου 50 λεπτά να παω εκεί στο λιμάνι της Αγίας Μαρίνας

Δεν θέλω καν να φανταστώ πόσο χρειάζεσαι με ΜΜΜ από κέντρο Αθήνας σε κανονική περίοδο

Συνεπώς good choice

2 Likes

Αυτη του μετρο ειναι αλλη, φαντασου :joy:

Πουσι στα αρβανιτικα ειναι το πηγαδι ρε, do the math για την ονοματοδοσια της παραλιας :grinning:

2 Likes

Γιου χαβ ε πουσι, αη χαβ ε ντικα

2 Likes

Καθε διαδρομη ειναι μια νεα περιπετεια. Φυσικα και δεν εχει πετυχει, ξερω καθε στενο στα περιξ του Κηφισου και καθε λακουβα επι του Κηφισου. Καμια ελπιδα διαφυγης, you can check out anytime you like but you can never leave.

4 Likes

Μην αποθαρρύνουμε και τη φίλη, τα ΚΤΕΛ Ανατολικής Αττικής πάνε σχετικά γρήγορα στους προορισμούς αυτούς, γιατί δεν ξεκινάνε από το κέντρο. Το κέντρο της Αθήνας είναι η Μόρντορ.

3 Likes

Ναι, αυτό περίμενε η φίλη για να αποθαρρυνθεί :stuck_out_tongue:

4 Likes

Α προχτές ήμουν εκεί

4 Likes

Στο πηγαίνε και στο έλα πέρασα από την Αγ. Μαρίνα [2] που είχε το πανηγύρι και άργησα να γυρίσω (στην αρχή με το Ε22 και στην επιστροφή με το ΚΤΕΛ). Όλα αυτά έγιναν προτού πάω να μείνω στο Λαγονήσι, άρα όταν έγινε αυτή η ιστορία δεν ήξερα τίποτα από την περιοχή

Έλα ρε, και εμένα η ιστορία μου είναι από το καλοκαίρι του 2008. Αν θυμάσαι κάτι πιτσιρίκια ένα απόγευμα, που είχαν ένα μικρό φουσκωτό κυκλικό στρώμα που τους το πήρε το ρεύμα και το κυνηγάγανε μες στη θάλασσα, ήμαστε εμείς

4 Likes

Παρομοια φαση εχω δει να εκτιλυσσεται μπροστα μου με το γαμωμαρκοπουλο εντωμεταξυ. Ειχε παρει μια ταλαιπωρη Ρωσσιδα το ΚΤΕΛ για να παει στο Μαρκοπουλο (πρωτη μερα δουλεια υποθετω) και αντι να παρει αυτο που παει Μαρκοπουλο Μεσογαιας ηρθε σε αυτο που πηγαινε Μαρκοπουλο Ωρωπου, μετα απο συνεννοηηση την αφησανε εκει και τουλαχιστον της ειπανε οτι δεν θα πληηρωσεει εισητηηριο επιστροφης, πακετο.

Καταλαβαίνω τον παραλληλισμό λόγω των κατά περιόδους απάνθρωπα υψηλών θερμοκρασιών και των γενικά αφιλόξενων συνθηκών, όμως αν το κέντρο είναι η Mordor ποιο είναι το Βουνό του Χαμού ή Orodruin στη γλώσσα των Elves; (Άσχετο, ωραίοι οι Αμερικανοί doomsters Orodruin, ακούστε τους!)

2 Likes

Το Σχιστο, φουλ καραφλο και ψηνεται ολο το χρονο, γεματο με αποθηκες, βιομηχανικες εγκαταστασεις, τσιγγανους (casual racism, παραλληλισμος με orc camps, sorry) και σκουπιδια, μονο λαβα δεν ξερναει αλλα κοντα ειναι.

5 Likes

Επομένως είναι ασφαλές να πούμε την Πελοπόννησο Harad, η Κυλλήνη είναι η Umbar και ο Πύργος αναμενομένα ανήκει γεωγραφικά στην Far Harad. Όλα βγάζουν νόημα, τεράστιος Τόλκιν.

2 Likes

Μαλλον γατακι Τολκιν!

1 Like

Η Μόρια δεν χρειάζεται να πούμε ποιος τόπος είναι έτσι;