Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Πάντως, το μυστικό για να μην ξαναπονέσετε είναι:

  1. Ηλεκτρική οδοντόβουρτσα. Εγώ έχω της Oral-b που κάνει περιστροφική κίνηση, γιατί μόνη μου δεν μπορώ. Αν χρησιμοποιείτε μαλακό βουρτσάκι, ακόμα καλύτερα.
  2. Δύο έως τρία βουρτσίσματα ημερησίως -οπωσδήποτε το βράδυ- για τουλάχιστον 3 με 4 λεπτά. Αφιερώστε 8 με 12 λεπτά από τον χρόνο σας κάθε μέρα, δεν είναι πολύ.
  3. Φθοριούχος οδοντόκρεμα.
  4. Οδοντικό νήμα κάθε βράδυ μετά το βούρτσισμα.
  5. Φθοριούχο στοματικό διάλυμα πρωί και βράδυ (προαιρετικά).
  6. Εξαμηνιαίους καθαρισμούς στον οδοντίατρο.

Και πάση θυσία κρατηθείτε και μην τρώτε το βράδυ μετά το βούρτσισμα.

Δε θα ξαναπονέσετε.

3 Likes

check σε όλα από εμένα (αν και καμιά φορά το νήμα το σκιπάρω + οι καθαρισμοί είναι στο 8μηνο+) - το ορθότερο πόρισμα είναι πως είμαι φλώρος :partying_face:

3 Likes

Και πάλι πονάς; Αχ, πουθενά δεν πιάνεστε. :rofl:

1 Like

Όλα αυτά είναι για να προλάβεις το κακό ή για να μην γίνει χειρότερο.
Εγώ έχω κληρονομήσει από τη μάνα μου χρόνια ουλίτιδα και αυτό σημαίνει ΠΟΝΟΣ όταν φτάνει η στιγμή του παραδοσιακού καθαρισμού… και λέω παραδοσιακού γιατί ορισμένοι οδοντίατροι όπως αυτός που πάω εγώ χρησιμοποιούν μια νέα τεχνική η οποία είναι σαν χάδι. Δυστυχώς είναι πανάκριβη αλλά εγώ θα έδινα και τα διπλά για να γλυτώσω τον πόνο που γλυτώνω.

1 Like

χωρις διαθεση αστεϊσμου (και το λεω χωρις να θελω να σε πικαρω) παιζει να μην ξερεις να πλενεις τα δοντια σου ! η φθοριουχος οδοντοκρεμα εμενα με εσωσε, τις προαλλες στο παρκο, εκοψα με τα δοντια ενα κλαδι, για να παιξουν τα παιδια μου

Η αλήθεια είναι πως δεν ήξερα ποτέ (εξ’ ου και οι περιπέτειές μου με σφραγίσματα και απονευρώσεις από πολύ μικρή ηλικία), τα 4-5 τελευταία χρόνια είναι που (νομίζω) τα πλένω σωστά -μετά από διάφορες υποδείξεις + το ότι άλλαξα σε ηλεκτρική οδοντόβουρτσα με όλα τα παραπάνω συναφή και έδωσα λίγο βάση στο όλο concept.

Αλλά γεγονός παραμένει πως στο καθαρισμό βελάζω - τι να πω, ίσως είναι και ψυχολογικό περισσότερο παρά actual πόνος.

1 Like

Είναι όντως κληρονομική, δεν ξέρω. Είχα πολλά χρόνια πριν…γενικά έχω ευαίσθητα ούλα, γι’ αυτό χρησιμοποιώ και προϊόντα για ευαίσθητα δόντια, τώρα κατά πόσο βοηθάνε δεν το γνωρίζω.

Ο πατέρας μου έχει περιοδοντίτιδα. Βασικά, οι γονείς μου στα 60 τους δεν έχουν δικά τους δόντια και εμένα μου πάει ΝΑ παρότι δεν έχω σφράγισμα. Αν και έχω σπάσει δόντι από πτώση και άλλη μια φορά από το διαρκές σφίξιμο στον ύπνο.

Καταρχάς δεν πικάρεις κανέναν. Μεγάλη αλήθεια είναι. Όπως και ο λιγοστός χρόνος που ο περισσότερος κόσμος αφιερώνει, ο συνδυασμός δε “σκοτώνει”.

ΝΑΙ

Ελπίζω να κάνεις πλάκα.

Αυτό απλά δε γίνεται να το κάνω.

Αυτό λέγεται βρουξισμός και μου φαίνεται πολύ αστείο όνομα :stuck_out_tongue:

1 Like

Έπαθα βρουξισμό. Χαχαχα
Από το 2018 το χω.

Μπορείς να αντικαταστήσεις το νήμα με μεσοδόντια βουρτσάκια.

οι υπόλοιποι εδώ μέσα είμαστε φυσιολογικοί άνθρωποι…

1 Like

Άσε μας μωρέ…

αν μου πεις ότι δεν ματώνεις κιόλας θα αρχίσω να αμφιβάλλω ότι είσαι ανθρώπινο ον :laughing:

1 Like

Κατά τη διάρκεια του καθαρισμού έχουν χρόνια να ματώσουν τα ούλα μου.

Μετά τον καθαρισμό, όχι.

Επίσης, μου παίρνουν αίμα στο κρεβάτι, οριακά ξύπνια, και μόλις τελειώνει πέφτω πίσω στο μαξιλάρι και κοιμάμαι. Μπορεί και να μην είμαι γήινο ον, που ξέρεις.

ματώνω λες κ με σφάζουν εγώ πάντως

Πονάτε, ματώνετε, κλαίτε, σφαδάζετε. Και όλα αυτά στον καθαρισμό, στο σφράγισμα τι κάνετε;

@nikosPL απορία. Στη Νορβηγία τι παίζει με τους οδοντιάτρους; Τιμές, υγειονομική ασφάλιση κ.λπ.; Εσύ στην Ελλάδα πας σε γιατρούς;

ζητάμε τον λογαριασμό

1 Like

οι οδοντίατροι εδώ δεν ανοίκουν στο γενικό σύστημα υγείας, οπότε δεν πας μέσω του γιατρού σου, το οποίο σημαίνει ότι είναι ακριβά. Για παράδειγμα, ήθελα μια απονεύρωση (συν κάτι άλλα πραγματάκια) αλλά μόνο για απονεύρωση, το σφράγισμα έπειτα, τα υλικά που θα χρησιμοποιούσαν συν το πρώτο ραντεβού για τον έλεγχο, θα μου έβγαινε περιπου 9000 κορώνες (περίπου 760 ευρώ). Οπότε πλήρωσα μόνο το πρώτο ραντεβού περίπου 1300 κορώνες (100 ευρω συν) για να μου πουν ότι θέλω απονεύρωση κ ότι δεν γίνεται να περιμένει γιατί είχα φλεγμονή) κ έκανα υπομονή 2 μηνάκια γιατί θα κατέβαινα Ελλάδα για διακοπές. Οι ημέρες που θα ήμουν Ελλάδα ήταν λίγες συν το ότι είχα κλείσει 5 μέρες να πάω θάλασσα (μετά από 9 χρόνια ε, μην με κρίνετε) αλλά τα βόλεψα κ πλήρωσα 400 ευρώ για (βαθιά ανάσα) …απονεύρωση, 2 σφραγίσματα κ καθαρισμό κ για μένα αλλά κ για την σύντροφό μου. Γενικά προσπαθώ να πηγαίνω στον οδοντίατρο κάθε φορά που θα κατέβω.

1 Like

Πω ρε συ…οι τιμές ματώνουν πιο πολύ και από τον οδοντίατρο. Φαντάζομαι, βέβαια, ότι για μισθούς Νορβηγίας μπορεί να είναι μια χαρά.

Πολλά είναι ανεξάρτητα από τον μισθό. Επίσης, στην Ελλάδα έχουμε εξαιρετικούς γιατρούς ανεξαρτήτως ειδικότητας.

1 Like

Καλά, ναι. Αλλά για έναν μέσο Έλληνα μια απονεύρωση εκεί είναι σχεδόν ένας μισθός εδώ.

Από την εμπειρία μου είμαι ικανοποιημένη και (πίστεψέ με) έχω πάει σε πολλούς γιατρούς διαφορετικών ειδικοτήτων.

1 Like