Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Εγώ ξεκίνησα μια διαδικασία από την προηγούμενη Άνοιξη, να διορθώσω ότι «στραβό» υπήρχε στο στόμα μου και ακόμα δεν τελείωσα. Βέβαια με μάξιμουμ 3 συνεδρίες τον μήνα, λόγω έλλειψης χρόνου του γιατρού συν τις επουλώσεις που χρειάστηκαν να γίνουν.

Έκανα γενικά ότι υπάρχει. Καθαρισμό (επιφανειακό και εσωτερικό), απονεύρωση, εξαγωγή, ακροριζεκτωμη, σφράγισμα και έφτασα και τελευταία πίστα με ένα εμφύτευμα που χρειάστηκε στην κάτω γνάθο και τέρμα πίσω για να μπορέσει να στηρίξει μια γέφυρα δυο δοντιών.

Μέσα σε όλα αυτά και πέρα από από δυο φορές που χρειάστηκε να πάρω αντιβίωση (για τυχόν μολύνσεις), δεν πήρα ούτε ένα παυσίπονο πριν-μετά-ποτέ και δεν είχα ούτε μια ενόχληση κατα την διάρκεια όλων των διαδικασιών. ΜΟΝΟ στο πιο εύκολο ραντεβού τα χρειάστηκα όταν έπρεπε να μου κόψουν τα ράμματα στα ούλα . Ο γιατρός έλλειπε και επειδή υποτίθεται είναι πανεύκολο, άφησε πίσω του μαθητευόμενους (μάγους) να μου τα κόψουν. Ε πέρασαν 7 (ΕΦΤΑ!) άτομα από το στόμα μου για να μου κόψουν το τελευταίο ράμμα. Μέχρι και τοπική αναισθησία έκαναν ώσπου μετά από 45 λεπτά προσπάθειας, άρχιζα να τους φωνάζω απλά τραβήξτε το δεν με νοιάζει. Τελικά το παράτησαν λέγοντας μου ότι οκ θα το απορροφήσει ο οργανισμός μου :joy:

Στα σημαντικά τώρα. Όλα αυτά τα κάνω στην Γερμανία και οι τιμές σε σχέση με Ελλάδα είναι τουλάχιστον 30% πάνω, όμως όλοι οι γιατροί πρέπει να είναι ας πούμε συνδεδεμένοι με την ασφάλεια σου, η οποία καλύπτει σχεδόν τα πάντα. Σίγουρα είναι εκτός κάλυψης το εμφύτευμα και πληρώνεις το 30% περίπου μιας απονεύρωσης. Όλα τα υπόλοιπα καλύπτονται.

Έμαθα πρόσφατα ότι υπάρχει και μια έξτρα ασφάλεια δοντιών που καλύπτει και τα παραπάνω όπου πέρα από την πληρωμή της συνδρομής σου, για να σε καλύψει θα πρέπει μέσα στο έτος να κανείς 3-4 φορές ελέγχους στον οδοντίατρο και 2 φορές καθαρισμό.

3 Likes

εγώ στον καθαρισμό ματώνω τόσο πολύ που αν κρατούσε το διπλάσιο χρόνο θα πήγαινα για μετάγγιση
(βέβαια όταν έχεις ουλίτιδα είναι καλό αυτό γιατί φεύγει το παραπανίσιο αίμα που έχει συσωρευτεί στα ούλα)

3 Likes

Καθώς τραβιέμαι πολλά χρόνια με περιοδοντιτιδα, ηλεκτρική οδοντόβουρτσα μόνο Philips Sonicare. Περιστροφικες τύπου Oral-B μακριά και αγαπημένοι.

Υπάρχουν πολλά μοντέλα, εγώ έχω το mid-range παρακάτω που κάνει όλα όσα πρέπει χωρίς να δώσεις ένα (μεγάλο) νεφρό.

Κάντε μια ερώτηση στον οδοντίατρο σας την επόμενη φορά για το αν αξίζει η επένδυση στην περίπτωση σας καθώς μπορεί να έχετε τέτοια ποιότητα δοντιών και ούλων που μπορεί να είστε οκ και με τρίψιμο στάχτης με το δάχτυλο ξέρω γω :rofl:

3 Likes

Εμπνευσμένος από την ανωτέρω λεπτομερή συζήτηση, εικάζω ότι μπορεί να φλίπαρε ο φίλος επειδή ο Dave δεν είχε βουρτσίσει τα δόντια του!

6 Likes

Όταν το είδα, σκέφτηκα “trailer για την επερχόμενη περιοδεία των Oasis”.

3 Likes

Τι επαθε ο τυπος και την επεσε στον κιθαριστα;

έσκασαν όλα τα ναρκωτικά την ιδια στιγμή

2 Likes

Έχει αγοράσει κανείς από εδώ?

Δεν έχει τελωνείο για Ελλάδα έτσι?

Έχω αγοράσει εγώ από Γερμανία μεν, αλλά ξέρω ότι η εδρεύουν στην Λειψία. Οπότε δεν θα έχεις θέμα.

1 Like

Τέλεια, ευχαριστώ! Ξεκίνησε ήδη η DHL, θα ενημερώσω όταν μου έρθει αν με χρέωσαν κάτι. 15€ μεταφορικά πάντως.

Σε άλλα, μου πετάχτηκε στην αρχική, σίγουρα θα χρειαστεί κάπου στο μέλλον

https://x.com/Vigoz_909/status/1835753230766125527

1 Like

Εισαγωγή στο Αττικόν, με απόστημα στην γλώσσα, δεν μπορώ να καταπιω και να μιλήσω σωστά.
Άντε να δούμε τι με περιμένει…

5 Likes

OUCH.

Δεν εχω βγαλει ποτε αποστημα στην γλωσσα, αλλα εχω βγαλει σε μολυσμενη θηκη απο απονευρωμενο δοντι, πρηστηκε ολο το στομα και το μαγουλο στη μια μερια, και επρεπε να μου κανουν “σχαση”, το οποιο σημαινει να πιεσουν το αποστημα με τεραστια δυναμη και να βγαλουν ολο το πυον απο μεσα.

Πραγματικα σου ευχομαι να μην κανεις τιποτα παρομοιο ή παρεμφερες και να ειναι πολυ πιο απλη η φαση στην γλωσσα.

Βάστα γερά @Sofa_King !

Περαστικά :green_heart:!!!

Ευχαριστώ παιδιά, δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει σήμερα θα το δουν περαιτέρω. Έκανα χθες το βράδυ και αξονική, το κακό ήταν ότι το άφησα πολύ, νόμιζα ότι κάποιο δόντι με ενοχλούσε.
Επίσης ο γιατρός με ρώτησε εάν καπνιζω και αφού του είπα ότι το έχω κόψει , με ρώτησε πόσα χρόνια κάπνιζα καμία 30αρια μου λέει;π

5 Likes

Περαστικα όλα να πάνε καλά!

1 Like

Περαστικά και ταχεία ανάρρωση εύχομαι!

Αχ, παιδιά, με την παραμικρή ενόχληση αμέσως γιατρό και αντιβίωση, μην υποτιμάτε ένα δόντι, έναν πόνο ή ένα συνάχι. Κρίμα είναι δηλαδή, τόση ταλαιπωρία.

2 Likes

Περαστικα φιλε

1 Like

Να ΣτΕ καλά παιδιά, μου έδωσαν εξιτήριο χθες, η αξονική απέκλεισε το απόστημα. Δείχνει όγκο πίσω στην γλώσσα έχουν πάρει βιοψία και έχω έξτρα εξετάσεις. Θα πάω και σε δεύτερο νοσοκομείο σήμερα να με δουν.

9 Likes

Περαστικα σου φιλε μας :heart:

4 Likes