Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Αν πας να κάνεις ανάλυση σε ένα ηλεκτρικό κύκλωμα πχ ή σε κάτι πιο απλό, υπάρχουν άπειρες φόρμουλες που υπολογίζουν την τιμή του π, αν η προτεραιότητα των πράξεων ήταν διαφορετική δε θα έβγαζε το σωστό νούμερο

Πολύ καλό παράδειγμα τα ηλεκτρικά κυκλώματα.

Το κύκλωμα με τις πάμπολλες παράλληλες και σειριακές αντιστάσεις δεν νοιάζεται για τα μαθηματικά και τον φορμαλισμό που θα χρησιμοποιήσεις εσύ για να υπολογίσεις την συνολική αντίσταση. Αν θέλεις να ξεκινήσεις από δεξιά τον υπολογισμό, τότε θα πρέπει να γράψεις την εξίσωση αντίστροφα (ξεκινώντας από δεξιά όπως θα ξεκινούσες από αριστερά), και θα βγάλεις το σωστό αποτέλεσμα.

3 Likes

Λοιπόν έχω πέσει σε τρελή μαύρη τρύπα και σε πράγματα που δεν καταλαβαίνω απολύτως, αλλά και εσύ κι ο Αποστόλης έχετε δίκιο.

Στο ένα όπως τα λες, τα μαθηματικά αντιπροσωπεύουν κάτι, πχ μια ηλεκτρική αντίσταση, ένα σήμα που έχει μια συγκεκριμένη κυματομορφή ή ουατεβερ, και το οποίο σαν “φυσικό φαινόμενο” έχει συγκεκριμένη τιμή, το οποίο το εξηγούμε με τις συμβάσεις και το notation σε μαθηματική μορφή.

Στο άλλο που είπε ο Αποστόλης, που είναι και πιο abstract, είναι πως δημιουργούνται αυτές οι συμβάσεις όταν θες να περιγράψεις κάτι σε μαθηματική μορφή.

Αυτό που καταλαβαίνω ότι μπερδεύτηκα και τα έμπλεξα μεταξύ τους, και ενώ ήθελα να αλλάξω τη σύμβαση (προτεραιότητα των πράξεων) δε σκέφτηκα ότι το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο εν τέλει αλλά με άλλη μορφή, και όχι με αυτή που έχω συνηθίσει.

Ένας πιο απλός τρόπος μάλλον, που με βοήθησε να το καταλάβω είναι πως δεν πρόκειται να βρεις ποτέ κάτι το οποίο είναι 2+2*3 στον φυσικό κόσμο (γι’αυτό και δεν είναι καλώς ορισμένη ερώτηση), και πως αυτό περιγράφει μια ποσότητα με τιμή 8 (σύμφωνα με το notation). Θα μπορούσαμε να το γράψουμε και ως -8ejπ και θα ήταν το ίδιο πράγμα χωρίς να μπλέκεις με την προτεραιότητα των πράξεων.

2 Likes

Η Μαρια εχει μια σακουλα με 2 πορτοκαλια και ο Δημητρης εχει 3 σακουλες με 2 πορτοκαλια η καθεμια, ποσα πορτοκαλια εχουν μαζι?

BTW στο ερωτημα που παρουσιαζεις δεν υπαρχει προβλημα σε παραδειγματα οπως το αποπανω, καθως ειτε απο αριστερα ειτε απο δεξια, το 2 + 2 * 3 εχει την ιδια απαντηση.

2 Likes

Μπορώ να κάνω 4x2 ρε εξυπνάκια.

Κάπου το διάβασα πως αυτό που έχει “αξία” είναι η επιμεριστική, και εκεί είχα κολλήσει λίγο γιατί σκεφτόμουν παραδείγματα που είχες x*ολοκλήρωμα + εκθετικό + διαφορικό πχ. Εκεί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, γιατί έχεις 3 διαφορετικά πράγματα που δεν παραγοντοποιούνται, πρέπει να τα υπολογίσεις και να καταλήξεις σε πραγματικό αριθμό

2 Likes

Καποιος μπορει να κανει 2+2*3 ομως!

2 Likes

Ρε Μητσο παπάρα, αλλά κι εσυ Μαρία, μη βγάζεις την ουρά σου απ’ έξω, γιατί να θέλετε 1 σακούλα για 2 πορτοκάλια ρε παρτάλια;;

5 Likes

Για κάτι τέτοιους θέλουμε 2 καλαμάκια να πιούμε έναν καφέ :rofl:

2 Likes

O παραπάνω τύπος, δεν είναι αυτο?

image

Για να γίνει πρώτα η διαίρεση, δεν θέλει παρένθεση και εκεί?

Έχω βρει έναν υπέροχο τρόπο να χαλαρώνω στην δουλειά πλέον

Όχι, είναι ένα κλάσμα 8/4 και από δίπλα το 1+1 σε παρένθεση :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Χαζεύω το debate Μπακογιάννη - Δούκα και ο μαν ξεκίνησε πολύ δυνατά. Πρώτη απάντηση του και λέει για το μεγάλο περίπατο “το πάθημα δε θα μας γίνει μάθημα”.

Το καλύτερο ως τώρα είναι που κάνει κάποια στιγμή “θα σας πω 3 λέξεις, σύλλογος κατοίκων Αγίου Παύλου”, χαχαχα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζός

1 Like

Και σημερα βοηθησε με τη δικη μου βαρεμαρα:

8 Likes

Πέρα από το γεγονός ότι είχα το google translate για να ξέρω τι απαντάω στα μισά… βγήκε η κυρία που δεν ξέρω καν :roll_eyes:

1 Like

Οντως…ποια ειναι τουτη;; Ταυτιζεσαι;

Τα έκανα λίγο στα τυφλά, αλλάααα

10 Likes

Έλα, σου έτυχε ο δίσκος της χρονιάς :)))

2 Likes

Δεν είμαι μεθυσμένος, απλά είμαι νταής.

Accurate

16 Likes

Το οτι συμπεριελαβαν ολες αυτες τις εκφρασεις και ξεχασαν το “Fuck! = gamoto” με ξεπερναει.

4 Likes