Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Ταχίνι (ολικής άλεσης) με μέλι η προσωπική μου επιλογή σε πρωινό εδώ και μια δεκαετία περίπου.

9 Likes

Βαλε και κανελα

1 Like

Βρήκα με σοκολάτα.

Το προτιμώ έτσι σκέτο (με μέλι δηλαδή). Είχα δοκιμάσει με κακάο αλλά too much μου φάνηκε.

Εχεις δει τα συστατικα του vs κανονικου ταχινιου;

@kbil θελεις να του πεις δυο λογια για το φοινικελαιο;

2 Likes

μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία αν θέλεις

Θα το ηθελα, αληθεια. Επειδη ως τωρα δεν εχω βρει ουτε μιση συσκευασια ταχινιου με προσθετα που να μην εχει συστατικα σαν μισο τηλεφωνικο καταλογο.

1 Like

Εχει διαφορα απο εταιρεια σε εταιρεια. Το Μακεδονικο με σοκολατα δε μου αρεσει πολυ, το Ολυμπος απο την αλλη, μου αρεσει παρα πολυ.

ο σησαμενιος χαλβας ανεβαινει βαθμους αν βαλεις απο πανω λεμονι και κανελα

2 Likes

To ταχίνι γαμ@ει. Πάντα προσπαθω να παίρνω από ταχινοποιεία ή κάτι σχετικό μιας και απεχθάνομαι ό,τι έρχεται σε συσκευασία με επεξεργασμένη ζάχαρη και λοιπές μλκιες.

2 Likes

Ταχίνι χωρίς σοκολάτα, μέλι κλπ να παίρνετε.
Έχουν πρόσμιξη με φοινικέλαιο.

3 Likes

Το ταχίνι ΔΕΝ μπορεί να έχει ζάχαρη και λοιπά πρόσθετα, είναι απλώς αλεσμένο σουσάμι. Είναι από τις αγνότερες τροφές, όπως και τα φυστικοβούτυρα και αμυγδαλοβούτυρα κλπ. Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποια διαφορά είναι η ποιότητα του σουσαμιού. Όλα τα άλλα είναι ένα λάθος.

Θέλεις ταχίνι με μέλι; Βάλε μέλι μόνος σου. Με σοκολάτα; Ομοίως. Με πορτοκάλι; Οκ, δεν ξέρω γιατί να θέλεις με πορτοκάλι, αλλά κάπως θα υπάρχει τρόπος. @nikosPL μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου αν εκεί στον βορρά δεν είναι εύκολα διαθέσιμο. Λίγο λαδάκι και σουσάμι θέλεις. Και μπλέντερ.

4 Likes

Ξεχάστηκα με το διάβασμα.

2 Likes

Στα καλα νεα: δεν εχει φοινικελαιο. Στα κακα νεα: εχει ολα τα αλλα. Αν δεν βαριεσαι και εχεις διαθεση, φτιαξε το μονος σου. Θα κανεις μια φορα 2-3 βαζακια, θα τα εχεις για πολλους μηνες (εκτος αν τρως με τους τονους). Δεν θα εχουν τη λεια υφη που εχει το συσκευασμενο σου, αλλα γι αυτο μπαινει το φοινικελαιο. Με λιγο λαδι καρυδας και λιγη κουβερτουρα ομως, θα φτιαξεις ενα πιο rough μιγμα στην υφη του, που θα ειναι ομως 101% υγιεινο. Στο κατω κατω, τη γευση θελεις. Οχι την εικονα. Αν θελεις να ειναι γλυκο, βαλε και μελι (θα πηξει κι αλλο, αλλα ισχυει ο,τι γραφω παραπανω).

4 Likes

Η σημερινή ημέρα πρέπει να μπει δίπλα στον ορισμό της λέξης “τσαγκαροδευτέρα”.
Μετά από συναυλιακό διήμερο, μετά ειδικά από τη συγκίνηση της Χαοτικής Διάστασης, δύσκολα επανέρχεσαι στην πραγματικότητα.

2 Likes

Γαμαει το ταχινι.

Στην Κυπρο κανουν 2 γαματα πραγματα, το ενα ειναι οι ταχινοπιτες, που ειναι στριφτη ζυμη με Ταχινι+μελι+ζαχαρη, το πιο γαμηστερο ενεργειακο σνακ, και το δευτερο ειναι η Ταshη (με παχυ σ), που ειναι Ταχινι αραιωμενο με πολυ λεμονι και μπολικο σκορδο, ειναι γαμηστερη αλοιφη/dip, που ειναι το default αμα παρεις Σουβλακια/Σεφταλιες.

8 Likes

Και το αραβικό το τυλιχτό με τέτοια σως δεν είναι παραδοσιακά;

1 Like

Ναι στα Λιβανεζικα περισσοτερο σε shawarma και falafel (ταχινι, λεμονι, σκορδο, αλατι).

3 Likes

Συνηθως με χουμους παρα με την σως ταχινι νομιζω ειναι τα Αραβικα, αλλα μοιαζουν, και στην Κυπροι το κανουν και νομιζω στο χουμους βαζουν και λιγο ταχινι, οποτε ειναι κοντα.

Βρίσκω θλιβερό το ότι έχει βγάλει το υπουργείο οικονομικών σποτ για τα βήματα για να κρατήσεις το σπίτι σου και να μη στο πάρει η τράπεζα. Στην ουσία οι ίδιοι που στο παίρνουν σου λένε ότι πρέπει να κάνεις κάτι για να μη σου το πάρουν. Ιδιαίτερα ειρωνική η φράση “έφτιαξες το σπίτι των ονείρων σου; Μάθε πώς θα το κρατήσεις” που δείχνει πόσο κατέρρευσε όλη η οικονομική ανάπτυξη των περασμένων δεκαετιών.

7 Likes