Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

εμετική διαφήμιση… την ακούω στο ραδιο και βρίζω

1 Like

Σήμερα με 20-25 χρόνια καθυστέρησης, είπα στη μητέρα μου πως κατάφερα να κόψω τα νύχια των χεριών με νυχοκόπτη :partying_face: :partying_face:

Δεν ξέρω αν ήταν κακή ή καλή συνήθεια (μάλλον κακή), αλλά πάντα τα δάγκωνα, τα πείραζα με τα υπόλοιπα δάχτυλα κλπ, και μπορώ με περηφάνεια να πω, πως έχω να το κάνω 10 μέρες :tada::tada::tada::tada:

Στα πιο σοβαρά, πως κόβετε τα του καλού σας χεριού, προσπάθησα με το δεξί να κόψω του αριστερού και πρώτον, έφαγα και δέρμα κάπου και δεύτερον μοιάζουν πλέον σαν τα σύνορα χώρων της Αφρικής, μόνο ευθείες στην τύχη :skull::skull:

Κάτι χτύπησε μέσα της βέβαια, αφού ως κλασική Ελληνίδα μάνα (που είναι η πρώτη φορά να πω την αλήθεια που θυμάμαι να μου λέει κάτι σε τέτοιο στυλ, όταν ήμαστε πιτσιρίκια δλδ μας άφηνε να πεινάμε αν δε μας άρεσε το φαι που έφτιαχνε, έλεγε κάτσε νηστικός σκασίλα μου, φαι έχει) πάντως, όταν της το είπα αυτό με το κακό/καλό χέρι μου κάνει έλα να στα κόψω εγώ <3

7 Likes

Πέθανα με αυτό το σχόλιο :joy:.

Τουλάχιστον τα νύχια μεγαλώνουν πάλι, αυτοί οι φουκαραδες στην Αφρική έχουν καταδικαστεί σε αιώνιους εμφυλίους και διαμάχες.

Τεσπά η μανα μ παραπονιέται για πράγματα που ξέρω να κάνω ότι δεν τα κάνω καλά. Σιγά μην της πω από μόνος μ τι δεν ξέρω…

Μιας και το αθλητικό τοπικ έχει κλειδωθεί (μην κάνετε φλαγκ ρε μλκς, κάντε mute) ας το ποστάρω εδώ.

Η MK Dons είναι η συνέχεια της Wimbledon (Milton Keynes Dons, απ’τη νέα πόλη και το Wimbledon-Dons), ή καλύτερα κάποιος αγόρασε την Wimbledon πριν 20 χρόνια, τους άλλαξε πόλη, τους άλλαξε όνομα και οι τρου Γουιμπλεντονιανς έφτιαξαν δική τους ομάδα που ξεκίνησε απ’τα ερασιτεχνικά.

Το βιντεάκι δείχνει το γκολ που έβαλε χθες η Wimbledon για να κερδίσει την MK Dons στο 94’, στη League 2, και με ένα πολύ γρήγορο search την 3η τους νίκη σε 15 ματς

https://twitter.com/MattMaginniss/status/1763937474978402611?t=1FM6a29ve19zuPgkaeoTTQ&s=19

6 Likes

Με ψαλιδάκι νυχιών. Επειδή μικρή μου τα έκοβαν με το νυχοκόπτη και μαζί μου έκοβαν και τις πέτσες και το κλάμα πήγαινε σύννεφο, κι αφού πέρασα τη φάση που τα έτρωγα και μετά τα 14 τη φάση που τα άφηνα μακριά κι έτοιμα για μανικιούρ, στα 17 μου πήρα ένα ψαλιδάκι κι από τότε έμαθα. Αυτό το ποστ γράφτηκε ενώ ξεβάφω νύχια.

5 Likes

:hushed: :hushed:

Υπάρχει τέτοιο πράγμα?? Μπόμπα, ευτυχώς το ψαλίδι το κρατάω με το δεξί, μια χαρά

1 Like

Φυσικά! Και σε βοηθάει να τα κόψεις στρογγυλά κι όχι τετράγωνα, όπως με τον νυχοκόπτη.

1 Like

Τέλεια, θενξ φιλενάδα μόλις ενδιαφερθώ για μανικιούρ τιπς θα ξαναποστάρω

3 Likes

Χρησιμοποιουσα ψαλιδακι για αιωνες. Πριν λιγα χρονια το γυρισα σε νυχοκοπτη. Τα νυχια του “καλου” χεριου μια ζωη τα εκοβα κρατωντας το εργαλειο με το “κακο” χερι, σιγα το δυσκολο μωρε :stuck_out_tongue:

5 Likes

Αχ κάτι τέτοια γκολ έβαζα ή δεχομουν και στο football manager

Και δεν ανέφερα τυχαία την παιχνιδαρα της ζωής μου . Η Wimbledon είναι η ομάδα που υποστηρίζει ο Miles Jacobson αν θυμάμαι σωστά , που είναι studio director 30 χρόνια ξέρω γω στην Sports Interactive που φτιάχνει το παιχνίδι και είναι μόνιμος χορηγός της φανέλας της ομάδας :smiling_face_with_three_hearts:

Αγγλικό ποδόσφαιρο χαμηλότερων κατηγοριών είναι απόλαυση. Και γεμάτα γήπεδα

2 Likes

Ένας αληθινός football manager δεν έχει ιδέα πως έμπαιναν τα γκολ, γιατί έπαιζε μόνο όσο ήταν 2D :stuck_out_tongue:

3 Likes

Correction:

Ενας αληθινος football manager επαιζε τα 2D μονο οντως, αλλα ξερει ακριβως πως εμπαιναν τα γκολ, γιατι εβλεπε τα κυκλακια να κουνιουνται στο γηπεδο και να πανηγυριζουν αναβοσβηνοντας, και η φαντασια του οργιαζε για το πως κινηθηκαν οι παικτες και πως σκοραρε αυτος που εβαλε το γκολ.

2 Likes

Οταν γραψατε 2d, νομιζα οτι λεγατε αυτο.

image

Μετα καταλαβα για τι πραγμα μιλατε, ειχατε ηδη περασει στην υπερσυγχρονη εποχη. Το παραπανω το προλαβα λιγο, δεν ειχα αλλωστε commodore ή atari, σε φιλους επαιζα. Αλλα αυτο το εζησα στα ντουζενια του, με ολο μου το ειναι και μεχρι το μεδουλι:

image

Φυσικα, μιλαμε για Championship Manager, το ορθοδοξο και το πραγματικο. Οχι για το FM.

3 Likes

Το μόνο που μπορούσες να καταλάβεις ήταν αν η μπάλα ήταν στον αέρα από μια version και μετά, γιατί φαινόταν ότι ανέβαινε, κατά τ’άλλα ναι.

Το FM είναι το Championship Manager. Κάποια στιγμή η Sports Interactive τα έσπασε με την Eidos, και το μετονόμασε σε Football Manager (έχοντας όλο το software), ενώ η Eidos κράτησε το όνομα και έκανε develop το δικό της Championship Manager που δε φτούρησε.

Το πρώτο FM βγήκε τη σεζόν 2004-2005, και το αγόρασα 31 Δεκεμβρίου 2004 με τα λεφτά από τα κάλαντα, με άφησαν να το παίξω την Πρωτοχρονιά, και στο πρώτο παιχίδι κέρδισα την Ατλέτικο 8-0 με την Barca, με Valdes, Beleti, Puyol, Marquez, Van Bronckhorst, Edmilson, Xavi, Deco, Giuly, Ronaldinho, Eto’o στην 11αδα

1 Like

Εννοειται, και συγκεκριμενα για μενα το καλυτερο ηταν το 2003/2004 που ουσιαστικα ηταν expansion του CM4, και ηταν η τελευταια εκδοση του παιχνιδιου που αναπτυχθηκε αποκλειστικα απο την SI , πριν τους “αναγκασουν” να μετατρεψουν το franchise σε Football Manager, και αναλαβει η Eidos το CM.

Παρολα αυτα θα πω οτι το FM2005 και το FM2006 ηταν true to their core, και ηταν κι αυτα εξαιρετικα παιχνιδια, η φυσικη συνεχεια του CM δηλαδη. Τα FM2007 και FM2008 ηταν τοσο μεγαλη απογοητευση για μενα, που απο κει και μετα δεν επαιξα κανενα, και δεν ξερω καν πως ειναι το παιχνιδι εκτοτε. Ενταξει μεγαλωσα κιολας και σταματησε να με ενδιαφερει το συγκεκριμενο video game :stuck_out_tongue:

EDIT: Τα εγραψε κι ο nnnkkk, ωραιος. Δεν ειναι τυχαιο που το FM απο οτι βλεπω τωρα συνεχιζει ακομα και μεχρι φετος να βγαζει καινουρια εκδοση καθε χρονο, ενω το CM πεθανε προσωρινα το 2011, μετα εκανε συντομο revival με χαμηλες πωλησεις, και πλεον εχει να βγει παιχνιδι στην σειρα απο το 2018.

Άρα μπορούσες να καταλάβεις αν το ματς που έβλεπες ήταν Αγγλία ή όχι.

2 Likes

Ναι, το ξερω οτι το FM ειναι το CM, απλως οπως γραφει ο Q απο πανω, απλως σαν CM το μαθαμε. Ειναι ξεκαθαρο POV και νοσταλγια, τπτ περισσοτερο. @@ βεβαια, διοτι στο τελος τελος το engine ηταν εκεινο που μετρουσε και η SI εχασε τον τιτλο, αλλα κερδισε το real thing.

Και ναι, θυμαμαι πολυ καλα το 2003/2004 με κατι patches που ειχαν βγαλει και ηταν τα τελευταια του CM πριν περασει στην SI. Οπως θυμαμαι την πρωτη φορα που επαιξα το CM της Eidos. Απογοητευση, αποδειχθηκε πολυ μικρη για να αντεξει τον τιτλο, εφτιαξε engine της πλακας και εχασε αμεσως την κουρσα. Εκεινα τα χρονια ηταν ακριβα τα επισημα παιχνιδια, παιρναμε φουλ σπασμενα αλλα κι αυτα εκαναν ενα 10αρι-15αρι ευρω το κομματι. Οποτε μεταξυ δυο παρομοιων παιχνιδιων, διαλεγες το καλυτερο και η Eidos εχασε νωρις.

1 Like

Ισως θα επρεπε να ντρεπομαι που το γραφω, ισως κι οχι, αλλα το CM3 και το CM4 ηταν ο βασικος λογος που τελειωσα την σχολη μερικα εξαμηνα πιο μετα απο οτι θα επρεπε να την εχω τελειωσει. Θυμαμαι κατι εξεταστικες που ελεγα στη μανα μου οτι διαβαζω για τα μαθηματα εχοντας το CM ανοιχτο και διαβαζω οσο επεξεργαζεται το “next” button για να περασει ο χρονος, και το θλιβερο ηταν οτι το πιστευα κιολας.

Το παιχνίδι λεγόταν MANAGER ρε φαφλατά :stuck_out_tongue:

Λοιπόν εγώ ξεκίνησα να παίζω Manager γύρω στο 2002, όταν μου έδωσε το crack για το 00-01 ένας φίλος μου. Δε θυμάμαι γιατί δεν πήρα τα επόμενα (μάλλον ήταν ακριβό? Δεν μου είχε έρθει στο μυαλό ότι βγάινει καινούριο? Ήμουν γμμν 9-10 χρονών? Κάτι από όλα αυτά) αλλά έπαιζα με αυτό συνέχεια (μαζί με τα Pro στο PS2), μέχρι το CM03-04.

Κάποια στιγμή ενδιάμεσα μέχρι να πάρω* το CM, δεν έβρισκα ΠΟΥ ΘΕ ΝΑ το (καβατζωμένο πλέον) δισκάκι για το 00-01 και απλά το παράτησα και δεν έπαιζα. Θυμάμαι φώναζα στη μάνα μου, στην αδερφή μου κλπ, που πήγε που πήγε, μέχρι να το ξεχάσω. Τέσπα κάποια στιγμή, κάνω να καθαρίσω το έπιπλο με το pc (κλασσικά στο σαλόνι και να πιάνει 35τμ), και απλά το βρήκα κάτω από τον εκτυπωτή, δε νομίζω να έχω ξαναχαρεί τόσο γνήσια στη ζωή μου :stuck_out_tongue:

*Το CM03-04, είχε ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΤΑΤΟ feat, το οποίο ήταν ότι δε χρειαζόταν το δισκάκι για να παίξει. Πράγμα που σημαίνει ότι το νοίκιασα απ’το videoclub, έδωσα 2.5€ ή κάτι τέτοιο, και μετά το είχα για πάντα <3

Ουυυυ καλά είσαι, φαντάσου ρε από 2α Δημοτικού μέχρι το Λύκειο, δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές σηκωνόμουν τα βράδια για να παίξω manager σε μέρες σχολείου (και πόσα βρισίδια και τιμωρίες είχα φάει άπειρες φορές), θυμάμαι να παίζω manager και να ακούω Πέτρο Μαυρογιαννίδη 00.00-03.00 στην ερασπορ κάθε βράδυ ξέρω γω

1 Like

Ισχυει, το ειχαμε καπως αγορασει “σπασμενο” με την παρεα μου και το ειχαμε κανει ολοι install για παντα. Ειχα παρει 3 συνεχομενα Champions League με την Dunfermline της Σκωτιας, αλλα το μεγαλυτερο μου κατορθωμα ηταν το να παρω 8 συνεχομενα treble με την Livorno της Ιταλιας. Ειχα φτιαξει τετοια ομαδαρα που επι 8 χρονια ηταν στον αυτοματο πιλοτο και κερδιζα καθε ματς απο 4-1 εως 12-0. Εκεινο το save νομιζω το ειχα φτασει μεχρι σεζον 2048-2049, οπου δεν επαιζε πλεον εδω και δεκαετιες ουτε ενας γνωστος παικτης.