Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

My two cents:

Συναυλίες / ταινίες / θέατρα μόνος μου → fine

Συναυλίες / ταινίες / θέατρα με παρέα → awesome

5 Likes

Ταινια θελω παρεα, σε συναυλιες συνηθως ειμαι τοσο in the zone, αν η μπαντα ειναι απο τις πολυ αγαπημενες μου, που και παρεα αν εχω ειμαι στον κοσμο μου οποτε δεν μου κανει διαφορα.

3 Likes

Cinema: μετά από 15 χρόνια φέτος είδα το Poor Things στο Mall, με μαργαρίτα λάιμ ανά χείρας, πέρασα τέλεια μόνη μου. (Οι γονείς μου που με ανέβασαν έμειναν απ’ έξω, αλλά καλύτερα γιατί κάτι θα σχολίαζαν αρνητικά στην ταινία.) Ταινίες σπίτι: μόνη. Συναυλίες: και μόνη και παρέα με ένα παιδί. Θέατρο: έχω αιώνες να παρακολουθήσω. Εν κατακλείδι, περνώ και μόνη μου καλά.

Γενικά είμαι και ξινιόλα, δεν έχω ούτε μιση παρέα να βγω για καφέ.

11 Likes

Δυσκολεύομαι να πάω κάπου μόνος. Το έχω κάνει σε μια δύο συναυλίες και κάποιες φορές για αγώνα σε μαγαζί. Μέχρι εκεί.
Όποιος μπορεί θεωρώ ότι είναι πολύ απελευθερωτικό και μπράβο του.

5 Likes

δεν εχω καμια δυσκολια να παω καπου μονος. εχω παει ταξιδια στο εξωτερικο για συναυλιες μονος , Ρουμανια , Βουλγαρια, Γερμανια. συναυλιες εδω παρα πολλες μονος μου.
Ενταξει με παρεα ειναι καλυτερα βεβαια, περναει και η ωρα. Λεφτα και υγεια να υπαρχουν.

8 Likes

Εννοείται, κι εγώ είμαι #soloteam! Μακάρι να μπορούσα να ανταπεξέλθω και στο κινητικό κομμάτι μόνη μου, δεν θα παρακαλούσα κανένα. Όσες φορές παρακάλεσα δεν πέρασα καλύτερα απ’ ό,τι θα περνούσα αν επέλεγα να μείνω μόνη μου στο σπίτι.

3 Likes

Στο 90% των συναυλιών πάω μόνος μου καθενός αφενός το έτερον ήμισυ δεν είναι αυτής της μουσικής αφετέρου οι πιο πολλοί φίλοι είτε δεν είναι αυτής της μουσικής είτε δεν ψήνονται για συναυλίες (ορθοστασία, στριμωξίδι κλπ)…Οπότε από το να χάνω μπάντες που θέλω να δω πάω μόνος μου και δε με χαλάει και καθόλου.
Ελπίζω να σε κανα δυο χρόνια να αρχίσω να παίρνω μαζί μου και τα παιδιά… :slight_smile:

11 Likes

Εχω παει μερικες φορες μονος μου σε συναυλια, αλλα οταν δεν εχω παρεα συνηθως πιστολιαζω, εκτος αν προκειται για καποιο απωθημενο/ μπαντα που θελω παρα πολυ να δω. Εχω περασει καλα και οσες φορες πηγα μονος μου, αλλα με παρεα ειναι παντα καλυτερα.

Σινεμα/θεατρο ποτε μονος- οκ σε αυτα βρισκω πιο ευκολα παρεα- δεν εχω τοσο ακραια γουστα για το μεσο ανθρωπο οσο στη μουσικη.

Ταξιδι εξωτερικο μονος μου (εξαιρουνται τα επαγγελματικα) εχω παει μια φορα μονο, καλα ηταν, αλλα με καλη παρεα θα ηταν 3 φορες καλυτερα.

11 Likes

Σας διάβαζω και το χω θίξει ήδη πολλές φορές εδώ μέσα. Με τρομάζει που δεν έχει κανείς τη διάθεση να με κάνει παρέα όσο με τρομάζει το γεγονός ότι κι εγώ δεν επιδιώκω να κάνω παρέα με άλλους.
Ένα πρόβλημα (το πιο σοβαρό) της αναπηρίας μου είναι ότι με εμποδίζει ν’ αυτονομηθώ, να κάνω σε μεγάλο βαθμό πράγματα μόνη μου, και να νιώθω ασφαλής από την άποψη ότι προς ώρας η επιβίωσή μου εξαρτάται από άλλους και όχι από εμένα την ίδια. Μνιεχ ούτε πλευρό γυρίζω μόνη μου.
Αντιλαμβάνομαι ότι αυτό απομακρύνει τους τρίτους και πεισμωνω ακόμα περισσότερο. Δε θέλετε, στ’ αρχίδια μου. Ούτως ή άλλως, οι δύο μακροβιότερες φιλίες μου μετράνε 20+ χρόνια, άρα όλο και κάτι σωστό θα έχω κάνει όλα αυτά τα χρόνια. Εκπτώσεις για κανένα.

17 Likes

Βερολινο, μια Μαδριτη, Βουδαπεστη, Λισσαβονα επι δυο, Λονδινο και σιγουρα αλλα 2-3 ταξιδια, τα εκανα χωρις παρεα. Εμεινα καμποσες εβδομαδες στο Γιβραλταρ, προφανως μονος μου. Τα περισσοτερα ταξιδια σχετιζονταν με τη δουλεια, αλλα ηθελα πολυ να τα κανω, δεν ηταν 100% επαγγελματικα. Σε κανενα δεν ενιωσα μονος.

Σε καποια γνωρισα ανθρωπους που δεν θα ξαναδω ποτε. Σε αλλα γνωρισα ανθρωπους που κατέληξα σε καποια στιγμη της ζωης μου να φιλοξενησω στο σπιτι μου, στην Αθηνα. Αλλοτε ημουν εντελως μονος. Ειμαι ιδιαιτερα εξωστρεφης, οποτε αν τελικα καποιος που μολις γνωρισα δεν αρχισει να τρεχει εξαιτιας της πολυλογιας μου, το πιθανοτερο ειναι οτι θα περασουμε καλα.

Προσαρμοζομαι ευκολα, αλλα νομιζω οτι αν εισαι με ανθρωπο/ανθρωπους που ξερεις, σιγουρα ειναι πιο βολικο, διοτι μοιραζεσαι εντυπωσεις, αποψεις, ιδεες κλπ. Αλλωστε, τι αλλο ειναι ενα ταξιδι εκτος απο συλλογη και αναλυση διαφορετικων εμπειριων;

11 Likes

Συμφωνώ σε αυτό που λες. Ίσως ν’ ακούστηκα απόλυτη. Σίγουρα αν έχεις μια τέτοια σχέση με τον άλλον και δεν είναι απλώς μια παρέα ακόμα, θα περάσεις πολύ καλά.

2 Likes

Εμένα η φάση μου είναι κάπως έτσι:

Εστιατόρια/Μπαρ

  • Όχι απλά άνετα μόνος μου αλλά ενίοτε το προτιμώ

Συναυλίες

  • Για μπάντες που δεν με καίει = μόνος για κανένα λόγο
  • Για απωθημένα = θα πάω μόνος, αλλά πολύ καλύτερα με παρέα

Σινεμά

  • Έχω πάει μόνος μου αλλά δεν μου άρεσε καθόλου η εμπειρία = ποτέ ξανά

Ταξίδια

  • Έχω πάει μόνος μου = ποτέ ξανά γιατί απλά δε θα χρειαστεί ποτέ τώρα που έχω forever one, αλλά και γιατί ευκαιρίες για ταξίδια πλέον θα προκύψουν πολλές με συναδέλφους

Πιάνω εύκολα κουβέντα με τον οποιονδήποτε και είμαι ιδιαίτερα εξωστρεφής, και έτσι δεν το αποκλείω να μπορούσα να πάω μόνος μου ταξίδι και να περάσω πολύ καλύτερα από ότι είχα περάσει το 2007 που είχα πάει Βιεννα Πράγα Βουδαπέστη, αλλά τότε ήταν και ειδικές οι συνθήκες λόγω συναισθηματικής φάσης. Επίσης τότε δεν είχαμε ένα τηλέφωνο με το οποίο να μπορούμε να συνδεθούμε με όποιον θέλουμε μέσα σε 2 δευτερόλεπτα. Άρα τώρα ίσως να ήταν πολύ πιο εύκολη και πολύ λιγότερο βαρετή η εμπειρία.

Γενικά θεωρώ ότι οποιαδήποτε εμπειρία στην ζωή είναι 100 φορές καλύτερη με παρέα από ότι μόνος, με εξαίρεση το gaming και τις ταινίες βραδάκι στον καναπέ :stuck_out_tongue_closed_eyes:

6 Likes

Σορι αν φανηκε ετσι (ή αν εκανα κανενα accidental quote), αλλα δεν ειχα σκοπο να απαντησω σε εσενα, ηταν γενικο το ποστ μου.

Σε σχεση ομως με το δικο σου ποστ παραπανω, το σκεφτηκα λιγο και αναρωτιομουν αν εισαι απολυτα σιγουρη (σιγουρα οχι “απολυτη”) οτι οι αλλοι δεν εχουν διαθεση να σε κανουν παρεα επειδη τους απομακρυνει το οποιο προβλημα σου ή επειδη τελικα εσυ δεν επιδιωκεις να κανεις παρεα με αλλους.

Ειναι genuine ερωτηση φυσικα, δεν χρειαζεται καν να μου απαντησεις. Ισως δεν ξερεις καν εσυ την απαντηση… Σε στηριζω παντως στο “πεισμωνω ακομη περισσοτερο”.

3 Likes

Εγώ πάλι διάβασα απλυτη εδώ πέρα και αναρωτήθηκα τι σημαίνει αυτό

1 Like

Ναι. :slight_smile:

Καλά ναι, και πεισμώνω και πλέον είναι επιδίωξή μου να μην έχω πολλά-πολλά, όχι μόνο γιατί ενίοτε οι περιστάσεις είναι ιδιαίτερες (πχ αυτή τη στιγμή δεν έχω, ας πούμε, μια δουλειά να μου δώσει μια ώθηση ν’ αλληλεπιδράσω), αλλά κυρίως γιατί μεγαλώνω και συνειδητοποιώ ότι ο χρόνος μου είναι πολύτιμος - τον εκτιμάς δε ακόμα περισσότερο όταν είσαι αβέβαιος για την υγεία σου.

Δεν θεωρώ ότι φταίνε απόλυτα οι άλλοι ή εγώ - από πλευράς μου δεν είμαι ιδιαίτερα εύκολος άνθρωπος, δεν θα σου δημιουργήσω πρόβλημα, αλλά θα πρέπει να διαχειριστείς χίλιες δύο εμμονικές μαλακίες όταν είσαι μαζί μου…

Δυστυχώς, όμως, κάποιοι κολλάνε στο οτι άνθρωποι με ένα πρόβλημα υγείας δεν μπορούν ν’ ακολουθήσουν, αν και θέλω να πιστεύω ότι αυτό δεν συμβαίνει σε ανθρώπους της ηλικίας μας…Και (πάντα) θυμάμαι τον καιρό που μιλούσα με μια κοπέλα που ήταν άρρωστη, μετά το σχολείο, και πως η παρέα της την έκανε πέρα επειδή δεν μπορούσε ν’ ακολουθήσει. Τσόλια.

5 Likes

Να μια ωραία κουβέντα - πάντα έχει ενδιαφέρον να δεις πως σκέφτεται κάποιος άλλος σε θέματα που δεν υπάρχει σωστή/λάθος απάντηση!
Προσωπικά δεν είχα ποτέ τον παραμικρό ενδοιασμό να πάω μόνος σε συναυλία. Καλύτερα με παρέα σίγουρα, όμως αυτό έχει να κάνει αποκλειστικά με το πριν και το μετά το live, κατά την διάρκεια δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερη σημασία!
Μιλάω πάντα για συναυλίες εντός Ελλάδος, δεν έχω ταξιδέψει ποτέ στο εξωτερικό με τέτοια αφορμή και αμφιβάλλω αν υπάρξει κάποιο ικανό κίνητρο στο μέλλον που να μην συμπεριλαμβάνει το στοιχείο του… μεταφυσικού, να αναστηθούν π.χ. ο Moon και ο Entwistle και να παίξουν ζωντανά με τους άλλους δύο!
Κάτι που μας φέρνει στο άλλο ερώτημα: πανεύκολα ταξιδεύω μόνος μου σε οποιονδήποτε προορισμό του εσωτερικού, αντίθετα δεν υπάρχει περίπτωση να πάω έξω χωρίς παρέα - δεν το έχω δοκιμάσει έως τώρα πάντως!
Αυτό που είναι βέβαιο είναι ότι πλέον δύσκολα θα ταξιδέψω με άτομα που δεν πολυταιριάζω, προτιμότερο βρίσκω να αράξω σπίτι!

6 Likes

Στις παύσεις της δουλειάς παρακολούθησα κ εγώ το θέμα “μόνος ή με παρέα” που ανοίξατε κ άρχισα να σκέφτομαι κ εγώ τι προτιμώ…και τώρα απ την άνεση του σπιτιού μου μπορω να τοποθετηθώ :sweat_smile:

-Μόνη σε εστιατόριο, καφέ, μπαρ, δεν το έχω κάνει ποτέ κ δεν μου βγαίνει κ να το κάνω. Αν δεν έχω παρέα, δεν βρίσκω λόγο να πάω. Προτιμώ να αράξω σπίτι.
-Μόνη σε θεατρική παράσταση, μια φορά ήθελα να πάω κ δεν είχα παρέα να ακολουθήσει οπότε πήγα μόνη… Κομπλε ήταν. Κ σινεμα θέλω να το κάνω κάποια στιγμή να πάω μόνη, δεν έχω κόλλημα.
-Συναυλία επίσης δεν έχω πάει ποτέ μόνη. Πάντα όταν είναι καλλιτέχνης που καίγομαι να δω, δεν με απασχολεί καν αν θα έχω παρέα…κλείνω εισητηριο no matter what. Απλά είμαι τυχερή κ έχω κολλητή που ακολουθεί πάντα σ αυτά. Οπότε δεν έχω μείνει μόνη :sweat_smile:
-Ταξιδι επίσης δεν έχω κάνει μόνη… Κ δεν πολύ ψήνομαι να είμαι ειλικρινής. Αν είχα μια δουλειά που το απαιτούσε, θα το έκανα με χαρά πάντως.
Γενικά θεωρώ ότι όλα είναι καλύτερα με παρέα για μένα γιατί είμαι άνθρωπος που θέλει να μοιράζεται εμπειρίες, γνώμες, σκέψεις κλπ. Με γνώμονα βέβαια ότι θα είμαι με παρέα που ταιριάζω με έναν τρόπο… Αλλιώς προτιμώ είτε να κάνω κάτι μόνη (π.χ συναυλίες, σινεμά, θέατρο) ή να μην το κάνω καθόλου (π.χ Ταξίδι, φαγητό, ποτό)

9 Likes

Τεράστια κουβέντα. Κι εγώ προτιμώ να πάω ακόμα και για διαλογισμό στην έρημο της Τανζανίας για 10 μέρες από το να πάω με άτομο που δεν ταιριάζω. Το αποτέλεσμα άλλωστε το ίδιο θα είναι και στις δύο περιπτώσεις, αφού μετά την 2η μέρα είτε θα τους δολοφόνησω είτε αυτοί εμένα.

Πάντως νομίζω πως γενικά από την συζήτηση εξαιρούνται τα επαγγελματικά ταξίδια. Εκεί έχεις κι ένα συγκεκριμένο objective και σου πληρώνουν και τα έξοδα, οπότε είναι εντελώς διαφορετικό mindset, και εννοείται θα πήγαινα και στην Γη του Πυρός αν έπρεπε.

4 Likes

Η αλήθεια είναι ότι θα γούσταρα πολύ να έχω δουλειά που απαιτεί ταξίδια. Οπως το είπες…και στην γη του πυρός😅

3 Likes

Στο σύνολο των συναυλιών που έχω πάει, ήμουν μόνος μου σε ποσοστό 90%. Κ όταν ζούσα Ελλάδα, άρα πήγαινα Θεσσαλονίκη με το αυτοκίνητο, αλλά κ εδώ Νορβηγία. Δεν έχω κανένα θέμα να πάω σε μπαρ/καφέ μόνος μου κ φυσικά το έχω κάνει πολλές φορές. Γενικά είμαι αρκετά εσωστρεφής άνθρωπος οπότε θέλω να με αφήνουν στην ησυχία (μιζέρια) μου.

6 Likes