Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Μου θυμισες εκεινο,νομιζω στον αδυναμο κρικο, με το ποσιμπολ :joy:

1 Like

Το Here Comes The Tears από το Sin After sin των Judas Priest είναι από τα συγκλονιστικότερα κομμάτια που έχω ακούσει ποτέ στην ζωή μου. Το πήρα πρόσφατα γι’ αυτό κ ο ετεροχρονισμένος θαυμασμός. Η ερμηνεία του Halford είναι από άλλο πλανήτη. Αυτό, τίποτε άλλο…

11 Likes

μόνο από Άμαζον μπορεί κάποιος να αγοράσει ηλεκτρονικά βιβλία? Το σκέφτομαι για e-book. Κάποιες προτάσεις για μοντέλα? Ήμουν σε ένα μαγαζί πριν λίγο κ είχε Kobo και PocketBook αλλά όχι το Kindle.

Αγγλία, διαβάζω είναι δωρεάν το roaming σα να είσαι ΕΕ, ξέρει κανείς να επιβεβαιώσει?

Κανονικά, ναι

1 Like

Αγαπημένη γιορτή σήμερα, ας ευχηθούμε από εδώ χρόνια πολλά στις εορτάζουσες και τους εορτάζοντες του forum και… εκτός forum!

10 Likes

Χρόνια πολλά και καλά σε όλους τους εορτάζοντες και τις εορτάζουσες, να έχετε πάντα υγεία και χαρές!!

3 Likes

Λονδίνο τσεκ, 1 από τις 10 μέρες του χρόνου που έχει τέλειο καιρό τσεκ, πέτυχα τον Κάρολο τσεκ, manifesting σε όλους να πάμε για tour στο White Hart Lane loading, υποχρεωτική φωτό στο Big Ben τσεκ

Για να σας μπερδέψω για το ποιος είμαι

8 Likes

Και λεει plot twist και πως αυτoς την τράβιξε :laughing:

Δίνετε τετoια πoστ oι ταξιδιαρες ψυχες μπας και oργανωσω και εγω τπτ. Παει καιρoς απ την τελευταια φoρα :stuck_out_tongue:

2 Likes

2 Likes

Πριν λίγο είδα ένα ντοκυμαντέρ στην ΕΡΤ3 για το ρόλο που έπαιξαν οι Αυστριακοί στην άνοδο του ναζισμου στην Ευρώπη. Απλά σοκαριστικό.

Για τη σχέση Αυστρίας-Ναζί είχα πάντα μια οχι ιδιαίτερα σκληρή άποψη, κυρίως επειδή ήταν η πρώτη χώρα που προσάρτησε η ναζιστικη Γερμανία.

Ήξερα ότι δεν αντιστάθηκαν δα αλλά από αυτό μέχρι να μάθω πριν από λίγο ότι, σε συντριπτικό βαθμό, ο Αυστριακός λαός ήταν ενεργοί υποστηρικτές των ναζί και πολλοί υψηλόβαθμοι και γνωστοί μακελάρηδες ήταν Αυστριακοί οι οποίοι όχι μόνο ήταν πιο λυσσασμένοι από τους Γερμανούς αλλά εξήγαγαν και τεχνογνωσία απέλασης αρχικά και εξόντωσης στο τέλος, Εβραίων, ρομα, κομμουνιστών και ΑΜΕΑ σε κάθε γωνία της κατεχόμενης Ευρώπης, ε, η αποσταση είναι χαώδης.

Και ενώ η Γερμανία τον ήπιε κανονικότατα με τη διάσπαση της, η Αυστρία, παίζοντας με επιτυχία το ρόλο του πρώτου θύματος του ναζισμου την έβγαλε λάδι και έθαψε τα αίσχη της για τουλάχιστον μισό αιώνα. Και πλήθος φανατικών ναζί όχι μόνο δεν υποχρεώθηκαν σε θάνατο μετά τη Νυρεμβεργη (μόνο 2 οι Αυστριακοί κατηγορούμενοι!!), όχι μόνο δεν ξεβολεύτηκαν σε λατινικές Αμερικες αλλά κανονικότατα μέλη του κόμματος προχώρησαν τη ζωή τους σαν να μην είχε συμβεί το παραμικρό! Χαρακτηριστικό παράδειγμα, ο Χέρμπερτ Φον Κάραγιαν, ο διάσημος μαέστρος της συμφωνικής της Βιέννης για παρα πολλά χρόνια…

Και όλα αυτά, μέχρι που ένας Αυστριακός καγκελάριος τόλμησε να ζητήσει συγνώμη για τα ανομολόγητα αίσχη των συμπατριωτών του μέσα στο αυστριακό κοινοβούλιο στις αρχές της δεκαετίας του ‘90.

Μπόνους πληροφορία, ο διοικητής του στρατοπέδου στη λίστα του σιντλερ, ο Αμον Γκετ, τον οποίο έπαιζε ανατριχιαστικά ο Ρειφ Φαινς ήταν κι αυτός Αυστριακός. Καλά, για τον Χιτλερ τον ίδιο είναι νομίζω γνωστό σε όλους.

Σοκαριστικό το επίπεδο της άγνοιας μου.

9 Likes

:grinning:

4 Likes

Γιατί τα μεσιτικά γραφεία δεν έχουν μυγες???
Γιατί είναι με σίτες

8 Likes

Τέτοια λέτε και μετά όλοι πέφτετε απ’ τα σύννεφα που ο Σεφερλής κάνει sold out 25 χρόνια τώρα

4 Likes
1 Like

Παράγουμε περισσότερα εισιτήρια Rammstein από όσα μπορούμε να καταναλώσουμε.

1 Like

Γιατί περνάτε τα κόκκινα μωρέ μαλάκες; Ευτυχώς όλα καλά.

1 Like

Επειδή το 25% (και λίγο λέω ίσως) των οδηγών ΔΕΝ θα έπρεπε να οδηγούν ποτέ!

7 Likes

Ελα σόρρυ μαλακία μου , βιαζομουν

25%? Αισιόδοξος είσαι…