Placebo , 10+11 Σεπτεμβρίου , Θεσ/νίκη-Αθήνα

Καλησπέρα!Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γινονται τόσο αρνητικά σχόλια για το κοινό της συναυλίας χθές στη Θεσσαλονίκη!Τοσος κόσμος δηλαδή που ήρθε ήταν όλοι ξενέρωτοι που δεν είχαν τίποτα καλύτερο να κάνουν ή που να χαλάσουν 45 ευρώ κ μιας κ δεν τραγουδούσε η Βάνδη είπαν να πάνε placebo? Μαλλον μέσα στο χορό και τον ενθουσιασμό μου δεν θα πρόσεξα τους ξενέρωτους…τι να πω! Μάλλον κάποιοι πιστεύουν οτι στις συναυλίες πρέπει να πηγαίνουν μόνο όσοι είναι φανατικοί θαυμαστές του γκρούπ κ μόνο αυτοί έχουν δικαίωμα να απογοητεύονται για τη χθεσινή σύντομη εμφανιση των placebo. Εγώ πάλι πιστεύω ότι τόσος κόσμος χθές στο θέατρο γης, που πολλοι από αυτους περίμεναν πως και πως τη συναυλία των placebo, δεν είδαν απλώς φως και μπήκαν και άξιζαν κάτι παραπάνω…δε λέω…η εμφάνιση του γρούπ ήταν απίστευτη όσο κράτησε τελος πάντων, αλλά γι αυτο το λόγο ένιωσα απαίσια όταν διακόπηκε τόσο σύντομα.Ένιωσα σαν πιτσιρίκι που του παίρνουν το παγωτό από το χέρι πρίν προλάβει να το δοκιμάσει!Πάντως δε νομίζω οτι είχε να κάνει με το κοινό η μικρή διάρκεια της συναυλίας και το αν χτυπιοντουσαν,χορεύανε, ήξεραν τα λόγια ή όχι (αυτά τα βρίσκω λίγο “ρατσιστικά” και “δήθεν”) γιατί αυτό που βίωσα χθές ήταν ένα φουλ θέατρο να τους προσκυνάει!Γνώμη μου είναι οτι αυτή ήταν η συμφωνία με τους διοργανωτές εξ αρχής.περαστικά μας!

Χαίρομαι που,έστω και με άσχημη αφορμή,διαβάσαμε κάποιες ωραίες απόψεις σαν κι αυτή!

Aρχιζω να ανησυχω…:stuck_out_tongue:

Ρε μπας και πεταξαν κανα 3ωρο σετ αλλα Springsteen για εξιλεωση?:lol:

a.k.a. πως πηρε φορα και χτυπησε το κεφαλι τησ στον τοιχο η μιση θεσαλονικη…

Ότι και να πώ μετά από αυτό είναι λίγο. Έχεις καλύψει όχι μόνο εμένα αλλά και την πλειοψηφία αυτών που θα σκευτούνε για λίγο την “ασχήμια” της χθεσινής πλέον συναυλίας.

χα!ακομα ναχουμε νεα απο τερρα βιμπε?

Ολη την δισκογραφια τραγουδησαν οι νεαροι teenage stars placebo χτες στο terra-vibe park στην περιοχη της μαλακασας…Οι παρευρισκομενοι αγορασαν ειδικα sleeping bag για την προσωπικη τους αναπαυση…Τα αυριανα νεα του star.:stuck_out_tongue:

Λοιπόν πριν λίγο γύρισα απ’ το Terra Vibe - όχι, η συναυλία δεν κράτησε με τις ώρες :stuck_out_tongue: απλά πέφτει και μακριά η Μαλακάσα.

Έχω να πω ότι μου φάνηκαν ά-ψ-ο-γ-ο-ι. Πραγματικά αναρωτιέμαι τι διάολο συνέβη χτες στη Θεσσαλονίκη και σκάσανε τόσο άσχημα σχόλια. Με όσα είχα διαβάσει, περίμενα ότι θα πάμε εκεί, οι Placebo θα σέρνονται, θα μας ξεπετάξουν με πενήντα λεπτά και τα λοιπά. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

Οι Placebo τολμώ να πω πως ήταν σχεδόν τόσο καλοί όσο το 2006 στον Λυκαβηττό. Ο ήχος τους δυνατός και γεμάτος, οι κιθάρες βαρούσαν, ο Molko σε επαφή με το περιβάλλον και με τον κόσμο (τηρουμένων των αναλογιών, γιατί άλλωστε δεν νομίζω κανείς που ξέρει ποιος είναι ο Molko να περιμένει να πάει για να ακούσει αχ τι καλό κοινό που είστε, αχ πόσο σας αγαπάω, αχ θα πεθάνω χωρίς εσάς). Με λίγα λόγια φύγαμε παραμιλώντας.

Συναυλία με πάθος ρε παιδί μου. Γούσταρα, τι να πω. Και μου φάνηκε 100% μέσα το συγκρότημα, καμία σχέση με “αρπαχτή” ή τα σχετικά.

Και όπως είπε και ο Molko, μας έκαναν και τη χάρη οι θεοί του Ολύμπου… Έπεσε έξω τελείως το meteo.gr…

Αχ τι ωραία!Τυχεροί!Ζηλεύω…:stuck_out_tongue:

Ελπίζω να μας λύσει την απορρια η Didi και να μας πει γιατι συνέβησαν εδώ τελείως διαφορετικά πράγματα… Πάντως κι εγώ ζηλεύω!!:slight_smile:

ποση ωρα παιξανε?

Καλά η αλήθεια είναι πως δεν κοίταζα το ρολόι μου, αλλά νομίζω full η κανονική setlist. Αν δεν κάνω λάθος (με κάθε επιφύλαξη), γύρω στις 21.30 πρέπει να ξεκινήσανε και να τελειώσανε 23.00. Κάποιος που το έλεγξε καλύτερα θα μπορεί να πει περισσότερα, εγώ είχα ψιλο-χαθεί :lol:

Από κόσμο τι έλεγε;είχε πολύ ε;

σοβαΡΑ?? στη Θεσσαλονικη επαιξαν μια ωρα με το ρολοι παρα 10 με παρα 10 κ μετα αρχισαν τα καγκουριλικια πεταμε μπουκαλια, μπυρεσ, γιουχαρισμα κ τα σχετικα… Κριμα περιμενα πως κ πωσ τη συναυλια ( love Brian πως να το κανουμε 8O8O) κ ηταν πολυ μικρη σε διαρκεια επρεπε να παω στηνΑθηνα μαλλον τελικα… :(:(:(:(:(:frowning:

ήταν πολύ καλοί σήμερα… ευδιάθετοι και γεμάτοι ενέργεια… πολύ καλύτεροι από πέρυσι… παρόλο που είχε λίγο κόσμο ( γύρω στους 6.000 λένε. φανταστείτε ότι έγινε στο μικρό stage )…
όσο για την Θεσσαλονίκη απ ότι κατάλαβα από διάφορες συζητήσεις, με κάτι εκνευρίστηκε ο μπράιν ( του πέταξαν μπουκάλι ενω τραγουδούσε ή κάτι τέτοιο )… επίσης είδα κάτι χαρτιά που έγραφαν μες τις άκρες στα αγγλικά "συγγνώμη για την Θεσσαλονίκη. σημερα παρά την βροχή καταφέραμε να έρθουμε και ελπίζουμε να μην μας πετάξετε μπουκάλια…) ήταν πεταμένα μπροστά στο stage αλλά μόλις τα είδαν άτομα που δούλευαν τα μάζεψαν κατευθείαν… τώρα τι και πως, δεν ξέρω μην με ρωτάτε…

Ημουν και εγω στη συναυλια τους στη Θεσσαλονικη, της υποτιθεμενης συναυλιας δηλαδη, γιατι 55 λεπτα μαζι με encore συναυλια δεν το λες.Αυτο που με χαλασε περισσοτερο τελικα δεν ηταν τα 55λεπτα, αλλα το οτι βγηκαν στο encore και μας ξεπεταξαν με 1 τραγουδι. Μα ουτε καν 2??? Δενξερω ποιος ειχε την ευθυνη, ακομα και να μην εφταιγαν οι Placebo ας ειχαν τα κοτσια να βγουν στη σκηνη για ενα acoustic δηλαδη.Ελεος.Θα τους επεφτε ο κωλος να παιξουν 5 λεπτα παραπανω? Ειναι μεγαλη ντροπη να σε ζηταει το κοινο σου επι 15 λεπτα και εσυ να τους γραφεις κανονικα. H ελλαδα τους εχει στηριξει πολυ τα τελευταια χρονια και πραγματικα πρεπει να ειμαστε απο τις λιγες χωρεςπου κανουν συναυλιες σε 2 πολεις. Λιγη ευγνωμοσυνη δεν βλαπτει.Επισης απαραδεκτοι ηταν αυτοι που πετουσαν μπουκαλια στους καημενους τους ανθρωπους που εκαναν την δουλεια τους. Τα γιουχαρισματα ηταν αρκετα για να αρχισει να στροφαρει το μυαλο των λατρεμενων στη χωρα μας Placebo.

Συναυλια στη Θεσσαλονικη του Αγιου Ποτε παλι.

Η συναυλία στο terra vibe ήταν πολύ καλή με όπως όλες τις φορές πολύ όρεξη από τον απίστευτο molko και συμετοχή του κόσμου που χόρευε σε όλη τη διάρκεια. Normal διάρκεια 8:30- 9:00 blackfield που για μένα ήταν ευχάριστη έκπληξη (δε το ήξερα ότι θα έκαναν support) 9:30- 11:00 placebo.
Επίσης μπράβο στους διοργανωτές που άνοιξαν μόνο το μικρό stage γιατί δεν είχε π’ανω απο 7-8 χιλιάδες κόσμο και στο μεγάλο θα ήταν άδειο.

οσο κι αν δεν το περίμενα η συναυλία χτες θα μου μείνει για πάντα… τα είχε ολα… πολύ γλυκό και καθόλου κουραστικό σαπόρτ, μετά τα πρώτα τραγούδια σεκούριτοι να μας δίνουν τζάμπα “κορδελάκια”(:p) για τις θέσεις των 60 ευρώ, αυτή την παλιά παιδική μάχη προς το κάγγελο όταν φτάσαμε εκεί και τη νίκη σαφώς, το μόλκο με πολλή πολλή διάθεση σε όλη τη συναυλία, ένα φίλο να ανεβαίνει μπροστά στη σκηνή και να χαρεύει επί αρκετά λεπτά αλλά παρίσι το taste in men…α… και κανά 2 ώρο μετά τη συναυλία λίγο “άραγμα”(:p) με τα μέλη της πάντας!!! αχα! απλά περιφερόμαστε σε μετα-συναυλιακή διάθεση μέχρι που είδαμε τους απο καιρό σταμπαρισμένους κατόχους των “πάσων” οπότε απλά πήγαμε εκεί που πίνανε τα παιδιά το τσάι τους:p κανένας δεν μας είπε τίποτα όλο το συγκρότημα αναγνώρισε κατευθείαν το φιλο μου παύλα χωρευτή μας μιλούσαν στην πιο χαλαρή φάση έβερ ακόμα κι ο μπραίν… άλλωστε δεν ήταν σε μια απο τις moods του όπως ευγενικά μας ενημέρωσε ο ντράμερ!:p:p

feeling like i’m almost sixteen again laying down doing nothing like all my friends play cool don’t get angry count up yo ten… like i’m sisxteen again…:-({|=

Aαααχ…Brian…:smiley:

Μόνο Θεσσαλονίκη μαζεύτηκαν λοιπόν όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά και μας χάλασαν τη βραδιά με τις καγκουριές τους…
Την επόμενη φορά οπωσδήποτε Αθήνα λοιπόν…

@ Εleni: Δεν ρώτησες τι έγινε στη Θεσσαλονίκη?
Σετλιστ έχουμε? Για να μάθουμε και εμείς που δεν πήγαμε τι παίξανε.