Porcupine Tree - Fear Of A Blank Planet

Αν κάποιοι από εσάς κατεβάζετε torrents από το Dime (www.dimeadozen.org) υπάρχει αυτή τη στιγμή και είναι σχετικά καλά seeded το παρακάτω torrent:

http://www.dimeadozen.org/torrents-details.php?id=145364

Porcupine Tree
2006-10-06
Nokia Theater
New York City, NY, USA

CD1
01 - Intro / Fear Of A Blank PLanet - 9:06
02 - My Ashes - 5:50
03 - Anesthetize - 17:10
04 - Sentimental - 5:16
05 - new song - 6:52 (μάλλον το way out of here θα είναι αφού παίζουν ολόκληρο το νέο άλμπουμ)
06 - Sleep Together - 7:58

CD2
01 - interlude (cuts in) / Open Car - 6:20
02 - The Sound Of Muzak - 5:25
03 - Buying New Soul - 7:30
04 - Arriving Somewhere But Not Here - 12:40
05 - .3 - 5:33
06 - The Start Of Something Beautiful - 8:37
07 - Trains / encore break - 9:42
08 - Halo - 5:54
09 - Blackest Eyes - 5:27

χεχε…και που να ακουσεις μεγαλε την 40λεπτη εκδοση του moonloop που αυτοσχεδιαζουν. 500 κομματια ειχε βγει μονο οταν κυκλοφορησε (νομιζω).:stuck_out_tongue:

μανο, εχει κυκλοφορησει ρε συ. 15 ευρω στο μαντροπολις. και το ροκ σιτι το εχει (15 νομιζω και αυτος), και ο πατσης…

Το χω ακουσει μαν.:wink:Φυσικα ομως δεν το εχω σε original.:? Ναααα παρει,που ελεγε και ο Αστυνομος Σαινης.:stuck_out_tongue:

Στο 4.00 του Sentimental μπαινει το riff απ το κουπλε του Trains ή κατι που μοιαζει υπερβολικα ή μου φαινεται??:-k

Και μένα έτσι μου φάνηκε, αλλά από τα τόσα κομμάτια που έγραψε ο Wilson καν δεν το κατάλαβε αυτό το repeat. :stuck_out_tongue:

Όπως και να χει, έβγαλε πάλι δισκάρα με την παρέα του.:wink:

Είναι όντως έτσι,αν και νομίζω ότι το έκανε επίτηδες.
Τεςπα,προσωπικά περίμενα πολύ περισσότερα από αυτό το άλμπουμ.Δεν είναι ότι αποτελείται από λίγα κομμάτια,εκ των οποίων τα μισά μπαλάντες,αλλά ότι δεν υπάρχει η έμπνευση που υπήρχε στο DW.Πιο ατμοσφαιρικό,πιο πεσιμιστικό(κι όμως!),χωρίς σόλο αλλά μόνο με χαλαρά ριφ,δεν με εντυπωσίασε.Εντάξει,έχει ένα έπος μέσα αλλά αυτό δεν φτάνει.Ελπίζω μόνο ο Alex να γραψε κι άλλα τέτοια σόλο για τον νεο δίσκο των Rush!Απλά απίστευτο…

το προσεξα με τη μια. και σιγουρα το εκανε συνειδητα πιστευω. εχω στειλει το ριβιου και θα δειτε οταν διαβασετε τι εννοω…

αυτο εδω το πηρε κανεις χαμπαρι??
παιζει να ναι καλυτερο απο το αλμπουμ

porcupine tree - nil recurring EP (2007)

Ναι, απίστευτη κυκλοφορία!

Wilson, θεός…

Δεν μπορω πλεον να πιστεψω το ποσο ταλαντουχος ειναι αυτος ο ανθρωπος(?).Μετα απο ενα αλμπουμ που πολλα prog(και καλα)συγκροτηματα θα κανανε θυσιες στον Robert Fripp για να το βγαλουν ερχεται με αυτο το ΕΡ να μας τρελανει εντελως.Αυτο το Normal ιδιως ειναι απ τα καλυτερα τραγουδια που ακουσα τελευταια,χωρις τα αλλα να υπολειπονται σε κατι φυσικα.Ας γινει το καλο να τους φερει καποιος για live παλι και χωρις Anathema ει δυνατον…Προσκυνω ταπεινα ρε Wilson.-

Πάντως ο δίσκος σε εμένα δεν άρεσε. Το προηγούμενο πιστεύω ήταν πολύ καλύτερο.

ετοιμαζεται επισημη αποψη απο τους ειδικους.:stuck_out_tongue: το ριβιου δε θα ειναι καθολου τυπικο, και ελπιζω να δημιουργησει θετικες εντυπωσεις. αν συμβαινει αυτο που νομιζω, ο wilson ειναι τεραστιο μυαλο. εγω δε θα ειχα τα κοτσια να κανω αυτο που ηδη εκανε. υπομονη treeheads! :smiley:

Εύλογη απορία: Γιατί στο FoaBP μπήκε το Sentimental και όχι το Normal;;;; :?

πωπω ειναι καταπληκτικο το ep!!!

ευλογη η απορια για το normal!?

Εγώ θα προτιμούσα το Sentimental όπως είναι, αλλά με το ευφυέστατο τελευταίο 2λεπτo του Normal για τελείωμα!

Βασικά δεν έχει ουσιαστική σημασία… Αυτό που μετράει είναι πως ο τύπος μέσα σε ένα χρόνο έβγαλε 2 αριστουργήματα (προσωπικά προσκυνώ και FoaBP)!

Κι εγώ δεν τους έχω δει ακόμα… :frowning:

χοχο. ελα ντε. :stuck_out_tongue: εχω μια υποψια. δε γραφω τιποτα παντως αν δε λιωσει το ep στις ακροασεις και δεν ειμαι 100% σιγουρος.

Πολυ καλο οπως και καθε κυκλοφορια τους (το τελευταιο αλμπουν απο τα καλητερα που ακουσα την τελευταια δεκαετια ισως). Σε μια χρονια καινουργιο αλμουμ, τωρα το EP, τωρα βγηκε το DVD-Audio και το LP, καινουργιο Blackfield και τωρα και Blackfield DVD και παρα πολλα αλλα. Ο Steven τρελαθηκε και βγαζει συνεχεια. Ειναι μεσα σε 5 κυριως project και σχεδον καθε χρονο βγαζει με ολα ενα αλμπουμ με το καθενα και οχι αρπαχτες αλλα απιστευτες δουλειες, συν τις περιοδειες. Ο τυπος ειναι freak και σιγουρα μοναδικος εκει εξω και με ποιοτητα αλλα και ποσοτητα. Χρειαζετε να δουλευεις ολο το χρονο για να περνεις μονο και μονο τις κυκλοφοριες του.

Αυτή τη στιγμή ακούω επιτέλους το EP… πάρα πολύ καλό πραγματικά, αρκετά πειραματικό, με πολλές εναλλαγές, σε κάποια σημεία γίνεται απίστευτο… αν και προσωπικά σαν δίσκος το FoaBP δεν με συγκίνησε στον βαθμό κάποιων προηγούμενων άλμπουμ τους.

Πάντως δεν έχω ακούσει μια έστω δουλειά τους ακόμα που θα μπορούσα να την αποκαλέσω “μέτρια”… αυτό τα λέει όλα.

παιδιά το ep θα το βρω στα δισκάδικα πχ.metropolis?
άντε να έρθουν φέτος και ελλάδα…