Post your art works

Υπάρχουν και χειρότερα. Καλά είσαι αλεξ

A, τώρα αυτό είναι τέχνη.:smiley: Μοντέλο είχες;
Δε ξέρω, κάποια μου θυμίζει. :-k

Δεν είχα μοντέλο… αν την είχα τη συγκεκριμένη μοντέλο… (καταλαβαίνεις πως μόνο να σχεδιάσω δε θα μπορούσα).

Μανο πολυ ωραιο σχεδιο! Δεν ηξερα οτι ζωγραφιζεις τοσο καλα!

#-o

Το αμέσως προηγούμενο έργο ονομάζεται The Ugly Duchess, έργο του Quentin Massys και βρίσκεται στην Ενική Πινακοθήκη του Λονδίνου. Είναι επίσης ανάμεσα στα έργα που παρατίθενται στο βιβλίο του Ουμπέρτο Έκο, “Η Ιστορία της Ασχήμιας” (οι τεχνόφιλοι που δεν το έχουν διαβάσει ακόμα, να το πράξουν τάχιστα! :wink: )

Πάντως, παιδιά τα σχέδιά σας είναι πάρα πολύ καλά!!! Πυραμίδα συνέχισε έτσι, είσαι σε καλό δρόμο. Fenia, μην το αφήσεις το σχέδιο, μπορεις πολύ καλύτερα - το θετικό είναι ότι έχεις όοολο το μέλλον μπροστά σου! :slight_smile: Ellanor, θελω τη συνέχεια, για πρώτη απόπειρα είναι εξαιρετική, πιστέυω η εξέλιξη θα είναι ακόμα καλύτερη. Η επαγγελματική μου πρόταση ισχύει ακόμα!.. :wink:

Tolkkακο, αγόρι μου, είσαι ΤΡΟΥ ταλέντο, μην κοπιάρεις Μαέβιους, αδικείσαι! :stuck_out_tongue: :slight_smile:

Σε όλους ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ!

Εντάξει στον τόλκη και μια βαθειά υπόκλιση, τι πιστή είμαι;…:lol:

Ειμαι σιγουρος οτι ο ChrisP εκανε πλακιτσα. :smiley:

Είπα εγώ το αντίθετο; :-s Ουδέποτε! :wink:

Mόνο όταν έχω έμπνευση.
Γι’ αυτό μούσα μου ήταν ο Τσοχατζόπουλος

Αρχες γυμνασιου? μα την παναγια με κανεις να μην θελω να ξαναζωγραφισω ποτε… 8O

ρε παιδια, να ποσταρουμε κανενα pice απο γκραφιτονια παιζει?:stuck_out_tongue:

Παίζοντας με μια 6 βάθμια μιγαδική εξίσωση στο mathematica :tomato: :tomato: :tomato:

Έλεος ρε Παναγιώτη… :lol3: (αν και δεν έχω καταλάβει ακόμα πως γίνεται αυτός ο συνδυασμός μαθηματικών και των συγκεκριμένων σχεδίων, πως μετατρέπονται δηλαδή οι εξισώσεις σε σχέδια… Κάποιο πρόγραμμα?)

Βασικά είναι ακολουθία τιμών που προσεγγίζουν τις ρίζες της εξίσωσης στο μιγαδικό επίπεδο. Και ο αριθμός των χρωμάτων ισούται με τον αριθμό των ριζών (δλδ και με το βαθμό του πολυωνύμου).
Τα σχέδια αυτά βγαίνουν με τις επαναληψεις του αλγοριθμου που όσο περισσότερες είναι τόσο καλύτερη είιναι και η ανάλυση.

Xaxaxax!Χαλαρά το πιο κουλ σχεδιο…Μπραβο Παναγιώτη…:wink:

thanx!!!

χαχα βασικά αν θές να καταλάβεις ακριβώς τι παίζει βάλε στο wiki την λέξη Fractal και θα πάρεις μια ιδέα. Αυτό που είπε η Φενια εξηγεί πάνω κάτω τι παίζει. Σωστότερα:

Για να λύσεις μια εξίσωση μπορείς να το κάνεις με μία επαναληπτική μέθοδο. Αυτό σημαίνει ότι ξεκινάς από μία αρχική τιμή επιλεγμένη αυθαίρετα στο επίπεδο, και από αυτή παιρνέις μία άλλη τιμή πιο “κοντά” στην λύση, κ.ο.κ. … Στο σχέδιο που πόσταρα, τα σημεία που φαίνονται είναι ακριβώς αυτό: οι αρχικές τιμές. Τα χρώματα όμως που κολλάνε?

Εδώ πρέπει να σου υπενθυμίσω ότι μία πολυωνυμική μιγαδική εξίσωση ( με πραγματικούς συντελεστες ) έχει τόσες λύσεις ( = ρίζες ) όσες και ο βαθμός της. Η εξίσωση που πήρα ήταν βαθμού 6, άρα θα υπάρχουν έξι λύσεις. Συνεπώς, κάθε εφαρμογή της επαναληπτικής μεθόδου θα συγκλίνει σε μία από αυτές τις 6 ρίζες, και αυτό προφανώς εξαρτάται από την αρχική τιμή που “ξεκινά” ο αλγόριθμος. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε λοιπόν είναι να τρέξουμε την επαναληπτική μέθοδο πολλές φορές για τυχαία επιλεγμένες αρχικές τιμές στο επίπεδο, και να κοιτάμε σε ποια ρίζα συγκλίνει. Αναλογά με την ρίζα που βρίσκει λοιπόν ο αλγόριθμος, απεικονίζουμε την αντίστοιχη αρχική τιμή με κάποιο χρώμα, για να την ξεχωρίζουμε από τις αρχικές τιμές που πάνε σε άλλες λύσεις. Έτσι προκύπτει αυτό το σχέδιο που όπως παρατηρείς υπάρχουν 6 διαφορετικά χρώματα.

Το όμορφο του όλου θέματος είναι το εξής φαινόμενο: υπάρχει ακραία ευαισθησία στην εξέλιξη του αλγορίθμου στην επιλογή της αρχικής τιμής. Παρατηρείται “δομή” μέσα στην “δομή”. Στα Μαθηματικά αυτό το φαινόμενο ονομάζεται Χάος.

Αυτά. Σόρρυ για το οφφ τόπικ, ε… αλλά μιας και ρώτησες…

Kaι μετα απο ολα αυτα εξακολουθεί να ειναι το πιο cool art-work που είδα εδω μέσα

γαμω τα διδακτορικά σας…:lol:

Eγώ αυτό που είπα παντως δεν το ήξερα έτσι απο μόνη μου ε.
Ουτε καν ηξερα αν αυτό που ποσταρα ήταν σωστο. Ο Παναγιώτης μου το είχε πει μια φορά και εγραψα ό,τι είχα συγκρατήσει. :stuck_out_tongue:

Τι ταξη ειπαμε οτι πας εσυ?

Τρίτη Λυκείου το στανιό μου. :stuck_out_tongue: Γιατί?

:lol: :lol: :lol: :lol: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2:

Πριν κανα τριαρι χρονια

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: