Η σημαντικότερη power metal μπάντα των 90's

Όταν μιλήσουμε για progessive

Δεν καταλαβαίνω τι δουλειά μπορεί να έχουν στο power (με την κλασσική έννοια του όρου).

Το ότι ο Khan πλέον τραγουδά σε ένα group με στοιχεία power είναι το μόνο κοινό.

Από τις πιο αδικημένες μπάντες. Όπως επίσης δεν αναγνωρίστηκε ποτέ το μεγαλείο των Ark.

Gamma Ray.

Έλεος 15 ψήφοι μπλάΐντ γκάρντιαν και 3 οι πάνω.ΕΛΕΟΣ.

Ακριβώς.

ΟΚ το στυλ μ’ αρέσει, όπως και όλες οι παραπάνω μπάντες…

Το αποτέλεσμα είναι fake… Προφανώς κάποιος οπαδός μπήκε μέσα και τα σάρωσε χωρίς πάρει χαμπάρι ο Ηλίας

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Εγώ πιστευώ ότι οι Conception μπορούν να καταταχθούν και στο power και στο progressive. Οι 2 πρώτες δουλειές τους στρέφονται περισσότερο στο power (το οποίο συμφωνώ ότι δεν έχει καμία σχέση με το κλασικό euro-power) Οι 2 επόμενες είναι πιο κοντά στο progressive. Στο κάτω κάτω όλες οι μπάντες που αναφέρονται στη ψηφοφορία έχουν λίγο πολύ σχέση με το progressive. Π.χ οι Stratovarius πάντα είχαν κάποια κομμάτια που “πηγαιναν” προς το progressive σε όλους τους δίσκους τους (Dreamspace, The Hills Have Eyes, We Hold the Key, Twilight Symphony, Eternity, Infinity, Soul of a Vagabond κλπ) Όσο για τους Angra μία από τα ίδια και ακόμα περισσότερο progressive! Επίσης οι Blind Guardian των 2 τελευταίων albums! Επίσης και οι Κamelot πού ανέφερες έχουν στοιχεία από progressive. Το θέμα είναι είναι ότι είτε λόγω συγκυρίων είτε εμπορικότητας αυτές οι μπάντες κατατάσσονται από τη πλειοψηφία στο power, άσχετα αν παίζουν μπάλα και σε άλλα είδη (κλασική μουσική, progressive, folk κ.α.)

Και οι Kamelot είναι καλοί…

Ρε παιδιά ας ψηφίσει κάποιος Conception! Σπαράζει η καρδιά μου να βλέπω όλες τις υπόλοιπες μπάντες να έχουν έστω και από μία ψήφο και αυτοί καμία! :frowning:
Εν ανάγκη ας αφαιρεθεί η ψήφος μου από Stratovarius και ας πάει στους Conception :lol:

BLIND KAI ΠΑΛΙ BLIND ΑΝ ΚΑΙ Ο HANSEN ΕΚΑΝΕ ΦΙΛΟΤΙΜΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ .ΟΜΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ gamma ray ειναι αντιγραφη των helloween!!!

Δλδ θές να πείς ότι έχεις ακούσει π.χ Conception & Angra και σου φάνηκαν ότι μοιάζουν με Helloween;

Me megalh eyxaristhsh!

Για μενα ειναι ή Conception ή Angra
:-k

Conception θα βάλεις γιατί οι Angra έχουν 4 ψήφους ήδη, ενω οι άλλοι καμία! :wink:
[size=1]Τρομερή διακιολογία[/size] :lol:

Me megalh eyxaristhsh![/quote]

THX man αναμένω… :wink: :wink: :wink:

Ok, εγώ που δεν είχα ψηφίσει ακόμα πάτησα Conception αλλά παρά τον Di Meo, δεν ξέρω, δεν με πολυσυγκινούν. Αλλά το ψηφάκι το πήραν… :lol:

Eίσαι πολύ εύσπλαχνος άνθρωπος :smiley:

Λογω Mike Di Meo !!! :lol:

Eχει κάποια σχέση ο Di Meo με τους Conception; :roll:

stratovarius

Για να λεμε την αληθεια και οι Gamma Ray ειναι αντιγραφη των Helloween, με αρκετη δοση Judas Priest? Και σαφεστατα οι Helloween εχουν επηρεασει ολοκληρη την σκηνη και ειναι λογικοτατο πολλοι να δανειζονται στοιχεια απο τον ηχο τους.

Επισης στην ψηφοφορια ανετα χωραγε και ο Malmsteen…

Για να λεμε την αληθεια και οι Gamma Ray ειναι αντιγραφη των Helloween, με αρκετη δοση Judas Priest? Και σαφεστατα οι Helloween εχουν επηρεασει ολοκληρη την σκηνη και ειναι λογικοτατο πολλοι να δανειζονται στοιχεια απο τον ηχο τους.

Επισης στην ψηφοφορια ανετα χωραγε και ο Malmsteen…[/quote]

Άμα μιλήσω θα με πείτε γραφικό και πρώτος απ’ όλους ο Ανδρέας…

Λοιπόν πατεράδες του europower είναι οι Rainbow και ακολουθεί ο Malmsteen και οι Maiden. Επίσης europower έπαιξαν πριν κι απ’ τους Helloween οι Europe…
Αυτά
Τώρα κράξτε
:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: