Η σημαντικότερη power metal μπάντα των 90's

Γιατί να σε κράξουμε; Αφού την αλήθεια λές! Εγώ θα προσθετα και τους Queen, Scorpions & Uriah Heep οι οποίοι επηρέασαν με το δικό τους τρόπο (και) το power :wink:

.-

Και αξεπέραστοι βεβαίως βεβαίως (με Dio εννοείται).
Απλά Rising ΔΕΝ ξαναβγαίνει.

[quote=“dyingfreedom”]

.-

Και αξεπέραστοι βεβαίως βεβαίως (με Dio εννοείται).
Απλά Rising ΔΕΝ ξαναβγαίνει.[/quote]

Ακριβώς αυτό…

παιδες αναγνωριζω οτι ειμαι λιγο κολημενος με το power γι αυτο εχω και λιγο κολημενη αποψη και πιστευω οτι μετα απο τους helloween βγηκαν ενα σωρο κλωνοι.

Δεν ήταν τραγουδιστής ο DiMeo? Η αλήθεια είναι ότι έχω να ακούσω από το '99 ή κάπου κει…Νομίζω ότι εκεί ήταν πρι ν τους Riot.Τεσπα η ψήφος μπήκε.

Τα έχεις μπερδέψει τρελά… :slight_smile:

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
Οι Conception είναι Νορβηγοί, ο Di Meo Αμερικάνος.

Τραγουσιστής των Conception ήταν πάντα (και είναι?) ο υπέρτατος Roy Khan (το κανονικό του επιθετο είναι Khantatan ή κάπως έτσι χεχε).

Μετά τη διάλυση των Conception (το τελευταίο album τους Flow είναι και το αγαπημένο μου) προσχώρησε στους Kamelot, με τους οποίους έβγαλε 2 πολύ συμπαθητθικούς δίσκους (Siege Perilous, 4th Legacy), έναν καταπληκτικό δίσκο (Karma) και 2 υπερέπη (Epica, The Black Halo).

Μ’αρέσει πάρα πολύ το γρέτζο του Dimeo αλλά η εκφραστικότητα του Khan τον θέτει στους καλύτερους “σύγχρονους” ερμηνευτές του metal γενικότερα.

Σωστός. Οκ, ο Di Meo πριν τους Riot σε μια ευρωπαϊκή μπάντα δεν έπαιζε? Ποια?

Μιάς και η ψηφοφορία είναι για τις σημαντικότερες power μπάντες της δεακαετίας του 90 ας αναφέρουμε και τα σημαντικότερα (η αγαπημένα μας albums) τους που κυκλοφόρησαν σε αυτή τη δεκαετία.
Για μένα λοιπόν:

Gamma Ray Land Of The Free
Stratovarius Dreamspace, Episode, Visions
Blind Guardian Somewhere Far Beyond, Imaginations From The Otherside, Nightfall In Middle Earth
Conception - ΟΛΑ
Angra - ΟΛΑ
Εdguy - Vain Glory Opera
Rhapsody - Legendary Tales, Symphony Of Enchanted Lands

Και από άλλες μπάντες:

Rage - The Missing Link
Morgana Lefay - The Secret Doctrine
Kamelot - The Fourth Legacy
Tad Morose - Sender Of Thoughts
Grave Digger - Tunes Of War

Καλά θα αρχίσω να αισθάνομαι μειονεκτικα…
Απ όσα έγραψες μόνο το Nightfall In Middle Earth έχω ακούσει.
Αν και κάτι μου λέει ότι δεν χάνω και πολλά.

Ε και γώ τους Blind Guardian θεωρώ την καλύτερη power metal μπάντα. Τους ακούω πολλά χρόνια τους έχω δει και από κοντά και το σίγουρο είναι πως κάνουν πολύ καλή δουλειά. Επίσης την προηγούμενη Τετάρτη ήταν στην Αθήνα στο Texas Club για το promotion του καινούριου τους δίσκου, και για κάποιο περίεργο λόγο δε το΄έμαθε πολύς κόσμος. Ήταν ωραία βραδιά πάντως. Αυτά :smiley:

Καλά θα αρχίσω να αισθάνομαι μειονεκτικα…
Απ όσα έγραψες μόνο το Nightfall In Middle Earth έχω ακούσει.
Αν και κάτι μου λέει ότι δεν χάνω και πολλά.[/quote]
Από τη στιγμή που δεν σε συγκινεί το είδος δεν χάνεις τίποτα :wink:
Οπως κι εγώ δεν χάνω κάτι πού δεν έχω τίποτα από Μorbid Angel, Cannibal Corpse κλπ. Αυτό πού έχει σημασία είναι ο σεβασμός στα γούστα του άλλου :wink:

Den nomizo na xrieazete na anafero pio einai to agapimeno mou power band :slight_smile:
Oso omos gia tous Angra tous theoro uperektimimenoun.
Esas pia einai i apopsi sas? (epidi nomizo mono ego exo auti tin apopse :slight_smile: )

Υπερεκτιμημένοι οι Angra; 8O 8O 8O 8O 8O

Διάθεση για humor…

Conception
Edguy
Nocturnal Rites

ΗΤΑΝ ΟΙ GUARDIAN ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΑΑΑΑ???

Αυτό ήταν τέλος… πρώτα η ακύρωση του dio τώρα αυτό πάω να καρφοσω μια σφαίρα ανάμεσα στα μάτια μου… ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,)

Ναι Guardian of the Blind εδώ ήταν. Πριν μια 1 βδομάδα ακριβώς στο Texas. Όπως προανέφερα δεν είχε ακουστεί και πολύ οτι θα έρθουν αφού να φανταστείς είχε το πολύ 20-30 άτομα το μαγαζί. Καλά ήταν για εμάς που πήγαμε αλλά πολύς κόσμος δε το έμαθε καν. Ήταν και μεσοβδόμαδα, δεν ακούστηκε καθόλου και δεν ήρθε σχεδόν κανείς.Αυτά. Ακύρωση του Dio?

Θέλω να πεθάνωωωωωωωωωωωωωωωωω

Θέλω να πεθάνωωωωωωωωωωωωωωωωω[/quote]

Κάνε την καρδιά σου πέτρα…
Αυτό δεν είναι τίποτα, έχω να σου πω προσωπική ιστορία χειρότερη.
Είχαν έρθει οι ΘΕΟΙ Aura Noir (αν τους έχεις ακουστα) για μια συναυλια και μόνο στο An, το γνώριζα και παρολα αυτά δεν πήγα!!! Το αντιλαμβάνεσαι?
Και για να δεις πόσο χειρότερο μπορεί να γίνει, μετά απο καποιους μήνες πήγε ο μαλάκας ο Carl-Michael Eide και έπεσε μες τη μαστούρα του από τον 5ο όροφο μιας πολυκατοικίας και έμεινε αναπηρος!!!
Οπως αντιλαμβάνεσαι η πιθανότητες να τους δω είναι μηδαμινές και το χω σκυλομετανοιώσει… :cry:
Και μιλάμε για Aura Noir τώρα όχι για Guardian και π**τσες μπλε!!!
Όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν και χειρότερα, οι Guardian θα ξανάρθουν οπότε μπορείς να ηρεμήσεις.

Καλά τόσο καιρό πού ήσουν εσύ; Οι Conception ακόμη μία ψήφο έχουν πάντως :roll: