Αγαπημένη Power Metal μπάντα

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :vibrate::yahoo::vibrate:
Παμε μωρη τρελα! Guardian ρεεε!!!
Δε λεω, τεραστια αγαπη οι savatage αλλα οι βαρδοι ειναι βαρδοι!

Rhapsody :lol::lol:

Προφανώς αστειεύεσαι, έτσι; :-s

Ε τι κανει?
Μιλαμε για την ντροπη του παουερ

That would be Dragonforce=P

Tα 2μιση(:p) πρωτα των Rhapsody μια χαρα ειναι,γενικα μπορεις να βρεις ανετα χειροτερες-γνωστουτσικες-μπαντες στο ευρωπαικο παουερ:wink:

8O8O
Τα 3 πρώτα από Rhapsody είναι από τους αγαπημένους δίσκους.Πραγματικά τότε όταν τους είχα ακούσει, το 2005 που έκαναν τρομερή εντύπωση και πωρώθηκα μαζί τους, ακόμα και τα πιο καινούργια album είναι καλά.Προσωπικό γούστο σαφώς, αλλά δεν είναι και για πέταμα.


Now playing: In Flames - Dead God In Me
via FoxyTunes

Ρε φιλε Savatage!!!Tι να λεμε τωρα…ειδικα στην Oliva εποχη ειναι απλα απιστευτη…αλλα και μετα κανουν καποιες καλες κινησεις!!!Το Ηall of the Mountain King ειναι χαλαρα απιστευτος δισκος!!!
Ημουν να ψηφισω Guardian αλλα τελικα αφου ειδα Savatage εκει παει η ψηφος…
Αρκετα καλη power μπαντα ειναι και οι Firewind(προσωπικη αποψη παντα) ειδικα οι 2 τελευταιοι τους δισκοι ειναι πολυ καλοι!!

Αν υπήρχε χώρος για να βάλω και άλλες μπάντες θα έβαζα… Γιαυτό υπάρχει και η επιλογή άλλη. Την επιλέγουμε και γράφουμε απο κάτω ποια μπάντα είναι. Έβαλα κατα την γνώμη μου οτι θεώρησα πιο αγαπημένο για μένα. Είναι αρκετές μπάντες που έμειναν απ’έξω αλλά τι να κάνουμε? Πήρε το μάτι μου κάπου τους αγαπημένους μου Crimson Glory. Εντάξει αυτούς δεν μπορείς να τους πεις Power.

Και τι τους λες δηλαδή? Έχουμε καταντήσει να πρέπει να είναι κάτι χιλιοκλισαρισμένο ακόμα και με τα δεδομένα της τότε εποχής για να το πούμε Power.

Progressive τους λεω… Άμα ήταν έτσι θα έβαζα και τους Queensryche εποχής ep και warning.

Γιατί αυτά Progressive είναι? Ασε που οι Crimson Glory δεν προλάβαν να έχουν εποχες.

Δεν καταλαβαίνεις τι σου λεω μου φαίνεται… Άστο.

Οι Queensryche είναι ένα συγκρότημα που έβγαλε 2 Power δίσκους και μετά έκανε στροφή σε Progressive. Οι Crimson Glory δεν κάναν μια τέτοια στροφή ποτέ. 2 δίσκους βγάλαν οι οποίοι στην πρώιμη περίοδο των Queensryche βασίστηκαν. Μια χαρά κατάλαβα τι θες να πεις. Εσύ μάλλον δε με καταλαβαίνεις.

Έγώ μάγκες/ μάγκισες βλέπω δυο κολοσσούς του ευρωπαικού power να χουν πάρει μέχρι στιγμής 10 ψήφους και οι δυο…#-o Κάτι αντιγραφείς τους να είναι πρώτοι.

Με όλο το σεβασμό οκ?:wink:

Αν αναφέρεσαι στους Helloween απο τη μία και στους Blind Guardian απο την άλλη, δε νομίζω πως υπάρχει συνειδητοποιημένος φαν των μεν που να μην παραδέχεται και να μη γουστάρει και τους δε, και να μην αναγνωρίζει την αξία της σημαντικότερης μορφής του ευρωπαικού power, του Kai Hansen…

Eξάλλου Hansen και Guardian είχαν συνεργαστεί και μεταξύ τους κιόλας, όντας φιλαράκια. Αλλά είχαν ένα δικό τους, μοναδικό στυλ οι Guardian, τουλάχιστον απο τον τρίτο δίσκο τους και έπειτα, που τους έκανε να ξεχωρίσουν στα '90ς, ακόμα και αν οι πατέρες αυτού του στυλ ήταν σαφώς άλλοι…

(εκτός αν εννοούσες άλλα συγκροτήματα, όπου τότε τα σχόλια μου είναι γενικά)

Οι Crimson Glory 4 δίσκους έχουν βγάλει μέχρι τώρα.

Κατα τ΄ άλλα συμφωνώ με Darth. Άμα έπρεπε να τους βάλω σε ένα είδος αυτό θα ήταν το power. το ότι ίσως έχει κάποια στοιχεία prog δεν τους κάνει καν prog power… Εdit : ( ή άντε να τους κάνει λίγο prog power :stuck_out_tongue: )

Ναι 4 απλά όλοι για αυτούς τους 2 τους θυμούνται πάνω-κάτω, ο τέταρτος λίγο-πολύ σε αυτούς έφερνε με κάποια πιο σύγχρονα στοιχεία και ο τρίτος άλλη φάση. Τους Queensryche κατά κύριο λόγο με την μετά-Warning περίοδο τους έχουν ταυτίσει οι περισσότεροι.

Θα μας κουφάνετε τελείως με φαίνεται. Οι Queensryche power; Πώς; Ορίστε; Παρακαλώ; heavy/progressive είναι. Οι Crimson Glory είναι κατ’ εμέ κάτι ανάμεσα στο power & progressive, δεν μπορώ να το ξεκαθαρίσω.

Κανεις απο τους 2 δεν υποστηριξε οτι ειναι power μπαντα ομως.

Για το poll τα παμε,ειναι μεσα 2 κατα κυριο λογο χεβι μπαντες και συζηταμε αν οι Glory ειναι power.Κι οι Angra εχουν prog στοιχεια,αλλα αμα τους δεις σε poll με power μπαντες δε θα ξυνισεις κανεις φανταζομαι.Και οι Glory power ειναι και οι Angra power ειναι και οι Heir Apparent power ειναι…απλα η μουσικη τους εμπεριεχει prog η και αλλα(στη περιπτωση των Angra)στοιχεια…

Ουτε μενα μ’αρεσει να βλεπω τους Ηelloween με 4 ψηφους αλλα αν θες να πεις καποια μπαντα απο το poll αντιγραφεις τους,πες τους Strato.Οι Guardian περα απο το walls of jericho-υφος των πρωτων αλμπουμ,δεν εχουν τιποτα αλλο πως να τους κανει να μοιαζουν τοσο πολυ με τους Helloween,ποσο μαλλον να τους κανει να θεωρουνται και κοπια τους…

Ξέρω καλά οτι είναι heavy μπαντες αλλά ελπίζω να μην με παρεξηγείται αλλά για την μια τουλάχιστον αναφέρθηκα σε παλιότερο post για το album Hall of the Mountain King που κατα την γνώμη μου είναι απο τα καλύτερα US Power albums που έχω… Δεν είναι ενδεικτικό το poll και γίνεται καθαρά για θέμα γούστου και όχι πια είναι η καλύτερη. Power είναι και οι Angra… power είναι και άλλοι που ανεφέρθηκαν αλλά εγώ άμα έφτιαχνα μια Power metal συλλογή δεν παίζει να μην είχα ένα κομμάτι απο Savatage μέσα. Το poll δεν μιλάει για power μόνο αλλά και για μπάντες που κινήθηκαν σε αυτόν τον χώρο. Τώρα ταμπέλες και τέτοια ας βάζει ο καθένας όπως θέλει. Σιγά το πράμα… Το θέμα ενος poll είναι στο ποια μπάντα είναι αγαπημένη και όχι καλύτερη. Μπορεί όλοι να ψηφίζουν Blind Guardian αλλά για μένα αρχές της δεκαετιος του 90 ήταν κλώνοι των Helloween. Άλλο να πρόσθεσαν folk,prog στοιχεία στον ήχο τους αργότερα. Εμένα αυτην την εντύπωση μου είχαν δώσει τότε. Δεν αντιλέγω όμως για την παρουσια τους στον χώρο. Imaginations from the other side και somewhere far beyond δεν βγαίνουν κάθε μέρα. Αλλά άμα έπρεπε να διαλέξω μια μπάντα και ένα album σίγουρα είναι το Keepers Part I γιαυτό και ο ψήφος μου πήγε στους Helloween. Πιο αγαπημένο για μένα δεν σημαίνει πιο καλό. Αλλά πιο ευχάριστω ως άκουσμα σε όλα του. Solos, στίχους, σύνολο…

Σήμερα μπορεί να μην μου αρέσει ο Deris να τραγουδά σαν Kiske αλλά κακά τα ψέματα αν δεν ήταν ο Deris δεν θα υπήρχαν Helloween αλλό αυτο είναι άλλο θέμα. Δεν σημαίνει όμως επειδή δεν έγιναν αυτό που τους είχα βάλει σαν ταμπέλα (new Iron Maiden) ότι δεν έγραψαν ιστορία με Kiske. Άρα πιστεύω ότι ολοι γνωρίζετε την συγκεκριμένη περίοδο και ψηφίζεται συνολικά σαν δισκογραφία για τους Blind Guardian.