Primordial @ Temple / 20.09.2019

Τον παίρνετε

Δεν σου φταίει κανείς… Έπρεπε να το 'χεις πάρει το εισιτηριάκι, ρε 'συ.

Χέστηκες για τον χώρο. Άσε την πώρωση να τα διαγράψει όλα.

Όχι δεν είναι αυτός :laughing:
Καλά να περάσετε απόψε,θα περιμένουμε εντυπώσεις :love_you_gesture:

The wilderness is gathering all its children in…

Για να μαζευομαστε…

1 Like

2 ωρες!!!

1 Like

Από merch τι παίζει;

…Μπήκα ακριβώς πριν το lain…, μετά από 1μιση ώρα motorpsycho (έποc). Front row με το καλησπέρα σας (ευχαριστώ γνωστό-άγνωστο), το ζησα σα να λέμε. Μου έκανε εκεί και κλωτσιές-χειραψίες-αγκαλιές ο άλαν, παράπονο δεν έχω. Άκουσα το wield (που τις 2 άλλες φορές που τους έχω δει δεν υπήρχε καν), ας πούμε δηλαδή, γιατί δεν ακούγονταν και πολλά, αλλά στη 1 ώρα+ που ήμουν μόνο που δεν δάκρυσα. Καμία ουσιαστική πληροφορία για τους υπόλοιπους, τον πόνο μου λεω, πάντα τέτοια. Α μωρή μπαντάρα.

Cheers στον @angus7pl :partying_face:

4 Likes

Μπλουζάκια(1-2 σχέδια) και βινύλια τα τελευταία τους albums, μην φανταστείς πολλά.

Πολύ μέτριος ήχος πάντως αν και συγκινητική μπαντάρα και φοβερό σετλιστ/απόδοση. Εννοείται πως είχαμε τις χειραψίες και brofists με Άλαν, παλικάρι. Τα υπόλοιπα από αύριο :slight_smile:

Ξέρουμε τί ωρα ξεκινάει το λάιβ σπόψε στο 8ball;

Μιάμιση ώρα αργότερα από ό,τι γράψει στο πρόγραμμα

1 Like

Μπανταρα ρε,ο ηχος ποτε ετσι ποτε αλλιως

"Σεντόνι" alert!

Διοργάνωση & feeling :

  • Κανένα ζήτημα με την τήρηση του προγράμματος, πλην κάποιων αμελητέων καθυστερήσεων.
  • Λανθασμένη επιλογή τόσο εφάμιλλων στον ήχο support σχημάτων. Κούρασε λίγο.
  • Ήχος εντελώς “μπουκωμένος” και “χαοτικός”, ζήτημα να έφτιαξε σε κάνα 2-3 κομμάτια των Primordial, τα 'κουσε για τα καλά κάποιος Νίκος από Alan και κόσμο.
  • Απόδειξη για κάθε παραγγελία στο bar, hats off to Temple.
  • "Πίτα" ο κόσμος από νωρίς (τα support έκαναν τις εμφανίσεις τους σε σχεδόν γεμάτο club). Αν άφηνες τη θέση σου, δεν την ξανάβρισκες. Στους Primordial δε, ήρθαμε όλοι πολύ κοντά. Προσωπικά, και σε συνέχεια της κριτικής για την επιλογή του χώρου, εγώ δεν ενοχλήθηκα καθόλου. Όπως προείπα καλύτερα "σαρδέλα" και κολασμένα, παρά άνετα και φάση καμεράτα.
  • Κόσμος ανάμικτος σε ηλικίες, αξιοσημείωτη εκπροσώπηση του θηλυκού γένους, αρκετή πώρωση. Λίγο κινητό από επίδοξους κινηματογραφιστές.
  • Προς "καμμένους μεταλοπατέρες", wannabe persones, με ύφος χιλίων καρδιναλίων του στυλ "ξέρω τον barman, το security του club και τον Κοσμά των κιθαρίστα της X obscure μπάντας": Wake up "μάγκες"! Έχουμε 2019 και όταν βλέπουμε ουρά για την είσοδο στο club, την σεβόμαστε και πάμε στο τέλος της. Δεν "χωνόμαστε" από τα πλάγια, σαν γυμνοσάλιαγκες, επειδή θεωρούμε ότι οι ουρές δεν αφορούν τη "μεγαλειότητά" μας.
  • All in all, old-school κατάσταση, θετική κρίση για χώρο κι εν γένει διοργάνωση, αρνητική για τον ήχο. Πέρασα καλά, όχι αξέχαστα, όπως το 2012 στο An, αλλά ούτε τόσο ξενέρωτα, όσο το 2013 στο Fuzz.

Nefarious Spirit :

Αρχετυπικό black, frontman μετενσάρκωση του Dead, ωραία breaks, καμία επαφή με το κοινό. Συμπαθητικοί.

Embrace of Thorns :

Αρχετυπικό black στο repeat, περισσότερο corpsepaint , περισσότερα low και mid-tempo "περάσματα", "καλιακούδα" backdrop. Προσωπικά, μέχρι και κάποια doom στοιχεία εντόπισα σε δαύτους. Καμία επαφή με το κοινό. Συμπαθητικοί.

Primordial:

  • Πού ήταν ο Ó Floinn; Ποιος ήταν ο ξούρας;
  • Alan αναμενόμενα συγκινητικός, ισοπεδωτικός κ.λπ. Τα είπαμε και παραπάνω.
  • MacUiliam ηγέτης, αλλά βγες παίξε άλλο ένα ρε ψηλέ.
  • "To "Sons of the Morrigan" δεν το είχαμε στο setlist", είπε ο θεός. Τι λες ρε "μάστορα"; Σε πείραξε το κρασί που έπινες από το μπουκάλι; Φυσικά, το έπαιξαν…
  • Αν δεν μου διαφεύγει κάτι, ακολουθεί setlist (όχι κατά σειρά που ακούστηκαν):

"Gods to the Godless"

"The Burning Season"

"Sons of the Morrigan"

"The Coffin Ships"

"Empire Falls"

"As Rome Burns"

"Heathen Tribes"

"Lain with the Wolf"

"No Grave Deep Enough"

"Where Greater Men Have Fallen"

“Babel’s Tower”

"Wield Lightning to Split the Sun"

"Nail Their Tongues"

"To Hell or the Hangman"

"Stolen Years"

1 Like

οπως ειπε κ ενας φιλος ο Αλαν θα μπορουσε να ειναι ανετα οργανωτης σε κερκιδα

6 Likes

Λίγα λόγια παραπάνω για το χτεσινό live :slight_smile:

3 Likes

Δεν διαφέρουμε και πολύ στην κριτική μας.

Ε θέλω να πιστεύω πως όσοι ήταν χτες στην συναυλία είδαν τα ίδια πράγματα.

Θα επιμείνω πως τα 2 support ήταν πολύ αξιόλογα, (ειδικά οι EoT με underground δισκάρες) και πως ο κόσμος δεν τα πρόσεξε όσο θα έπρεπε.

Τόσα μπλουζάκια Bathory και ούτε μια αντίδραση θαυμασμού στο Equimathorn! Φταίει και ο ήχος βέβαια.

Primordial έτσι όπως έβλεπα τον κόσμο, πλήρης συντονισμός.

Πάντως από τις τρεις φορές που τους έχω δει, μάλλον αυτή ήταν η χειρότερη.

1 Like

Ναι, εννοούσα ότι είναι καλό που ταυτιζόμαστε.

Χάρηκα ιδιαίτερα που δεν ήμουν ο μόνος που άκουσα doom “περάσματα” στους EoT και είδε ότι ο μπροστάτζας των NS ήταν “καρμπόν” του Dead. Για τον ήχο τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα. Κάτω του μετρίου, με επιείκια.

Ωραίο setlist οι Ιρλανδοί (προσωπική άποψη: θα μπορούσε να λείπει το “Stolen Years”, σίγουρα δεν βοήθησε και ο ήχος). Κι εγώ για 3η φορά τους είδα, αλλά, όπως είπα ήταν χειρότερη απ’ ό,τι το 2012 και καλύτερη απ’ ό,τι το 2013.

1 Like

Ναι σε όλα!

Ναι αν έχεις ακούσει Archgoat που τους θυμίζουν αρκετά, θα δεις πως υπάρχουν “δάνεια”!

Για NS αν είδες είχε ξαπλώσει και κάτω νομίζω με νεκροσέντονο τυλιγμένος χαχα! επίσης ο κιθαρίστας ήταν το παιδί των Hellhammer και Euronymous εμφανισιακά!

Παίξανε και το Heathen Tribes που ήθελα οπότε απλά χαμόγελα.

1 Like

Δεν είμαι εξοικειωμένος με Archgoat. Θα “τσεκάρω” πάραυτα.

Το ξάπλωμα το είδα στις φωτογραφίες της ανταπόκρισης. Μήπως πρόσεξες ότι κάποια στιγμή χάραξε και χέρι ή τουλάχιστον αποπειράθηκε να το κάνει; Η κοπέλα που καθόταν δίπλα μου γούρλωσε μάτι κανονικότατα.

Επίσης, ποιος ήταν στη δεύτερη κιθάρα των Primordial;

Εδώ Βορράς (Θεσ/νίκη).

Ναι, μ’ ακούτε…;

ΜΠΟΜΠΑ!! Ήχος λαμπάδα, τα αίματα βράζανε απ’ όλους μας και η μπάντα έδωσε τα ρέστα της.

Υ.Γ. Αθηναίοι… κάντε ξανά κανά αστείο με τα βινύλια και θα κατέβω κάτω να γίνει χαμός… παρτάκηδες!

7 Likes