Καλύτερος prog δίσκος της δεκαετίας 1999-2009

Κατέληξα στο Remedy Lane των Pain of Salvation. θεωρώ ότι σε αυτό το άλμπουμ ολοκλήρωσαν κάτι που ήθελαν από προηγούμενες κυκλοφορίες, το αριστούργημά τους. Ε, και γαμώ, πώς να το περιγράψω, και μουσικά, και ως concept album.

Fates Warning - Disconnected

Δε θυμάμαι πότε ψήφισα, αλλά είμαι σίγουρος ότι έπραξα το σωστό. Disconnected γιατί έτσι και το The Art of Navigating by the Stars γιατί είναι πραγματικά υπέροχο. Σε αυτά θα προσθέσω το εκπληκτικό Dead Reckoning των υπέρτατων Threshold, που σπέρνει. Όσοι δεν το ξέρετε, απλά να το μάθετε…

Ψήφος στους Opeth.
Το lateralus δεν κατατάσετε πουθενά. Είναι genre από μόνο του και μου αρέσει περισσότερο από όλα.

Couldnt have said it better.

thank you young luke.the force is strong in you (yoda voice)

Φοβεροί δίσκοι όλοι οι παραπάνω, ίσως το Muse να 'ναι λίγο ξέμπαρκο σε σχέση με τα υπόλοιπα, αν και εξαιρετικός δίσκος, αλλά υπάρχει και κάτι άλλο στον ευρύ prog χώρο και μέγα έπος.

Μαζί με Remedy Lane, Second Life Syndrome, Human Equation, Gloria, Burn The Sun, Dark Third, Frames κτλ κτλ κτλ. Πολλοί εκπληκτικοί δίσκοι και με μικρή μεταξύ τους σχέση στην ουσία.

Ψήφισα Scenes γιατί το λατρεύω και είναι από τους αγαπημένους μου δίσκους Theater, οι Tool δεν μου αρέσουν οπότε δεν αμφιταλντεύτηκα όπως άλλοι με το Lateralus. Δισκάρα το Remedy Lane από τα υπόλοιπα που αναφέρονται ενώ σίγουρα στο πολλ θα έπρεπε να είναι και το In Absentia.

για μένα πάντως βάζει πολύ σοβαρή υποψηφιότητα και το φετινό των Believer, ε.

Ψήφισα Λατεράλους και Μαρς Βόλτα. Εκτός πολλ, το Fear of a Blank Planet των Porcupine Tree.

Scenes from a Memory μακραν πρωτο σε σχεση με τα αλλα του πολ νομιζω.
Μετα Lateralus και Remedy Lane.

Eκτος poll, ψηφιζω Fates Warning - X

Καλα σε ξερουμε τι κουφαλα εισαι:p Δισκαρα οντως!!!

αν και δε μπορω να το συμπεριλαβω στα καλυτερα progressive, μπορω ΑΝΕΤΑ να το συμπεριλαβω στα καλυτερα της χρονιας.και γαμω τις δισκαρες.μπραβο που το ανεφερες.:slight_smile:

θενκς! για μένα πάντως που βγάζω σπυριά με fates warning, opeth κλπ μια χαρά στέκει στα καλύτερα της δεκαετίας :smiley:

Το Snakes & Arrows που ειναι;;; :x

Προδοτη…:-k

Προσπαθώντας να μην ειναι γραφικος, η αληθεια ειναι οτι τα περισσοτερα δεν τα 'χω ακουσει. :frowning:

Ναι ρε φίλε. Το έλεγα τις προάλλες ότι ας πούμε δεν έχει απολύτως τίποτα να ζηλέψει από τα τελευταία θήατερ που κάθε φορά γίνεται χαμός και όλοι ασχολούνται με αυτά, είτε θετικά είτε αρνητικά.

Πραγματικά φοβερός δίσκος.

Το μπηλήβερ τι είναι; Αν κρίνω από αυτούς που μίλησαν για αυτό, θα θρασίζει μ;

Dream Theater - Train Of Thought:):!:

:roll:

Μάνο οι Believer είναι ένα prog thrash γκρουπ που επανήλθε φέτος μετα από 15και βάλε χρόνια. Τσέκαρε το θρεντ αυτό

http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=7264&highlight=Christian

Ωραίος. Θα το ακούσουμε και αυτό. =)

Symphony X…ευκολα!