Ελληνικές μπάντες και promotion

Μου αποδόθηκε ο τίτλος “τσουτσέκι του mainstream”? Ευχαριστώ, πολύ τιμητικό…Να σου πω, NoMisteraki πάρτο αλλιώς…Ούτε με ξέρεις ούτε σε ξέρω, ούτε για τα ακούσματα μου έχεις ιδέα…Προς ενημέρωσή σου, πέρασα από κόσκινο σε κάποια φάση της ζωής μου τα πάντα από death μέχρι grindore, και απόφασίσα τι θα ακούω και πόσο. Γενικά δεν ακούω ακραία, αλλά σε κάποιον που στη δισκοθήκη του υπάρχει το Calculating Infinity ξέρω γω ή δίσκοι των Opeth, ή το Vulgar Display of Power το τσουτσέκι του mainstream δεν ξέρω που κολλάει…η αλήθεια είναι ότι θα ήταν εμπρηστικό σχόλιο για τον οποιοδήποτε ακροατή…Δείχνεις και το ποιόν σου έτσι για τον σεβασμό στα γούστα των άλλων…Να κάτι τέτοιους σαν εσένα έχει ανάγκη το metal…

H άπόψή μου είναι ότι κανένα γκρουπ δεν αξίζει προώθηση ντε και καλά επειδή είναι εγχώριο…Εχω βαρεθεί να ακούω ότι να μωρε είναι καλά παιδιά, να, είναι και Θεσσαλονικείς, πατρίδα ξερω γω (δεν αναφέρομαι στους ΗΙ)…Όχι. Κακό θα τους κάνεις αν τους προμοτάρεις και κακό στην μουσική. Θα βγει αυριο-μεθαύριο το συγκρότημα εξωτερικό και θα φάει τη σφαλιάρα του γιατί εκεί δεν πάσχουν από την “υποκειμενική κρίση του εγχώριου” και άντε γεια…Λοιπόν πολύ το κουράσαμε και αδικούμε το thread γιατί ξεφεύγουμε απτο θέμα…

για να σου θέσω κάπως διαφορετικά το θέμα.
το ακραίο καλύπτει σε τεράστιο βαθμό τις αδυναμίες ενός συγκροτήματος/ των μουσικών. κακή παραγωγή έχει; ε, έτσι είναι πιο ακραίο. δεν ξέρει να τραγουδάει; ε δεν χρειάζεται είναι ακραίο; δεν έχει δομή; ε, ακόμα πιο ακραίο.

σε αυτή την κατηγορία μπορούμε (:wink: να παίξουμε ως Ελλάδα γιατί δυστυχώς από άποψη ουσίας οι μουσικοί μας είναι λίγοι, ενώ σπάνια μπορείς να βρείς άνθρωπο να τραγουδήσει στοιχειωδώς καλά.

με αυτό το σκεπτικό “σπρώχνουμε” όσο μπορούμε το ακραίο με φαντασμαγορικές δηλώσεις του στυλ “κορυφαίοι στο είδος τους στον κόσμο”, “τους υπέγραψε η τάδε εταιρεία που έχει τα σημαντικότερα σχήματα στο χώρο” κ.ο.κ. Κουραφέξαλα λέω εγώ. Στην καλύτερη, στους τυφλούς κυριαρχεί ο μονόφθαλμος.

Η μεγαλύτερη επιτυχία του συκγροτήματος μέχρι σήμερα είναι ο δίσκος του μήνα στο hammer και το ότι έπαιζε support σε οποιο ακραίο σχήμα ερχόταν στην Ελλάδα για μια περίοδο. Το πρώτο είναι λίγο του στυλ με “εβαλε ο θείος μου στο δημόσιο, αλλά το άξιζα”. Sorry, αν κάνω λάθος αλλά μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.

Θες να βάλουμε σε αντιδιαστολή μπάντες όπως π.χ. οι Horizon’s End? Μπορεί να έπρεπε να στηριχτούν περισσότερο ενδεχομένως αλλά αντίστοιχα θα έβρισκα τραβηγμένο να προωθηθούν υπερβολικά. Έχουν φόντα και δυνατότητες, τπτ παραπάνω.

So much για την ελληνική prog σκηνή. Τόσο γαμάτοι ήταν και οι Wastefall και οι Fragile Vastness που έβγαζαν δίσκους του μήνα και στα καλύτερα της χρονιάς, αλλά ξέρω γω δεν τους είδαν το ίδιο καλά οι ξένοι μάλλον.Γιατί δεν είδα να τους παίρνει support κάποια μπάντα ή να τους υπογράφει πραγματικά καλή εταιρεία του χώρου. Λογικά θα τους είδαν live και θα είπαν να επενδύσουν αλλού τα λεφτά. Ο ανταγωνισμός στο δικό τους χώρο δεν τους το επιτρέπει.

Και όταν πάμε να κάνουμε μια κουβέντα δεν είναι πάντα το θέμα offtopic, από κάπου ξεκινάει.

Τι να πω ρε παιδια…ντροπη

δηλαδη εχω διαβασει σε αυτο το τοπικ πραματα τα οποια εχουν αυξησει κατακορυφα τιν αραιωση στο τριχωτο τις κεφαλης μου.δηλαδη δεν ξερω αν πρεπει να γελασω η να κλαψω.Ειναι δυνατον να εχει χτυπισει η στενομυαλιαση τοσο την πορτα μας?προσεγισεις μονοπατες και αρρωστες.ρε παιδια συνελθετε και δειτε τα πραγματα λιγο μετην σωστη οπτικη γωνια.
ωραια σε καποιους δεν αρεσει το death δεκτο 100% αλλα αφου δεν σου αρεσει δεν μπορεις να το κρινεις κιολας με τοσο εριστικο τροπο η να κρινεις τους homo με τοσο εριστικο τροπο.οι τυποι κανανε αυτο που γουσταραν και το κανα με αποψη και οποιος εχει σχεση με την τεχνη μπορει να το ανγνωρισει σιγουρα.η τεχνη δεν γνωριζει καφριλα η οχι.μαλλον δεν εχετε παει σε κανενα μουσειο τεχνης για να δειτε και να κρινετε αλλες πολυ πιο ζορικες προσεγισεις.κι αν νομιζεις οτι επειδη βλεπεις πολλες ταινιες και ακους πολυ μουσικη εχεις σχεση με την τεχνη εισαι πολυ γελασμενος.

ο ελληνας ειναι βουκεφαλας αποδεδειγμενα ρε παιδια και θα δωσω και ενα παραδειγμα.οταν το 96 καναν support οι nevermore στους iced earth, ολοι οι εξυπνοι πετουσαν μπουκαλια στον dane και χαπλωσε στο πατωμα.ολοι θελαν iced earth k scaffer.μετα απο 5 χρονια ιανουαριο του 2001 βγηκε το dead heart η απολυτη δισκαρα του αιωνα ξερω γω για το τοτε hammer μεσα σε 3 μηνες που ειχαν το live me annihilator ειχε γινει ολη ι ελλαδα neveromοrades.αυτο εξηγει πολλα.δεν φταιει το hammer που εδωσε την αποψη του καλα εκανε.αυτα ειναι υποκειμενικα πραματα.αλλα και παλι δεν μειωνω το dead heart
.απλα η ουσια του ελληνα βρισκεται στον βουκεφαλισμο που κουβαλαει χωρις αντιλαμβανετε και να νιω8ει τι ακουει.

οσο για την ελληνκη σκηνη outshined αν την κρινεις απτο πως πηγαν οι wastefall και oi fragile και οτι δεν κανα καριερα γιατι ηταν σκατα στα live φαινετε ποσο σχετικος εισαι και πως χερεις πως λειτουργουν οι εταιριες.οταν 8α αποφασισεις να πας τρεχοντας καθε μερα σε αγωνες που δινονται στο rodeo, αν ,underworld,8ball,harley,xulourgeio prin kleisei,methexis club,dewars club,on stage larisa,on stage athens καθημερινα και δεις καμια 50αρια ελληνικες μπαντες απο διαφορετικα ειδη τοτε ισως να μπορεις να αρχισεις να κρινεις τι ειναι καλο και τι ασχημο για τα δεδομενα του ειδου τους.οποιος παρακολουθει και βλεπει μπορει να αναγνωρισει αν ειναι σκατα μπαντες οπωσ οι slavebreed ι homo η οποιαδηποτε αλλο ειδος.και αμα 8ες μπορω να σου στειλω μια λιστα με 10 μπαντες εντελως διαφορετικες που ουτε καν θα ξερεις και 8α σου πεσει η μασελα αν τους δεις live ακομα και αν σiχαινεσε ακραια το ειδος που παιζουν.ακομα και αν ειναι χιπ χοπ.

η σχεση σου με τα μουσικα δρομενα της χωρας και το πως κινουνται τα πραγματα αλλα και στο εξωτερικο περιοριζονται απο καποιες περιστασιακες εμπειριες μου φαινετε και μαλλον σε συγεκριμενα ειδη μουσικης.

συγνωμη αν κουρασα αλλα νομιζω δεν ειπα οutε τα μισα απο αυτα που ηθελα.
οποιος δεν ασχολειτε με μουσικη (οχι metal,rock,hip hop,death,prog,pop,electro k.a. αλλα μοuσικη)
και οποιος δεν αχολειται με εγχωρια σκηνη
και οποιος δεν ασχολειται με την τεχνη ας κατσει σπιτι του να κανει εξυπνα ποστ
φιλε outshined προσγειωσου και αρχισε να ψαχνεσαι
σορρυ για τα ορθογραφικα και τον λογο μου

λοιπόν.

επειδή κούρασε.

sorry ΠΑΙΔΕΣ που αμφισβήτησα το μεγαλείο των HOMO IRATUS.
Πρωτοπόροι, εκπληκτικοί, αδικημένοι.
Και πάνω από όλα μετριόφρονες από όσο φάνηκε.

το αν εσύ νομίζεις πως δεν έχω δει αρκετά live ή δεν ξέρω τι ισχύει, ελάχιστα με ενδιαφέρει. Σταμάτησα να ασχολούμαι με τη φάση των live εδώ και κάποια χρόνια γιατί δεν αντέχεται η μιζέρια και η φαγωμάρα από ένα σημείο και μετά.

Αν το να αποκτήσεις κολλητηλίκια για να σε βάλουν να παίζεις support σε μεγάλα σχήματα (όπου μετά το παίρνεις υπεργολαβία) δεν είναι αυτοσκοπός στις περισσότερες μπάντες, τότε κάνω εγώ λάθος.

Ανέφερα ως χαρακτηριστικά παραδείγματα τους Wastefall και τους Fragile Vastness που η μουσική τους μου αρέσει πάρα πολύ και μουσικά θεωρώ πως είναι αξιόλογοι. Τους είδα πάρα πολλές φορές live και όσο καλοί μουσικοι και αν είναι, από σκηνική παρουσία δεν στεκόντουσαν ικανοποιητικά, έχαναν. Στο λέω για να μη νομίζεις ότι είναι μονομερής η άποψή μου ως προς το μουσικό είδος.

Αντίστοιχα, έχω δει τους 1000mods σε μικρότερο (και χειρότερο) χώρο, σε μουσική που δεν είναι τόσο κοντά στα γούστα μου ενδεχομένως όσο οι προηγούμενες μπάντες και έχω εντυπωσιαστεί. Και άλλα ονόματα, ας μην μπούμε σε αυτά.

Εγώ εξέφρασα την άποψή μου. Δεν έχω κανένα λόγο να μειώσω τους κάθε Homo Iratus επειδή έτσι μου ξημέρωσε. Ούτε έχω όρεξη να γίνομαι ο κακός. Αλλά έτσι συμβαίνει συνήθως. Μετά από λίγο το ξανασκέφτεσαι και λες ότι δεν αξίζει να ασχολείσαι. Και βασιλεύει η μετριότητα…Βολεύει.

Να προσγειωθώ εγώ; Οκ, αλλά να προσγειωθούν και μπάντες όπως οι Homo Iratus που νομίζουν πως έχουν πιάσει τον πάπα απ’τα αρχίδια.

2 επισημάνσεις μόνο για το μουσικό είδος.
α) Για μένα η φωνή είναι ένα instrument. Όπως θέλει το χρησιμοποιεί ο καθένας, αλλά όπως όταν ένα όργανο κάνει θόρυβο και δε διακρίνεις τι παίζει, έτσι αντιλαμβάνομαι και τη φωνή.
β)Να προμοτάρεις τους καταπληκτικούς, αναπτρεπτικούς και σκεπτόμενους στίχους που γράφεις όταν δεν μπορείς στο τραγούδι να διακρίνεις λέξη από αυτούς, δεν είναι …κάπως;

2 επισημάνσεις μόνο για το μουσικό είδος.
α) Για μένα η φωνή είναι ένα instrument. Όπως θέλει το χρησιμοποιεί ο καθένας, αλλά όπως όταν ένα όργανο κάνει θόρυβο και δε διακρίνεις τι παίζει, έτσι αντιλαμβάνομαι και τη φωνή.
β)Να προμοτάρεις τους καταπληκτικούς, αναπτρεπτικούς και σκεπτόμενους στίχους που γράφεις όταν δεν μπορείς στο τραγούδι να διακρίνεις λέξη από αυτούς, δεν είναι …κάπως;

Μια επισημανση κι απο μενα λοιπον, ως απαντηση.

Edit: Επισης, πως θα σου φαινοταν εαν μερικοι καφροι που δεν εχουν ιδεα περι των ακουσματων σου εκραζαν το prog metal ως παπατζομεταλ για μαθηματικους;

ή το post rock ως μουσικη χωρις ψυχη. Για να μην αναφερω π**στροχαρακτηρισμους.

Το λαθος σου δεν ειναι οτι λες την αποψη σου, αλλα οτι ασχολεισαι με ενα μουσικο ειδος που ειναι εκτος των προσωπικων σου γουστων. Οποτε ειναι απολυτα λογικο να μη κατανοεις καποια πραματα.

Simple human facts.

Ανέπτυξε λίγο αυτό αν θέλεις.

Για τα υπόλοιπα φαντάζομαι θα μιλήσουν πιο σχετικοί με το είδος άνθρωποι.

Εκανα edit πιο πισω… αλλα απ’ τη στιγμη που παρουσιαζει τη γκαριδα ως συνοθυλευμα ηχων και τιποτε παραπανω (βασει αντικειμενικων κριτηριων λολ), δε νομιζω πως υπαρχει νοημα στο να συνεχισουμε.

Angmar, αν διάβαζες και τι έγραφα θα είχες δει πως ως αντιπαράδειγμα θέτω τα φωνητικά των Death. Τους οποίους δεν χρειάζεται να ανανλύσω πόσο γουστάρω και εκτιμώ…

SurferRosa άλλη στιγμή γιατί πραγματικά δεν προλαβαίνω τώρα.

Δεν ακούω Homo Iratus αλλά πρέπει να πω ότι υπάρχει κοσμος που τους γούσταρε πολύ. Περι ορέξεως…:wink:

Πρέπει να δείτε τα σχόλια που κάνουν τα αμερικανάκια στο Blabbermouth μόνο και μόνο για το όνομα της μπάντας, μιλάμε η μαλακία στο αποκορύφωμα της. Anyway, πολύ καλή μπάντα είναι αλλά καταλαβαίνω γιατί σε κάποιον δεν αρέσουν τα φωνητικά, αλλά ρε παιδιά έτσι είναι αυτό το είδος και εμένα μου αρέσουν. Έχω βαρεθεί τη μιζέρια ποια στην Ελλάδα. Δεν σου αρέσουν, μην ποστάρεις ρε αδελφέ, ή πες την γνώμη σου χωρίς να προσβάλεις και να υποτιμάς.

Αυτο μου ξεφυγε, ομολογουμενως. Οποτε παρτο αλλιως. At The Gates και Tomas Lindberg.

Καλα, καλα… κατσε να βγει το νεο Theater και θα σε πω μια και καλη… :stuck_out_tongue: :lol:

Δε προσεβαλλε κανεις κανεναν.
Το να υποτιμισεις καποιον ειναι θεμιτο αν τον θεωρεις υπερτιμημενο.
Ερωτηση προς το κοινο:
Γιατι ολες οι ελληνικες μπαντες (χωρις καμια εξαιρεση) που εχουν “σπρωχτει” απο το Χαμμερ εχουν απο πισω τους ενα σεβαστο ποσο για να κινηθουν?
Γιατι δε σπρωχνεται η δικη μου μπαντα ή η μπαντα του Ανγκμαρ που σκαμε φραγκα απο οτι μας περισσευει και δεν μας τρεχουν τα λεφτα απο τα πατζακια?

1ον Δεν ακουω Homo Iratus…σεβομαι ωστοσο οτι εχουν ενα status και οτι υπαρχει κοσμος που τους ακουει…
2ον…Το θεμα promotion και σπρωξιματος μεσω του τυπου ειναι παγκοσμιο φαινόμενο…Απλα στην Ελλαδα μερικοι δεν ξερουν να το διαχειριζονται σωστα (για μπαντες μιλαω) και νομιζουν απο την μια μερα στην αλλη οτι ειναι star βεληνεκούς…
3ον Το ολο θεμα δεν βγαζει που8ενά
4ον Τελος…

δεν κουρασε μονο του εσυ το κουραζεις μονο και ειναι φανερο ξαναλεω την προσεγγιση την οποια εχεις για τα live.βγαζεις συμπερασματα για τις ελληνικες μπαντες μονο και αν τις δεις support σε καποια ξενη μπαντα.
1000mods?οι μαγγες απτο χιλιομοδι?μια χαρα τα σπανε τα παιδια αλλα και αυτους περιστασιακα τους ειδες βαζω στοιχημα τον νοεμβρη επειδη παιξαν με brant bjork!

οσο για κολλητηλικια αν θυμασε οι fragile to 1o μεγαλο support το κανανε στους sentenced στην θεση των on thorns I lay.τι σχεση ειχαν μουσικα με sentenced…μετα στο καπακι live septic fleshμετα στο καπακι live me pain of salvation.και ολα αυτα επειδη τους εσπρωξε το hammer μεσα σε 4 μηνες?δυσκολο δικε μου.οι διοργανωτες γραφουν στα @@ το χαμερ…αλλα ολα αυτα ειμαι σιγουρος οτι τα θυμασε γιατι ειναι απτις αγαπημενες σου μπαντες η οποια δεν ειχε σκηνικη παρουσια για απειρες φορες που τους ειδες

καλυτερα να σωπασεις διοτι εισαι μωρος και να αφισεις εμας τους μονοπατους ρηχους μαλακες να απολαμβανουμε την τεχνη των ρεψιματων.προτου μιλισεις ξανα ριξε και ενα ρεψιμο…θα νιωσεις καλυτερα
απελευθερωσου.

α) κάνεις λάθος. ούτε από support εμφανίσεις βγάζω συμπεράσματα, ούτε τους 1000mods είδα στην Αθήνα.κρίμα το στοίχημα.
β) δεν έιναι από τις αγαπημένες μου μπάντες οι fragile vastness, αλλά μάλλον δική μου θεωρία είναι ότι πρέπει να έχεις χτίσει τις άκρες σου για να παίζεις σχεδόν σε όλες τις συναυλίες ως support, περισσότερο ή λιγότερο κοντά στο ύφος σου. Άπειρες δεν τους έχω δει αλλά με 7-8 φορές που τους έχω δει σίγουρα νομίζω πως μπορώ να έχω ένα ασφαλές συμπέρασμα, αν μου επιτρέπεις βέβαια να βγάζω συμπεράσματα για τη μουσική σου.
γ)δεν είπα κανένα μαλάκα και δεν προσέβαλα κανέναν εφόσον θυμάμαι. εσύ συνεχίζεις να προκαλείς και να χαρακτηρίζεις. Δεν με εντυπωσιάζεις. Εδώ που ζούμε, ξέρουμε ποιοι νομίζουν ότι επιβάλλονται με τον τσαμπουκά.
δ) το ρέψιμο δεν είναι δικό μου copyright σε παρακαλώ. να τα αποδίδεις σωστά.

SurferRosa, δεν ξέρω αν έχει νόημα να αναλύσουμε τη μιζέρια και τη φαγωμάρα στην ελληνική σκηνή.
Είναι κάτι που επαναλαμβάνεται κάθε φορά.
Υπάρχει μισαλλοδοξία.
Δεν μπορεί κανείς να πιστέψει πως η κριτική δεν είναι απαραίτητα κακοπροαίρετη.
Μόλις δεις ή ακούσεις μια μπάντα και πεις ότι αυτό που είδες ή αυτό που άκουσες δεν είναι καλό, ακόμα και αν το στοιχειοθετήσεις, είσαι εχθρός και μίζερος και προσπαθείς να ισοπεδώσεις τα πάντα.

Συνήθως αυτοί που δεν τους αρέσει κάτι το κρατάνε και το πετάνε πισώπλατα. Ελάχιστοι βγαίνουν να υποστηρίξουν τη θέση τους για να μη χαλάσουν τις δημόσιες σχέσεις. Είτε είναι φίλοι, είτε φίλοι φίλων, είτε περιοδικά, είτε webzines. Πισώπλατα όμως το χρυσό φτυάρι. Ειδικά, άμα τους φάνε κανά support κλπ…

Ας πω 2-3 περιστατικά ευχάριστα.

  1. Σε ποιά άλλη χώρα έχουν μουσικοί τόσο καλές διασυνδέσεις ώστε να φτιάξουν συγκρότημα μόνο και μόνο για να παίξουν support στους Slipknot? Προφανώς και δεν ακουγόντουσαν, ίσα ίσα θυμάμαι κόσμο να γελάει. Γιατί το παλέυουν δλδ οι X Rot ή οι Y Psycho Choke?

  2. Συντάκτης περιοδικού έχει και δικό του συγκρότημα (και καλά κάνει). Στην προσωπική του λίστα με τα καλύτερα της χρονιάς το βάζει μέσα στα πρώτα. Το δικό του! Και φυσικά δεν είναι αναγκασμένος να ξέρει ο καθένας ότι προμοτάρει τη μπάντα του.

  3. Συντάκτες περιοδικού φτιάχνουν μπάντα (και καλά κάνουν). Κανείς δεν εντυπωσιάζεται εκτός από τους “συναδέλφους” και φίλους. Με το ζόρί στα καλύτερα της χρονιάς όταν ακόμα και στο χώρο υπήρχαν σαφώς καλύτερες κυκλοφορίες.

Oraio erwthma…alla apo oso gnwrizw oi perissoteres mpantes exoun mia oikonomikh anesh apo mones tous. Kaka ta psemmata an den exeis lefta den mporeis na kaneis douleia sthn Ellada. To Hammer sprwxnei oso mporei kapoia groups pou skane lefta gia diafhmish…epixeirhsh einai etsi leitourgei. Opote sxedon se ka8e periptwsh apo8ewshs ellhnikou group 8a broume mesa sto teyxos k thn antistoixh diafhmish.

Sorry for the greeklish :wink:

Καλά τώρα, μην υπερβάλλεις κι εσύ… Για να βάλει ο Χ διοργανωτής μία Υ μπάντα support σε -πολλά- live που δεν υπάρχει μουσική σχέση ε, είναι θέμα κολλητηλικιού… (χωρίς να σημαίνει ότι η Υ μπάντα δεν αξίζει γενικά) Anyway όμως, τα πράγματα έτσι είναι παντού, και δεν πρόκειται να αλλάξουν -και λογικό να μην αλλάξουν δηλαδή. Εν τέλει τα support είναι απλά ένα promotion tool για άνοιγμα σε μεγαλύτερο κοινό, η μπάντα αν αξίζει μπορεί να πετύχει και χωρίς αυτά… Γενικά το βρίσκω λίγο λάθος και κόλλημα των μπαντών και του κοινού να βάζει ως έναν δείκτη επιτυχίας τον αριθμό των support.

(Άσε που εγώ προσωπικά αν μετά από 10 χρόνια μουσικής “καριέρας” π.χ. έπαιζα συνέχεια support σε “μεγάλες” μπάντες δε θα αισθανόμουν και τόση περιφάνεια/ευχαρίστηση, καλύτερα να διοργάνωνα τις δικές μου συναυλίες!)

:):rockon:

Ρε παιδια γιατι σκοτωνεστε για το τιποτα;Το μεγαλειο του ροκ ειναι οτι ειπαρχουν τοσα πολλα ειδη και επομενως δεν ειναι αναγκη να κραζουμε/χλευαζουμε τις αλλες υποκατηγοριες.Εγω πχ που ακουω Trivium δεν κραζω τους Placebo.Σχετικα με τα εγχωρια συγκροτηματα πιστευω οτι οποιοι αξιζουν πχ rotting christ,firewind κερδιζουν και την αναγνωριση απο το εξωτερικο αν και ειναι πιο δυσκολο για ενα ελληνικο συγκροτημα απο ενα πχ αγγλικο γιατι υπαρχουν και εξω προκαταληψεις και πολλοι θεωρουν οτι ολοι οι ελληνες ειναι σκυλαδες και δεν ειναι ικανοι για να παραγουν αξιολογη μουσικη.Επιπλεον ενας παραγοντας για την επιτυχια ενος συγκροτηματος ειναι τα εκτενη tours για να προβληθουν κατι που ειναι δυσκολο για ενα συγκροτημα μικρης χωρας να παιζει live δηλ. μπροστα σε κοσμο στο εξωτερικο γιατι εκει ειναι που βρισκονται οι πολλοι οπαδοι αρα εκει ειναι και η μεγαλη αγορα.Τελος πιστευω οτι οι δισκογραφικες κοιτανε κυριως το songwriting και οχι τοσο την ive παρουσια γιατι θελουν να πουλησουν δισκους και οχι t-shirts.Α και αν εχεις φραγκα ή δικους σου μεσα στα πραγματα ειναι σαφως πιο ευκολο να προβληθεις απο περιοδικα,ραδιοφωνο,τηλεοραση κλπ οπως ειπαν και προηγουμενοι.

Στηρίξτε τις ελληνικές μπάντες. Μόνο αυτές που το αξίζουν.

Το ιδιο ισχύει και αν αφαιρέσεις την λέξη “ελληνικές”.

Δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξης του συγκεκριμένου θρεντ.