Punk / Ska Punk κυκλοφοριες

[FONT=“Comic Sans MS”]OFF![/FONT] - First Four EP’s (2010)

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί τούτο το καλούδι. 16 τραγούδια, West Coast hardcore των αρχών 80’ς, συνολικής διάρκειας 18 λεπτών. Από τον Keith Morris των Black Flag. Γεύση εδώ:

Keith Morris fronted Black Flag in the early days. He then put together Circle Jerks becoming one of the key players in American hardcore. Just when it seemed like it had all gone quiet over there he suddenly re-emerges with Off! and has just released the best punk rock/hardcore album for a long time claims a very excited

[B][RIGHT]John Robb[/RIGHT][/B]

περισσότερα εδώ:

το έχω αναφέρει σε διάφορα threads του φόρουμ, αλλά όχι εδώ, που τελικά είναι και η θέση του. :stuck_out_tongue:
ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι μ’αρέσει το hardcore.από τις καλύτερες κυκλοφορίες της χρονιάς γενικά για μένα.

Του χωσα κάμποσες αυτιές σήμερα μιας και είναι μικρό. Ντάξει μιλάμε για μεγάλη αλητία και ολντ-σκουλιά, eighties αμερικανικο χαρντκορ/πανκ εν ετη 2010. Αυτα ειναι:D

bump γιατί αυτό (φετινό) είναι δισκάρα, και όποιος δε το’ χει ακούσει να το κάνει:!:

Αυτό το Portland ρε πούστη είναι εγγύηση

Το από πάνω άλμπουμ είναι [B]ΤΡΕΛΗ[/B] δισκάρα. Δίκιο έχει ο worst, ακούστε το!
Όπως και το

[B][SIZE=“3”]Red Dons - Fake Meets Failure[/SIZE][/B]

Δεν είδα ιδιαίτερη αναφορά σ’αυτό το άλμπουμ και είναι κρίμα γιατι είναι (κατα τη γνώμη μου) ότι καλύτερο στο χώρο του punk και του ευρύτερου σκληρού ροκ κυκλοφόρησε φέτος (μαζί με το φετινό των Estranged).

Πάρτε μια γεύση:


bump γιατί σήμερα ξέθαψα και λιώνω την παρακάτω απίστευτη διπλή βινυλιούμπα:

[B]Conflict - Turning Rebellion Into Money[/B]

Φοβερό live, θρυλικό θα έλεγα, από μία τις πολύ αγαπημένες μου έβερ punk μπάντες, που απορώ που δε τους εχει αναφέρει ποτέ κανείς εδώ. Το είχα ψάξει και παλιότερα όλο το θρεντ. Εγώ τους είχα αναφέρει μια φορά παλιότερα.

1.	Banned From The UK
2.	A Piss In The Ocean
3.	Big A Little A
4.	Increase The Pressure
[B]5.	The Serenade Is Dead (Το καλύτερο έβερ punk τραγούδι?)*[/B]
6.	You Said That
7.	From Protest To Resistance
8.	To Whom It May Concern
9.	You've Got Big Hands
10.	So What
11.	I Ain't Thick (It's Just A Trick)
12.	G's Song
13.	Contaminational Power
14.	Cruise
15.	Major General Despair
16.	One Nation Under The Bomb
17.	Bomb
18.	Punk Is Dead
19.	Rival Tribal Revel Rebel
20.	Statement
21.	The Day Before
22.	This Is The ALF  
23.	Tough Shit Mickey
24.	Reality Whitewash
25.	Working Class Rip-Off
26.	Mighty And Superior
27.	Do They Owe Us A Living
28.	How Does It Feel
29.	This Is Not Enough
30.	Positive Junk
31.	The System Maintains
32.	Berkshire

[I]At the peak of their success and before they were banned across Britain, Conflict put together the Gathering of the 5000 at the Brixton Academy in London. Thousands showed up, but [B]the gig is mostly infamous for the police riot that followed, where 52 people were arrested and nine policeman injured. [/B]There’s also this double live album recording, which is famous in its own right, because it has Conflict performing most of their hits along with a bunch of Crass songs, with Steve Ignorant on vocals. The sound quality isn’t great, though not bad either. [B]There are some pauses for fighting, as well as a warning from Conflict to the crowd that there’s a wall of police waiting for them outside.[/B] Other songs which ended in fighting were cut from the record. Conflict plays Crass’ hits like “Do They Owe Us a Living?” and “Banned From the U.K.” fine, but other than as a historical document, this record is not essential. ~ Adam Bregman

Recorded live at the Brixton Academy, London, England.[/I]

*[B]http://www.youtube.com/watch?v=YS8kcOI8S2E[/B]

μιας και τους ανάφερες, πρόσφατα έκανε ένα αφιέρωμα το mic.gr στην σκηνή…

ένα κ ένα όλα τα άλμπουμς! ανακάλυψα και τους Rubella Ballet που δεν τους ήξερα.

Ωραίος παναγή για το λινκ. Μία και μία όλες οι μπάντες όμως.

Και έτσι[B] Conflict[/B] στην πρωτιά! Δικαιωματικά πιστεύω:wink:

όσο για το καλύτερο τραγούδι έβερ, θα έλεγα ότι πολλά μπορώ να σκεφτώ κατά καιρούς, ανάμεσά τους και το Serenade Is Dead, αλλά τελικά όλα τρώνε την σκονή από αυτό :stuck_out_tongue:

edit…

Το live των Conflict που βάλατε έχει διασκευές Crass; Οι μισοί τίτλοι δικοί τους είναι νομίζω. Ή παίζει κάτι άλλο;

Nαι αλήθεια είναι αυτό.

Ο [B]steve ignorant[/B] μετά την διάλυση των [B]crass[/B], έγινε μέλος (vocalist κι αυτός) των [B]conflict [/B]πέριπου το 1983-1984 κι έμεινε αρκετά χρόνια στη μπάντα. Στην αρχή δε συμμετείχε πολύ, αλλά σε κάποια φάση έγινε και αυτός βασικό μέλος της μπάντας, και ισότιμος με τον frontman της μπάντας [B]colin jerwood[/B]. Στο συγκεκριμένο λαιβ για παράδειγμα ήταν και οι δύο, γι’ αυτό και τα πολλά κομμάτια των crass στο set.

[B]ΒΕΤΟΝG HYSTERIA - SPONTAN ABORT 7"[/B]
Mind Expanding Records MES 04, 1983

[I]“Betong Hysteria (Concrete Hysteria) was one of the first Norwegian HC bands and they play mid-tempo HC with hoarse vocals and a lot of fuzz. This killer release clearly shows rage and angst against society and the system the way it should be done. The first track “Snuten Kommer” (“The Pigs Are Coming”) is about the violent police, always showing up with their handy riot gear. “Du Er Et Ledd I” (“You’re A Chain In The…”) is filled with contempt against people being just another tool for the system. “Det Er Bare Løgn” (“It’s All Just Lies”), well it is, isn’t it? “Mitt Eget Liv” (“My Own Life”), the title says it all. “Sipoene Ser Deg” (“The Sipo Are Watching You”) is about being watched by the government, here called the Sipo after the WW2 Nazi monitoring branch. You have to pay a lot of money if you want the original 7” but according to Flo of Heartfirst Records there is a legit re-release on the way. This news dates back to September 2001, and I still haven’t seen any release though. There is however a lot of bootlegs floating about."[/I]

lol, πρώτο μου ποστ εδώ. Λοιπόν ανακάλυψα κάτι νορβηγούς πανκάδες, old-school αλητεία και με νορβηγικό στίχο. Έχουν το εξής 7άρι, με αγαπημένο κομμάτι το [I]Det Er Bare Løgn[/I] (μου θυμίζει ελληνικούρα κάργα γ’ αυτό :stuck_out_tongue: )

Eπειδή τις τελευταίες μέρες έχω ξεθάψει την μεγάλη αγάπη που ονομάζεται[B] conflict[/B] να πω πως έχω μπει πάλι στο παρακάτω τριπάκι,

[B]Conflict - The Ungovernable Force[/B]

Πραγματικά όπως αναφέρει και το άρθρο του Mic.gr, ο μεγαλύτερος και επιδραστικότερος anarcho-punk δίσκος. Το μεγαλείο των στίχων όλου του άλμπουμ είναι ασύλληπτο. Μπορεί κάποιος να τους χαρακτηρίσει πολύ straight-forward, ωστόσο πραγματικά σε ξεσηκώνουν και σε κάνουν να θες να βγεις στον δρόμο.

Θα ακολουθήσει λιώσιμο αυτουνού.

Eπίσης Δισκάρα.

Vaaska - Ruido Hasta La Muerte (2010)

Αμερικανοί που παίζουν σαν ισπανοί (μέχρι και οι στίχοι ειναι στα ισπανικά)
discharge-ικο Hardcore Punk που άνετα σε πάει δύο δεκαετίες πίσω,με κάποια μεταλικα σημεία εδώ και εκεί. αρκετά noisy ήχος και φωνητικα με reverb που θυμίζουν jap dbeat μπαντες. Γενικά συνδυάζουν διάφορα πράγματα και έχουν εναν δικο τους ήχο…

Σε όσους αρέσουν ας τσεκάρουν και τους Destino Final που ειναι όντως ισπανοί.

clown-livestock world

ιαπωνικο μεταλικο hardcore punk…τσακιζει ρε…τρελη παραγωγη…εχει βγει σε βινιλυαρα με τρελο artwork και στιχους μεταφρασμενους και στα αγγλικα…εχω ψηθει φουλ να το αγορασω…τσεκαρετε οπωσδηποτε!σπερνει…

να σε πω την αλήθεια το είχα ακούσει κάποτε αλλα δεν μου πε κάτι. δεν έδινε ο δίσκος πως το λένε. Άκου το τελευταίο απο Crude ρε :stuck_out_tongue:

δεν ξερω…εμενα με τρελανε…ισως επειδη δεν εχω ψαχτει και πολυ σε τετοια φαση…οκ θα το χω υποψην:)

Τα προηγούμενα ν’ ακούσει καλύτερα και ν’ αφήσει το τελευταίο! (αν δεν έχει ακούσει κάτι άλλο από τη μπάντα). Τί του λες του παιδιού κι εσύ!:stuck_out_tongue:

Εχω ξαναμιλήσει γι’ αυτό το άλμπουμ στο φόρουμ (στις καλύτερες κυκλοφορίες της χρονιάς) και τα’ λέγα και στον disbeer.

Κάποια πράγματα που είχα πει για το [B]corner[/B]:

Και ξαναλέω δεν αποτελεί απογοήτευση ο δίσκος. Μου άρεσε, αλλά όταν έχεις θέσει τον πηχη τόσο ψηλα περιμένω κάτι πολύ καλύτερο. Και αυτό κυρίως για το ποιοτικό/συνθετικό μέρος του άλμπουμ, γιατί οκ κακές παραγωγές έχουμε ακούσει πολλές φορές (και δε μας χαλάνε πάντα).

Και κλείνω με αυτό που είπε ο disbeer, ότι αν θέλω ν’ ακούσω crude θα χώσω ένα[B] attitude[/B] ή ενα [B]change everything from in to you first[/B], και θα αρχίσω να σπάω τα πάντα στο δωματιό μου.

[SIZE=“7”]Perkele[/SIZE]
Από Σουηδία οι τυπάδες. Αγαπημένο συγκρότημα οι οποίοι κινούνται στο χώρο του oi! και του punk rock. Όσοι δεν τους ξέρετε σπεύσατε!