Punk / Ska Punk κυκλοφοριες

ενταξει, προφανως στα πλαισια του βιντεοκλιπ ακουγεται αρκετα ακυρο

η κανονικη εκτελεση ακουγεται καλυτερα.

επισης ειναι ταμαμ για sing along σε λαηβ

γενικα εχει ενδιαφερον η γιαπωνεζικη σκηνη, περα απο κλασικες παλιες καραβανες οπως gauze κλπ και 90s καλιφορνεζικο skatepunk παιζει αρκετο, οπως πχ northern19, τσιτα και μελωδια, ειδικα τα πρωτα, διασκεδαστικοι.

αλλα εχω τεραστια αδυναμια στους balzac (ακα οι ιαπωνες misfits).

αρχικα καθαρο horrorpunk, σταδιακα εβαλαν και digital hc/industrial/gothic στοιχεια.

Θες να αναφέρεις συγκεκριμένους δίσκους/ονόματα που θεωρείς καλύτερα/πιο ενδεικτικά;

δεν εχω ψαχτει οσο θα ηθελα, αλλα μπορεις να δοκιμασεις το 1ο northern19, αρκετα δυνατο σε αυτο το υφος και μικρη διαρκεια, πιανει καλα το συγκεκριμενο feeling, αν γουσταρεις fatwreck των 90’s ειναι διαμαντακι βασικα. Και το 2ο (from here to everywhere) αξιζει.

σε επομενους δισκους ριχνουν λιγο ταχυτητες σταδιακα, αλλα αν σου κινησει το ενδιαφερον το 1ο μπορεις να τσεκαρεις, εχουν καλα πραγματα σε γενικες γραμμες, αλλα οχι τοσο τουπα-τουπα και παραειναι μελωδικα ανα φασεις για τα γουστα μου.

καποιες αλλες γνωστες μπαντες στη φαση ειναι οι dustbox και οι totalfat, μπορεις να τσεκαρεις και κει τα πρωτα 2 μπας και σου πουν κατι.

προσωπικα θελω ιαπωνικο στιχο εγω, να μη καταλαβαινω και να γουσταρω.

θα τσεκαρω παντως τα λινκς, θενκς

ωραια.

οι balzac εχουν αρκετα στη γλωσσα τους, και καποια ειναι κομματαρες

ακομα και 8λεπτο ΕΠΟΣ εχουν

1 Like

Thanks, αυτή είναι η φάση μου, No Use for a Name, Lagwagon κλπ. Αυτά τα “ωωω-ωωω” των Northern19 μ’ έπιασαν κατευθείαν.

1 Like

Ένα εύγε να πω για τους Α culture of killing που βάλατε στις υπόγειες κυκλοφορίες.απιθανοι

1 Like

Ευχαριστούμε πολύ! Τρομεροί!

Ελπίζω να scroll-αρες και παρακάτω πάντως :stuck_out_tongue:

1 Like

Α μα βέβαια και ήξερα και δύο μπαντες :stuck_out_tongue:

2 Likes

Χαχαχ ευχαριστούμε και πάλι τότε και ελπίζω να βρήκες τίποτα ενδιαφέρον!

Για να κλείσω το οφτοπικ, νομίζω πάντως πως και όσοι συμμετείχαμε, έχουμε να ρίξουμε το διάβασμα μας ο ένας στις προτάσεις του άλλου, τουλάχιστον αν κρίνω από μένα που πάλι θα ανακαλύψω κάτι πιο αργά και από τελευταία στιγμή :stuck_out_tongue:

2 Likes

Sorry για το double post, αλλά επανέρχομαι για να δηλώσω πως το κάτωθι είναι εθιστικό και κυρίως υπέροχο synth-punk (ή και όχι), το λιώνω δύο μέρες τώρα.

Δεν ξέρω που τον βρήκες τον Cuir @power_fades αλλά μπράβο, πραγματικά!

2 Likes

πολύ καλός όντως ,μη σου πω τα προηγούμενα τα γούσταρα ακόμα περισσότερο

γίνονται πράγματα εκεί όπως φαίνεται και στο άρθρο

2 Likes

Πω πω, είχα πει πως θα το διάβαζα αυτό το άρθρο αλλά δεν το έκανα ποτέ.

Το πέρασα τώρα ξανά μια στα γρήγορα, αναφέρουν και Bombardement, τους Hinin που είχαμε σχολιάσει και σε άλλο νήμα και φυσικά Litovsk. Μαζί με Cuir (που ακόμη δεν έχω ακούσει τα προηγούμενα γιατί κόλλησα :stuck_out_tongue: - ονοματάρες δίνει στις κυκλοφορίες πάντως), είναι πρακτικά τα μόνα που ήξερα και έχω ακούσει. Θα μελετήσω λοιπόν.

Ανέβασαν και πρόσφατα συνέντευξη Antimob, αρκετά ενδιαφέρουσα θα πω.

Λατρεία πάντως και το Conspiracy και, ίσως κυρίως το Terminal Sound Nuisance!

1 Like

Δεν το ήξερα το site. Φοβερό φαίνεται το αφιέρωμα, θέλει ξεκοκάλισμα. Κι εγώ τους Antimob ήθελα ν’ αναφέρω, θα το διαβάσω με μεγάλη περιέργεια.

2 Likes

Αδυναμία από τα ονόματα αυτά είναι οι SYNDROME 81 με το ώρες ώρες μελαγχολικό oi punk τους.
Κάποιους τους έχουμε δει και εδώ (litovsk ,rixe,youth avoiders,litige κ,α.)
Πριν από όλα βρίσκονται οι CAMERA SILENS, αναφέρονται στην αρχή ,ήταν παλιοί.
τρελή ιστορία του τραγουδιστή που τελικά πέθανε ,δεν πρόλαβε να ζήσει ελεύθερος.

2 Likes

Ωραίο το άρθρο του BBC, έψαξα και το μετά. Τρομερή ιστορία, πράγματι.

2 Likes

Τρελή ιστορία όντως! Τι έγινε στην συνέχεια; Έγινε η δίκη; Λινκ πλιζ!

Εδώ το διάβασα, αν και είδα πως κάτι σαν δελτίο τύπου ήταν αυτό που ανακυκλωθηκε σε διάφορα μέσα, στην είδηση του θανάτου:

Έγινε αυτό ακριβώς που είπε η @power_fades, δεν πρόλαβε να ζήσει ελεύθερος δυστυχώς.

1 Like

Αν κατάλαβα καλά, το 2018 το δικαστήριο του επέβαλε ποινή φυλάκισης 5 ετών με αναστολή και πέθανε το 2019 σε ένα νοσοκομείο στην Βαρκελώνη. Σωστά;

Αν ναι τότε όντως δεν πρόλαβε να ζήσει πραγματικά ελεύθερος.

2 Likes