Punk / Ska Punk κυκλοφοριες

ωραιοι!μου βγαζουν και λιγο απο το πρωτο pennywise :+1:

μιας και γυριζει :upside_down_face: θα προμοταρω :face_with_monocle: ενα σχημα που δεν υπαρχει πια και ημουν μελος,στην παρεουλα,πανκ δεν ειναι,αν και ειχαμε ριζες στο πανκ-χαρντκορ,στα ακουσματα κτλ,οτι μας εβγαινε παιζαμε ετσι κι αλλιως,οτι να ναι στυλ παιζαμε
2 ατομα προυπηρχαμε μια εικοσαετια και βαλε πριν(πιτσιριιιιικια) στους γιαπλου,ισως καποιοι τους γνωριζουν απο παλιες συλλογες chaos(ολεθριο ρηγμα κτλ)

μια παρεα βασικα,φιλαρακια…αν και η φιλια κραταει , το σχημα εληξε,οποτε παραθετω τα παρακατω που ειχανε ανεβασει οι “διαχειριστες”(λολ,απλα προσωπικα παντα βαριομουν να ασχολουμαι με αυτα και τα ιντερνετια,τα αλλα παιδια το γουσταραν και το ειχανε,οποτε,χωσιμο :stuck_out_tongue:,συλλογικα πραγματα)

κατα τη γνωμη μου τα καλυτερα και αγαπημενα μου τραγουδακια δεν βγηκανε ποτε,rip στο σκληρο μου αμιξαριστα…ε και τι εγινε…δεν ξερω ,παντα ημουν και ειμαι της φασης να διασκεδαζεις με την στιγμη…να ζεις το τωρα χωρις γκρινιες και αν βγει και κατι παραπανω,εεε,βγηκε :slightly_smiling_face:

προχωραμε λοιπον(αν μπορουμε ας κανουμε και αλλιως :upside_down_face:)

και εδω η τρελοπαρεα πιτσιρικαρια με γιαπλου :slightly_smiling_face:

(funny story-το πρωτο μας το γραψαμε στο studio live,τσοπανα ρειβ,ειχαμε παει λοιπον χωρις μπασο…μας λεει ο ανθρωπος ε πως θα γινει ρε χωρις μπασο(and justice for all κανεις?)
οχι του λεω θα γραψουμε αν εχει εδω κανα μπασο ευκαιρο…μας κοιταει με αμφιβολια εναν εναν…δεν εχει μας λεει…ποιος θα παιξει?εγω του κανω…
πφφ…παω στο σπιτι μου να το φερω και με ΠΡΟΣΟΧΗ ρεεεεε και μονολογουσε στο δρομο ο ανθρωπας,ταλαιπωρια τον σκασαμε αλλα αυτα ειναι,το αγαπουσε και αυτος αυτο που εκανε… :grinning:

οποτε to studio live ξαναπροτιμηθηκε και συστηθηκε και με αλλα σχηματα αργοτερα,ετσι πανε αυτα :slightly_smiling_face:)

5 Likes

Δυνατα και τα 2 σχηματα, μπραβο που τα μοιραστηκες :slightly_smiling_face:

(και οι διασκευες ευχαριστες εκπληξεις, κερασακι στην τουρτα!)

1 Like

Μη νομιζεις οτι ειμαι και κανας τρελος γνωστης! Περα απο τις πολυ γνωστες μπαντες οι οποιες προτεινονται στο αρθρο που παρεθεσες (δεν ειναι και λιγες βεβαια), αλλες παρομοιες που μπορω να σου προτεινω ειναι οι επισης γνωστοι Good Riddance και οι Ignite, οι Black Pacific (project του τραγουδιστη των Pennywise), Pour Habit (απο αυτο το νημα τους εμαθα και εγω), Death By Stereo (λιγο πιο hardcore αυτοι αλλα πιστευω θα σου αρεσουν).
Frenzal Rhomb δεν εχω εμβαθυνει ιδιαιτερα. Εχουν καποια ωραια τραγουδια αλλα οπως ειπε και ο φιλος ειναι φουλ τρολια. Εγω αντιθετως γουσταρω φουλ το πιο σοβαρο/ μελαγχολικο στυλ των NUFAN και των Lagwagon για παραδειγμα.
Deviates πραγματι ηταν σε καποιο πανκοραμα. Εκει πρωτοακουσα το Come with me και επαθα ζημια.

1 Like

ναι…τις τσεκουρωσαμε καλα τις διασκευες :sweat_smile: να σαι καλα χαιρομαι που σου αρεσανε κιολας :upside_down_face:

1 Like

εικόνα

Φανερώσου, λοιπόν, ποιος απ’ όλους τους ασχημομούρηδες είσαι;;;

Πέρα απ’ την πλάκα, ωραίος που τ’ ανέβασες αυτά.

Ωραίος και ο Death Eternal, κάποια τα ήξερα, κάποια δεν τα είχα ακούσει. Πώς και όχι Despite Everything, ωστόσο; Εντάξει, ξεφεύγουν λίγο αυτοί σε στυλ, αλλά ιδίως τα πρώτα τους τα θεωρώ ακόμα κορυφή και μέσα στο είδος!

Μη νομίζεις, κι εμένα αυτό είναι το στυλ μου. Να σου προτείνω, τότε, τους Craig’s Brother (υποκλινόμαστε στον Death Eternal γι’ αυτό το μυστικό) που είναι ΟΛΟΪΔΙΟΙ με Lagwagon.

3 Likes

κοιτα δεν κρυβομαι απο κατι η καποιον ,ααααλλα εσυ γιατι να το ψαξεις? :smile:
αστειευομαι εννοειται :innocent:
εε,ο πανω δεξια ειμαι.ημουν :upside_down_face:(16 ειμαι ρε συ στη φωτογραφια) χαχα,που την βρηκες…?να σου πω αν βρεις και το δευτερο demo cd γιαπλου,πες το μου,δεν το εχει κανενας μας,οι παλιες “καλες εποχες” που εδινες κατι και δεν στο επιστρεφανε ποτε χαχαχα…ουτε πισι δεν ειχαμε τοτε(οι της μπαντας εννοω) να αντιγραψεις ενα cd ρε παιδι μου να υπαρχει,εκει… :slightly_smiling_face:

2 Likes

Χαχα, υπάρχει ένα απίστευτο site, το anexartisi.gr με όοολες τις μπάντες μέσα, και όταν είπες τ’ όνομα, μπήκα να δω τι έχετε βγάλει. Ο τύπος έχει μαζέψει τα πάντα όλα, όλες τις δισκογραφίες, εξώφυλλα κλπ., και μάλλον και ό,τι φωτογραφία υπάρχει, και απλά είπα να σε troll-άρω. :stuck_out_tongue:

Δεν έχω τίποτα δυστυχώς, κι εγώ τώρα σας έμαθα.

3 Likes

μια χαρα ειναι ρε συ, βγαινει προς τα εξω η πορωση και το attitude!

Σωστος, για καποιο λογο δεν μου ηρθαν πρωτοι στο μυαλο. Ισως επειδη οπως ειπες εχουν περισσοτερες επιρροες και παρεκκλινουν καπως απο το τυπικο SoCal υφος. Αλλα αφου δεν εχουμε πολλες μπαντες γενικως στην Ελλαδα, θα μπουν μια χαρα και αυτοι, εχουν και κομματια που ειναι πολυ κοντα στο στυλ.

(και γω των πρωτων 2 τους ειμαι, μετα δεν μου κανουν ιδιαιτερη αισθηση)

και αφου επισημανες την ελλειψη, θυμηθηκα και αλλη εγχωρια μπαντα με μικρη διαρκεια ζωης, Middle Fingers High που εχουν την παρακατω κομματαρα:

Ειχα γκουγκλαρει κυριολεκτικα “bands similar to lagwagon” :stuck_out_tongue:

πλασαρε τους οπου και οσο μπορεις, εγω αυτο κανω οπου ειναι δυνατο!

1 Like

Τι κομματάρα το από πάνω. Τώρα σκάλωσα λίγο, γιατί δεν είχα συνειδητοποιήσει ποτέ ότι έχουμε τόσες μπάντες στην Ελλάδα σ’ αυτό το στυλ. Μάλλον μια ζωή έχουμε φάει τόσο κατσαπάνκ με το κουτάλι που αυτά κάπου χάνονται, δεν ξέρω. Δηλαδή όταν σκέφτομαι τον μέσο ακροατή που σκάει στο Βιολογικό π.χ. το βρίσκω αδύνατο να ταυτιστεί με όλα τα παραπάνω. Αλλά μάλλον κάνω λάθος. Μου μπαίνουν και φιλοσοφικά ζητήματα τώρα, μήπως το μεσογειακό κλίμα της Ελλάδας τελικά ευνοεί αυτό το “καλοκαιρινό” ρεύμα της Καλιφόρνια και κάπου συναντώνται στο μουσικό υπερπέραν ξέρω 'γώ. :stuck_out_tongue:

Ξέχασα και μία άλλη μπάντα σαλονικιώτικη, τους Bat Signal. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα, αλλά τους είχα δει live παλιά κι έπαιζαν μία πολύ καλή εκδοχή όλων των παραπάνω.

Υ.Γ. Ντράπηκα να ρωτήσω παραπάνω τι είναι αυτό το SoCal, μετά το έγραψες κι εσύ και λέω “ε όχι, ρε πούστη, πρέπει να το βρω”, αλλά λίγο πριν το google-άρω υπέθεσα ότι είναι το Southern California;

1 Like

Δυστυχως παντα ειχαμε ελλειψη σε αυτο το υφος νομιζω, γενικα το κατσαπανκ, το αναρχοπανκ, το χαρντκορ και τα συναφη παντα κυριαρχουσαν εδω σε πολυ μεγαλυτερη κλιμακα. Βαλε και το χαμο που γινεται με το crust περιπου απο το 2010 και μετα, οι επιρροες στη σκηνη μας καταληγουν να ειναι εντελως διαφορετικες. Οπως λες, δεν ειναι και πολλοι αυτοι που μετα απο Ομιχλη η Chernobyl Attack ξερω γω θα ακουσουν ευκολα και No Use For A Name πχ. Περα απο το ηχητικο χασμα, ειναι και ζητημα θεματολογιας/ιδεολογιας νομιζω, ο μεσος πανκης ειναι εντονα πολιτικοποιημενος και αυτα τα ακουσματα τα απορριπτει σχετικα ευκολα η δεν ασχολειται σοβαρα με τον συγκεκριμενο ηχο, τουλαχιστον βασιζομενος σε δικες μου εμπειριες. Καλοι φιλοι μου που μεγαλωσαν στην εφηβεια τους με Αντιδραση, Βανδαλουπ κλπ. δεν ακουν αυτο το ειδος, ΝΟFX το πολυ και αυτους επιλεκτικα μεχρι το 1994 ξερω γω.

Bat Signal τους ειχα αφησει χρονια, στο demo συγκεκριμενα, και τωρα που τους εφερες στην κουβεντα βλεπω πως εχουν αρκετο υλικο, λιγο που ακουσα αξιζει. To SoCal ναι, ειναι συντομογραφια του southern california, βγαινει σχετικα ευκολα απο τα συμφραζομενα.

2 Likes

Κομματαρα το Ravens. Το ειχε παραθεσει το κομματι καποιος εδω μεσα οταν ειχε πρωτοβγει. Αλλη μια εγχωρια μπαντα σε παρομοιο στυλ ειναι οι Flipstar.

Τσεκαρετε και τους Burnt Tapes άμα σας άρεσε το πιο μοντέρνο πανκροκ σαν τους Despite Everything

Εγχώριο προϊόν αλλά με βάση το Λονδίνο πλέον

1 Like

Ρε παιδιά, ψάχνω έναν διάλογο που είχε γίνει (σχετικά πρόσφατο λογικά) περί προτάσεων για μελωδικό/skate punk κλπ. (όχι το από πάνω με τα ελληνικά, πιο παλιό για ξένα). Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχε post-αριστεί video των Distillers, αλλά τίποτε άλλο. Θυμάται κανείς που ήταν;

Εδώ εννοείς μήπως?

Α μπράβο! Τέτοιες προτάσεις/λίστες θα πρέπει να τις αντιγράφουμε κι εδώ μία, να μη χάνονται.

νέο κομμάτι rotten mind

punk rock Ισπανία

1 Like

Τι πήγα και ξέθαψα! Αυτά δεν πρέπει να χάνονται!

3 Likes

Asquerosa Humanidad | Porvenir Oscuro | LA VIDA ES UN MUS DISCOS (bandcamp.com)
Αυτό μου ξέφυγε εμένα ή δεν έχει αναφερθεί?
Αν όχι πάρα πολύ κακώς

2 Likes

Να πω την αμαρτία μου, φόρουμ δεν θυμάμαι αλλά το είχαμε στην αντίστοιχη ανασκόπηση του site και προηγουμένως και mini review αλλά καλά κάνεις και το αναφέρεις, από τις πιο υποτιμημένες κυκλοφορίες του 2021 σε αυτό το ύφος! Κολληματικά φωνητικά.

Φρεσκαδούρα…

Punk in Drublic was designed by NOFX front man Fat Mike. He paired craft beer and punk scene heavyweights NOFX, Bad Religion, Pennywise, Rancid, The Offspring, Descendents, Less Than Jake, and The Interrupters, to create an unparalleled live music experience. The documentary tells the story of the touring festival through its first three years. The film is built around exclusive interviews, backstage footage, and live performances. It also delves into the impact and repercussions of the controversial joke that threatened the festival’s existence.

4 Likes