Queensrÿche

Το αστείο δεν είναι που αισθάνονται και νιώθουν πατριώτες ή κάτι τέτοιο και εκφράζονται μέσα από τέτοια σχόλια.
Αυτό που φαίνεται κάπως γύρω από την συγκεκριμένη μπάντα που έχει γράψει ένα υπερέπος που αφορά και εν μέρει το αμερικάνικο brainwashing, είναι να ακολουθεί αυτό ακριβώς το πράγμα…

πρώτη φορά που έγραψα ποστ με χαρακτηρισμούς, αλλά το έσβησα…έτσι ήρεμα και ωραία λέω οτι δεν εχω κανένα κόμπλεξ με την αμερικη ουτε με τους πολίτες της ουτε με το οτιδήποτε εχει να κάνει με αυτή…και φυσικά δεν αισθάνομαι ουτε ανώτερος απο τον μέσο πολίτη της ούτε πιο σκεπτόμενος…

επίσης ο τρόπος που σκέφτεστε το 2011 είναι …(οκ το έσβησα)
όχι ρε …δεν θα πανηγυρίσω άμα σκοτώσουμε τον κακό τον τουρκο που μας επιτέθηκε…

*πονάει το κεφάλι μου… well done.!

ΕΣΥ δε θα πανηγυρισεις, και ουτε εγω, εχεις αντιληφθει τι κοσμος απαρτιζει την ελληνικη κοινωνια?
Εχεις καταλαβει οτι εδω και 30 χρονια το 80% των Ελληνων πανω-κατω ψηφιζει ΠΑΣΟΚ-ΝΔ παρολο που τους %$#%$# συστηματικα?
Τελος παντων, νομιζω προσεξα να μην χαρακτηρισω κανεναν προσωπικα και φυσικα δεν ξερω κανεναν απο σας, οποτε και να θελα ΔΕ ΜΠΟΡΩ να χαρακτηρισω κανεναν.
Ειρηνη ημιν και υμιν

To ανεφερα και πιο πανω, το πολιτικο concept του υπερεπους ειναι σα να το εχει γραψει 20χρονος ΕΑΑΚιτης, σιγα την πολιτικη καταρτιση.

Και παλι δε βλεπω ομως γιατι το να πανηγυρισεις για την εκδικηση εναντιον ενος εχθρου σου ειναι αποτελεσμα brainwashing.

Και μην πει κανενας ‘‘μα ο πολεμος ειναι αδικος, δε φταινε οι Ταλιμπαν, φταιει ο Ιμπεριαλισμος και οι Εβραιοι’’. Οταν η χωρα σου ειναι σε πολεμο, κατα βαση την υποστηριζεις οποια και να ηταν η αιτια του πολεμου. Για να πω ενα παραδειγμα που αφορα την ιδια την Αμερικη,Η Αμερικη του 1917 ηταν μια χωρα που προμοταρε τον Απομονωτισμο του δογματος Μονροε, με τις εθνικες τις κοινοτητες (Ελληνες, Ιταλοι, Ιρλανδοι, Πολωνοι κτλ) ναι ειναι παντελως αδιαφοροι απεναντι σε οσα συνεβαιναν στην Ευρωπη, με τις φυλετικες τις μειονοτητες αποκλεισμενες και με τον Λευκο Προτεσταντικο πληθυσμο που ηταν στα κουμαντα να ειναι απο αρνητικος εως διαιρεμενος. Μιλαμε για μια χωρα που ο τοτε λευκος πληθυσμος της ειχε ενα 25% ατομων γερμανικης καταγωγης.

Ε, σε αυτη ακριβως τη χωρα που δεν ειχε διαθεση απολυτως κανενας να πολεμησει και μαλιστα υπηρχε και ενα τεραστιο ποσοστο πολιτων φιλικα προσκειμενων στο μελλοντικο αντιπαλο (πραγμα που φανταζομαι δε συμβαινει με τους καθυστερημενους μουσατους που δε φανταζομαι να υπαρχει εστω κι ενας Αμερικανος που τους συμπαθει), χρειαστηκε η βυθιση του Λουζιτανια και η κυρηξη του unrestricted submarine warfare απο τους Γερμανους τον Απριλη του 1917 για να μετατραπει σε 1 μηνα (συμβατικο χρονικο διαστημα) ενας αδιαφορος εως αρνητικος για οσα συνεβαιναν στην Ευρωπη λαος σε πατριωτικη μαζα που εσπαγε μαγαζια Γερμανων συμπολιτων, αποκαλουσε τους Γερμανους Ουννους και ετρεξε μαζικα στα κεντρα νεοσυλλεκτων για να καταταχτει και να πολεμησει σε ενα πολεμο που ουσιαστικα δεν τον αφορουσε, απο τον οποιο δεν ειχε ουτε ο ιδιος ουτε ο λαος του ουτε η κυβερνηση του να κερδισει κατι και για ενα στρατο που ουσιαστικα μεχρι τοτε ηταν ανυπαρκτος και δεν ειχε καμια απολυτως πολεμικη παραδοση.

το μονο που περιμενω απο αυτους ειναι η εκτελεση του τειτ στο μπλακ καστλ των σολιτουντ,τυφλα ναχει η φτερου του βαρδαρη…:stuck_out_tongue:

Εμμμμ τώρα μαν αυτά τα γράφεις για να ενισχύσεις το επιχείρημά σου ότι καλά κάνουν οι Αμερικάνοι που χαίρονται όταν βγαίνουν απ’ τη μέση οι “εχθροί” που υποδεικνύουν οι κυβερνήσεις τους; Γιατί νομίζω ότι το αντίθετο συμβαίνει!

Τέλος πάντων, Quintom και Davidian μ’ αρέσουν οι “προϋποθέσεις” που εμμέσως βάζετε!
Να ρωτήσω λοιπόν, εγώ που α) δεν έχω ψηφίσει ποτέ ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ, που β) σ’ έναν πόλεμο δε θα υποστήριζα “τη χώρα μου” αν είχε με το μέρος της το άδικο και που γ) μεγαλώνοντας κι εγώ κατέληξα στο ότι από καθαρά πολιτικής άποψης το κόνσεπτ του O:Μ (για τη μουσική βέβαια ούτε λόγος) δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο ή επαναστατικό,
[I]μπορώ να θεωρώ τους Ryche ακόμα πιο καραγκιόζηδες μετά από αυτήν την τοποθέτησή τους;[/I]

Μια που έπεσε συζήτηση για τη μπάντα, ήρθα να δώσω το τελειωτικό χτύπημα.

Κυκλοφόρησε το tracklist του καινούριου άλμπουμ…

Με δική σας ευθύνη:

[SPOILER]Get Started
Hot Spot Junkie
Got It Bad
Around The World
Higher
Retail Therapy
At The Edge
Broken
Hard Times
Drive
I Believe
Luvnu
Wot We Do
I Take You
The Lie
Big Noize[/SPOILER]

Καιιιιι… οι στίχοι ενός από τα κομμάτια. Αν αγαπήσατε ποτέ αυτό που κάποτε ήταν οι Queensryche, μην το ανοίξετε. Ισχύει ότι και για το προηγούμενο spoiler.

[SPOILER]
"Hot Spot Junkie"
Sitting down at my coffee shop thinking of her
Drinking my skinny dreaming of her
Drunk with caffeine, still not as high
As when my head is between her thighs

Got to get connected, got to get connected
To the Big I in the sky
If I don’t email her soon, she will feel neglected
I’m just a hotspot junkie

She surfs in the morning - oh yeah
She’s never boring - oh yeah
She’s got her laptop on - oh yeah
Were talking about an electronic bond - oh yeah
Thank God for hotspot junkies

Driving down the freeway, 100 miles to go
I’m still to far away, at an all time low
Craving my addiction, caffeine and fishnets
Got to find my connection, to get her digital bits

There it is on the corner, relief in sight
My digital oasis, no longer have to fight
30 second countdown till we are together again
A click of my mouse, back where we began
I’m just a hotspot Junkie[/SPOILER]

Εγώ προειδοποίησα. Ζωή σε λόγου μας.:papas:

ε δεν μπορούσα να πώ ότι δεν το περίμενα
οι ryche έχουν τελειώσει εδώ και χρόνια

WTF???

Ακόμα και το American Soldier μου άρεσε κάπως (:roll:), αλλά εδώ προβλέπεται να μην κρατάνε ούτε τα προσχήματα.

Δηλαδή η περιοδεία Judas Priest - Queensryche εξελίσσεται στο μεγαλύτερο fail τόσο μεγάλων συγκροτημάτων.
Αλλαγή φρουράς κύριοι, πρέπει να το χωνέψουμε κάποια στιγμή…

Eσυ να σκεφτεις οτι αυτο θα συνεβαινε πολυ απλα σε ολες τις χωρες του κοσμου εκτος απο την Ελλαδα με τα μετεμφυλιακα της κομπλεξ και τη Γερμανια με τα μεταπολεμικα αισθηματα ενοχης της. Σε ολο τον υπολοιπο πλανητη ο πατριωτισμος εν καιρω πολεμου ειναι οχι μονο κατι φυσιολογικο αλλα και κατι θετικο ως συναισθημα και φυσικα αυτος που εκφραζεται πατριωτικα δε θεωρειται απο κανενα ως καραγκιοζης.

Εσυ στο ετος 2011 και με τη μεταπολιτευτικη θολοκουλτουρα στην πλατη σου δεν ξερω τι θα εκανες, ξερω οτι ο παππους σου, ειτε ως φασιστοδεξιος ειτε ως αναρχοκουμουνι, ακουγε Σοφια Βεμπο και υμνο του ΕΛΑΣ και καβλωνε σφαζοντας Ιταλιανους πανω στα βουνα.

Δεν υπαρχει κανενα καραγκιοζιλικι στο να ειναι οι Ryche πατριωτες και τελος παντων, με τη λογικη του καραγκιοζη σε οτι αφορα τις δηλωσεις, μας μενει μονο κανας Dio και κανας Hetfeld απο τις μεγαλες μπαντες που δεν ειναι καραγκιοζης.

Καραγκιοζιλικι ειναι να εχεις 17 χρονια να βγαλεις δισκο της προκοπης, ας πουμε.

Γελάω με τη σύγχυση, την ημιμάθεια και τις ιστορικές ανακρίβειες του ποστ σου.
ΟΚ αν κάποτε ξαναμπουκάρουμε στην Τουρκιά να πάρουμε την Πόλη, να απελευθερώσουμε τους σκλάβους αδερφούς μας και δε συμμαζεύεται, αφού πρώτα διαπιστώσεις με κυνισμό ότι “είμαστε όλοι ιμπεριαλιστές” κάνε το πατριωτικό σου καθήκον και βγες στους δρόμους αγκαλιά με τους Χρυσαυγίτες, αφού κι αυτοί πατριώτες είναι.
Και μην ξεχάσεις να το εξομοιώσεις αυτό με το ΕΑΜ και τον πόλεμο της Αλβανίας ε.

Πεθαίνω με επιχειρήματα Davidian21! :lol2:

Btw, οι στίχοι του κομματιού που ποστάρατε είναι ξεκάθαρα ειρωνικοί και καυστικοί.
Δεν θέλει και πολλή σκέψη για να το καταλάβει κανείς.

Εκτός αν αναφέρεστε στο λογοτεχνικό κομμάτι του θέματος, οπότε ναι, δεν μπορείς να πεις και ό,τι πρόκειται για ποίηση.

καλά φαίνεται και από τον τίτλο που ειναι ειρωνικός…αλλά μοιάζουν πολύ απλοί(αδούλευτοι?)
τελος πάντων…θα βγει, θα τον ακούσουμε, θα βρίσουμε, και θα πάμε παρακάτω…

Πες μας ποιες ειναι οι ιστορικες ανακριβειες ομως για να γελασουμε κι εμεις.

Με τους Χρυσαυγιτες αγκαλια στους δρομους δε θα βγω, ενα ‘‘Τουρκοι, Τουρκοι τον παιρνετε τσιμπουκι’’ (ποδοσφαιρικο ειναι αυτο στο facebook θα το γραψω παντως.

Η δικια σου η χωρα (βαζω με βαρια καρδια και τους Κυπρους μεσα) παντως στον προηγουμενο αιωνα πουλησε 4 φορες τσαμπα μαγκια στους Τουρκους κι οσο κερδαγαμε δεν ειχε κανενας απολυτως προβλημα.

Εγω γελαω με αυτους που απο το καβλαντισμα του σπιτια τους αποκαλουν καραγκιοζηδες ανθρωπους που υποστηριζουν ηθικα συμπολιτες τους που βρισκονται σε πολεμο.

Αυτό έλειπε να μην ήταν και ειρωνικοί, ούτε 14χρονο δεν θα τους έγραφε. Αλλά η επιλογή του θέματος και η απλότητα της γραφής χτυπάει άσχημα.
Εκ πρώτης όψεως φαίνεται η πρόθεση να συνεχίσουν να ασκούν ‘κοινωνική κριτική’, αλλά σε ένα μικροεπίπεδο σχεδόν τηλεοπτικό.
Αλλά είναι βιαστικά λόγια αυτά, ας περιμένουμε το δίσκο να κρίνουμε, αν και πλέον όχι μεγάλο καλάθι δεν κρατάω, ούτε χαρτοπετσέτα.

Davidian, αφήνω στην άκρη την άποψή σου περί πατριωτισμού γενικά και επικεντρώνομαι στα του συγκροτήματος. Οι Queensryche κάποτε έγραφαν στο “REVOLUTION CALLING” τα εξής:

I used to think
That only America’s way, way was right
But now the holy dollar rules everybody’s lives
Gotta make a million doesn’t matter who dies

και στο “Spreading The Disease”

Religion and sex are power plays
Manipulate the people for the money they pay
Selling skin, selling God
The numbers look the same on their credit cards
Politicians say no to drugs
[B]While we pay for wars in South America[/B]
Fighting fire with empty words
While the banks get fat
And the poor stay poor
And the rich get rich
And the cops get paid
To look away
As the one percent rules America

Πόσο ‘πατριωτικά’ σου ακούγονται όλα αυτά;

Όταν έπαιξαν πρώτη φορά στο Λυκαβηττό στη μπολνταρισμένη φράση ο Tate αντικατέστησε το South America με το Middle East δείχνοντας ότι σκέφτεται ακόμα με τον ίδιο τρόπο.

Προσωπικά δέχτηκα το concept του American Soldier επειδή δεν ήταν χυδαίο και είχε μια ανθρώπινη πλευρά, αλλά και μόνο η επιλογή του θέματος για μένα έδειχνε μια μεταστροφή.

Ε, τώρα όταν βγαίνει και λέει “Lets raise a glass to our military and say a prayer to all thats been done!”. Δηλαδή ζήτω ο στρατός μας + προσευχή σε μια πρόταση καταρρίπτει όλα όσα έλεγε. Από τον Zakk Wylde το περιμένω, από τον Tate με ενοχλεί.

έντιτ: τώρα είδα τις παπαριές που έγραψες από πάνω. Μην απαντήσεις καλύτερα, κράτα τα για σένα.

Ε, ναι, ολοι οι πολεμοι ειναι ισα και ομοια. Ιδιο πραγμα ο πολεμος στο Αφγανισταν και ιδιο πραγμα η χρηματοδοτηση της εκαστοτε νοτιοαμερικανικης χουντας. Αποκλειεται δηλαδη καποιος να θεωρει το ενα αποτροπιαστικο και το αλλο δικαιολογημενο.

Θελω να μου εξηγησεις γραμματολογικα ρε παιδι μου, πως η ειρωνια για τους πολεμους που κανουν οι χρηματοδοτουμενοι μισθοφοροι στις Νικαραγουες αυτου του κοσμου (και στις οποιες δεν πατησε το ποδι του Αμερικανος φανταρας) καταρριπτεται απο την ‘‘προσευχη’’ για τον Αμερικανιο καραβανα που πολεμαει στα πλαισια ενος εθνικου πολεμου εκδικησης στην Κανταχαρ.

εσύ δεν είπες ότι όλοι οι πόλεμοι είναι ίσα και όμοια; Ε τότε γιατί οι πόλεμοι που έχουν κάποιο ‘εθνικό’ περιεχόμενο να πρέπει να γίνονται αποδεκτοί ηθικά και πατριωτικά ενώ οι υπόλοιποι να θεωρούνται λάθος;

Στο θέμα της δήλωσης του Wilton, εγώ νομίζω ότι προσπαθούν απλά να παραμείνουν στη γραμμή που πήραν με το American Soldier, περισσότερο δη με τον τρόπο προώθησής του, περιοδεύοντας δηλαδή σε στρατόπεδα και ξερωγώ τι άλλο. Δεν τους παίρνει κι άλλη αλλαξοκωλιά, μετά την προαναφερθείσα. Πήγε που πήγε άπατο το τελευταίο τους(αδίκως κατ’ εμέ, αλλά τεσπα)

Δηλαδή είσαι ικανοποιημένος στο ελάχιστο απ’ αυτούς τους στίχους; Έχε υπόψη σου ότι αυτό που περιμένουμε, κατά τον Tate, είναι το “RFO meets Empire” Έχε υπόψη σου και ότι ο Tate που έγραψε αυτά είναι ο ίδιος που έγραψε τα Roads to Madness, Screaming in Digital, Promised Land, Chemical Youth, διάολε. Μπορείς να το λες αυτό ακόμα;

Επίσης παίζει και το θέμα αν μπορεί, εν έτει 2011, με τα τραγούδια να μη γράφονται καν από τη μπάντα, να γράψει ο Tate καυστικούς και ειρωνικούς στίχους. Εγώ νομίζω πως όχι.

Βασικά χέστηκα για τους QEENSRYCHE του 2011 και τους στίχους τους, ό,τι ήταν να ακούσω από αυτούς το άκουσα μέχρι το “Promised Land”.

Εγώ διάβασα 5 άραδες που παρέθεσες και έγραψα ότι είναι ξεκάθαρα ειρωνικοί χωρίς να πρόκειται και για υψηλή λογοτεχνία.

Aυτά που κάνουν οι Queensryche τα κάνουν και οι Megadeth με τη θρησκεία, δηλαδή “δόξα τω θεώ”, “δεν παίζουν μαζί μας οι RC” κλπ. κλπ. Δηλαδή για να πουλήσουν παραπάνω στο αμέρικα. Εκεί έχει περιοριστεί το target group τους, εκεί πρέπει να σπρώξουν. Δεν πιστεύω κάποιος που τους άκουγε σοβαρά από άλλο μέρος του κόσμου να ασχολείται πλέον με αυτό το τσίρκο. Αλλά και αυτοί που νομίζουν ότι οι τύποι τα κάνουν επειδή τα πιστεύουν (και οι ryche και ο Μustaine) πρέπει να σοβαρευτούν.