Queensrÿche

Νιώθω την ανάγκη να τοποθετηθώ κι εγώ, μια που οι Ryche είναι μέσα στα 5 αγαπημένα μου συγκροτήματα όλων των εποχών. Λοιπόν. Ας ξεκινήσω από το γεγονός ότι εδώ και χρόνια τους θεωρούσα ξεγραμμένους και ότι ειδικά ο Tate ήταν για λύπηση. Επίσης ανήκω στη μέταλ φράξια των οπαδών τους που γουστάρει κάργα τη φωνή του Λατόρρε και πιστεύει ότι μπορεί να τραγουδήσει Ryche πολύ καλύτερα απ’ ότι πλέον o Tate. Χαίρομαι λοιπόν που οι Ryche αποτίναξαν το “μίασμα” και όπως λένε κάνουν μια καινούρια αρχή; Όχι. Δεν μπορώ να κάνω αλλιώς αλλά είμαι αθεράπευτα ρομαντικός σε ό,τι έχει να κάνει με αγαπημένα μου συγκροτήματα. Όπως δεν υπάρχουν Πριστ χωρίς Χάλφορντ, έτσι δεν υπάρχουν και Ράιχ χωρίς Τέητ κι ας αποδειχτούν στην πράξη ένα συγκρότημα που θα αποδίδει καλύτερα σε σχέση με τους ορίτζιναλ μεν αλλά στην πράξη παρηκμασμένους Ράιχ που ξέραμε μέχρι τώρα. Θα μου πει βέβαια κάποιος, μας δουλεύεις ρε μαλάκα, εσύ δεν καύλωσες τη ζωή σου με τα δύο τελευταία Accept στα οποία ο “νέος” σε κάνει να μη νοσταλγείς τον Udo; Σωστό, αλλά πρώτον πιστεύω πραγματικά ότι οι Accept ήταν η εξαίρεση στον κανόνα, απ’ αυτές που δεν μπορεί να συμβαίνουν κάθε μέρα, και δεύτερον ότι ντάξει ο Udo μορφάρα ξεμορφάρα αλλά δεν ήταν και το μέγιστο λαρύγγι, να πεις ότι υπήρξε πια ένα τόσο μεγάλο πλήγμα. Ή τέλος πάντων άλλη η σχέση η δικιά μου με τους Accept… αλλά για μην ξεφύγω επιστρέφω στους Ryche. Το θέμα είναι ότι αυτό το συγκρότημα ουσιαστικά τελείωσε με τη φυγή του DeGarmo, πλέον εγώ τουλάχιστον το βλέπω πιο καθαρά από ποτέ. Η απομάκρυνση του Tate είναι απλά η χαριστική βολή σε μια μακρά πορεία παρακμής, ξεφτίλας και πίκρας για τους οπαδούς που ακολούθησε τη φυγή του DeGarmo. Και τώρα δηλαδή, τί; Ryche, χωρίς ούτε DeGarmo, ούτε Tate; Σόρι αλλά εγώ δε θα πάρω. Καλή επιτυχία στους εναπομείναντες που πήραν έναν τραγουδιστή ο οποίος την παλεύει, αλλά Ryche δεν είναι και δε θα ξαναγίνουν ποτέ. Μια τελευταία κουβέντα γενικότερη περί συγκροτημάτων που συνεχίζουν χωρίς ιστορικά μέλη κτλ., γιατί όπως έχει δείξει η ζωή το θέμα είναι σχετικά πιο σύνθετο απ’ ότι το βλέπαμε οι περισσότεροι όταν ήμασταν μικροί και λέγαμε α ου και ουγκ και όλα τα σχετικά. Δεν υπάρχει τελικά σταθερά, κάτι το στάνταρ στο “τί να πεις” όταν γίνεται κάτι τέτοιο. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, άλλες φορές μπορεί να γουστάρει όταν ένα συγκρότημα ανανεώνεται, άλλες όχι. Στην περίπτωση των Ryche η προσωπική μου επιλογή είναι ότι δε θα παρακολουθήσω ξανά το τί θα κάνουν, ούτε live θα πάω αν έρθουν, ούτε τίποτα. Και επίσημα, τέλος οι Queensryche για μένα, σας ευχαριστώ για τα μεγαλεία κύριοι, θα μείνω με τους δίσκους μου, καληνύχτα σας.

[SPOILER][/SPOILER]

Μάνο κάτσε γιατί μπορεί τώρα που έφυγε ο tate να γυρίσει ο degarmo οπότε θα έχεις έναν πολύ σοβαρό λόγο να ξαναασχοληθεις μαζί τους!!!

πάντως αλήθεια με το θέμα queensryche το μυαλό μου είναι fucked up που λένε και οι φίλοι μας οι αμερικανοί!!!

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτά που λες αλλά δεν μπορώ να είμαι απόλυτος ότι δεν θα ξαναασχοληθω μαζί τους!!!

ποστ εικόνισμα

Σταυρώστε τον αφού τον ακούσετε ! Χωρίς να έχς καμία υψήλη προσδοκία μετά απο το “Whot we do” και να κλάνει ο λατόρρες μπορεί να το θεωρήσουμε έπος ! Αν είναι ή όχι Queensryche ? Χμ… αν βγάλουν καλό δίσκο ας γράφει και μαντόνα πάνω !

ο geoff υπόγραψε με InsideOut Music για κάμποσα αλμπουμ

Φαντάσου να αρχίσει να βγάζει τη μία αλμπουμάρα μετά την άλλη…

αν και είναι απίθανο, θα γελούσε και ο κάθε πικραμένος.

η καυλωτικη εικόνα πιο πάνω με ψήνει χρονιά να την κάνω τατουάζ. θυμαμαι σαν σήμερα που κυνηγούσα μια κοπέλα στο ροκγουειβ του 04 να την ρωτήσω που το έκανε

αστα αυτα τωρα.καλη η κοπελα?:naughty:

Δεν την πρόσεξε. Αυτός το τατουάζ κυνηγούσε…

Άσε που ακόμα πρέπει να το ψάχνει…:p:p:p

Και τα δυο τέλεια ήταν.:smiley:

Αυτη η εικονα ειναι ιερη.-

πάντως το πρώτο του αλμπουμ μου άρεσε πολύ, ελπίζω και τα επόμενα του να είναι καλυτερα, είτε μεταλ είτε prog…

όσο αφορά τους νεους Queensryche περιμενω δείγμα της νεας δουλειας τους, όποτε έρθει αυτή κ μετά βλέπουμε. πόσο θα ήθελα πίσω τον DeGarmo…

Πάνω που ερχόμουν να επαναφέρω το θέμα.
Μετά από πολύ καιρό ακούω το Empire και θυμήθηκα τί δισκάρα είναι και απορώ πώς τελικά ψήφισα άλλον δίσκο στο poll. Χμμμ…

Καλά τα γράφει ο Γράκχος. Η αλήθεια είναι βέβαια πως η μακρά πορεία παρακμής είχε αρχίσει πριν την αποχώρηση του De Garmo με το μετριότατο Hear in the now frontier. Aπλά ας πούμε πως η αποχώρηση του De Garmo ήταν η σφραγίδα στην πράξη θανάτου και οι καλές στιγμές στα Tribe και OM επιθανάτιοι σπασμοί.
Για μένα η μπάντα έπεσε θύμα της απρόσμενης επιτυχίας της με το Empire. Για αυτό και έκαναν τότε 4 χρόνια να βγάλουν δίσκο και για αυτό και το Promised Land πργματευόταν στιχουργικά αυτά που πραγματευόταν. Με το Promised Land βέβαια κατέκτησαν νέα δημιουργική κορυφή και στα live με τον De Garmo ακόμα στη μπάντα σκότωναν! Αλλά μετά ήρθε και ο δημιουργικός κορεσμός και η πτώση.
Σε κάθε περίπτωση, δεν με ενδιαφέρει να τους ακούσω με νέο τραγουδιστή όσο κρατούν το όνομα Queensryche. Ας άλλαζαν όνομα και ας επέλεγαν ένα που παραπέμπει στο ποιοί είναι όπως έκαναν ο Slash και ο Duff στους Velvet Revolver έστω…:wink:

Βασικά την περίοδο μετά το Empire άρχισαν να διαλύονται όλα από κάθε άποψη. Οι 3 από τα μέλη, αν δεν κάνω λάθος Geoff, Chris και Scott, αντιμετώπιζαν προβλήματα με τους γάμους τους, αν δεν κάνω λάθος πάλι μόνο ο Chris κράτησε τον δικό του. Ο Chris σχεδόν με το ζόρι τους μάζεψε και πήγαν σε ένα νησάκι, ώστε να ξαναβρεθεί μια επικοινωνία μεταξύ των μελών και να ηχογραφήσουν αυτό που τελικά έγινε το Promised Land. Γενικά αυτή η περίοδος ήταν νομίζω όταν ο Chris άρχισε να παίρνει τα δημιουργικά ηνία της μπάντας παραπάνω απ’ όσο έπρεπε, παρ’ ότι το έκανε προσπαθώντας να σώσει έναν ουρανοξύστη που γκρεμιζόταν, και οδηγήθηκαν τα πράγματα στο εν πολλοίς αποτυχημένο HITNF.

Νταμπλ ποστ γιατί έχει ξεφύγει τελείως και πετάει μαλακίες αβέρτα.

Γραφω στο thread των Queensryche μιας και ειναι στην επικαιροτητα,αλλα ισχυει για ολες τισ μεγαλεσ/σημαντικες ,πνατες που προσφεραν ή συνεχιζουν να προσφερουν αλμπουμαρες.ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ το τελικο αποτελεσμα.Δεν μου καιγεται καρφι αν εφυγε ο Tate αλλα βγαλουν δισκαρα.Ισχυει και για το αντιθετο βεβαια.Δεν κοιταω το ονομα της μπαντας οταν ακουω ενα καινουριο δισκο.Ακουω το τελευται Megadeth,Manowar,Slayer,Tool,Opeth,blue Oyster Cult,Running Wild κτλ και βγαζω την τελικη μου γνωμη απο το υλικο και οχι απο το ονομα.Πως το λενε??Αν το τελευταιο των
Running Wild εβγαινε με το ονομα Tuning Right θα μου αρεσε?Ε ετσι θα ειναι και το το επομενο Queensryche.και δεν ισχυει για μενα οτι αφου εφυγε ο τραγουδιστης,κιθαριστας,πληκτρας πλεον δεν ειναι η ιδια μπαντα.Οχι οτι δεν συμφωνω αλλα με την παροδο του χρονου μια μπαντα μεταλλασσεται και ειναι χιλιαδες τα παραδειγματα.Δεν ειναι η πηγη του κακου η φυγη του DeGarmo.Και αυτος να ητανε ακομα στην μπαντα,ισως να παιζανε funk.Αν δεν πεθαινε ο ΜΕΓΑΣ Cliff,νομιζετε οτι τοσα χρονια θα παιζανε οι Metallica Thrash???Δεν νομιζω.Καθε μπαντα ειναι μια ξεχωριστη οντοτητα που επηρεαζεται απο τα παντα,ειτε λεγεται αλλαγες μελων,ειτε εμπνευση,ειτε οικογενειακα θεματα,ειτε μαντζερ/εταιρια,ειτε…ειτε…

Τα προσωπικά τους δεν με ενδιαφέρουν, αλλά το ότι έγραφε το μεγαλύτερο μέρος των τραγουδιών ισχύει…

ΌΧΙ. Έγραφε τους ΣΤΙΧΟΥΣ. Κι αυτό έχει τεράστια διαφορά. Πέρα από καμιά ιδέα μελωδίας και κάνα σαξόφωνο, δεν έχει γράψει ποτέ του τραγούδι. Αυτό και το να λες “I write 81% of the music and the lyrics. Of the 144 songs that Queensryche has released, I’ve written 116 of those.” έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ, ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά.