Queensrÿche

  1. “Walk in the Shadows” Geoff Tate, Michael Wilton
  2. “I Dream in Infrared” Tate, Wilton
  3. “The Whisper” Chris DeGarmo
    [I]4. “Gonna Get Close to You” Lisa Dalbello [/I]
  4. “The Killing Words” DeGarmo, Tate
  5. “Surgical Strike” DeGarmo, Wilton
  6. “Neue Regel” DeGarmo, Tate
  7. “Chemical Youth (We Are Rebellion)” Tate, Wilton
  8. “London” DeGarmo, Tate, Wilton
  9. “Screaming in Digital” DeGarmo, Tate, Wilton
  10. “I Will Remember” DeGarmo

Τουλάχιστον εδώ στον αγαπημένο μου δίσκο έχει γράψει τα 6 από τα 10. ο DeGarmo 7.
Φαντάζομαι ότι εννοεί και τις δουλειές και μετά το 1998

Ότι του αποδίδεται, σε κάθε δίσκο τουλάχιστον μέχρι το 1997, είναι στιχουργικά credits. Οι συνθέσεις στο μεγαλύτερο μερος τους ήταν DeGarmo/Wilton, κυρίως DeGarmo(μιλώντας για ΣΥΝΘΕΣΗ).

οντας μεγαλος οπαδος των queensryche τον τελευταιο ενα χρονο μολις, παρακολουθησα το ολο σκηνικο με την απολυση του tate και εχω να πω το εξης: οσο μεγαλος τραγουδιστης ΗΤΑΝ καποτε,αλλο τοσο ξεφτιλας αποδεικνυεται οτι ειναι σαν ανθρωπος…

δηλαδη νταξ,δεν θελει πολυ για να καταλαβεις ποιος φερει την μεγαλυτερη ευθυνη για την καταντια. οι αλλοι 4 ενωθηκαν και τον εστειλαν απο εκει που ηρθε, τι διαολο δηλαδη, 4 ανθρωποι εχουν αδικο και αυτος δικιο?

φορτωσε ολο του το σοι στο συγκροτημα,αντι να χρησιμοποιησει τις συνθετικες ιδεες των υπολοιπων(μιας και αυτος ΔΕΝ συνθετει-ειναι αποδεδειγμενο αυτο) εφερε εξωτερικους συνθετες για να κανει οτι γουσταρει, αυτος και οι γυναικα του εφεραν τα καμπαρε καραγκιοζιλικια…απο που να αρχισει κανεις και που να τελειωσει. και το χειροτερο ειναι οτι αλλοι καθονταν και τα δεχονταν…καλλιο αργα παρα ποτε.

αν κατι γουσταρα και γουσταρω στους queensryche ειναι πως απεχουν παρασαγγας απο το υπολοιπο μεταλ εχοντας σαν βαση την μελωδια …ειναι το μονο μεταλ συγκροτημα που λατρευω,ακριβως γιατι δεν εχουν καμια σχεση με τα υπολοιπα του ιδιωματος. το γεγονος οτι οι υπολοιποι πηραν τα ινια απο τον τειτ ειναι θετικο βημα, παρολα αυτα πολυ φοβαμαι οτι χωρις τις progressive επιρροες των tate-degarmo(κυριως degarmo) θα μας μεινει σκετο μεταλ,και δεν γουσταρω καθολου.

Ρε παιδιά, χαλαρώστε, “τα σόλο” δείγματα του multi-instrumentalist, Τοdd, δείχνουν να έχουν πολλά ετερόκλητα στοιχεία. Ο τύπος είναι σκεπτόμενος, είναι καλό τυπάκι κτλ κτλ.
Παρότι διαλύεις μια πολύ δυνατή χημεία, ίσως προκύψει μια εξίσου δυνατή τώρα !
Αν δεν ακούσουμε τι έχουν να πουν γιατί προτρέχουμε ? Δεν έχουν βγάλει οι AC/DC ωραίους δίσκους χωρίς τον Βοn, ή οι Marillion, χωρίς τον fish και το ανάποδο ? relax !:roll::wink:8)

Κρίμα για ένα απο τα αγαπημένα μου συγκροτήματα…Ο Τate στην συνέντευξη του στο Billboard δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα ειλικρινης…[-X . Μάλλον είχε πάρει γραμμή απο τον δικηγόρο του…

Το Right side of my mind που πόσταρε ο Dude τι ωραίο τραγούδι…με διαφορά το καλύτερο στο μετριότατο Q2K.

[B][I]But two of the guys are going through some personal issues. It’s not really my place to comment or talk about
[/I][/B]

αλήθειά σας λεω κυρία τατιανα μου

αν στα αλήθεια θέλεις να μπεις σε αυτή τη λογική, θα ήταν καλύτερο να ψάξεις πώς κατέληξαν οι degarmo και wilton στις μουσικές συνθέσεις που έγραψαν ή πώς κατέληξε ο tate στα κόνσεπτ και τους στίχους που έγραψε. πόσο επηρεάστηκαν από το κόνσεπτ και τους στίχους που τους έδινε ο τέητ; λειτουργούσαν οι ιδέες μελωδίας που έφερνε ως έναυσμα και έμπνευση για τη σύνθεση τραγουδιών; είναι στ’ αλήθεια έξυπνο να λέμε “ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΓΡΑΦΕ ΜΟΥΣΙΚΗ, ΜΟΝΟ ΣΤΙΧΟΥΣ ΕΓΡΑΦΕ” ή “ΌΧΙ, ΟΝΤΩΣ ΕΓΡΑΨΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ”, όταν δεν ξέρουμε τι πραγματικά γινόταν όταν έγραφαν μουσική; μια διαδικασία υπερβολικά πολύπλοκη για να τη χωρίσεις εύκολα και ωραία σε “εγώ τους στίχους και εσύ τη μουσική”. τι συμβαίνει όταν η μουσική που θα γράψω ΕΓΩ έχει ως πηγή έμπνευσης τους στίχους που θα φέρεις ΕΣΥ ή το σντίστροφο; δικαιούσαι να πεις ότι συνέβαλες κάπως και στη γέννηση της μουσικής; σε τι ποσοστό; ποιος το καθορίζει; μήπως είναι ανούσιο να μπαίνει κάποιος σε αυτή τη διαδικασία, πόσο μάλλον όταν είναι στην απ’ έξω και πιο έξω από αυτήν την απ’ έξω δε γίνεται;

Προφανώς και δεν ξέρω στα σίγουρα πότε οι στίχοι επηρέαζαν την μουσική ή το αντίστροφο, δεν αμφιβάλλω για την περιπλοκότητα που έχει πολλές φορές η μουσική σύνθεση, και σαφώς δεν αντιτίθεμαι στην προσφορά του Tate στην μπάντα, αλλά η απλή επιρροή για μένα έχει διαφορά από το να έχεις γράψει κάποιο αμιγώς μουσικό μέρος, πόσο μάλλον όταν διεκδικείς δικαιώματα για αυτό.

Όσον αφορά το αν θα μπω σε αυτή την νοοτροπία και αν θα τον κρίνω, ΣΑΦΩΣ και θα το κάνω, από τη στιγμή που, μέσα σε ένα πνεύμα απίστευτης αλαζονείας της φάσης ΕΓΩ είμαι η μπάντα, ΕΓΩ γράφω τα πάντα, ΕΓΩ παίρνω τις σωστές αποφάσεις, ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ. λέει αυτολεξεί “I write [B]81% of the music and the lyrics[/B]. Of the 144 songs that Queensryche has released, I’ve written 116 of those.” Από την στιγμή που δεν ξέρεις ούτε ένα μουσικό όργανο πλην του σαξόφωνου (που εμφανίζεται σε, πόσα, 5 κομμάτια; ) και μπορούμε να υποθέσουμε ότι δεν κάνεις humming σε κάθε μέλος τι θα παίξει, είναι τουλάχιστον awkward.

Ε επειδή κάτι ξέρουμε παραπάνω, όχι, ο Tate, εγραφε μόνο στίχους, άντε να πρότεινε και καμιά φωνητική μελωδία. Όλα τ 'αλλα είναι φούμαρα.

Tώρα πραγματικα αν είναι να κάνουμε και συζήτηση 14χρονου χεβυμεταλα σε φάση να τις βγάλουμε και να τις μετρήσουμε ποιος έγραφε τα περισσότερα κομμάτια και αρα εχει μεγαλύτερη αξία κτλ,νταξει καταντάμε πιο γελοίοι και απο τους Ραιχ.

Ειναι λογικό να λεει τέτοια ο Tate,πιθανώς να είναι και η γραμμή που θα ακολουθήσει.Το να τα παίρνουμε στα σοβαρά εμείς είναι λίγο ανησυχητικό.Όλες οι μπάντες που έχουν περάσει από αυτό το στάδιο έχουν ενεργήσει έτσι.Ούτε οι πρώτοι είναι ούτε οι τελευταίοι.
Εδώ κοτζάμ Μπητλς και Πινκ Φλουντ ξεκατινιάζονταν για κάποιο καιρό,ήμαρτον δηλαδή.

Και συμφωνώ με ποστ somnambulist

Και επίσης http://www.youtube.com/watch?v=xftyNCTT82Y
:bye::bye:

Τα πράγματα είναι απλά για μένα.Κάποιοι καλλιτέχνες ταυτίζονται με τις μπάντες τους και τα δημιουργήματά τους.Κάποιες φορές οι προσωπικότητές τους μπορεί και να ξεπερνούν τις ίδιες μπάντες και να μη νοούνται αυτές χωρίς την δικιά τους παρουσία στη σύνθεση.Ο Tate είναι για μένα τέτοια περίπτωση.Ακόμα κι αν το μόνο που προσέφερε ήταν η συγγραφή στίχων.
Δείτε το video του Floydised.Δείτε την ερμηνεία του στο Suite Sister Mary. http://www.youtube.com/watch?v=r1RG4tDmIDM&feature=related

Θα ήταν για εσάς το ίδιο οι Quennsryche χωρίς όλα αυτά?
Ποιος θα φοράει το ραφτό Bastard από εδώ και πέρα?Ο La Torre?Δεν είναι δικό του!Πως να το κάνουμε?O Tate είναι ταυτισμένος με το όνομα Queensryche.Ευτυχώς δεν είναι τόοοοοοσο σημαντικοί για μένα οι Queensryche αλλιώς θα πάθαινα εγκεφαλικά.

το εχω σε dvd. κλάμα. αυτα που έκανε ο tate αυτού δεν συγκρίνονται με τίποτα άλλο.
*στα κομμάτια απο rage ειδαμε να φοράει δοντάκια. αν σας λέει κάτι…
**στο κομματι που ειναι στο καροτσάκι και τραγουδάει καθρεφτίζοντας το πρόσωπο του, την βγάζεις και αρχίζεις να την χτυπάς στα έπιπλα.και μετά την περνάς και απο την μηχανή του κιμά.

οσοι μειώνεται τον Tate να σας καεί η συλλογή των mp3 και να χάνει αιώνια η αγαπημένη σας ομάδα.

[B]ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ QUEENSRYCHE ΧΩΡΙΣ TATE[/B]

double post αλλά χέστηκα.

βλέπεις αυτό το βίντεο και παρολου που ο ήχος ειναι πολύ μέτριος ο άλλος λάμπει σαν 500 κιλά διαμάντι
[B]Montreal '86[/B]

Ε ναι ρε κριμσον, οσοι κραζουμε τον Tate για τις μαλακιες που πεταει τελευταια, το κανουμε επειδη ΤΟΝ ΑΠΟΘΕΩΝΟΥΜΕ για τις παλιες του ερμηνειες, για την θεατρικοτητα του performance του, για τους στιχους που γαμουσαν…και οταν ξεφτιλιζεται καποιος που θαυμαζεις ξερω γω, λογικο ειναι να ξενερωνεις και να τον κραζεις…

Πέρα απο τα λεφτά και όλα αυτά, που τσαμπουνάει, ο Tate, ήταν ΑΥΤΟΣ, όμως που έλεγε, ελάτε πάρτε το κρασί μου μέ 25 % εκπτωσή, αν με δείτε σε soire, με εισητήριο 150$ για είσοδο και μείνετε στο τάδε ξενοδοχείο 5 αστέρων. Όχι ο Torres ! Έτερον εκάτερον, αλλά όλη του η στάση, δεν τιμάει, αυτό που έχτισε, ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, τόσα χρόνια. Χωρίς αυτόν, Mindcrime, δεν θα είχε βγεί, αλλά απο την άλλη μετά το παραμάμισε.

Επί της ουσίας κανείς δε νοιάστηκε για το ποιός φταίει λιγότερο και ποιός περισσότερο. Το θέμα με τους Ryche είναι ότι δεν έδειξαν την απαιτούμενη σύνεση και να διαλύσουν τη μπάντα όσο ήταν ακόμα καιρός και πριν διασυρθούν και καλλιτεχνικά και όσον αφορά τις μεταξύ τους σχέσεις. Και οι άλλοι συνεχίζουν με το όνομα Queensryche χωρίς Tate/Degarmo…επιεικώς αστείο.

Χωρις να παιρνω το μερος τους, καλως η κακως ειναι τα τρια εναπομειναντα απο τα τεσσερα ιδρυτικα μελη…ο Tate, μπηκε στη μπαντα λιγο πριν αρχισουν να γραφουν το EP…

…για αυτο σας λεω, φερτε πίσω τον DeGarmo… (το βιολί μου εγώ)…

Έχω στο αμάξι απο χτες κ ακούω το Promised Land… Δεν μεταδίδω άλλο…

Πάντως είναι άσχημο να καταλήγει σε τέτοια καραγκιοζιλίκια ένα ιστορικό συγκρότημα. Και εδώ που τα λέμε πέρα από τις πολλές μαλακίες του Tate, είναι δύσκολο να φανταστείς Queensryche χωρίς αυτόν.

Ελπίζω να βγάλουν σύντομα οι υπόλοιποι έναν δίσκο, εκεί θα κριθούν όλα νομίζω.