Queensrÿche

Κοίτα pumpkin, πιστεύω στα πρόσωπα, αλλά πιστεύω και στο brand mame όπως το αποκαλείς, αλλά κοίτα να δεις τι γίνεται, όταν η χημεία μεταξύ των προσώπων αρχίζει και χαλάει, και αυτό έχει μεγάλο αντίκτυπο στο brand name, σε σημείο να γίνεται περίγελος στη μέταλ κοινότητα, κάπως πρέπει αυτό το πρόβλημα να λυθεί…

η μια λύση είναι να το κλείσουν το μαγαζί και να τελειώνουμε και η άλλη είναι να πάρουν κάποιες αποφάσεις οι οποίες θα είναι άσχημες (όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση) για το καλό του brand name.

Εγώ προσωπικά είμαι μαζί τους. Μέσα μου δεν θα έχουν το ίδιο “βάρος” σαν όνομα, αλλά να στηρίξω τη προσπάθεια που κάνουν και δεν θα τους αφορισω πριν ακούσω το αποτέλεσμα!!!

Το πρόβλημα με τους Queensryche δεν είναι θέμα νοοτροπίας, αλλά θέμα (αν)αποτελεσματικότητας, κατ’εμέ.

Ο Tate μιας και διαχωρίζει μόνος του το καλλιτεχνικό και το business κομμάτι, μπορεί να απέτυχε στο πρώτο, αλλά το δεύτερο - έχω την εντύπωση πως - το πήγαινε (σχετικά) καλά.

Το “American Soldier” αποθεώθηκε από πολλούς. Διάβαζα και ξαναδιάβαζα την κριτική τότε στο CR και δεν το πίστευα, ενώ και το “O:M II” δεν πήγε και τόσο άσχημα, για ευνόητους λόγους.

Όσον αφορά στις συναυλίες, από καλλιτεχνική ελευθερία άλλο τίποτα, μέχρι και καμπαρέ περιοδεία έκαναν, ενώ κατά καιρούς έχουν παίξει ολόκληρα τα “O:M”, “Rage For Order” και γενικά είχαν κρατήσει ένα αξιοσέβαστο brand name στη μουσική βιομηχανία ως προς τις περιοδείες. Δεν τους έλεγες και “φτηνούς”.

Αυτά, προφανώς, ήταν αρκετά για να διατηρήσουν “βιώσιμη, κερδοφόρα, whatever” την μπάντα κατά τον Geoff. Eγώ αυτό αντιλαμβάνομαι.

Ως προς την καλλιτεχνική πλευρά, ο άνθρωπος λέει “I am an adventurer” και μάλλον δεν είναι ψέμα. Απλά δυστυχώς είναι “αποτυχημένος adventurer”.

Εγώ είμαι με τον Tate σε αυτό: Κανείς το όνομα. Μια χαρά θα ήταν ως Rising West. Και πιστεύω πως μπορεί να βγάλουν κάτι πολύ καλό αν γράψουν μουσική. Δε θα είναι Queensryche.

Μόνο που ως Rising West ίσως χτύπαγαν κάποιο slot χαμηλά στο billing κάποιου festival. Ως Queensryche όμως…

Οκ… Είσαι adventurer!! Μαγκιά σου και μπράβο σου. Κανείς δε σου λέει να μην πειραματιζεσαι στη μουσική σου, αλλά κάντο σε ένα πρότζεκτ και μη γαμας τους queensryche.

αν το είχε κάνει αυτό από την αρχή, [B]μπορει[/B] να ήταν όλα μια χαρά τώρα!!!

δεν λες τα ίδια για την μεταβολή από το “Warning” στο “Rage For Order” όμως.

είναι εύκολο να κρίνουμε εκ των υστέρων και εκ του αποτελέσματος…

τουλαχιστον με ολο αυτο ξεφυγαμε απο το ‘‘που ειναι ο Ντεγκααααααρμο που ειναι ο Πουτσιιιιιιιιινι’’ μοτιβο

Σιγα μην τους εσερνε και απ τη μυτη κιολας ρε Μαρινερ. ;p Οι Ryche ειχαν αλλαξει μουσικη κατευθυνση απο το Χηαρ Ιν Δε Ναου Φροντιερ. Η αρχιδατη κινηση θα ηταν οντως να παρατησουν το ονομα, αλλα λιγοι κανουν τετοια πραγματα πλεον, Kyuss Lives και Gorgoroth απο τα πιο προσφατα παραδειγματα.

Περι ΛαΤορρε δεν μπορω να εχω γνωμη, τα ψηλα τα εχει, αλλα τις πιο λυρικες ερμηνειες του Τεητ δεν μπορω να τις φανταστω με αλλον ανθρωπο στη φωνη. Ειναι τελειως διαφορετικος τραγουδιστης, σιγουρα θα μπορεσουν να βγαλουν κατι καλο με αυτον αλλα κατι Jet City Woman, Della Brown ή Resistance απορω πως στο διατανο θα τα τραγουδησει.

Φυσικά και κρίνω εκ του αποτελέσματος αλλά μισό λεπτό, ένας άνθρωπος που είναι στο χώρο 20 και χρόνια, μη μου πείτε ότι δεν μπορούσε να προβλέψει τι γιουχα θα 'τρωγε αν κυκλοφορισει ένα άλμπουμ που λέγεται American soldier, και να έχει το λογκο των queensryche στο εξώφυλλο!!!

είναι πολλά ο Tate, μαλακας όμως, δεν είναι σίγουρα!!!

ειμαι καινουργιος οπαδος των queensryche, περιπου εναμιση χρονο τωρα, και επειδη εχω παρακολουθησει το ολο σκηνικο οχι μονο τον τελευταιο καιρο αλλα και απο πριν(υπηρχαν τριγμοι εδω και πολυ καιρο) εχω να πω οτι ο ο τειτ ειναι και με την βουλα ενας γελοιος καρναβαλος και απορω αν αυτα που λεει τα πιστευει ο ιδιος(μεχρι τωρα πιστευα οτι λεει ψεματα και μας δουλευει στα μουτρα,αλλα πλεον βλεποντας την επιμονη του τεινω να πειστω οτι οντως τα πιστευει).

το γεγονος οτι μιλαει για το ποσο κακο επιχειρηματικα ειναι οτι τον διωξαν με κανει να κλαιω απο τα γελια…ο ανθρωπος που ξεφτιλισε το ονομα των queensryche με ανευ προηγουμενου καραγκιοζιλικια οπως το καμπαρε και τα γελοια αλμπουλ των τελευταιων χρονων,το ενα πιο φολα απο το αλλο.ο ανθρωπος που εις βαρος των υπολοιπων μελων κουβαλησε ολη την οικογενεια του στο συγκροτημα(η γυναικα του τους μανατζαρε, ο γκομενος της κορης του επαιζε κιθαρα, ο πιο παλιος κιθαριστας ηταν παλι φιλος του κτλ)…αυτοι που καθεται και λεει οτι οι υπολοιποι απελυσαν χωρις προειδοποιηση ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΖΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΟΣ.

η μηπως να μιλησουμε για το καταντημα της φωνης του? εχει δει κανεις κανα βιντεο των queensryche απο τα τελευταια χρονια?δεν μπορει να εισαι επαγγελματιας τραγουδιστης και να χεις αφησει την φωνη σου να καταντησει ετσι,ακομα και αν σε λενε geoff tate(η ιαν gillan,αλλως γελοιος κι αυτος,ασχετα με τον ενδοξο παρελθον τους).απο το 2006 και μετα ειναι τραγικος…και βεβαια υπαρχουν και οι χλεπες των τελευταιων μηνων.

προφανως φερουν ευθυνη και οι υπολοιποι που τον αφηναν να ελεγχει το συγκροτημα,αλλα δεν θα τους κατηγορησω που εστω τωρα εκαναν αυτο που επρεπε να ειχαν κανει εδω και πεντε-εξι χρονια τουλαχιστον.

θα τους κατηγορησω ομως που αντι να το ψαξουν λιγο παραπανω πηγαν πηραν εναν 100% μεταλ τραγουδιστη(και πολυ καλο σε αυτο) χωρις να το πολυσκεφτουν. οι queensryche ειναι πολυ περισσοτερα απο ενα απλο μεταλ συγκροτημα, οι επιρροες τους ειναι πολυ ευρυτερες και αυτο τους διαχωριζει απο τους υπολοιπους. θεωρω πως εχουν παρει εντελως λαθος δρομο,παρολα αυτα χειροτερα απο το καταντημα της τελευταιας 8ετιας με τειτ δεν υπαρχει…ειχαν καταντησει περιγελος απο ολους, τωρα εχουν την ευκαιρια να επανορθωσουν.

σορρυ για το σεντονι,μπορουσα να χα γραψει κι αλλα αλλα σταματω εδω.

^Αμήν.

Προσωπικά δεν μου άρεσε η συνέντευξη. Τίποτα καινούριο από τον Geoff, ενώ πραγματικά πιστεύω ότι δεν τον πίεσες καθόλου Χρήστο, αν είναι κάποιος που θέλει στρίμωγμα για απαντήσεις είναι αυτός. Πολύ σιγοντάρισμα στον Tate, συγγνώμη Χρήστο. Δεν μου άρεσε επίσης καθόλου το σχόλιο της φάσης τι δουλειά έχουν όλοι και μιλάνε και λένε το μακρύ και το κοντό τους χωρίς να ξέρουν τι ισχύει, δηλαδή ΣΟΒΑΡΑ; Ολόκληρη δίκη γίνεται, υπάρχουν πρακτικά, έχουμε ακούσει, έχουμε δει τόσα και δεν έχουμε δικαίωμα να εκφραστούμε; Από την στιγμή που το όλο σκηνικό έχει ξεφύγει τόσο και η ίδια η μπάντα δεν έχει σεβαστεί την ιδιωτικότητα των υπόλοιπων έχουμε κάθε δικαίωμα να λέμε ότι θέλουμε για τον κάθε εμπλεκόμενο.

Btw, http://www.anybodylistening.net/breakdownroom/index.php?topic=3226.0 σχετικά με την συνέντευξη.

[SPOILER]

[/SPOILER]

Ωραίος ο φίλος!! Μια χαρά τα λέει…

Αντικειμενικές απόψεις βλέπω στο φόρουμ αυτό, ε;

Χμ, ειλικρινά no hard feelings, δικαίωμά σου να μη σου αρέσει. Αλλά, το τελευταίο που θα ήθελα θα ήταν να σιγοντάρω τον οποιονδήποτε. Πόσο πιο ξεκάθαρα να αναφέρω ότι ακούσαμε την μια πλευρά;

Και να τον πιέσω σε ποιον τομέα; Τον ρώτησα για μαχαίρια και επιθέσεις. Είπε όχι. Με το ζόρι να του πω ότι είναι αλήθεια; Μπορεί και να είναι, αλλά όταν ο συνομιλητής σου σου λέει ότι δεν είναι, από σεβασμό οφείλεις να το αποδεχτείς.

Για ποια δίκη μιλας; Για αυτή που θα γίνει σε ένα χρόνο; Καταθέσεις επί του θέματος έχουν γίνει. Όπως και να έχει, ποτέ κανείς οπαδός δεν μπορεί να ξέρει τι έχει γίνει και τι οδήγησε τα πράγματα ως εδώ, απέξω. Δε χρειάζεται κανείς να είναι τόσο ισχυρογνώμων.

Τέλος, εγώ έτσι ξέρω ότι πρέπει να λειτουργώ. Με σεβασμό. Ο Tate ηταν ευγενέστατος και σωστός απέναντί μου. Sorry, που δεν έχω ανιχνευτή αλήθειας. Το ίδιο ακριβώς θα έκανα με οποιοδήποτε άλλο μέλος των Queensryche μιλούσα.

+1 για όσα γράφει ο Outshined πιό πάνω.
Αλίμονο, για όσους μεγαλώσαμε με την μουσική του είναι αυτονόητο πως πρέπει να αντιμετωπίζεται με σεβασμό όσο και αν έχει κάνει πρόσφατα διάφορα περίεργα (όπως και τα υπόλοιπα μέλη των Ryche)

και θα προσθεσω και κατι ακομα…οι queensryche πρεπει να ειναι το μονο συγκροτημα στα χρονικα που φευγει ο φροντμαν του και οι οπαδοι του πανηγυριζουν!μιλαμε για πανηγυρια ομως.το 90% των οπαδων τους πανηγυριζουν, πραγμα απιστευτο ειδικα αν αναλογιστει κανεις ποσο ΘΕΟΣ ηταν ο τειτ μεχρι τα μεσα των 90’ς.τον εχει σιχαθει ο κοσμος…

και θα συμφωνησω οτι δεν πιεστηκε καθολου στην συνεντευξη(με καθε σεβασμο στο παιδι που την εκανε). μπορουσες πχ να τον ρωτησεις για την οικογενοιοκρατια η για τις δηλωσεις του οτι εχει συνθεσει ολα τα τραγουδια των queensryche μονος του(ο geoff δεν γραφει μουσικη-μονο στιχους…τα μυαλα πισω απο την μουσικη των queensryche στα μνημιωδη αλμπουμ τους μεχρι το promised land ειναι ο degarmo και ο wilton,απο τοτε και μετα ερχονται κυριως εξωτερικοι συνθετες-υπαλληλοι του τειτ).η εστω το πιο απλο πραγμα:ειναι δυνατον τρεις ανθρωποι να εχουν αδικο και ενας αυτος να χει δικιο? τετοια αδικια ρε γαμωτο,να στραφουν εναντιον του και οι τρεις φιλοι του?

και θα το ξαναπω για να μην παρεξηγηθω,θεωρω οτι βαδιζουν στην λαθος κατευθυνση με τον λατορε,αλλα θα κατσω να ακουσω με περιεργια και ενδιαφερον τα καινουργια τους τραγουδια,κατι που δεν θα γινοταν αν συνεχιζαν με τειτ.

ε ενταξει ρε παιδια. τι άλλο να τον ρωτησει δηλαδη?
το ρωτησε τι ειναι αλήθεια, αν εκανε επίθεση και αν θα μπορούσε να βαλει τον κωλο του κατω να μιλήσει με τους άλλους.
τι άλλο να έλεγε δηλαδή ο χρηστος??
μην κανουμε οτι κοροϊδεύουμε . δεν θα γινει ο αλλος η κυρια τατιανα μου για να μαθουμε τα μυστικά του καθενός απο μια απλή συνέντευξη ανθρώπων που ειναι σε καλλιτεχνική σύγχυση και επαγγελματική αιώρηση.και ταυτόχρονα ειναι και στα δικαστήρια

και για τον απο πανω. φιλε τοσα χρονια τα υπόλοιπα άτομα στους ryche δεν ρώτησαν για οικογενειοκρατία(και αλλα παρόμοια). ο χρηστος θα ρωτούσε. και να βγαλει τι??

Mιά χαρά είναι η οικογενειοκρατία στα συγκροτήματα, ρωτήστε όποια νότια μπάντα θέλετε! :lol:

Σοβαρά τώρα: Βrandon δεν ξέρω ποιοί οπαδοί πανηγύριζαν. Οι παλιοί δεν νομίζω… [-X

Mία αξιοπρεπή διάλυση από χρόνια θα θέλαμε!

Αυτο. Εγω παντως που τους ειχα δει το 2009 οχι μονο ο Tate, ολοι επαιξαν σκατα, πιο απροβαριστος ψαχνεις να βρεις που ειναι τα οργανα, και τον γαμπρο του μια χαρα βλεπω τον εχουν στη μπαντα που μιλατε για οικογενειοκρατια. ;p Και τα λεω αυτα ενω εμενα προσωπικα ο Τεητ με εκνευριζει, θα επρεπε να ειχαν ληξει τη μπαντα μια 6ετια πριν στο ανετο. Τωρα οι λογοι ποιοι ητανε, αυτους τους ξερει η μπαντα και αφορα αυτους, αυτο το μαζευτηκαμε να μιλησουμε για μπιζνες και αρχισε να μας φτυνει ακουγεται λιγο περιεργο, οποτε δεν θα ημουν τοσο απολυτος στη θεση σας.

Στο στουντιακο κομματι, ενα καλο δισκο τους τον εχω, απλα η λογικη λεει πως θα κινηθουν σε αμιγως μεταλ μονοπατια για να μπορει να τα τραγουδησει ο αλλος. Ουτως ή αλλως, στα προσφατα λαιβ επαιζαν απο Εμπαηρ και πισω.

thank you sir.

Quoted for truth

another point που είχα υπόψη μου.

Brandon, σε 1,5 χρόνο (συ είπας) βλέπω έχεις πλήρη εικόνα για τη μπάντα.

Δεν κατηγορώ την οπτική του Moonchild. Κι εγώ στα 20 μου πολύ πιθανόν να το έβλεπα αρκετά διαφορετικά το όλο θέμα.

οντως εχω αρκετα καλη εικονα. εχω φαει τρελο κολλημα τον τελευταιο εναμιση χρονο(ισως και λιγο παραπανω), δεν νομιζω να υπαρχει συγκροτημα που ακουω περισσοτερο απο αυτους.

θα συμφωνησω με τον φιλο απο πανω που ειπε οτι θελαμε μια αξιοπρεπη διαλυση,ενδεχομενως αυτο να ηταν το καλυτερο. παρολα αυτα εγω αυτο που πιστευω ειναι οτι οι τρεις τους(wilton και οι αλλοι δυο) αποφασισαν να συνεχισουν σαν queensryche οχι τοσο για τα λεφτα(επαιξε και αυτο τον ρολο του,αλλα θεωρω πως και ως rising west θα πηγαιναν μια χαρα και θα το βγαζαν το μεροκαματο) αλλα για να περισωσουν οτι εχει απομεινει απο την κληρονομια τους. διοτι σκεφτειτε να διαλυονταν και το τελευταιο αλμπουμ τους να ηταν το dedicated to chaos…ξεφτιλα.χωρις βεβαια να τους αθωωνω για τα οσα εγιναν,εχουν τεραστιο μεριδιο ευθυνης με την απαθεια τους.

ισως να ειμαι και λιγο αφελης,αλλα αυτο πιστευω.δυο πραγματα μπορει να συμβουν απο εδω και περα:η θα συρθει το ονομα ακομα περισσοτερο στα σκ@τα(ποσο πια?),η θα αναγεννηθουν απο τις σταχτες τους.ο χρονος θα κρινει αν καναν τη σωστη επιλογη.

Τέτοια πρεμούρα να σας έπιανε και για τα άλλα και δε θα είχαμε πέσει στα σκατά σα χώρα.

Αλλα τώρα ωρίμασες και ασχολείσαι ακόμα με σοβαρότατα θέματα.

με καλυτερο ηχο

Silent Lucidity/Empire

Queen of the Reich/Speak

καλα τα λεει.λιγο να μην φωναζε