Queensrÿche

Και οι μεν και ο δε κρατιούνται στην επικαιρότητα με ηλιθιότητες, αστεία σχόλια και τραγελαφικά spoilers για νέους δίσκους. Παρόλα αυτά Queensryche δεν υφίστανται σε καμία περίπτωση, όσο και να προσπαθήσουν οι άλλοι να δώσουν την εντύπωση ότι δήθεν επιστρέφουν στις μεταλ δόξες και αηδίες. Ναι, θα ψαρώσει κόσμος που θα το γυρίσουν από τις γελοιότητες της μετά Tribe (ας μην πούμε Promised Land, γνωστό αυτό) εποχής σε ΧΕΒΥ ΜΕΤΑΛ ΘΑΝΤΕΡ αλα Warning. Ανέκδοτο παρεμφερές της καμπαρέ περιοδείας.

Και στο ελληνικο Hammer ειχε κανει παρομοια δηλωση για το Queen Of The Reich, οτι δεν τον εκφραζουν οι στιχοι πια και δεν θελει να το λεει κτλ. Απλα πρεπει να το δεκτουμε πλεον, ο Tate δεν ειναι ο Tate που ηταν καποτε… Τρελαθηκε, γερασε και παραξενεψε, δεν ξερω τι φταιει, αλλα εχει καταντησει τοσο λυπηρο…

http://www.rocking.gr/news/To_Sabbato_22122012_stis_1800_to_apogeuma_to_zwntano_radiofwniko_countdown_gia_ta_kalutera_tis_xronias_apo_to_Rockinggr/14777/

Ok, ο La Torre έχει αρχίσει να γίνεται ενοχλητικά ασεβής.

Στην ιστορία να μας πει ως τι θα τον θυμάται ο κόσμος σε σχέση με τον Geoff.

Διάβασες τις χθεσινές δηλώσεις του στο FB ε;;;

Όχι. Δεν έχω ιδέα. Το νέο είδα σήμερα. Τι είπε;

Yes, Queensryche fans are very intelligent people, and this is why the majority go to www.queensrycheofficial.com for all of the latest news having to do with those that WROTE THE MUSIC for the last 30 years. That is the reality. Thank goodness I’m not a hired gun with only a voice. When I write a song, I can actually play all of the instruments. Queensryche has a new dynamic that it never had before. The cherry on top: We have the strongest artist management company in the business, the world class producer/engineer James Barton on our new record, a wonderful new booking agency, QR’s crew and touring manager, have since shared the stage with the loved Pamela Moore, and re-establishing global contacts that are eager to book us. If that isn’t a testament to what the majority of people and peers deem as the most valued version of today’s QR then I don’t know what is. Another reality is that we are moving forward with a new album while playing material off of the first 5 albums, which includes the EP. Queen of the Reich: Yes, people do stare speechless, because they are shocked to hear the song performed well, a song that “broke out” this legendary pioneering band. Shame on anyone to deny the music that garnished fans in the first place and still resonates 30 years later. I couldn’t be more proud to front my favorite band, sing with passion, and take time at every show to acknowledge every person I can. Queensryche is rising once again, respecting the fans first and foremost, which is why we(the band) all interact with the fans…a far cry from so many other artist’s social sites. We all thank you all for embracing the change and positive new energy of the band, music, and growth. Thank you so much!

Και δίκιο να έχει σε κάποια θέματα (δε λέει και τίποτα σπουδαίο βέβαια) το ότι βγαίνει επιθετικά έναντι του Tate, μηδενίζει αυτόματα τα πάντα.

Ας πούμε ότι οι πρώην συμπαίκτες έχουν τα δικά τους και λένε ο καθένας ότι θέλει. Αυτός τι λόγο έχει να ρίχνει σπόντες για τον Tate; Απαράδεκτο.

Αν δεν ήταν ο Tate, άραγε τι θα έκανε στη ζωή του σήμερα, κι αυτός και πολλοί ακόμα “μεροκαματιάρηδες” metal τραγουδιστές…

Τολμάει και αμφισβητεί δε τις φωνητικές ικανότητες του Tate; Αν είναι δυνατόν. Πόσοι έχουν τη φωνή του στην ηλικία του; Λίγοι.

Τον κατακρίνει επειδή είπε πως στα 50 του δεν τον εκφράζουν πλέον οι στίχοι του “Queen Of The Reich”; Έλεος.

Υπονοεί ότι δεν έγραφε μουσική ο Tate;

Τέλος, έχω γνωρίσει από κοντά και έχω μιλήσει με τον Geoff Tate. Δεν ξέρω τι μπορείς να του καταλογίσεις, πάντως σίγουρα όχι πως δεν σέβεται τους οπαδούς. Ειδικά, επειδή δεν κάθεται να μιλάει απευθείας μαζί τους μέσω facebook.

έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα. Και 'γω πέρσι 2 μέρες ήμουν συνέχεια με la torre και πραγματικά τον συμπάθησα τώρα μου τα χαλάει γαμώτο…

μηπως ειπε τωρα τελευταια τιποτα ο Tate για τον LaTorre και τσατιστηκε;

Πραγματικά με κουράζει αυτό το θέμα, μου φαίνεται θα κόψω κι εγώ να ασχολούμαι μέχρι να βγει το καινούριο, και θα αφήσω να κράζει όποιος θέλει όποιον θέλει.

Εδώ θα συμφωνήσω, ακολουθεί βέβαια την γραμμή της μπάντας και δεν είναι κακό αυτό, όμως δεν έχει λόγο να ρίχνει σπόντες. Ας έχουμε βέβαια υπόψη μας ότι κι ο Tate του έχει σύρει τα χίλια μύρια, ότι είναι πουθενάς, ότι δεν έχει καμία θέση να τραγουδάει τα τραγούδια του και τα σχετικά. Εγώ ξέρω ότι τυχαίνει να είναι ο αντικαταστάτης του, και αυτή την στιγμή ηχογραφούν καινούριο άλμπουμ, τον διάδοχο του υπέροχου Dedicated to Chaos. Ας περιμένουμε λοιπόν να βγει κι ας διαπιστώσουμε με την ησυχία μας αν όντως είναι πουθενάς(ο καθένας με τα κριτήριά του βέβαια).

Επίσης αλήθεια, αυτό σημαίνει όμως ότι τα λάβαρα πρέπει να μένουν ανέγγιχτα; Ας δούμε απλά περιπτώσεις του στυλ Steve Perry , Anneke Van Giersbergen και Udo Dirkschneider(σωστά τα ‘γραψα; :lol:) Μια χαρά δίσκους βγάζουν και τώρα οι μπάντες με τις οποίες έγιναν μεγάλοι οι άνω, αλλά πολύς κόσμος δεν τα ακούει επειδή απλά δεν είναι η φωνή που αγάπησαν. Σεβαστό, αλλά τι μπορεί να γίνει γι’ αυτούς; Να διαλύσουν οι υπόλοιποι την μπάντα τους, από την οποία βγάζουν τα λεφτά τους; Και δεν έχω δει άλλους πλην του Tate(και του Portnoy) να βγαίνουν και να έχουν άποψη για τα πάντα.

Αυτό λέω κι εγώ. Πόσοι έχουν την φωνή του Tate σήμερα; Που δεν μπορούσαμε να ακούσουμε ούτε ένα κομμάτι απ’ το Kings and Thieves ολόκληρο χωρίς να σιχαθούμε την ζωή μας; :lol: Κοιτάχτε ρε παιδιά που ήταν ο Geoff και πού είναι τώρα, που δυσκολεύεται να τραγουδήσει και το Damaged, που κάποτε του 'κανε πλάκα. Τα τσιγάρα, τα ποτά και τα ξενύχτια… :stuck_out_tongue:

Δεν είχε πει μόνο αυτό, εγώ αυτό που θυμάμαι ήταν ότι ρωτήθηκε γιατί δεν τραγουδάει πλέον τα παλιά τραγούδια, και αντί να απαντήσει ότι δεν τον εκφράζει πλέον σαν στυλ ή ότι δεν μπορεί πλέον να το τραγουδήσει όπως παλιά(πράγμα όχι κακό, ίσα ίσα αναμενόμενο μετά από τόσα χρόνια) είπε ότι ο λόγος είναι επειδή είναι παλιό και δεν το ξέρει ο κόσμος. Άντε να βγάλεις νόημα. Κι επίσης άλλο να λες ότι δεν σε εκφράζουν οι στίχοι κι άλλο να κατηγορείς έμμεσα τον κόσμο που γουστάρει ακόμα αυτά τα κομμάτια επειδή είναι ανώριμου, dungeons & dragons περιεχομένου(όπως ο ίδιος ευστοχέστατα είπε). Σε λίγο δηλαδή θα τους παροτρύνει να ακούσουν τα ώριμα στιχουργικά πονήματά του, όπως το Say U Luv It. Ας σοβαρευτούμε λοιπόν.

Νομίζω ότι έχουμε ήδη κάνει αρκετή συζήτηση γι’ αυτό το θέμα και προσωπικά έχω πειι ότι πέρα από το σαξόφωνο και κάτι keyboards πού και πού, ο Geoff δεν ξέρει να συνθέτει μουσική. Τώρα σε τι θα ωφελήσει κι άλλος γύρος για το τι θεωρούμε μουσική, δεν ξέρω.

Το πιστεύεις ειλικρινά ότι θα έλεγε για έλλειψη σεβασμού στους οπαδούς επειδή δεν γράφει στο facebook μωρέ; Ο Tate που αλλάζει απόψεις πιο συχνά κι απ’ το eyeliner του, που έχει απαξιώσει το είδος που παίζουν και τους οπαδούς που το ακούνε, που το παίζει intellectual και κάνει το καμπαρέ λες και απευθύνεται σε οπαδούς των Motley Crue, που αποκλείει συνεχώς την πιθανότητα OMII και ξαφνικά ανακαλύπτει ότι έχει φτιάξει ολόκληρο σενάριο και ότι θέλει να το κάνει όσο τίποτα στον κόσμο(άσχετα που έχει απαξιώσει το μέταλ), που για 10 σχεδόν χρόνια βγάζει δίσκους Ryche με άσχετους με την μπάντα τύπους και δεν βγαίνει τίποτα σχετικό στην επιφάνεια, σέβεται την νοημοσύνη των οπαδών του;

Δεν θυμάμαι ποτέ να τον λέει “πουθενά” ή να του επιτείθεται. Δεν θυμάμαι ποτέ να κάνει καν ξεχωριστή αναφορά στον La Torre. Αν σου είναι εύκολο, δώσε μου μια πηγή.

Κανένα από τα παραπάνω παραδείγματα δεν είναι αντίστοιχο της συμβολής του Tate στους Ryche. Μια σειρά metal τραγουδιστών βρήκαν ανοικτές πόρτες (συμβόλαια σε εταιρείες, περιοδείες κλπ) λόγω του ότι ο Tate πρώτος με τις ερμηνείες του άνοιξε αυτή την αγορά. Τουλάχιστον, να τον σέβονται ως προς αυτό.

Η απάντησή σου είναι άστοχη. Έχεις δει τους Queensryche ζωντανά; Ρώτα έναν που ήταν στον Λυκαβηττό και δεν εντυπωσιάστηκε ή στο Gagarin.

Πάλι οι αντιπαραβολές σου είναι άσχετες στην ουσία της κουβέντας. Ο κύριος λόγος που είπε ότι δεν τον εκφράζει είναι λόγω στιχουργικού περιεχομένου. Το πόσο εμπορικά επιτυχημένο ή γνωστό τραγούδι είναι, σίγουρα το ξέρει καλύτερα από εμένα και εσένα. Άκυρο εκ μέρους του, αλλά δεν αντιλήφθηκα να κατηγορεί κανέναν που του αρέσει.

Άμα το ξέρεις εσύ, να πάμε πάσο όλοι.

Πάλι, κατηγορείς τον Tate για άσχετα πράγματα και δεν έχει νόημα να επανέλθουμε στην κουβέντα περί συλλογικής ευθύνης της μπάντας. Ο μόνος που δεν έχει λόγο να ενοχλείται πάντως είναιι ο La Torre. Ξαναδιάβασε τι αντιπαραθέτει ως επιχείρημα.

Ενταξει αν ειναι να αμφισβητουμε τη λυρικοτητα του Tate (γιατι τα τραγουδια των Queensryche δεν ειναι μονο ψηλες νοτες)… και μενα με εκνευριζει ειδικα οπως βγαινει με τις γουνες και τα γυαλια ηλιου, αλλα ημαρτον. Το 50% των Queensryche ειναι η φωνη. Καλος τραγουδιστης ο ΛαΤορρε, ειδικα λαιβ ειναι καλυτερος απο ο,τι ηταν ποτε ο Midnight, αλλα ας κατουρησουμε λιγο.

Είχε γίνει σίγουρα στις πρώτες συνεντεύξεις που είχε δώσει ο Tate μετά την απόλυσή του απ’ την μπάντα, έχω την αίσθηση ότι είχε δημοσιευτεί κι εδώ. Θα δω και θα κάνω ανάλογο edit.

Εγώ θα έλεγα πάλι ότι είναι αντίστοιχα, καθώς σε κάθε περίπτωση έχουμε άτομα που έδωσαν στην κάθε μπάντα την ταυτότητά της, το πιο εύκολα αναγνωρίσιμο στοιχείο της. Στην επιρροή όντως ηταν μικρότεροι αλλά μιλάμε και για διαφορετικά είδη. Δεν νομίζω πάντως να αρνήθηκε κανείς την(τεράστια)συμβολή του Tate στην μουσική, και δεν νομίζω να την έκρινε κανείς. Το μόνο που δέχεται κριτική είναι η σημερινή κατάσταση του Tate, η οποία επιδέχεται κριτικής, πώς να το κάνουμε.

Όχι, δεν τους έχω δει λάιβ και μη μου το χτυπάς. :stuck_out_tongue: Η τελευταία εμφάνισή τους στην Ελλάδα ήταν το 2006 αν δεν κάνω λάθος; Εγώ από το YouTube μόνο μπορώ να κρίνω, και η τελευταία φοβερή περίοδος του που έχω προσέξει ήταν το 2005-2006. Από τότε έχουν περάσει κάποια χρόνια και βλέπω ότι έχει πέσει αισθητά. Αν σε ικανοποιεί αυτό που ακούς τώρα, περί ορέξεως. Εγώ πάντως έχω διαφορετικές απαιτήσεις από τον άνθρωπο που με έκανε να αντιληφθώ το τραγούδι ως ξεχωριστή μορφή τέχνης.

Αναφέρθηκα στα λόγια του περί στίχων στο παλιότερο υλικό γενικότερα, συμπεριλαμβανομένου και του QOTR, και πρόσθεσα ένα δικό μου point. Αν το θεωρείς άσχετο αυτό, τι να σου πω.

Αυτό που έχω διαπιστώσει είπα, μιας κι από τόσες σελίδες συζήτησης παλιότερα δεν βγήκε νόημα. Αν έχεις κάτι να παραθέσεις που να αποδεικνύει το αντίθετο, καν’το.

Οκ, ξέφυγα λίγο, αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν αναφέρεται σε κάτι πρόσφατο απαραίτητα όταν μιλάει και έλλειψη σεβασμού προς τους οπαδούς. Σίγουρα είναι καλό που επικοινωνούν συνεχώς με τους φανς, αλλά δεν είναι λογικό να κατηγορούν τον Tate επειδή δεν το έκανε.

ενδιαφερον…

καλο.για να δουμε.

:lol2:

γελάω. δηλαδή θα κάνουν οτι και καλά τους υπαγόρευε ο tate να παίξουν, που τα έγραφε με άλλους?

Το δειγμα δε μου ακουστηκε καθολου ενθαρρυντικο…σα να εχει ενα 'Ryche feeling των τελευταιων ‘‘αριστουργηματων’’ με heavy κιθαρες…:frowning:
Και ειμαι και απο αυτους που για καποιους πολυυυυ περιεργους λογους απολαμβανω το Q2K!

Την ίδια ώρα στο δίσκο του Tate θα έχει της παναγιάς τα μάτια από guest: Dave Meniketti [Y&T], Ty Tabor [KING’S X], Brad Gillis [NIGHT RANGER], K.K. Downing [JUDAS PRIEST], Craig Locicero (FORBIDDEN, SPIRALARMS) και Paul Bostaph (SLAYER, TESTAMENT, EXODUS, FORBIDDEN), πέραν των “μόνιμων” που περιλαμβάνουν Rudy Sarzo και Simon Wright.

Ε εντάξει αυτό δε λέει κάτι. Ίσα ίσα μου δείχνει ότι δεν βασίζεται στις δυνάμεις του και φέρνει ένα σωρό κόσμο για τη δημοσιότητα ξέρω γω.

Εμένα μου άρεσε το δείγμα αλλά πολύ κλώνος ο Λα Τόρες.

ρε συ αποστολε. τι σου άρεσε? ειναι το ίδιο με αυτό που πάιζαν τελευταία και είχαν πει οτι τους το ειχε υποβάλει το tate.
και ο λατορες δεν είναι πολύ κλώνος. είναι μόνο κλώνος(σε αυτό που ακούσαμε τουλάχιστον)