Quentin Tarantino

το Death Proof το ειδε κανεις ακομα? εγω δεν τρελαθηκα, ισως επειδη ειχε πολλες γυναικες για πρωταγωνιστριες και δεν μου πολυαρεσει αυτο, εχω συνηθισει στου Tarantino τα εργα να εχει αντρες…

:afro: :dance: το δα και γω στα βίλατζ και μ’αρεσε πολύ, είχε πλάκα και πολύ πρωτότυπη ιδέα,αν δε μέπιανε και εκείνο το τρελό κατούρημα μετά τη μέση… ευτύχως πήγα στην αρχή της δεύτερης ιστορίας και δε έχασα και πολλά . Note to self: όταν παίρνω μεγάλο αναψυκτικό να φροντίζω να έχει διάλειμμα το σινεμά#-o

μουφα μουφα μουφα.η χειροτερη ταινια του!!!πωπω!!γιατι???

για Tarantino πολυ μετρια, οντως η χειροτερη του, αλλα σαν ταινια δεν ηταν και τελειως μαπα…

αξιζανε μονο 2-3 σκηνες.το περισσοτερο εργο καταναλωθηκε στους ανουσιους διαλογους των γυναικων πρωταγωνιστριων!και ητανε πραγματικα βαρετοι.
πχ στην αρχη κανα 15 λεγανε και καλα που θα βρουνε το χορτο,πως φασοθηκανε κλπ κλπ
στο δευτερο μερος,εκει που τρωγανε παλι λεγανε μπαρουφες χωρις νοημα,οπως και μετα στο αμαξι που λεγανε παλι για το σεξ,και το αποκορυφωμα ητανε οταν προσπαθουσε η ξανθια να πισει την μαυρη να κανουνε το κολπο με το αμαξι!!!ελεος απιστευτο βαρετο.εχω σκεφτει απειρους λογους για το οτι η ταινια ητανε μαπα,σχετικα με οτι εχει προσφερει ο ταραντινο.που ειναι οι απιθανοι χαρακτηρες των προηγουμενων ταινιων του?που ειναι η στυλιζαρισμενη του βια?μονο ο κερτ ρασελ αξιζε γιατι ειναι μορφη και επαιξε και λιγο.η τανια δεν ειχε σκηνοθεσια,σεναριο,δεν ειχε χαρακτηρες τιποτα.προφανως αυτος ητανε και ο σκοπος του,σαν Homage στις παλιες ταινιες που γουσταρε,αλλα απετυχε να το κανει διασκεδαστικο.οπως ειχε πει και ο ιδιος οι ταινιες που κανει ειναι πρωτα για να τις βλεπει αυτος.και επειδη εμεις δεν ειμαστε της ηλικιας του να εχουμε δει ολες αυτες τις ταινιες που τον εχουν επηρεασει,πιστευω μας απογοητευσε πικρα.

εχεις δικιο στο οτι το εκανε μαλλον επιτηδες ετσι για να ειναι σαν τις παλιες ταινιες που του αρεσουν του ιδιου, αλλα δεν νομιζω οτι απετυχε και τελειως στο θεμα της διασκεδασης, εκτος απ’τα πολυ βαρετα σημεια ειχε και καποιες καλες σκηνες.

αυτά δεν είναι επιχηρήμτα

δεντην έχω δεί ακόμα την ταινία

ναι οι καλες σκηνες ητανε 3
lapdance
η πρωτη συγκρουση
και το τελευταιο car chase

στο συνολο τους μισαωρο δεν κλεινουν,οπωτε αναλογιζομενος τα 104 λεπτα της ταινιας…τα συμπερασματα δικα σας

δεν ειπα το αντιθετο, αλλα αυτα λειτουργησαν ως αρνητικα στοιχεια σε μενα.

Και μόνο που μπορεί κόσμος να εκτιμήσει το ότι μπαίνει στην ψυχοσύνθεση των ηρώων του, ενώ αυτό που τον χαρακτηρίζει στο ευρύ κοινό είναι τα “πετσοκόματα”, είναι κάτι το αξιοθαύμαστο…

εχεις δει εσυ κοσμο να εκτιμαει τον τροπο με τον οποιο μπαινει ο ταραντινο στην ψυχοσυνθεση των ηρωων του???

Είδα χθες το natural born killers σε στορι του ίδιου και σκηνοθεσία Oliver Stone.Τρελό στόρι,τρομερή ultra-νευρική σκηνοθεσία

Κανένα από τα παραπάνω…!!!

Εγώ τον γουστάρω τρελλά στις ταινίες:

“The four rooms”
& “From dusk til dawn”

Κορυφή!!!:wink:

Pulp Fiction κ Jackie Brown με διαφορά! Ούτε όμως κ το Deathproof ήταν άσχημο…:-k

Pulp Fiction και μετα τα Kill Bill.

Αυτούς που δε λένε “πω μαλ_κα τι καφρίλα ήταν αυτή”,“γουστάρω αίμα και γι’αυτό βλέπω ταραντίνο”. Θέλω να πω απλά ότι είναι κάτι παραπάνω από αίμα. Και, ναι, ξέρω τέτοιο κόσμο. Απίθανο είναι;

α οκ.ετσι το εννοεις.ναι σιγουρα υπαρχει τετοιος κοσμος.αλλα ο ταραντινο παρουσιασε πολυ βια στο Pulp fiction Και στο kill bill.το reservoir dogs και το jackie brown ειναι καθαρα ταινιες σεναριου και χαρακτηρων,ισως και γι’αυτο ειναι -κατα τη γνωμη μου- οι καλυτερες του ταινιες.τεσπα οι περισσοτεροι “επιφανειακοι” του οπαδοι μαζευτηκανε στο kill bill.οπωτε πιστευω οτι οι οπαδοι του που ασχολουνται περα απο τη βια ειναι περισσοτεροι!

λιγο ασχετο με το poll, αλλα τι πιστευετε για το Death Proof?γιατι ακουω πολλες και διαφορετικες αποψεις για αυτην την ταινια…

εχω ξαναπει και σε προηγουμενα ποστς τη γνωμη μου.θα μαι καλος και θα πω οτι ηταν απλως μετρια.
ειμαι οπαδος του ταραντινο.εχω καταευχαριστηθει τις ταινιες του,το στυλ του.αλλα σε αυτη εδω το παρακανε.τεραστιοι ανουσιοι διαλογοι,που τους βρηκα εντελως βαρετους.σκηνοθεσια δεν υπηρχε,σεναριο δεν υπηρχε,ηθοποιια δεν υπηρχε.την κατασταση σωζουνε κανα 2-3 σκηνες και ο σταντμαν μαικ (κερτ ρασελ) ο οποιος ειχε τον μικροτερο χρονο συμμετοχης στην ταινια απο τους πρωταγωνιστες της.

ψηφισα το Jackie Brown μετα ακολουθουν Reservoir dogs ,Pulp Fiction ,Kill Βιll Vol.1 ,Death Proof,Kill Bill vol.2