Quentin Tarantino

Tα βρίσκω όλα φρικτά…:frowning:

Pulp Fiction φυσικά! Για μένα η καλύτερη ταινία όλων των εποχών. Άσε που την έχω δει και 379 φορές. Έχω μάθει απ’ έξω το απόσπασμα που λέει ο Σάμιουλ Τζάκσον από τη βίβλο (δεν κάνω πλάκα:p ).
Επίσης ο Ταραντίνο είναι με διαφορά ο αγαπημένος μου σκηνοθέτης γενικότερα.

Ακολουθούν:
Reservoir Dogs
Kill Bill Vol. 2
Death Proof
Jackie Brown
Kill Bill Vol. 1

Πιθανόνι στο poll να μπορούσαν να συμπεριληφθούν και τα:
True Romance: Δικό του σενάριο, σκηνοθετημένο από τον Τόνι Σκοτ. Εξαιρετικό!
Four Rooms: Ταινία χωρισμένη σε 4 μέρη με το κάθε μέρος σκηνοθετημένο από διαφορετικό σκηνοθέτη. Προσπερνώντας τα 2 πρώτα μέρη που τα σκηνοθετούν κάτι άμπαλοι, πάμε στο φανταστικό 3ο που το έχει κάνει ο Ροντρίγκεζ και στο απίστευτα θεϊκό 4ο που το έχει κάνει ο Ταραντίνο.
Natural Born Killers: Βασίζεται σε δική του ιδέα την οποία υλοποίησε (πολύ άσχημα κατά τη γνώμη μου) ο Όλιβερ Στόουν.
From Dusk Till Dawn: Έγραψε το σενάριο μαζί με τον Ροντρίγκεζ και βοήθησε λίγο και στη σκηνοθεσία. Από τις καλύτερες χαβαλετζίδικες ταινίες που έχουν βγει.

Εμενα μαρεσε και το Death Proof.Δεν μπορω να ξεχωρισω την αγαπημενη μου ταινια
αυτου του σκηνοθετη.Θα ψηφισω το Kill Bill 2 για να εχει και αυτο το κακομοιρο κανα ψηφο.

“The path of the righteous man is beset on all sides by the inequities of the selfish and the tyranny of evil men. Blessed is he who, in the name of charity and good will, shepherds the weak through the valley of darkness, for he is truly his brother’s keeper and the finder of lost children. And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee.” σκηνηη ανθολογιας
οποιος καταλαβε καταλαβε 8)

οπου εχει γραψει το σεναριο δεν παει να πει οτι ειναι και δικη του ταινια
γιατι με αυτη τη λογικη το lord δεν ειναι του jackson,το λεωφορειο ο ποθος δεν ειναι του kazan…με καταλαβαινεις?
ιδιαιτερα το from dusk till dawn σκηνοθετικα ειναι του rodriguez. απο idmb :
Quentin Tarantino was originally set to direct the movie, but decided not to direct so that he could focus more on the screenplay and his role as Richard Gecko.
το στορυ ειναι του Robert Kurtzman (make up και συν-παραγωγη) και το screenplay του tarantino!

Εγώ το είπα αυτό επειδή το τόπικ είναι για τον Ταραντίνο γενικά και όχι ειδικά ως σκηνοθέτη. Οπότε ίσως να μπορούσες να βάλεις και τις ταινίες που έχει γράψει το σενάριο.
Όσον αφορά αυτό του IMDB, δεν λέει τίποτα το ότι ο Ταραντίνο αποφάσισε να μη σκηνοθετήσει την ταινία. Το ότι όμως βρισκόταν συνέχεια εκεί στα γυρίσματα πιστεύεις δεν καθοδήγησε έστω και λίγο τον Ροντρίγκεζ;
Είναι σαν να φτιάξουμε τόπικ για τους αδερφούς Γουατσόβσκι (Matrix) και να μη βάλουμε στη λίστα το απίστευτο V For Vendetta του Τζέιμς Μακτίγκ, το οποίο όμως είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ των Γουατσόβσκι (οι οποίοι και καλά περιορίστηκαν στο σενάριο). Ο Μακτιγκ ήταν βοηθός τους σε όλες τις ταινίες που έχουν κάνει.

οπως και να χει για το from dusk till dawn εγω το θεωρω ταινια αποκλειστικα του rodriguez.
δεν πιστευω οτι ειχε αναγκη την καθοδηγηση του tarantino
σκεψου οτι γυριστηκε το 1996
και οι δυο τους ειχανε ιδιο αριθμο ταινιων (4 μαζι με το four rooms),και οι δυο τους ειχανε χτισει προσωπικο στυλ
δηλαδη δεν ηταν οτι ο ενας ξεκινουσε και ο αλλος ητανε φτασμενος οπωτε να ζητησει καθοδηγηση

Pulp Fiction με διαφορά. Και το Reservoir Dogs τα σπάει επίσης άσχημα. Και όλες οι άλλες βασικά. Μεγαλύτερη εντύπωση βέβαια μου είχε κάνει το Death Proof το οποίο θεωρώ ταινιάρα!

Δεν ήθελα να γράψω πριν δω τα Kill Bill.
Ο άνθρωπος είναι πολύ μπροστά, ιδιοφυία.
Με εξωφρενικούς διαλόγους που προκαλούν σοκ, με εξαίρετα soundtrack, με απίστευτες σκηνές, οι ταινίες του (ειδικά οι 2 πρώτες) έχουν γράψει εποχή.

Στα συν ότι έχει ευεργετήσει αρκετούς ηθοποιούς που ήταν στο φαινομενικό τέλος της καριέρας τους.

Το Pulp Fiction είναι για μένα είναι το καλύτερο, και σίγουρα στις 5 καλύτερες ταινίες όλων των εποχών.
Αυτό και το Reservoir Dogs όσες φορές και να τα δω απλά δεν τα βαριέμαι.

Τα Kill Bill είναι επίσης εξαιρετικά, αλλά δεν έχουν τους εξωφρενικούς διαλόγους, το κύριο χαρακτηριστικό του σκηνοθέτη.
(το πιο “ταραντινίστικο” στοιχείο σε αυτά τα 2 πιστεύω είναι εκεί που μάνα και 4χρονη κόρη βλέπουν μια ταινία όπου ένα παιδάκι ομολογεί κάτι φόνους του πατέρα του, “και τους έκοψε τα κεφάλια μπλα μπλα μπλα…”:lol::lol:)

Το DeathProof ήταν καλή ταινία αλλά αρκετά κατώτερο από τα υπόλοιπα.
Έχει τους διαλόγους, αλλά αυτή την φορά το παρακάνει.
Αρκετά βαρετοί, ειδικά με τις 4 γυναίκες στο αμάξι και στην καφετέρια.

Από κει και πέρα έχω δει το Jackie’s Brown, αρκετά καλό.
Και το True Romance, που είναι εξαιρετικό.

Ψήφισα Reservoir μόνο και μόνο επειδή είναι πίσω στις ψήφους, και λόγω της αγαπημένης μου σκηνής Mr Blond - μπάτσου.

Όλες, θα έπρεπε το πολλ να ήταν πολλαπλής επιλογής:!:

χμ,θα γινω λοιπον το μαυρο προβατο εδω…τον απεχθανομαι και τον θεωρω εναν απο τους μεγαλυτερους απατεωνες στο χωρο…
μου αρεσουν οι ταινιες του,σε γενικες γραμμες,περναω καλα δλδ,αλλα μεχρι εκει…ο τυπος απλα ξεπατικωνει καρε καρε κλασσικες ταινιες,δεν μπαινει καν στη διαδικασια να γραψει πρωτοτυπη μουσικη και αγοραζει πνευματικα δικαιωματα απο κλασσικες μελωδιες κ μουσικη,ενω,κ εδω πιστευω θα φριξουν πολυ,το μεγαλυτερο ποσοστο των διαλογων του,των κ καλα ‘‘ψαγμενων’’ κ ‘‘ακυρων’’ διαλογων του,ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΒΑΡΕΤΟΙ,με μλκιες,που ειλικρινα,μονο αν ημουν αμερικανακι,ισως γελαγα ή κολλαγα…βασικα,ειναι τερμα ηλιθιοι διαλογοι,που ειλικρινα,δεν μπορω να καταλαβω γτ εχουν παρει τετοια καλτ φημη…αποκορυφωμα το deathproof,που,περα του μια απο τις πιο αθλιες ταινιες εβερ και με αντιγραφη-καρμπον την καταδιωξη,απο το DUEL του σπιλμπεργκ,ειχε τοοοοοσοοοο βαρετους διαλογους,που ημουν στο τσακ να αρχισω να βριζω στο σινεμα…επισης,για ερμηνειες,δεν το συζηταω,παιρνει 2-3 καλους ηθοποιους,που θα βγαλουν μια καλη ερμηνεια,οπως και να εχει,και μετα σου φερνει τον μαντσεν,που ναι,εχει γελιο,αλλα ειναι σαν να βλεπεις τον ταμτακο,σε ελληνικη ταινια πρωτης γραμμης στυλ νυφες,ξερω γω,και μαζευει και αλλους 10 τατοιους ακυρους…
τεσπα,δεν μαρεσει καθολου ο κυριος,τον θεωρω μεγα φιγουρατζη και κυριως,ουτε καν σκηνοθετη,απλα ενα πολυ εξυπνο ατομο,που ξερει πως να αντιγραφει εξυπνα αλλα φιλμ και να τα πλασαρει δικα του…

Υ.γ1.μην παρεξηγηθουμε,ναι κι εγω παντως θεωρω τα 2 πρωτα του φιλμ,καλες ταινιες…ειδικα το reservoir dogs,το θεωρω πααραα πολυ καλη ταινια και ειναι και η μονη του ταινια που παραδεχομαι-ακομα και τον μαντσεν-…απλα τις επομενες,αν κ παλι,τις βλεπω ευχαριστα-εχω αγορασει το Kill bill δλδ,φανταστητε…-,δεν μπορω να πεισθω πως αυτος ειναι ενας κανονικος σκηνοθετης…ενας απλα απατεωνας,αυτο μου βγαζει…

Υ.γ2.πειτε με υπερβολικο,αλλα προτιμω απειρως Γκαι Ριτσι(καλα,ειδικα σε θεματα χιουμορ,δεν το συζητω,μαυρο αγγλικο χιουμορ,τι λες τωρα,ο ταραντινο μου κανει ακομα πιο πολυ σαν ανεκδοτο τοτε…)

λούπιν εξαιρετικό ποστ

διαφωνώ κ θα επιστρέψω - όταν έχω χρόνο

έχεις κάποια δίκια πάντως - ο φίλος σου ο ρίτσι όμως που αντιγράφει τον εαυτό του είναι καλύτερος ? ούτε οι motorhead τόση αυτοαναφορικότητα

Για τον Ριτσι,ναι,ειχα σκοπο να το αναφερω,απλα περιμενα να το πει καποιος…ναι,ο ριτσι,δεν εχει πρωτοτυπια,ισχυει…3 καλες ταινιες εχει και αυτες ειναι το ιδιο θεμα με αλλους ‘‘παιχτες’’…με κερδιζει ομως,γτ ειναι γενικα αυθεντικος…δεν αντεγραψε κανενα για να κανει τις κανες,γραφει τρομερα σεναρια,με καταπληκτικους χαρακτηρες,χωρις να εχει στο μυαλο του καποια καλσσικα προτυπα και να τα παιρνει αυτουσια-καρμον,για την ταινια του…μου αρεσει η ξεχωριστη του σκηνοθεσια,με τα γρηγορα πλανα κτλ,αλλα κυριως,το ανεφερα και πριν,μου αρεσει αυτο το τρομερο αγγλικο μαυρο χιουμορ και το ποσο μπορει να τραβηξει μια σκηνη,χαρις αυτου,χωρις να γινει βαρετη η τπτ…αυτο το τελευταιο ειναι κ το κλειδι βασικα,γτ δεν εκτιμουν ολοι τετοιου ειδους χιουμορ…ηταν καλος σε αυτο που πρωτοεκανε και πονταρε σε αυτο αλλες 2 φορες,δινοντας εξαιρετικες ταινιες…οσες φορες απεκλινε,εκανε μλκια-ας οψετε βεβαια και ο γαμος με την ‘‘παγκοσμια πουτ@ν@ της ποπ’’ που τον κατεστρεψε δημιουργικα…ομως,πηρε τα πανω του ξανα,και εκανε rocknrolla…

ο ταραντινο,κατηγορηθηκε στο τζακι μπραουν,πως αντεγραψε τον εαυτο του,γιαυτο πατωσε…ο ριστι εστω,ναι,το κανει,αλλα το κανει καταπληκτικα…και προσωπικα ευχομαι-αλλα δεν μαλλον…-,να μεινει να κανει αυτο που ξερει καλα(γυριζει τωρα διαφορα περιεργα,υπερπαραγωγες κτλ,που δεν θα του βγουν σε καλο πιστευω,αλλα τεσπα…)…δεν θελω παντως απο τη μια να μου κανει αρπαχτη και ξαφνικα να μου πεταει ενα κινεζικο κουνγκ φου επος,που να ειναι τοσο αμπαλος με το θεμα,ωστε να αντιγραφει σκηνες-διαλογους-μουσικη-χαρακτηρες,απο κλασσικα του χωρου,για να το παιξει καλτ…και δεν τα λεω αυτα ετσι,εχω δει σχεδον τα απαντα απο SHAW BROS,τους παραγωγους κουνγκ φου κλασσικων ταινιων,απο τις οποιες και καλα επηρεαστικε ο ταραντινο-ειμαι φαν του ειδους τεσπα-και μπορω πολυ ευκολα να καταλαβω,ποσο απατεωνιστικα φερθηκε στη συγκεκριμενη διλογια…
Μοντε,i wait,take your time…παντως,τσεκαρετε ολοι οι φαν,απο τζακι κ μετα,τι ταινιες κανει,και τι ταινιες εχει σκοπο να κανει…ταινιες με αμαξια-δολοφονους,ταινιες κουνγκ φου,ταινια με β παγκοσμιο,οτι ναναι…αα,κ ναι,το καινουριο του,εντελως συμτωματικα,δεν ξερω γτ κλτ,ειναι -τουλαχιστον σε θεμα,σχεδον στο τιλτο και σε νοοτροπια-,ιδιο με το ‘‘και οι 12 ηταν καθαρματα’’…ανελεητος τυπος,ελεος δλδ…

Nαι, βγάζει μια καλτίλα, γιατί δείχνει την πιο αρρωστημένη μεριά της Αμερικάνικης κοινωνίας συνυφασμένη με χιούμορ και όλο αυτό προκαλεί ευφορία. Τώρα δεν ξέρω πώς το κάνει (δεν έχει σπουδάσει σκηνοθεσία πάντως) ή σε ποιόν αρέσει αλλά το θαυμάζω. Ό,τι κι αν λες ότι παίρνει από άλλες ταινίες, τα κάνει δικά του πάντως, τα βάζει στο δικό του καλούπι. Ξέρω ότι παίζει ρόλο και το promotion και και και αλλά λέω αυτά τα επιχειρήματα γιατί είναι αντίστοιχα των σχόλιων που ανέφερες. Το αν δεν σ’ αρέσει είναι δικαίωμα σου.

καλο να παιρνει κατι και να το καλουπωνει,οπως αυτος ξερει…αλλα οταν παιρνει κατι και ετσι,μες τη ψυχρα,χωρις να αλλαζει τπτ και να το παιζει ψαγμενος κ δεν ξερω γω,με κομματια απο κλασσικες ταινιες,ΚΑΡΜΠΟΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΣ,ε,τι να πω μετα…οκ,ναι,πασο,σαρεσει,δικαιωμα σου,εννοειτε…απλα,το οτι δειχνει αυτη την αμερικη,πως κανει αυτο,κανει το αλλο,κτλ,απλα δεν ισχυουν με τπτ,γτ ο τυπος δεν εχει τπτ το αυθεντικο πανω του…ειναι ενας κοινος κλεφτης,που πηρε τα καλυτερα στοιχεια απο Blaxpoltation-cult cinema κ δν ξερω γω,και τα κοπιαρε ετοιμα για τις ταινιες του…

O Ταραντίνο έχει δηλώσει επανειλλημένα ότι είναι καμένος φαν του grindhouse σινεμά και ότι όλες του οι ταινίες αποτελούν φόρο τιμής σε αυτό ακριβώς, οπότε μέχρι ένα σημείο δικαιολογούνται τα περισσότερα από αυτά για τα οποία τον κατακρίνεις (και καλά κάνεις εννοείται, αν αυτό δεν σου αρέσει)…

Καθαρά από περιέργεια, όμως, μπορείς να μου πεις μια “καρμπόν αντιγραφή” κάποιας σκηνής για να το τσεκάρω;…

Χμ,να σου πω ενα παραδειγμα…λιγο τραβηγμενο,αλλα δειχνει λιγο πως το βλεπω…το STAR WARS,ειναι ενα τεραστιο χωνεφτυρι ταινιων sci fi,κουνγκ φου,γουεστερν και μυθολογιας Τολκιν κτλ…ομως,εκει κανει τις αναφορες και το φορο τιμης του ο Λουκας,διχως ουτε να αντιγραφει τπτ,ουτε να κλεβει κανενα κτλ…(μιλαω για τα παλια,τα καινουρια τα εχω διαγραψει…)…
τωρα ερχεται ο ταραντινο,και μου βαζει τη νυφη,να το παιζει ‘‘γαμαω κ δερνω’’ και απο πισω να μου παιζει η κλασσικη μουσικη του ‘‘για μια χουφτα δολλαρια’’…ωραιος φορος τιμης…σκαω τοσα φραγκα να παρω δικαιωματα για το ενα,δικαιωματα για το αλλο,και να τα χρησιμοποιω ολα μαζεμενα-μουσικη,στολες μπρους λη,το θανατο της αλλης που εφαγε τη μπαλα στη μαπα(δεν θυμαμε τον τιτλο της ταινιας που ηταν,αν και την εχω δει…παλια ομως),κ δεν ξερω τι…-,για να αποτελεσω φορο τιμης???
ε ελεος,αυτο ειναι Tribute,και μαλιστα χωρις κανενα λογο και με επιπλεον σφαλμα,να καρπωνεται τιτλους,διακρισεις και φημη,κανοντας αυτο το πραμα συνεχως…απλα,ξαναλεω,δειτε μετα το jackie brown,που οκ,αποτελεσε την τελευταια ‘‘δικη’’ του ταινια,ή εστω 3 ταινιες που ναι,προσπαθησε,εγραψε καλα σεναρια,εκανε καποιες αναφορες κτλ-χωρις παλι,κατα εμενα,να αξιζει ολος αυτος ο ντορος-,τι ταινιες γυριζει,και τι παραγωγες-Hostel κτλ-κανει…
το kill bill,οσο γαμω και να ειναι-που και γω,το βλεπω και περναω καλα,οκ-,ειναι μεγαλη απατη…καταρχας,εδω ο χατορι χανσο,εχει παιξει σε τοσες ταινιες κουνγκ φου και αυτος πηρε τον ιδιο χαρακτηρα και χρησιμοποιησε,πηρε τον pai bay-mai,που ειχε εμφανιστει σε μερικες ταινιες,και εβαλε τον ιδιο,αλλα και το χειροτερο,πηρε τα δικαιωματα απο τοσες κλασσικες μελωδιες ταινιων,που εχουν στιγματιστει με σκηνες-οροσημα,και ξεφτιλισε καθε σημασια τους…
οταν ο λεονε,που ο ταραντινο τοοοσοο θαυμαζει,εγραφε το ‘‘για μια χουφτα δολλαρια’’,ο μορικονε εγραφε μαζι του τη μουσικη,πριν γυριστει η ταινια,για να συμβαδιζουν στο τροπο αντιληψης του φιλμ και των εικονων…και ο αλλος ο αμπαλος,πηρε την κορυφαια σκηνη της ταινιας,την πεταξε,κρατησε τη μουσικη και την εβαλε να ακουγετε ετσι…αρεσε στη ξαδερφη μου η μουσικη,της λεω ειναι απο κει ξερω γω,αντε να το δουμε,και βλεποντας το,μου κανει πως ειναι τερμα μουφα το γουεστερν,και καλυτερα που εβαλαν τετοια μουσικαρα στο Kill bill,που το αξιζε…ελεος δλδ…και δηλωνει κιολας πως δεν χρειαζεται score για τις ταινιες του,γτ λεει του ειναι αχρηστο…αυτος ειναι ο αχρηστος…

Οσο για σκηνες καρμπον,ειλικρινα,ειναι αρκετες,δεν μπορω να θυμαμε τα παντα,ανα διαστηματα ξαναβλεπω τετοιες ταινιες κ το καταλαβαινω,γτ πιστεψε με,ειναι πολυ μεγαλος ο αριθμος και θελει πολυ καψιμο-αν κ θα ελεγε-να κατσω να ψαξω να σου ποσταρω μια λιστα…πχ,το ειπα και πριν,DUEL κ DEATH RACE,μοιραζονται μια σχεδον ολοιδια σκηνη καταδιωξης…ο θανατος της κοπελιας με τη μπαλα στο kill bill,ειναι ολοιδιος με μια αλλη ταινια γιαπωνεζικη,που σπαω το κεφαλι μου να τη θυμηθω…αλλα γενικα,ειναι δυσκολο να το κανεις στο στυλ’‘κανω μια λιστα’’ και αυτα ειναι…οι ταινιες ειναι απειρες,και ο ταραντινο τις εχει δει ολες…απλα τα λεω αυτα,γτ και γω,με τετοια φιλμ κολλαγα πιο μικρος,και συνηθως μου περνανε εικονες που εχω ξαναδει συνεχως…ουτως ή αλλως,και οι επικριτες του,για αυτο τον κατηγορουν,για ελλειψη εμπνευσης και πρωτοτυπιας…τωρα…γτ στα 3 πρωτα εργα του,ε,οκ,σιγουρα μη πρωτοτυπα δεν τα λες,για την εποχη που βγηκαν…-μεχρι ενα σημειο βεβαια…-…

Το ξερω πως αγαπαει το grinhouse,φαινεται,σαν φαν του βγαζω το καπελο,και γω το αγαπουσα καποτε,και τωρα καμια φορα…απλα δεν θεωρω πως του αποτελει φορο τιμης,πιο πολυ πως παιρνει τα καλυτερα στοιχεια του ειδους και τα κοπιαρει σαν φορο τιμης κτλ,ενω στην ουσια δεν ειναι παρα ενας κοινος κλεφτης…ηταν ενας κομιστας-δεν θυμαμε το ονομα του-,που ηταν αρκετα γνωστος και καλος,αλλα αποδειχτηκε μετα απο χρονια,πως πολλα απο τα εργα του,ειχαν αντιγραφει απο αλλα εργα,παλιοτερων και κατα πολυ υποδεεστερων κομιστων…τετοιο δειγμα ειναι κ ο ταραντινο…
Σε αντιθεση,συμπαθω πολυ περισσοτερο τον Ροντριγκεζ,που αυτος ειναι τουλαχιστον αυθεντικος,κανει οτι κανει και ξερει ποιος ειναι και γιατι το κανει,που απευθυνεται και δεν το παιζει τπτ…αυτος αποτελει πραγματικα φορο τιμης σε gridhouse…

υ.Γ.δεν ειμαι και πολυ καμμενος,ή τρελα κολλημενος-ισα ισα,αμα δεν μου αρεσει κατι και αρεσει σε ολους,συνηθως δεν θα σκασω κιολας-,απλα ειχα πολυ ελευθερο χρονο αυτες τις μερες,και ειπα να γραψω μερικες παραγραφους:D

Εκπληκτικος ο Ταραντινο.
Το Reservoir Dogs ειναι το καλυτερο ντεμπουτ φιλμ ever και μια απο τις καλυτερες ταινιες των 90’s

Κατά τη γνώμη μου Θεος απλά. Δεν ψηφίζω καμία ταινία γιατί όλες του μ’ αρέσουν εξίσου… Είμαι σε αναμονή για την καινούρια του δουλεία το Inglorious Basterds (κι όχι bastards απ΄οτι νομίζω) με πρωταγονιστή τον Brad Pitt (ναι λίγο παράξενο όντως, αν και μ’ αρέσει σχετικα ο Pitt σαν ηθοποιός) το οποίο αναφέρεται στον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο στον όποιο ο ταραντίνο δίνει την δική του Σατανική τροπή…:twisted:

pulp fiction επειδη ηταν η πρωτη του που ειδα και επειδη ηταν ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ για τη γενια μου, που ημασταν εφηβοι εκεινη την εποχη.

Η ιδεα της νεας του ταινιας δε με εχει ξετρελανει. Η ιστορια με τους κακους ναζι εχει κουρασει…
(οχι οτι δεν ηταν κακοι αλλα εχουν γυριστει εκατονταδες ταινιες με αυτο το μοτιβο)